Zavrieť

Porady

Kolac z komunistickej cukrarne

Marne hladam uz nejaky cas kolac, teda recept na kolac, ktory si pamatam z cukrarne z komunistickych cias. Tusim ho volali karamelova kocka, ale s karamelom nemal nic spolocne. Bola to taka kocka, ako slovan kocka, hnede cesto ako podklad, na tom taky hustejsi krem (neopisatelne dobry - bledej farby) a na nom este jeden trochu menej husty krem a posypane to bolo cele nastruhanou cokoladou. Pamata sa niekto?
Usporiadat
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

zelenydom Pozri príspevok
Marne hladam uz nejaky cas kolac, teda recept na kolac, ktory si pamatam z cukrarne z komunistickych cias. Tusim ho volali karamelova kocka, ale s karamelom nemal nic spolocne. Bola to taka kocka, ako slovan kocka, hnede cesto ako podklad, na tom taky hustejsi krem (neopisatelne dobry - bledej farby) a na nom este jeden trochu menej husty krem a posypane to bolo cele nastruhanou cokoladou. Pamata sa niekto?
nie je to tento? http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=3817
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
zelenydom zelenydom

zelenydom je offline (nepripojený) zelenydom

Vyzera sice trochu inak, ale skusim ho. Vdaka.
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

...ak si dobre pamätám a mala som ho tiež v obľube, tak je to ten zo 4. linku od Moniky Kováčovej:
niečo tým bejvávalým podobné
2 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Prestaňte, už sa mi zbiehajú slinky a moja nadváha mi to zakazuje.
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
zelenydom Pozri príspevok
Marne hladam uz nejaky cas kolac, teda recept na kolac, ktory si pamatam z cukrarne z komunistickych cias. Tusim ho volali karamelova kocka, ale s karamelom nemal nic spolocne. Bola to taka kocka, ako slovan kocka, hnede cesto ako podklad, na tom taky hustejsi krem (neopisatelne dobry - bledej farby) a na nom este jeden trochu menej husty krem a posypane to bolo cele nastruhanou cokoladou. Pamata sa niekto?
Aj tieto sú dobré.....
1 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
katarina.j Pozri príspevok
Aj tieto sú dobré.....
Ale aj tieto....
1 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Spomínam si na neho a aj keď si myslím skromne že až tak zle nepečiem, nedokázala by som ho asi urobiť. Tak ako si spomínam na citrónový rez: niečo ako doboška, navrchu boa cukrová glazúra. S chuťou citróna to však nemalo nič spoločné, bol celý len tak jemne nakyslastej chuti, ale nie s vôňou citróna. Chodili sme naň v BA do mini cukrárne na nám. SNP kde bol Čedok a Tempo. Okrem týchto dvoch tam mali aj vynikajúcu "mokrú roládu" s lieskovcami. Musela sa tam vystáť obrovská rada, čo tam bolo tak vždy ľudí. Boli myslím že asi tak v cene 3,-Kčs, teda hriešne drahé.....
1 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Čo som mrkla na linky, tak ani jeden sa mu nepodobá: ten krém nebol pudingový, len taký šľahačkovo-penový a voňal po karamele. Ešte dievčatá hľadajte a keď natrafíte aj na ten citrónový, tak ho sem prosím hoďte !
0 0
zelenydom zelenydom

zelenydom je offline (nepripojený) zelenydom

A pamatate bratislavsky rez? Piskotove cesto niecim nasiaknute, na to tenka vrstva marmelady a na to taky husty zlty krem, poliate cokoladou.
A teraz ma napadlo, to bola lahodka - zltkovy rez - piskotove cesto a na nom plno kremu prekladaneho piskotovym cestom a zas krem (zlty) a slahacka....podelte sa ak viete, ta spomienka na tu chut pripomina detstvo, domov, rodicov.......
1 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Bratislavský rez - predáva sa aj teraz, občas si ho kúpim ...
ten druhý mi nič nehovorí, a to ja mám riadne mlsný jazýček (hoci by som nemala!)
2 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

u nás na svadbách už veľmi dávno sa podávala karamelová torta, ja som ju nikdy nerobila ale recept poskytnem:

korpus piškotové cesto z 5 vajec, 5 polievkových lyžíc polohrubej múky, 5 polievkových lyžíc kryštálového cukru/ja by som ho asi robila z menej vajíčok aby bol nižší/

I. plnka 110 g cukru upáliť na karamel, zaliať troškou vody a povariť, potom vyšlahať nad parou 6 bielkov s 240 g kryštálového cukru do zhustnutia a pridať karamel, navrstvíme na tortu a dáme zapiecť na 10-15 minút

II. plnka na vychladnutú tortu navrstvíme 2 vyšlahané slahačky a posypeme čokoládou alebo grilážou

takto sa to môže urobiť aj na plech
3 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

zelenydom Pozri príspevok
A pamatate bratislavsky rez? Piskotove cesto niecim nasiaknute, na to tenka vrstva marmelady a na to taky husty zlty krem, poliate cokoladou.
A teraz ma napadlo, to bola lahodka - zltkovy rez - piskotove cesto a na nom plno kremu prekladaneho piskotovym cestom a zas krem (zlty) a slahacka....podelte sa ak viete, ta spomienka na tu chut pripomina detstvo, domov, rodicov.......
bóžinku áno dedo mi ho kupoval v CENTRÁLy BA, ul. Steinerova, teraz Krížna, stál tuším 1,50.-Kčs
1 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

zelenydom Pozri príspevok
A pamatate bratislavsky rez? Piskotove cesto niecim nasiaknute, na to tenka vrstva marmelady a na to taky husty zlty krem, poliate cokoladou.
A teraz ma napadlo, to bola lahodka - zltkovy rez - piskotove cesto a na nom plno kremu prekladaneho piskotovym cestom a zas krem (zlty) a slahacka....podelte sa ak viete, ta spomienka na tu chut pripomina detstvo, domov, rodicov.......

Bratislavské rezy

Piškótové cesto
Upiecť z 3 vajec 2 x piškótu

Piškóta
3 vajcia, 150 g práškového cukru, 150 g polohrubej múky, 6 lyžíc studenej vody.

Sirup
Uvariť 1 ½ dcl vody, šťavu z jedného citróna, 20 dkg kryštálový cukor

Krém
6 dcl mlieka, 200 g kryštálový cukor, 2 žĺtka, 10 dkg maizeny (2 zlaté klasy), 200 g masla, vanilkový cukor, rumová príchuť.
Mlieko, cukor, žĺtka, vanilkový cukor a zlatý klas uvaríme, maslo vymiešať.
Krém s maslom spojiť, pridať rum.

Piškótové cestá zlepíme lekvárom, polejeme cukrovým roztokom, na to dáme krém, koláč polejeme čokoládovou polevou.


BRATISLAVSKÉ REZY


Upečieme dve piškóty po 6 vajec:
6 PL polohrubej múky
6 PL kryštálového cukru
2 PL teplej vody

Sirup:
20 dg kryštálového cukru
1,5 dl vody
uvaríme

Plnka:
22 dg kryštálového cukru
2,5 bal. Zlatého klasu
6,5 dl mlieka
uvaríme na hustú kašu ; miešame do vychladnutia, potom pridáme 1 maslo.

Spodnú piškótu natrieme marhuľovým lekvárom, vrchnú polejeme sirupom a natrieme plnkou. Vrch polejeme čokoládovou polevou.


nasla som na Porade





3 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Rozalka Pozri príspevok
Bratislavský rez - predáva sa aj teraz, občas si ho kúpim ...
U nás doma išiel pred rokmi na dračku, keď boli deti menšie, skoro nijaký iný kupovaný nechceli, hoci aj terazky ho majú, ( a deti sú už veliké), už to nie je ten koláčik, čo voľakedy býval. Škoda ho.
1 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Moje obľúbené z toho obdobia boli gaštanové jazýčky ...
5 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

ja som mala rada pipky
4 0
doktor01 doktor01

doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

zelenydom Pozri príspevok
Marne hladam uz nejaky cas kolac, teda recept na kolac, ktory si pamatam z cukrarne z komunistickych cias. Tusim ho volali karamelova kocka, ale s karamelom nemal nic spolocne. Bola to taka kocka, ako slovan kocka, hnede cesto ako podklad, na tom taky hustejsi krem (neopisatelne dobry - bledej farby) a na nom este jeden trochu menej husty krem a posypane to bolo cele nastruhanou cokoladou. Pamata sa niekto?
Samozrejme, že si pamätám. Boli to 2 tenké pláty piškótového cesta spojené marhuľovým džemom, na tom maslový žĺtkový krém a navrchu šľahačka s karamelom. Povrch bol posypaný strúhanou čokoládou. Chuti to úžasne. Recept niekde mám a je od šéfcukrára zo starého Carltonu v BA. Keď ho nájdem pripnem ho tu.
PS: Obrovská škoda, že stará osvedčená kvalita sa už dnes nedá nikde kúpiť. Väčšinou sa v koláčoch používajú margaríny (namiesto kvalitného masla) a namiesto živočíšnej šľahačky prírodná šľahačka. A potom to chutí ako...

V prílohe je fotka Bratislavského rezu (originál), bohužial karamelovej kocky fotku nemám.
Naposledy upravil doktor01 : 16.04.11 at 19:00
06.jpg  
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
My sme chodili na indiány, stáli 1 Kčs.
11 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať