Zavrieť

Porady

Elektronické podávanie daňových priznaní od 1. 1. 2012

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka.

Dopĺňam dňa 22.10.2011 na žiadosť zadávateľky
:
text z pôvodného príspevku zo dňa 19. 5. 2011 : """v súlade § 32 citovaného poriadku."
ruším aby to nebolo zmätočné a nerobilo problém.
a doplňujem, že zmeny v problematike samotného elektronického podávania priniesla novela zákona č. 331/2011 19. 10. 2011, ktorá platí od 1. 1. 2012 a
podľa novely je možné elektronické podávanie aj bez ZEP na základe dohody s DÚ a nevzťahuje sa iba na podávanie DP k DPH ale podávanie všetkých podaní u platiteľov DPH. Čo je veľmi dôležité doplnenie pôvodnej témy.
Naposledy upravil Dav : 23.10.11 at 15:59
Usporiadat
Téma je uzavretá.
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
calawen Pozri príspevok
Tak, bola som na svojom DU a tam mi povedali, že sa mám zastaviť až budem mať DIČ (od 1.1.2012 plánujem otvoriť živnosť), len aby som potom stíhala podať DPH-čky klientom...
Bežne sa registrujú pracovníčky firiem, bez DIČ, bez živnostenského oprávnenia a na základe plnej moci podávajú za rôzne firmy..... tak toto naozaj nepochopím.....
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Economic Pozri príspevok
Novela daňového poriadku vyšla v Zbierke zákonov pod číslom zákona 331.
odkiaľ máš info? v zbierke je len čiastka 106 a tá končí číslom 330
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
srska Pozri príspevok
odkiaľ máš info? v zbierke je len čiastka 106 a tá končí číslom 330
Zbierka zákonom mi okamžite chodí po zverejnení e-mailom zo služby, ktorú poskytuje EPI. Daj mi do SS mailovú adresu, pošlem Ti... Je to v čiastke 107 platnej od 19. 10. 2011
Naposledy upravil Economic : 19.10.11 at 14:29
1 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

srska Pozri príspevok
odkiaľ máš info? v zbierke je len čiastka 106 a tá končí číslom 330
http://www.zakon.sk/Main/lwDefault.aspx?Template=~/Main/lwTArticles.ascx&phContent=~/ZzSR/lwLastBatchesRules.ascx&LngID=0&BatchNumber=107&Ye ar=2011
8 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Economic Pozri príspevok
Nie celkom dobre rozumiem. Však ak Ty by si bola splnomocnená osoba na elektronické podávanie na DÚ na to nemusíš mať DIČ. Oni neprihlasujú k elektronickej komunikácii Teba ako podnikateľa, ale k Tvojmu vytvorenému kontu priraďujú daňovníkov, za ktorých by si podávala DP elektronicky. Ak chceš a máš záujem, pošli mi SS telefón na seba, zavolám Ti a vysvetlím Ti to lepšie.
domenico.office Pozri príspevok
Bežne sa registrujú pracovníčky firiem, bez DIČ, bez živnostenského oprávnenia a na základe plnej moci podávajú za rôzne firmy..... tak toto naozaj nepochopím.....
vraveli, že teoreticky sa to dá, ale chceli si uľahčiť prácu, však ja môžem behať koľko chcem, keď som na RD a momentálne robím účto na dohodu...
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
už sa "teším" na tie kolapsy drsr
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Však už im to aj začalo...
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
... aj vám hádže IE, že na stránke drsr je nejaký problém s certifikátom a že radšej mám stránku opustiť ???
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

drsr.sk nemá pojazdnú stránku celý den. majú spustepný "núdzový" režim. Od rána to tak je.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
to bolo už predvčerom, ked som sa snažila poslať súhrnný výkaz :-(
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

domenico.office Pozri príspevok
Určite by som aj ja radil: každému zamestnancovi prideliť okruh firiem, ktoré si dá pridať do svojho konta a bude zodpovedať za tú svoju časť podaní, ktoré bude povinný podať.

Len malá poznámočka: Keď bude nával a vy budete posielať výkazy ako na bežiacom páse, držím palce, aby ste nezabudli na krycie listy......
Ďakujem za rady, samozrejme aj Economic, už sa s tým len popasovať a nezabudnúť na tie krycie listy.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... neviem ... hľadám zmenu v § 32 a žiadnu v novele nevidím ... či? ... iba ak by šlo o § 27 ods. 5 tohto dańového poriadku a ten je s odvolávkou na § 13 ods. 5 = čiže podmienené slovíčkom " chce" ...
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
promont maja Pozri príspevok
... neviem ... hľadám zmenu v § 32 a žiadnu v novele nevidím ... či? ... iba ak by šlo o § 27 ods. 5 tohto dańového poriadku a ten je s odvolávkou na § 13 ods. 5 = čiže podmienené slovíčkom " chce" ...
Neviem, čo konkrétne si chcela nájsť v novele Ty, ale dôležitá zmena oproti pôvodnému daňovému poriadku je, že všetci platitelia DPH budú musieť všetko od 1. 1. 2012 podávať elektronicky. V pôvodnom znení bolo že sa to musí robiť prostredníctvom ZEP, zmena je v tom, že sa bude môcť podávať aj nepodpísané ZEP s povinnosťou dokladať do 5 dní. Všetko sa myslí, nielen DP k DPH ale všetky prehľady, DP, DP k DPH, SV, Odvolania jednoducho úplne všetko !

Ja osobne si myslím, že veľmi veľa podnikateľov a platiteľov DPH o tomto ešte ani nesníva.... Hoci na porade sa tu o tom už veľmi dlho bavíme.
2 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... a práve toto som v tej novele nenašla ... naopak to teraz vyzerá skoro tak, že k zmene nedošlo a ostalo všetko po starom ... teda aj s tým, že je povinnosťou zasielanie so zaručeným elektronickým podpisom ... ale nie som právnik ... možno, že to tam predsa je ... len by som chcela vidieť .. či?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
promont maja Pozri príspevok
... a práve toto som v tej novele nenašla ... naopak to teraz vyzerá skoro tak, že k zmene nedošlo a ostalo všetko po starom ... teda aj s tým, že je povinnosťou zasielanie so zaručeným elektronickým podpisom ... ale nie som právnik ... možno, že to tam predsa je ... len by som chcela vidieť .. či?
Toto je však bod 19 v § 13 /ani ja nie som právnik/
1 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... no tento bod 19, § 13, ods. 5 tohto dańového poriadku je o slovíčku: " Ak dańový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane ... " = teda nie je povinný ... myslím, že sa tu hovorí o prípade, ak niekto chce dobrovoľne zasielať elektronicky ... ale nič tam nie je o tom, že ak je platcom dane z pridanej hodnoty, že má túto povinnosť ... a to je to, čomu dobre nerozumiem ... a potrebovala by som oporu v zákone ... či???
Naposledy upravil promont maja : 20.10.11 at 12:02
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
promont maja Pozri príspevok
... no tento bod 19, § 13, ods. 5 tohto dańového poriadku je o slovíčku: " Ak dańový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane ... " = teda nie je povinný ... myslím, že sa tu hovorí o prípade, ak niekto chce dobrovoľne zasielať elektronicky ... ale nič tam nie je o tom, že ak je platcom dane z pridanej hodnoty, že má túto povinnosť ... a to je to, čomu dobre nerozumiem ... a potrebovala by som oporu v zákone ... či???
2 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

promont maja Pozri príspevok
... no tento bod 19, § 13, ods. 5 tohto dańového poriadku je o slovíčku: " Ak dańový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane ... " = teda nie je povinný ... myslím, že sa tu hovorí o prípade, ak niekto chce dobrovoľne zasielať elektronicky ... ale nič tam nie je o tom, že ak je platcom dane z pridanej hodnoty, že má túto povinnosť ... a to je to, čomu dobre nerozumiem ... a potrebovala by som oporu v zákone ... či???
Píše sa o tom v §14. V §13 sa nemyslí či chce daňový subjekt podľa §14 doručovať podania elektronicky, ale či chce doručovať so ZEP-om, alebo na základe dohody.
2 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Povinnosť podávať výlučne len elektronicky tam bola teoreticky už od prijatia zákona. Zmenil sa len spôsob či so ZEP alebo bez ZEP.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

promont maja Pozri príspevok
... no tento bod 19, § 13, ods. 5 tohto dańového poriadku je o slovíčku: " Ak dańový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, oznámi správcovi dane ... " = teda nie je povinný ... myslím, že sa tu hovorí o prípade, ak niekto chce dobrovoľne zasielať elektronicky ... ale nič tam nie je o tom, že ak je platcom dane z pridanej hodnoty, že má túto povinnosť ... a to je to, čomu dobre nerozumiem ... a potrebovala by som oporu v zákone ... či???
Pozri § 14/1 - tam nájdeš povinnosť platiteľov DPH doručovať podania eletronicky.
§ 13/5 v pôvodnom znení určoval, že podanie musí byť podpísané ZEP-om.
Po novelizácii pribudla v § 13/5 možnosť podpísať dohodu ak chceš doručovať bez ZEP-u.

Čo sa týka § 32, v ktorom hľadáš zmenu, tak tento podľa mňa pojednáva o doručovaní písomností správcu dane daňovému subjektu...
4 0
Načítať ďalšie