Zavrieť

Porady

Dobropis k FA z r.2003 - ako zaúčtovať ?

Dobrý deň. Prosím pekne o radu :Sme platcami DPH od r.2005. Došiel nám dobropis v 12/2005 k FA z r. 2005 a k FA z r. 2003 , kedy sme neboli plátcami DPH :
Príklad :
Dobrop. k FA / 2003 ZD: 100,- dph 14% 14,- 114,-
Dobrop. k FA / 2005 ZD: 100,- dph 19% 19,- 119,-
------------------------------------------------
spolu : 200,- 33,- 233,-

Ako správne zaúčtovať ?
ZD : - 214,-
DPH : - 19,-
--------------
- 233,-

R.2003 - neplatca DPH - do nákladu išlo 114 ,-
Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Vyhodilo ma z netu, skúsim to zopakovať:

    Vaša otázka smeruje k DPH a správnemu uplatneniu odpočítania dane. Účtovanie je osobitná záležitosť a neuvádzate ani o aké dodávky sa jednalo. Takže vyriešime (pokúsime sa) DPH:

    Ak sa dobropis za rok 2005 týka dodávky, ktorá vám bola dodaná ako platiteľovi dane, zaevidujete dobropis do evidencie podľa § 70 ZDPH a upravíte odpočítanú daň na riadku 25 DP.
    V dobropise vyčíslenú opravu dane a ZD za rok 2003 na tomto riadku neuvádzate, nakoľko neupravujete odpočítanú daň. Výnimkou by bol prípad, že dodávka by sa týkala tovaru (majetku), z ktorého sa uplatnilo odpočítanie dane pri registrácii. Vtedy by sa to v DP uvádzalo.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    AVO
    Vyhodilo ma z netu, skúsim to zopakovať:

    Vaša otázka smeruje k DPH a správnemu uplatneniu odpočítania dane. Účtovanie je osobitná záležitosť a neuvádzate ani o aké dodávky sa jednalo. Takže vyriešime (pokúsime sa) DPH:

    Ak sa dobropis za rok 2005 týka dodávky, ktorá vám bola dodaná ako platiteľovi dane, zaevidujete dobropis do evidencie podľa § 70 ZDPH a upravíte odpočítanú daň na riadku 25 DP.
    V dobropise vyčíslenú opravu dane a ZD za rok 2003 na tomto riadku neuvádzate, nakoľko neupravujete odpočítanú daň. Výnimkou by bol prípad, že dodávka by sa týkala tovaru (majetku), z ktorého sa uplatnilo odpočítanie dane pri registrácii. Vtedy by sa to v DP uvádzalo.
    No možno ešte jeden postreh. Neviem si predstaviť v akom prípade by dobropis z roku 2003 mohol mať dnes sadzbu dane 19%. Predsa tam musí byť 14%. Ani sumy sa im nerovnajú.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    ALBO
    No možno ešte jeden postreh. Neviem si predstaviť v akom prípade by dobropis z roku 2003 mohol mať dnes sadzbu dane 19%. Predsa tam musí byť 14%. Ani sumy sa im nerovnajú.
    DBP je z r.2005 ale k fa z r.2003. Inak postreh asi na mieste...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ALBO
    No možno ešte jeden postreh. Neviem si predstaviť v akom prípade by dobropis z roku 2003 mohol mať dnes sadzbu dane 19%. Predsa tam musí byť 14%. Ani sumy sa im nerovnajú.
    GERTA
    Dobrop. k FA / 2003 ZD: 100,- dph 14% 14,- 114,-
    Dobrop. k FA / 2005 ZD: 100,- dph 19% 19,- 119,-
    ------------------------------------------------
    spolu : 200,- 33,- 233,-
    Vychádzala som z údajov, ktoré uvádzal zadávateľ otázky a tam sa neuvádzala sadzba 19 % ale spomínaných 14 %.

    Avšak sumy boli uvedené len ilustračné (a podľa môjho názoru správne). Odpovedala som na princíp opravy odpočítanej dane a povinnosti uvádzať túto skutočnosť na riadku 25 DP. A opravu odpočítanej dane môžeme realizovať iba v súvislosti s daňou už odpočítanou, t.j. v sadzbe platnej v čase ukutočnenia pôvodnej dodávky (§ 85 ods. 5 ZDPH). Zadávateľ zadal otázku k dvom dobropisom. Jednému k dodávke za rok 2005 a druhému k dodávke za rok 2003. Tak som pochopila zadanie.
    Nerozumiem presne vašej poznámke ...
    Naposledy upravil Jana Acsová : 10.01.06 at 08:51

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    liba2
    DBP je z r.2005 ale k fa z r.2003. Inak postreh asi na mieste...
    Ešte raz som si všetko prečítala a musím priznať, že až teraz som si všimla, že ide o 2 dobropisy a sadzba DPH je k nim priradená správne.
    Reakcia ALBO a moje pritakanie vychádzali len z povrchného prečítania zadania otázky. Ospravedlňujeme sa

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Takže hádam sa dohodneme .-)

    Zhrnutie:
    1. dobropis: dodávka v roku 2005 dobropisovaná v roku 2005 (19 % sadzba):
    Ak bola pôvodná dodávka dodaná v čase, keď už bol platiteľ registrovaný a uplatnil odpočítanie dane z pôvodného plnenia, opraví odpočítanú daň na riadku 25 DP. Aj tento dobropis podmieňujem, že sa musí týkať obdobia, kedy bola zdaniteľná osoba už registrovaná pre daň (zadávateľ otázky to uviedol trošku mne nejasne, preto som touto skutočnosťou podmieňovala aj moju prvú odpoveď.)
    2. dobropis: dodávka v roku 2003 dobropisovaná v roku 2005 (14 % sadzba):
    Ak sa dodávka týka tovaru (majetku), z ktorého bolo uplatnené odpočítanie dane pri registrácii, iba v tom prípade je potrebné upraviť už odpočítanú daň v sadzbe platnej v čase pôvodnej dodávky v daňovom priznaní.

    Oprava dane sa urobí v zdaňovacom období, kedy platiteľ dobropis obdržal.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    O.K. presne tak som to chápala aj ja. Moja reakcia smerovala len na sadzbu dane - ale to som už vysvetlila.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    liba2
    Ešte raz som si všetko prečítala a musím priznať, že až teraz som si všimla, že ide o 2 dobropisy a sadzba DPH je k nim priradená správne.
    Reakcia ALBO a moje pritakanie vychádzali len z povrchného prečítania zadania otázky. Ospravedlňujeme sa
    Sorry, ja som to zle prečítala,tú z 2005 som nepostrehla

    Dobropis k FA z r.2003 - ako zaúčtovať ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.