Zavrieť

Porady

Elektronické podávanie daňových priznaní od 1. 1. 2012

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka.

Dopĺňam dňa 22.10.2011 na žiadosť zadávateľky
:
text z pôvodného príspevku zo dňa 19. 5. 2011 : """v súlade § 32 citovaného poriadku."
ruším aby to nebolo zmätočné a nerobilo problém.
a doplňujem, že zmeny v problematike samotného elektronického podávania priniesla novela zákona č. 331/2011 19. 10. 2011, ktorá platí od 1. 1. 2012 a
podľa novely je možné elektronické podávanie aj bez ZEP na základe dohody s DÚ a nevzťahuje sa iba na podávanie DP k DPH ale podávanie všetkých podaní u platiteľov DPH. Čo je veľmi dôležité doplnenie pôvodnej témy.
Naposledy upravil Dav : 23.10.11 at 15:59
Usporiadat
Téma je uzavretá.
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

preto sú §§ tak zakrivené
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
To som už aj ja pochopila pred pár rôčkami, prečo sú tak zakrivené.....
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Jednoznačne, treba si poistiť podávanie, mať pripravené dva PC, nie je nič príjemné, ak sa na poslednú chvíľu práve ten pokazí, poznám to veľmi dobre. Mnohí klienti mi volajú posledné dva dni, vždy som im nápomocný, aby podpísali a podali dokumenty. Nespočetne krát sme použili aj môj notebook na ich podania...., aby bolo podané a ostatné sa riešilo, keď mali čas.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Úplne najbezpečnejší spôsob je osobné podanie v termíne
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Len veeeeeľký veeeeľký pozor na prechode pre chodcov pred DÚ......
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Úplne najbezpečnejší spôsob je osobné podanie v termíne
Nemyslím si. Zažila som už jednu kočku, ktorá mala potvrdené podanie DP s pečiatkou DÚ. Hádaj čo sa stalo ? DÚ spochybnil svoju vlastnú pečiatku na podaní, keď sa stratilo DP ! To myslím nepotrebuje žiadny komentár.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Economic Pozri príspevok
Nemyslím si. Zažila som už jednu kočku, ktorá mala potvrdené podanie DP s pečiatkou DÚ. Hádaj čo sa stalo ? DÚ spochybnil svoju vlastnú pečiatku na podaní, keď sa stratilo DP ! To myslím nepotrebuje žiadny komentár.
A preto tetušku vždy žiadam aj o podpis , ktorý veľmi nerada dávajú .Pritom na potvrdení o podaní DP majú jasne vytlačenú a čitateľnú kolonku na podpis pracovníka DU.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Zita5 Pozri príspevok
A preto tetušku vždy žiadam aj o podpis , ktorý veľmi nerada dávajú .Pritom na potvrdení o podaní DP majú jasne vytlačenú a čitateľnú kolonku na podpis pracovníka DU.
Jednoznačne, už podpis ťažko odškriepia. Nás nútia vyplňovať všetky kolonky, nech tak tobia aj tetušky na DÚ. Musíme aj my na tom trvať, aby to tak bolo.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

domenico.office Pozri príspevok
Jednoznačne, treba si poistiť podávanie, mať pripravené dva PC, nie je nič príjemné, ak sa na poslednú chvíľu práve ten pokazí, poznám to veľmi dobre. Mnohí klienti mi volajú posledné dva dni, vždy som im nápomocný, aby podpísali a podali dokumenty. Nespočetne krát sme použili aj môj notebook na ich podania...., aby bolo podané a ostatné sa riešilo, keď mali čas.
Takze sa da ZEP resp. co k tomu treba na podanie naistalovat po obstarani do dvoch PC? Netreba na to nejaku multiverziu?
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

je evidentné, že všetko speje k hromadnému využívaniu zep pri komunikácii s daňovou (finančnou) správou a iné spôsoby podaní, doručovania atď. čoskoro zaniknú.
dôkazom toho je aj projekt "opis" - operačný program informatizácie spoločnosti, ktorého súčasťou je časť - elektronické služby finančnej správy - oblasť daňová .

cieľom projektu je aj:

- Zavedenie plnej obojsmernej interakcie v elektronických službách daňových agend,

- Sprístupnenie osobnej schránky pre daňové subjekty, umožňujúcej kontextové ponuky a správu služieb, správ, sledovanie dotknutých procesov, náhľady relevantných dokumentov, prístup k osobnému účtu pre každý registrovaný daňový subjekt, apod.,

-Umožnenie elektronického prístupu k všetkým dokumentom tvoriacim komunikáciu medzi úradom a daňovým subjektom,

-Kompletná elektronizácia procesov daňových agend, od vstupnej cez spracovateľskú, po výstupnú fázu procesu.

- vytvorenie podmienok pre daňové subjekty, keď nebude nutné pre potreby procesov eGovernment služieb daňovej agendy dokladať informácie, ktoré už sú evidované v iných informačných systémoch daňovej správy alebo v systémoch iných orgánov verejnej správy,

- zabezpečenie konzistentného, jednoduchého a bezpečného doručovania, podpisovania a overovania dokumentov.

súčasťou projektu sú:
používateľské služby - vstupné: (len časť služieb)

- Podanie prihlášky pre registráciu daňovníka
- Podanie žiadosti o registráciu platiteľa dph
- Podanie žiadosti o registráciu skupiny platiteľov dph
- Podanie oznámenia o čísle účtu subjektu bankou
- Zmena nastavení pravidiel komunikácie pre jednotlivé služby finančnej správy
- Informovanie sa o saldokonte právnickej osoby
- Informovanie sa o saldokonte fyzickej osoby
- Podanie vyhlásenia o poukázaní percentuálneho podielu z dane
- Podanie oznámenia pre finančnú správu
atď.

používateľské služby - výstupné: (len časť služieb)

- Vydanie osvedčenia o pridelení daňového identifikačného čísla
- Vydanie osvedčenia o registrácii pre platiteľa dane z pridanej hodnoty
- Vydanie potvrdenia o saldokonte
- Informovanie o vzniku daňového nedoplatku alebo preplatku
- Vydanie výzvy na odstránenie nedostatkov podaných daňových priznaní
- Informovanie o plánovanej daňovej udalosti
- Vydanie rozhodnutia o vyrubení sankcie
- Vyrubenie predpisov z daňového priznania
- Vyrubenie dane po daňovej kontrole
- Vydanie oznámenia o daňovej kontrole
- Vydanie protokolu v daňovej kontrole
atď.

takže od pc, monitoru, klávesnice + zep sa bude dať postupne vybaviť všetko

zdroj: www.informatizacia.sk
Naposledy upravil srska : 23.10.11 at 11:08 Dôvod: doplnenie zdroja
7 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
nika.sum Pozri príspevok
Takze sa da ZEP resp. co k tomu treba na podanie naistalovat po obstarani do dvoch PC? Netreba na to nejaku multiverziu?
Nie, žiadna multiverzia. Jednoducho na koľkých PC budeš potrebovať robiť, do toľkých si všetko dáš nainštalovať. Je to možné bez problémov.
3 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Zita5 Pozri príspevok
A preto tetušku vždy žiadam aj o podpis , ktorý veľmi nerada dávajú .Pritom na potvrdení o podaní DP majú jasne vytlačenú a čitateľnú kolonku na podpis pracovníka DU.
ja som teraz s podávaním zažila iný problém. Klienta som s dostatočným predstihom poslala na DU, aby spísal zápisnicu - bolo treba podať Súhrnný výkaz. Začali sme podávať a nešlo to a nešlo. Klienta proste nepoznalo. Nakoniec som sa dovolala na DU a vysvitlo, že dotyčná pani na Du nespravila svoju prácu a odišla na maródku. Absolútne ju netrápilo, že sa vďaka nej nedá súhrnný výkaz podať. Že by mala niekomu svoju prácu odovzdať, niekto by ju mal zastúpiť. Že my musíme všetko stíhať v termíne. Našťastie sme to nerobili posledný deň a tak sa všetko stihlo.

Ale tá "zodpovednosť" niektorých ľudí ma teda zaráža.
1 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
ja som teraz s podávaním zažila iný problém. Klienta som s dostatočným predstihom poslala na DU, aby spísal zápisnicu - bolo treba podať Súhrnný výkaz. Začali sme podávať a nešlo to a nešlo. Klienta proste nepoznalo. Nakoniec som sa dovolala na DU a vysvitlo, že dotyčná pani na Du nespravila svoju prácu a odišla na maródku. Absolútne ju netrápilo, že sa vďaka nej nedá súhrnný výkaz podať. Že by mala niekomu svoju prácu odovzdať, niekto by ju mal zastúpiť. Že my musíme všetko stíhať v termíne. Našťastie sme to nerobili posledný deň a tak sa všetko stihlo.

Ale tá "zodpovednosť" niektorých ľudí ma teda zaráža.

Povedala by som, že daná pracovníčka mala pri sebe anjela strážneho. Pokiaľ by si to nebola stihla na čas a podala sťažnosť na ňu, dopadlo by to pre ňu omnoho horšie podľa mňa.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

a ešte ktovie ako to bude v 2012 so všetkým, keďže má byť 8 dú, 39 pdú a 42 kmdú. čo bude v kompetencii kontaktného miesta dú to netuším.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Väzby porobené v tomto roku sa prenesú. To by mohlo byť O.K, ale tie robené v roku 2012 pri zlúčení DÚ to môže byť chaos. /a to je slabé slovo/
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

hm, podateľňa je jedna a odtiaľ sa to "rozdeľuje" kto to má z daňovej správy vidieť.
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

KEJKA Pozri príspevok
Je to organizácia práce, podmienky doručovania dokladov mám v zmluve.
Vždy sa môže niečo udiať. ZEP funguje na jednom PC, dokonca teraz - mimotémy - som tam inštalovala certifikát VšZP, a oni tiež upozorňujú, že funguje len na jednom PC. Ako to bude, ak sa niečo stane, netuším.
K tomu podávaniu a stíhaniu:
Ja som si klientov rozložila - väčší, kde som odhadla, že ZEP budú využívať aj na iné -svoje podania, som oslovila a vybavili si na môj popud ZEP sami, a podávajú aj DP sami.
Druhým to podávam ja, nečakám až mi doklady donesú, ale ich naháňam, takže doklady dostávam priebežne od 10.dňa v mesiaci.
My zasielame mesačné výkazy do Všzp elektronicky a máme to nainštalované na 2 PC. Niekde na ich stránke je presný postup ako preniesť zálohu na iný počítač a funguje nám to (zdá sa mi, že tam je link na tú firmu, čo certifikáty pre nich riešila).

... no skôr som si mala prečítať predošlé príspevky, už to tu bolo vyriešené
Naposledy upravil mizu24 : 23.10.11 at 18:46
1 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Co urobit,ak spracovavam jednej firme iba mzdy. Dna 31.12. koncime spolupracu. V januari musim este podat Prehlad, potom urobit RZD a hlasenie. Kedze od 1.1.2012 treba vsetko posielat elektronicky, mam si len kvoli tomu vybavit ZEP, odoslat dokumenty a nasledne ukoncit s nimi vazbu? Dik za radu
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
jacekova Pozri príspevok
Co urobit,ak spracovavam jednej firme iba mzdy. Dna 31.12. koncime spolupracu. V januari musim este podat Prehlad, potom urobit RZD a hlasenie. Kedze od 1.1.2012 treba vsetko posielat elektronicky, mam si len kvoli tomu vybavit ZEP, odoslat dokumenty a nasledne ukoncit s nimi vazbu? Dik za radu
Už nerobíš nikomu žiadne účtovníctvo ? A je tá firma platiteľ DPH ? To elektronické podávanie je len pre platiteľom DPH.
Ak nerobíš už žiadne iné účto, treba ísť potom na to dohodou bez ZEP-u. Po ukončení spolupráce s tou firmou, zrušíš väzbu na dohodu. Pokiaľ by si ZEP využila pre iné spoločnosti, vtedy by sa ti oplatil.
0 0
Načítať ďalšie