Zavrieť

Porady

Môže si FO prenajimat sama sebe ako SZČO nehnutelnosť?

Dobry den mam taký prípad. SZČO vychádza vysokí základ dane a rozhodol sa že by si sam sebe prenajal garáž. Ma faktúry za opravu tejto garaže, konkrétne izolačke a klampiarske prace. Teraz neviem či mu môžem tieto fak. zaúčtovať do JU ako SZČO alebo dat tieto výdavky do DP pri výdavkoch na najomné, lebo aj prijem z prenájmu si bude musieť zdaniť. Vie mi niekto poradiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    LUCIARACKOVA Pozri príspevok
    Dobry den mam taký prípad. SZČO vychádza vysokí základ dane a rozhodol sa že by si sam sebe prenajal garáž. Ma faktúry za opravu tejto garaže, konkrétne izolačke a klampiarske prace. Teraz neviem či mu môžem tieto fak. zaúčtovať do JU ako SZČO alebo dat tieto výdavky do DP pri výdavkoch na najomné, lebo aj prijem z prenájmu si bude musieť zdaniť. Vie mi niekto poradiť?
    Sám sebe to prenajať určite nemôže.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    LUCIARACKOVA Pozri príspevok
    ked to ma v osobnom vlastnictve tak to nemoze akože na podnikanie prenajať?
    Môže, ale nie sám sebe.

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Tá nájomná zmluva by bola neplatná - nemôže prenajať byt sám sebe ako FO, keby to bolo prenajaté s.r.o., to by sa už dalo.
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    ...čisto teoreticky....ak je garáž v BSM manželov, zmluvu napísať na manželku...asi nie?? že????

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    LUCIARACKOVA Pozri príspevok
    Dobry den mam taký prípad. SZČO vychádza vysokí základ dane a rozhodol sa že by si sam sebe prenajal garáž. Ma faktúry za opravu tejto garaže, konkrétne izolačke a klampiarske prace. Teraz neviem či mu môžem tieto fak. zaúčtovať do JU ako SZČO alebo dat tieto výdavky do DP pri výdavkoch na najomné, lebo aj prijem z prenájmu si bude musieť zdaniť. Vie mi niekto poradiť?
    Neviem v čom podniká, ale podľa mňa ak by dokázal, že oprava garáže bola vykonaná v súvislosti s jeho podnikaním, tak by som tam dala tie faktúry za opravu. Samozrejme doklady na DIČ.
    Napr. si viem predstaviť, že SZČO má archív alebo sklad v garáži a teda garáž využíva na dosahovanie príjmov a musí ju upraviť na priestory vyhovujúce pre tento účel.
    Takto si to myslím ja, ale nemusí to byť pravda.
    Podnika ako opravar elektro spotrebičov a garaž použiva ako dielnu. Ak by sa napisala najomna zmluva na manželku nemusela by aj ona potom podavať dan. priznanie?
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    nooo..do istej sumy príjmy nepodliehajú zdaneniu, no na druhej
    strane ak sa bavíme dodatočne k roku 2010 osoba /manželka/ sa
    mala prihlásiť na DÚ, že prenajíma...to je len môj názor...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.