Zavrieť

Porady

Zmluva o prenájme bytových priestorov???

Ahojte. Veľmi pekne vás všetkých prosím o radu...Som vlastníčkou bytu, v ktorom nebývam. Mám v ňom podnájomníčku. Zatiaľ sa ešte len nasťahovala a chcem s ňou uzavrieť zmluvu. Aká zmluva by to mala byť? Prosím poraďte mi, alebo ak máte vzor nejakej takej zmluvy. Vopred ďakujem.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Nájomná zmluva podľa § 685 a nasl. Občianskeho zákonníka.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

A doplním ak si vlastníčka bytu, tak Ty si "PRENAJÍMATEĽ" a druhá strana je "NÁJOMCA".

Podnájomca by bol iba v prípade ak by si bola TY nájomca /a to nie si/
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
loveprincess
Ahojte. Veľmi pekne vás všetkých prosím o radu...Som vlastníčkou bytu, v ktorom nebývam. Mám v ňom podnájomníčku. Zatiaľ sa ešte len nasťahovala a chcem s ňou uzavrieť zmluvu. Aká zmluva by to mala byť? Prosím poraďte mi, alebo ak máte vzor nejakej takej zmluvy. Vopred ďakujem.

V zmluve treba podľa jednotlivých článkov uviesť :

1/ doba nájmu - ja som vždy použila radšej obdobie na 1 rok , s tým že sme ju predlžovali
2/ mesačný poplatok za nájom , splatnosť
3/ dodržiavanie domového poriadku
4/ kratučko popísať stav bytu , aký je v čase prevzatia a odovzdania , zodpovednosť za škody spôsobné nájomcom
5/ nezabudni - v prípade zvyšovania cien za energie sa zvyšuje aj nájom
6/ nezabudni na výpovednú lehotu buď 3-mesačná alebo dohodou , alebo pri neplnení si platby za nájom okamžitá výpoveď .


Aspoň takto v skratke . Treba na úvod napísať o aký byt sa jedná -počet izieb , adresa , číslo vl.listu v prípade OV , číslo parcely .

Možno niekto doplní . Treba byť opatrná a všetko písomne . V prípade predĺženia prenájmu treba zakaždým dodatok k pôvodnej zmluve .
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

http://www.byt.sk/modules.php?name=C...showpage&pid=3 klikni a tu je zmluva o podnájme.
Možno na tej stránke niekde najdeš aj o nájme - lebo to je Tvoj prípad.

Alebo vymeň slová a to:
Nájomca = Prenajímateľ
Podnájomca = Nájomca
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Postupujem zmluvu o nájme, ktorá sa dá doplniť o niektoré ustanovenia.

Zmluva o nájme bytu
(§ 663 a nasl. a § 685 a nasl. OZ)

Prenajímateľ: …………………….
Nájomca: …………………………..

uzavreli dňa ………………….., túto
zmluvu o nájme bytu
I.
Prenajímateľ prenecháva nájomcovi do užívania byt číslo ……. nachádzajúci sa v Bratislave na ……………… na prvom poschodí, ktorý pozostáva z troch izieb, predsiene, haly, kuchyne, špajze, kúpeľne, WC a loggie. Celková plocha obytných miestností (troch izieb) je 60 m2 a plocha vedľajších miestností je 35 m2.
Predmetný byt sa nachádza v novostavbe domu a nie sú v ňom žiadne vady. Vo všetkých izbách bytu sú parketové podlahy a pod oknami sú umiestnené oceľové panelové radiátory (60 x 105 cm). V kúpeľni je nová vaňa, umývadlo s nohou, dve miešacie batérie (vaňová a umývadlová) a infražiarič. V kuchyni sa nachádza sporák zn. MORA 1011, kuchynská linka zn. LINDA s osvetľovacím telesom a umývacím drezom, nad ktorým je v stene zabudovaná miešacia batéria (drezová). Pod kuchynským oknom je umiestnený oceľový panelový radiátor (60 x 90 cm). V kuchyni, v špajzi, v kúpeľni, v hale a loggi je keramická dlažba. V predsieni je umiestnený tiež zvonček a domáci telefón. Elektrické vedenie v predmetnom byte je vedené pod omietkou. Nátery okien, dverí a tiež aj maľovka v celom byte sú nové. Na každom okne prenajímaného bytu sú koženkové rolety.
Nájomca sa so stavom prenajímaného bytu oboznámil a dňom ………….. ho bez závad preberá do svojho užívania spolu s osobami, ktoré s ním žijú v spoločnej domácnosti (manželka Adriana a dcéry Mária a Daniela). Nájomca a tieto osoby majú popri práve užívať byt aj právo užívať spoločné priestory a zariadenia domu, ako aj používať plnenia, ktorých poskytovanie je spojené s užívaním bytu (§ 688 OZ).

II.
Nájomný pomer vzniká dňom …………… a uzatvára sa na dobu neurčitú. Zmluvné strany berú na vedomie, že nájom bytu je chránený a že ak nedôjde k dohode, možno ho vypovedať len z dôvodov uvedených v zákone (§ 685 ods. 1 OZ).

III.
Prenajímateľ odovzdáva nájomcovi byt uvedený v bode I. tejto zmluvy spolu s jeho príslušenstvom v stave spôsobilom na riadne užívanie (čo vyplýva aj z opisu stavu bytu) a zaväzuje sa zabezpečiť nájomcovi plný a nerušený výkon práv spojených s užívaním bytu (§ 687 ods. 1 OZ).

IV.
Nájomca sa zaväzuje vykonávať v prenajatom byte drobné opravy súvisiace s jeho užívaním a uhrádzať náklady spojené s jeho bežnou údržbou (§ 687 ods. 2 OZ). Nutnosť výkonu opráv, ktoré má znášať prenajímateľ, je povinný oznámiť mu bez zbytočného odkladu a súčasne mu umožniť ich vykonanie. V opačnom prípade zodpovedá za škodu, ktorá vznikla nesplnením tejto povinnosti (§ 692 ods. 1 OZ). Zaväzuje sa tiež predmetný byt, spoločné priestory a zariadenie domu užívať riadne a riadne požívať plnenia, ktorých poskytovanie je spojené s užívaním bytu. Pri výkone svojich práv bude dbať, aby sa v dome vytvorilo prostredie zabezpečujúce ostatným nájomcom výkon ich práv (§ 690 OZ).
Nájomca berie na vedomie právo prenajímateľa na odstúpenie od nájomnej zmluvy, ak napriek jeho písomnej výstrahe bude prenajatý byt užívať, resp. trpieť jeho užívanie takým spôsobom, že prenajímateľovi vzniká škoda alebo že mu hrozí značná škoda (§ 679 ods. 3 veta prvá OZ).
Nájomca sa zaväzuje, že prenajatý byt nedá do podnájmu.

V.
Nájomca sa zaväzuje nevykonávať stavebné úpravy ani iné podstatné zmeny v byte bez súhlasu prenajímateľa, a to ani na svoje náklady (§ 694 OZ).

VI.
Zmluvné strany berú na vedomie, že oprávnenie prenajímateľa na výkon stavebných prác, resp. iných podstatných zmien v byte je viazané na súhlas nájomcu, ktorý ho môže odmietnuť len z vážnych dôvodov. Ak však prenajímateľ bude vykonávať také úpravy na príkaz príslušného orgánu štátnej správy, je nájomca povinný ich vykonanie umožniť; inak zodpovedá za škodu, ktorá nesplnením tejto povinnosti vznikla (§ 695 OZ).

VII.
Nájomca sa zaväzuje platiť prenajímateľovi ročné nájomné v sume ……….. Sk, a to v splátkach splatných po ……….. Sk mesačne pozadu vždy do ……... dňa nasledujúceho mesiaca.
Mesačné zálohy za plnenia spojené s užívaním bytu, ktoré podľa evidenčného listu predstavujú sumu …………. Sk, sú splatné spolu s nájomným (§ 696 ods. 2 OZ).
Skutočná výška cien a celkových preddavkov za jednotlivé služby sa zúčtuje vždy za kalendárny rok najneskôr s vyúčtovaním vykurovacej sezóny.
Zmluvné strany berú na vedomie, že spôsob výpočtu nájomného, úhrady za plnenia poskytované s užívaním bytu, spôsob ich platenia a prípady, v ktorých je prenajímateľ oprávnený jednostranne zvýšiť nájomné, úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu a zmeniť ďalšie podmienky nájomnej zmluvy, ustanoví osobitný právny predpis (§ 696 ods. 1 OZ).

VIII.
Po skončení nájmu sa nájomca zaväzuje odovzdať predmetný byt prenajímateľovi v stave, v akom ho prevzal, s prihliadnutím na obvyklé opotrebenie.

IX.
Zmluva je vyhotovená v dvoch exemplároch, z ktorých jeden exemplár dostane prenajímateľ a jeden nájomca.
Účastníci si zmluvu prečítali, jej obsahu porozumeli a na znak súhlasu ju vlastnoručne podpísali.
Zmluva nadobúda platnosť a účinnosť (buď uviesť konkrétny dátum alebo ) dňom podpisu zmluvnými stranami.



V Bratislave ………………

Prenajímateľ:
Nájomca:
0 0
loveprincess loveprincess

loveprincess je offline (nepripojený) loveprincess

Veľmi pekne vám všetkým ďakujem. Veľmi ste mi pomohli. Prajem krásny deň.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Prosím o radu:
čo v prípade, ak niekto prenajíma byt na "pekné slovo" - teda bez zmluvy?

1. Treba zmluvu alebo iný doklad prikladať k DP?
Lebo dotyčná chce tento príjem priznať, ale nemá k tomu žiadny doklad.

2. Môže z toho byť nejaký problém (ak nemyslím problémy s podnájomníkom)?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=M0NIKA]Prosím o radu:
čo v prípade, ak niekto prenajíma byt na "pekné slovo" - teda bez zmluvy?

1. Treba zmluvu alebo iný doklad prikladať k DP?
Lebo dotyčná chce tento príjem priznať, ale nemá k tomu žiadny doklad.
Zmluva ani iný doklad sa neprikladá k priznaniu. Keď už sa rozhodla príjmy priznať a zrejme tak urobí aj v budúcnosti, bolo by dobré vzťah formalizovať a "dať ho na papier". O.i. preto, že pri prípadnej kontrole nebude mať čo predložiť ku kontrole. Ak z rôznych dôvodov sa uzatvoreniu zmluvy (aj napr. spätnému) bráni, tak navrhujem vypracovať si čestné vyhlásenie s uvedením mien, predmetu dohody a obdržaných úhrad.
2. Môže z toho byť nejaký problém (ak nemyslím problémy s podnájomníkom)?
Môže sa vyskytnúť požiadavka na predloženie zmluvy napr. zo strany DÚ. Ale to sme pri prvom bode.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Strelec, veľmi pekne ďakujem za info.

Ešte mi napadli v tejto súvislosti dve doplňujúce otázky:
- sú preukázateľnými výdavkami platby za elektrinu a pod. keď je dohoda, že tieto platby platí nájomca?
- dá sa do výdavkov zahrnúť výmena prietok. kotla a výmena potrubia spolu s murárskymi prácami?
Naposledy upravil M0NIKA : 14.03.06 at 12:45
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=M0NIKA]Strelec, veľmi pekne ďakujem za info.

Ešte mi napadli v tejto súvislosti dve doplňujúce otázky:
- sú preukázateľnými výdavkami platby za elektrinu a pod. keď je dohoda, že tieto platby platí nájomca? Odberateľom je prenajímateľ (predpokladám, lebo s ním uzatvoria elektrárne zmluvu), teda je to jeho výdavok, ktorý mu až následne uhradí nájomca. Čiže má v tej istej výške aj príjem.
- dá sa do výdavkov zahrnúť výmena prietok. kotla a výmena potrubia spolu s murárskymi prácami? Sú to výdavky na opravy a údržbu, nie technické zhodnotenie. Sú výdavkom do nákladov bez ohľadu na výšku sumy.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Peter, ešte raz srdečná vďaka!!!
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

M0NIKA
Prosím o radu:
čo v prípade, ak niekto prenajíma byt na "pekné slovo" - teda bez zmluvy?

1. Treba zmluvu alebo iný doklad prikladať k DP?
Lebo dotyčná chce tento príjem priznať, ale nemá k tomu žiadny doklad.

2. Môže z toho byť nejaký problém (ak nemyslím problémy s podnájomníkom)?
To teda moze, to si pis. Zmluva o najme bytu, ak je pisomna a obsahuje vsetko podstatne, je dokladom o tom, ako sa zmluvne strany dohodli. Napr. aj o tom, ze najom je na dobu urcitu a po ukonceni najmu nemaju teda najomcovia pravo na nahradne byvanie, su tam definovane prava a povinnosti kazdej zo zmluvnych stran.
Co urobis bez pisomnej zmluvy, ak napr.:
- pride medzi vami k nezhodam, a v stadiu sudneho sporu vyhlasi najomca, ze "zmluva bola uzavreta ustne na dobu neurcitu?"
- najomca prestane platit najomne?

A to su len DVA z mnohych pripadov, ktore sa stat mozu.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Teraz som dostala otázku, na ktorú nepoznám odpoveď:
pri prenájme bytu sa považujú za daňové výdavky na nákup zariadenia tohoto bytu? Televízor, sedačka, skrine a pod?
Prosím, usmernite ma niekto. Vopred ďakujem.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

M0NIKA
Teraz som dostala otázku, na ktorú nepoznám odpoveď:
pri prenájme bytu sa považujú za daňové výdavky na nákup zariadenia tohoto bytu? Televízor, sedačka, skrine a pod?
Prosím, usmernite ma niekto. Vopred ďakujem.
Podla mojho nazoru iba vtedy, ak sa byt prenajima zariadeny, a cast najomneho bude vyclenena ako polozka "najomne za inventar".
0 0
jt20 jt20

jt20 je offline (nepripojený) jt20

Ahojte.
Potreboval by som radu v jednej záležitosti. Žiadam od úradu práce príspevok na podnikanie a je potrebné k tomu doložiť vlastnícky list alebo nejakú zmluvu o prenájme, kde budem živnosť vykonávať (činnosti, ktoré budem vykonávať ale nebudú viazané na to miesto-napr. budem robit webstránky, graf.návrhy a podobne). Problém je tom, že bývam v byte spoločne s rodičmi (oni sú vlastníkmi) a teraz neviem ako mám s nimi spísať potrebnú zmluvu... Chcem spísať zmluvu o prenájme jednej miestnosti. Môže byť cena za prenájom nulová? Lebo nechcem aby rodičia museli kvôli tomu podávať daňové priznanie a podobne... Vopred ďakujem za každú odpoveď.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Skus si tu najst najomnu zmluvu, ak si ju nevies napisat, obrat sa na odbornika pravnika (notar, advokat), ktory ti s tym pomoze.
Nulove najomne nemoze byt, v tom pripade by sa jednalo o zmluvu o vypozicke. Musis tam uviest aspon 1,-Sk najomne, doba nie je stanovena (moze byt napr. 1,-Sk za rok). S danou by nemal byt problem, do urcitej vysky nie je treba danit prijmy z prenajmov, to ale danovaci skor pomozu, tomu ja tak celkom nerozumiem
0 0
Ježko Ježko

Ježko je offline (nepripojený) Ježko

Prednedávnom sme prenajali byt. Podľa návodu na "Porade" sme spísali Nájomnú zmluvu, podpísali...všetko ako má byť. Len nás napadlo, či je tá zmluva vôbec platná a prípade potreby použiteľná, keďže sme ju spísali len medzi sebou a nie je overená /notárom,...?/. Je potrebné ju niekde overiť ?
Aké máte skúsenosti ...?
0 0
lenkas lenkas

lenkas je offline (nepripojený) lenkas

Ježko
Prednedávnom sme prenajali byt. Podľa návodu na "Porade" sme spísali Nájomnú zmluvu, podpísali...všetko ako má byť. Len nás napadlo, či je tá zmluva vôbec platná a prípade potreby použiteľná, keďže sme ju spísali len medzi sebou a nie je overená /notárom,...?/. Je potrebné ju niekde overiť ?
Aké máte skúsenosti ...?
Overovať nič nemusíte (ani zmluvu nemusí spisovať notár, ani Vaše podpisy overovať). Pokiaľ zmluva obsahuje zákonné náležitosti a neodporuje zákonu je zmluva o nájme bytu platná "obyčajným" podpisom strán.
0 0
rudman rudman

rudman je offline (nepripojený) rudman

môže mi prosím vás niekto odpovedať, kde v zákone je citované vysvetlenie čo nájomca a čo podnájomca a aký zmluvný vzťah to rieši?
rudman
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Rudmanovi:


Občiansky zákonník

§ 663

Nájomnou zmluvou prenajímateľ prenecháva za odplatu nájomcovi vec, aby ju dočasne (v dojednanej dobe) užíval alebo z nej bral aj úžitky.

§ 685

(1) Nájom bytu vzniká nájomnou zmluvou, ktorou prenajímateľ prenecháva nájomcovi za nájomné byt do užívania, a to buď na dobu určitú, alebo bez určenia doby užívania; nájomná zmluva spravidla obsahuje aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Nájom bytu je chránený; ak nedôjde k dohode, možno ho vypovedať len z dôvodov ustanovených v zákone.

§ 719

(1) Prenajatý byt alebo jeho časť možno inému prenechať do podnájmu na dobu určenú v zmluve o podnájme alebo bez časového určenia len s písomným súhlasom prenajímateľa. Zmluva o podnájme upravuje podmienky skončenia podnájmu, najmä možnosť dať výpoveď zo strany prenajímateľa; ak sa nedohodlo inak, platí, že podnájom možno vypovedať bez uvedenia dôvodov v lehote podľa § 710 ods. 3.
(4) Po skončení podnájmu podnájomník nemá právo na náhradný podnájom.
Naposledy upravil Mária27 : 02.11.07 at 08:53
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať