Zavrieť

Porady

Definícia pohľadávky z pohľadu tvorby opravných položiek

Poraďáci ahojte,

chcela by som sa Vás opýtať k akým pohľadávkam možno tvoriť opravné položky. Viem, že treba vychádzať z § 20 ods. 14 Zákona o dani z príjmov a rešpektovať dobu splatnosti.

Skôr ma táto otázka zaujíma z pohľadu typu pohľadávky, konkrétne môžem tvoriť opravné položky k akejkoľvek pohľadávke, ktorá spĺňa horecitovaný paragraf, alebo je niekde definované, čo je to pohľadávka, napr. je možné vytoriť OP v nasledovných prípadoch?:
- zákazník zaplatil faktúru, ale náš montér (dohodár) neodviedol peniaze na účet firmy, t.j. vznikla pohľadávka medzi zamestnávateľom a zamestnancom, resp. bývalým zamestnancom,
- pohľadávka voči organizačnej zložke.

Asi je to trošku zložito napísané, ale budem rada keď sa niekto vyjadrí. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    OP z účtovného hľadiska môžeš vytvoriť v podstate ku akejkoľvek aj tebou vymenovanej pohľadávke - typu pohľadávky.
    Z hľadiska DPPO sa do nákladov uzná len OP vytvorená podľa stanovených pravidiel a tak, ako je v Z_DPPO uvedené, musí ísť o pohľadávku, ktorá bola účtovaná do výnosov.

    Tinaho je offline (nepripojený) Tinaho

    Tinaho
    Ďakujem za info, už mi je to trochu jasnejšie. Ale ešte upresním môj prípad:
    Vystavili sme faktúru - bola účtovaná na účet 604. Zákazník ju zaplatil nášmu montérovi (zamestnanec na dohodu o pracovnej činnosti), ale on mám už neodviedol peniaze, to znamená, že táto pohľadávka sa nám v salde javí stále ako nezaplatená, len sa zmenil dlžník, už to nie je zákazník, na ktorého bola vystavená faktúra ale montér (zamestnanec, s ktorým sme medzičasom ukončili pracovný pomer). Ja som túto pohľadávku preúčtovala z 311 na 378 a teraz ju mám evidovanú pod menom daného montéra.

    Je možné aj v takomto prípade vytvoriť opravnú položku?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, ale podľa mňa len ako nedaňovú.

    Definícia pohľadávky z pohľadu tvorby opravných položiek

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.