Zavrieť

Porady

Trestny cin ohovarania?

Dobrý deň,
chcela by som sa poradit.pred neávnom na facebooku na stranke jedneho uluku kolovala sprava,ze jedna slecna zabila svojho psa odstrelenim co je protipravne.Vela ludi to nahnevalo a pisali jej spravy.ja som jej tiez cosi napisala a ona sa mi vyhraza ze ma zazaluje za ohovaranie.Ja som to skumala celu svoju spravu,nic ziadne urazky som jej nenapisala,asi 3x som zdoraznila ze to je len moj osobny nazor(co nieje protipravne,kazdy ma predsa pravo na vlastny nazor) a poznam aj TZ a ten vravi ved ak ho pzonate ze ohovaranie je ked ohrozi vaznost u spoluobcanov,rodiny v zamestnani a pod.myslite zeby ma mohla nejak napadnut?...osobne si myslim ze nie,pretoze som vyjadrila svoj nazor nic viac,adresovala som to konkretne jej a nikomu inemu.
Usporiadat
Dominika313 Dominika313

Dominika313 je offline (nepripojený) Dominika313

sorry ani som si to neuvedomila
0 0
Dominika313 Dominika313

Dominika313 je offline (nepripojený) Dominika313

akú podstatu ??
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Petra Nová Pozri príspevok

............................
K tomu ostatnému: podstatu vieš skvelo vystihnúť. ...................
Dominika313 Pozri príspevok
akú podstatu ??
Ty nevieš akú podstatu?? Nuž, možno podstatu tvoju, moju, Pikoškovu, alebo podstatu skutkovú, právnu, správnu, atď. Môžeš si vybrať.

A aby som nebola mimo témy, na tvoju otázku, či si sa dopustila trč ohovárania, k tomu toľko: možno sa dočkáš v najbližšej budúcnosti.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Dominika313 Pozri príspevok
potvrdili 3 osoby ze som to rozpravala, ale ja som sa to iba dopočula a ked som to aj niekomu povedala vždy som poznamenala že to nie je pravda.

Tak či onak, pletku si šírila svetom ďalej .
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Dominika313: stala si sa ďalšou členkou spolku JPP (Jedna Pani Povedala)
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

RE: Dominika313, čo sa týka ohovárania, nie je jednoduché dokázať toto ako trestný čin, zo skúseností z vyšetrovania a dokazovania viem, že na to len výpoveď svedkov nestačí. Z právneho hľadiska podľa § 373 ods. 1 Trestného zákona "Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky."

Oznámenie nepravdivého údaja – oznámenie údaju (informácia, správa) o inom, ktorý je v rozpore so skutočnosťou. Musí ísť však o taký nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť vážnosť ohováraného u spoluobčanov; k samotnému ohrozeniu vážnosti u spoluobčanov však nemusí dôjsť. Na forme a spôsobe oznámenia nezáleží. Stačí, ak takýto nepravdivý údaj oznámi páchateľ čo len jednej osobe odlišnej od ohováraného.

Príklady možného ohrozenia vážnosti osoby, ide o:
poškodenie v zamestnaní – napr. možnosť preradenia na nižšiu funkciu, možnosť výpovede a pod.,
narušenie rodinných vzťahov – napr. možnosť rozvratu manželstva, závažné narušenie vzťahov medzi rodičmi a deťmi a pod.,
inú vážnu ujmu – napr. ohrozenie politickej kariéry, zmarenie dôležitej zmluvy a pod.



Čo sa týka poškodenia v zamestnaní, píšeš, že zamestnávateľ sa dozvedel......., preto dostala výpoveď. Ak ona dokáže, že naozaj to bolo dôsledkom ohovárania, tak potom sa už jedná o prečin ohovárania a ten, kto spôsobil šírenie nepravdivých údajov môže byť stíhaný. Ťažko povedať, ako vec posúdi, prešetrí a rozhodne o nej vyšetrovateľ, ak takéto trestné oznámenie dostane (záleží od dôkazov, ktoré bude mať v ruke), ale myslím si, že každý by si mal dať pozor na to, čo a kde hovorí, pretože už len samotné konanie je veľmi nepríjemné.


K celému ešte môžem dodať, že znaky skutkovej podstaty trestného činu, ktoré sú uvedené v Trestnom zákone musí konanie páchateľa obsahovať. Ak chýba jeden zo znakov, ktoré tvoria súhrn znakov skutkovej podstaty trestného činu, potom chýba predmetná skutková podstata ako celok a teda nejde o trestný čin. Toto je najčastejší výrok vyšetrovateľov, ktorí často takéto trestné činy (niekedy bohužiaľ) odmietnu.
Naposledy upravil GabiZ : 09.05.11 at 05:28
1 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

Petra Nová Pozri príspevok
Ty nevieš akú podstatu?? Nuž, možno podstatu tvoju, moju, Pikoškovu, alebo podstatu skutkovú, právnu, správnu, atď. Môžeš si vybrať.

A aby som nebola mimo témy, na tvoju otázku, či si sa dopustila trč ohovárania, k tomu toľko: možno sa dočkáš v najbližšej budúcnosti.
Moju podstatu? Desať prstov na rukách a na nohách, otlak na malíčku a jedna nefunkčná hemisféra. A skús to niekde povedať.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Pikoška Pozri príspevok
Moju podstatu? Desať prstov na rukách a na nohách, otlak na malíčku a jedna nefunkčná hemisféra. A skús to niekde povedať.
Nepoviem!!! S tým malíčkom Ti môžem pomôcť. Stačí sa ozvať.
P.S. Vo výpočte som predsa nemohla vynechať Tvoju podstatu.
0 0
prudky prudky

prudky je offline (nepripojený) prudky

misomiso Pozri príspevok
A to si kde na to prisla?


§5 Usmrcovanie zvierat
/2/ Okrem prípadov nutnej obrany a krajnej núdze (§13 a 147 zákona č.140/1961Zb. Trestný zákon v znení neskorších predpisov) primeraným dôvodom na usmrtenie zvieraťa na účely tohto zákona sa rozumie


  • a) usmrtenie jatočných zvierat
  • b) usmrtenie laboratórnych zvierat pri pokusoch
  • c) usmrcovanie z dôvodov nevyliečiteľnej choroby alebo veku zvierat
  • d) usmrtenie zvierat pri tlmení nákazy a deratizácii
  • e) usmrtenie nechcených zvierat, zvierat v útulkoch alebo zvierat túlavých
  • f) usmrtenie, ktoré pripúšťa osobitný predpis (Napr. zákon č.23/1962 Zb.,Zákon č.1021/1963 Zb. o rybárstve §58 ods. 4 písm. b) zákona NrSR č. 287/1991 Z.z. o ochrane prírody a krajiny §61 ods.1 písm. h) zákona NrSR č.171/1993 Z.z. o Policajnom zbore v znení zákona NrSR č.251/1994 Z.z.)




/3/ Zakazuje sa usmrtenie zvierat


  • a) utopením alebo udusením
  • b) použitím jedov a drog, ktorých dávkovanie a aplikácia nie je kontrolovaná s výnimkou deratizácie
  • c) elektrickým prúdom s výnimkou tlmenia nebezpečných nákaz


Len pripominam - aky kvalitny jednoznacny a uplny mame zakon - ze ani zabitie upalenim nie je protipravne. Ja sice nepatrim k psim fetisistom, no toto by tam podla mna mohlo byt osetrene.

Ahoj.

Asi budeš odborník, tak otázky (iba) dve :

1, kanálový potkan je tiež zviera?
2, aj naňho sa vzťahojú tvoje zákony ?
0 0
prudky prudky

prudky je offline (nepripojený) prudky

Dominika313 Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať či je toto trestný čin ohovarania ak sa stalo nasledovné. Pracujem v jednej firme asi rok, pred istým časom tam pracovala jedna osoba, ktorú majitel vyhodil a neuviedol jej dôvod výpovede, iba sa o nej niečo dozvedel a nechel aby robila zlé meno pre podnik. V práci sa začari širiť reči že to bolo preto lebo v praci kde pracovala pred tým ju majitel vyhodil lebo mu brala z peniaze. Ja som sa toto dozvedela od inej osoby. a teraz zhruba asi po 3 mesiacoch mi vypisuje že prečo na nu hovorim nniečo čo neni pravda že jej to potvrdili 3 osoby ze som to rozpravala, ale ja som sa to iba dopočula a ked som to aj niekomu povedala vždy som poznamenala že to nie je pravda. A teraz to chce rieišť cez nejake urady a občiansko pravny sud. Chcela by som sa opýtať, ak na to nie sú pravne dôkazy lebo si myslim že iba nejake 3 osoby su neni dokaz či sa jedna naozaj o trestný čin, alebo nieco ine ?


Ďakujem
Nauč sa vyjadrovať presne.

Ak je niekto (XY) podvodník, povedz to asi takto :

Keby niekto chcel niekoho podviesť, použil by postupy veľmi málo podobné postupom, ktoré používa (XY).
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať