Zavrieť

Porady

OČR

anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Velmi pekne prosim, este som OCR nikdy nemala a neviem co a ako.
Nieco som vyhladala, ale vacsinou je to z roku 2004 a to sa od vtedy toho uz tolko zmenilo.

Zamestnanec doniesol majitelovi ziadost o OCR (este ju nemam v ruke) s tym ze ma manzelku hospitalizovanu a on sa bude starat o syna (ma 3,5 roka).
Nemal by doniest nejaky papier od lekara ze bude na OCR?
Potom ten papier od lekara + potvrdenie zamestnavatela zaslem do SP?
Platim mu 10 dni OCR ja (ako pri PN) alebo hned SP?
Treba nahlasit SP prerusenie?

Ak este mate sil, tak prosim vysvetlite mi to polopate.
Dakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

gita Pozri príspevok
Zamestnanec mi dnes doniesol OČR. Je vo firme zamestnaný len od 1.1.2011, príjem na SP mu vyplním za tento rok?
Kedy má začiatok OČR-ky?
0 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

Môže byť zamestnankyňa na očr-ke ak má chorého svokra, ale ten nebýva v spoločnej domácnosti s nimi?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

suklova Pozri príspevok
Môže byť zamestnankyňa na očr-ke ak má chorého svokra, ale ten nebýva v spoločnej domácnosti s nimi?
ÁNo.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

suklova Pozri príspevok
Môže byť zamestnankyňa na očr-ke ak má chorého svokra, ale ten nebýva v spoločnej domácnosti s nimi?
Áno

Zákon 461/2003 § 39

§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné
(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak
a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou,
2 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

Ďakujem.
0 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

A ako je to v prípade, keď zamestnankyňa má chorého svokra, ktorý ale býva /aj je občan/ ČR?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Však sa tam nepíše nič o trvalom pobyte. Má nárok byť na OČR.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Nie som si celkom istá, či SP bude akceptovať žiadosť o ošetrovné z ČR. Tlačivo vystavuje ošetrujúci lekár ...
Naposledy upravil veronikasad : 11.07.11 at 08:11
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Zo stránky SP:
Zahraničie a EÚ

  • ak osobe, ktorá je nemocensky poistená podľa právnych predpisov Slovenskej republiky, vznikla potreba ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa na území iného členského štátu Európskej únie, t. zn. o potrebe ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa rozhodoval iný lekár, ako lekár na území Slovenskej republiky, uplatňuje si nárok na ošetrovné prostredníctvom potvrdenia ošetrujúceho lekára vystaveného v inom členskom štáte; preklad takto predloženého potvrdenia nemôže vyžadovať žiadna inštitúcia sociálneho poistenia členských štátov EÚ
  • nárok na ošetrovné sa môže uplatniť aj prostredníctvom formulárov E 115, E 116 a E 001; v prípade, ak k formuláru E 115 nie je predložený formulár E 116, ako náhradu za tento formulár môže oprávnená osoba predložiť potvrdenie ošetrujúceho lekára vystavené v inom členskom štáte
  • v prípade, ak ošetrujúci lekár v členskom štáte, v ktorom vznikla potreba ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa nevydáva potvrdenie o potrebe ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa, je potrebné o vystavenie potvrdenia požiadať príslušnú inštitúciu štátu, na území ktorého došlo k vzniku potreby ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa; táto inštitúcia bezodkladne zabezpečí lekárske posúdenie práceneschopnosti a vystavenie potvrdenia, spravidla na príslušnom papierovom SEDe, príp. vystaví príslušné E – formuláre
  • nárok na ošetrovné sa naďalej uplatňuje výlučne prostredníctvom E – formulárov v prípade, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa vznikla na území Švajčiarska, Nórskeho kráľovstva, Islandskej republiky a Lichtenštajnského kniežatstva
  • podmienky nároku na ošetrovné skúma na základe vnútroštátnych tlačív, resp. príslušných E – formulárov alebo papierových SEDov príslušná pobočka Sociálnej poisťovne, ktorá rozhodne o vzniku nároku na túto dávku
  • ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa vznikla na území štátu, s ktorým má Slovenská republika uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení, pričom predmetom tejto zmluvy sú i nemocenské dávky (napr. Chorvátska republika, Ukrajina atď.), Sociálna poisťovňa, ako príslušná inštitúcia na výplatu nemocenských dávok v Slovenskej republike, je v zásade povinná akceptovať potvrdenia a tlačivá vystavené v príslušnom zmluvnom štáte
3 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

Ďakujem. Pekný deň.
0 0
kvetinka2 kvetinka2

kvetinka2 je offline (nepripojený) kvetinka2

Dobrý den, potrebujem poradiť. S dieťaťom som išla na očr na konci mesiaca jún a presahovala až do začiatku júla t. j 10 dní. Ale po týždni sa mu to vrátilo a znova som išla na očr na 10 dní. Počula som že by mi to už nemali preplatiť tých dalších 10 dní. Som poistená ako DNP. Ako to vlastne je? Má s tým niekto skúsenosti? Dakujem
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

kvetinka2 Pozri príspevok
Dobrý den, potrebujem poradiť. S dieťaťom som išla na očr na konci mesiaca jún a presahovala až do začiatku júla t. j 10 dní. Ale po týždni sa mu to vrátilo a znova som išla na očr na 10 dní. Počula som že by mi to už nemali preplatiť tých dalších 10 dní. Som poistená ako DNP. Ako to vlastne je? Má s tým niekto skúsenosti? Dakujem
Volala som na SP - ohľadom nášho zamestnanca. Bolo mi povedané, že až sa jedná o inú diagnózu, tak je to možné.
0 0
kvetinka2 kvetinka2

kvetinka2 je offline (nepripojený) kvetinka2

dakujem
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

Budem s mamou na OCR. Platim si DNP z maxima.
Rada by som vedela ci staci odovzdat tlacivo az po skonceni OCR? netreba oznamit hned zaciatok na SP?
a na jednom tlacive je zaciatok i koniec?
a okrem SP netreba nahlasovat napr. na ZP?
dakujem
0 0
tina.mm tina.mm

tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

Dobrý deň.
Mám dve malé deti,ktoré počas zatvorenej škôlky cez prázdniny nemám pri kom nechať. Má niekto skúsenosti s OČR kvôli zatvorenej škôlke, aj keď dieťa nie je choré?
Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tina.mm Pozri príspevok
Dobrý deň.
Mám dve malé deti,ktoré počas zatvorenej škôlky cez prázdniny nemám pri kom nechať. Má niekto skúsenosti s OČR kvôli zatvorenej škôlke, aj keď dieťa nie je choré?
Ďakujem.
0ČR- ako ošetrenie člena rodina- už názov napovedá, že slúži na niečo iné.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tina.mm Pozri príspevok
Dobrý deň.
Mám dve malé deti,ktoré počas zatvorenej škôlky cez prázdniny nemám pri kom nechať. Má niekto skúsenosti s OČR kvôli zatvorenej škôlke, aj keď dieťa nie je choré?
Ďakujem.
1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia <ACRONYM title="Google Page Ranking">pr</ACRONYM>íslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak

1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím <ACRONYM title="Google Page Ranking">pr</ACRONYM>íslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

----
odst. 2 nie je tvoj prípad - nemáš nárok na ošetrovné
1 0
tina.mm tina.mm

tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

Môžem brať ako rozhodnutie príslušného orgánu aj rozhodnutie obecného úradu, ktorý spravuje predškolské zariadenie, že počas augusta bude zatvorené?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tina.mm Pozri príspevok
Môžem brať ako rozhodnutie príslušného orgánu aj rozhodnutie obecného úradu, ktorý spravuje predškolské zariadenie, že počas augusta bude zatvorené?
Určite je nejaká zberná škôlka, či? A čo babičky? aLebo dovolenka?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tina.mm Pozri príspevok
Môžem brať ako rozhodnutie príslušného orgánu aj rozhodnutie obecného úradu, ktorý spravuje predškolské zariadenie, že počas augusta bude zatvorené?
pokial ide o čerpanie dovolenky - nie. Muselo by isť o karantenu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať