Zavrieť

Porady

Samozdanenie z ČR faktúry za nájom

Ahojte,

Český dodávateľ nám fakturuje za nájom skladu v ČR bez českej DPH-čky, lebo u nich je tento nájom oslobodení od DPH podľa §54 českého zákona o DPH, ale u nás prenájom priestorov PO nie je oslobodený.
Mám urobiť v tomto prípade samozdanenie či nie? Modľa mňa asi nie, ale chcem sa uistiť.
Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nevedela som, že žeriav je dopravný prostriedok.
    podľa zadania ide o nehnuteľnosť.
    ČR však zaviedla v oblasti stavebných prác samozdanenie...........už to tu bolo rozoberané.
    aj link na zákon.
    na faktúre by si mala nájsť odkaz na §
    Naposledy upravil KEJKA : 14.11.12 at 19:15

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Prenájom skladu si myslím, že je služba podľa par. 16, ods. 1 a pri týchto službách je miesto dodania miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Vo Vašej prípade v ČR a na Slovensku s tým nerobíte nič.
    Dobry den,
    vedeli by ste mi prosim poradiť slovenska firma platca DPH si prenajima sklad v CR platca DPH, ciže to viem ze nam budu vystavovať fakturu bez DPH a ja si spravim samozdanenie na SR. Ale potom bude ta slovenska firma ten sklad, ktory je v CR prenajimat dalej a to ceskej firme platca DPH. Ako mame my slovenska firma vystavit fakturu s DPH ci bez? Mame sa registrovat v CR ci netreba? Dakujem velmi pekne zelám pekný deň.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zabiatko7282 Pozri príspevok
    Dobry den,
    vedeli by ste mi prosim poradiť slovenska firma platca DPH si prenajima sklad v CR platca DPH, ciže to viem ze nam budu vystavovať fakturu bez DPH a ja si spravim samozdanenie na SR. Ale potom bude ta slovenska firma ten sklad, ktory je v CR prenajimat dalej a to ceskej firme platca DPH. Ako mame my slovenska firma vystavit fakturu s DPH ci bez? Mame sa registrovat v CR ci netreba? Dakujem velmi pekne zelám pekný deň.
    mne sa nezdá, že by si urobila samozdanneie v SR, kedže miesto dodania je v ČR. Podľa mňa sa musíš registrovať a dodaňovať v ČR.
    Mňa tiež zaujíma, ako to bude ak slov. s.r.o. si prenajme byt v ČR, ale je neplatiteľ.

    fue je offline (nepripojený) fue

    fue
    zabiatko7282 Pozri príspevok
    Dobry den,
    vedeli by ste mi prosim poradiť slovenska firma platca DPH si prenajima sklad v CR platca DPH, ciže to viem ze nam budu vystavovať fakturu bez DPH a ja si spravim samozdanenie na SR. Ale potom bude ta slovenska firma ten sklad, ktory je v CR prenajimat dalej a to ceskej firme platca DPH. Ako mame my slovenska firma vystavit fakturu s DPH ci bez? Mame sa registrovat v CR ci netreba? Dakujem velmi pekne zelám pekný deň.
    Podľa môjho názoru prenájom nehnuteľností rieši § 16 ods1. Tak ako napísala KEJKA miesto dodania je ČR - nie je dôvod faktúrovať bez DPH. Česká firma by mala faktúrovať s českou DPH, pretože ide o miesto dodania v ČR - daň patrí ČR. Podľa mňa je potrebné sa registorvať za plátcu DPH v ČR a takisto ak budete faktúrovať ďalej prenájom nehnuteľnosti inej českej spoločnosti, tak ho vvyfaktúrujete pod prideleným českým IČ DPH ( opäť ide o poskytnutie služby, kde miesto dodania je ČR - nehnuteľnoisť je v ČR ). v ČR podáte DP DPH, kde na vstupe bude daň vyfaktúrovaná Vaším prenajímateľom a na výstupe daň Vami vyfaktúrovaná pre podnájomcu.

    mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

    mizu24
    KEJKA Pozri príspevok
    mne sa nezdá, že by si urobila samozdanneie v SR, kedže miesto dodania je v ČR. Podľa mňa sa musíš registrovať a dodaňovať v ČR.
    Mňa tiež zaujíma, ako to bude ak slov. s.r.o. si prenajme byt v ČR, ale je neplatiteľ.
    Chcela by som sa uistiť, platca dph v SR si v ČR prenajal žeriav s obsluhou na jeden deň od českého dodávateľa zaregistrovaného pre daň v Čechách. Prišla nám faktúra v českých korunách, ale bez dph. Podľa mňa sa v tomto prípade postupuje podľa § 16 ods. 2

    (2) Miestom dodania služby spočívajúcej v poskytnutí krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov je miesto, kde sa dopravný prostriedok fyzicky dá k dispozícii zákazníkovi; krátkodobým nájmom sa rozumie nepretržité držanie alebo používanie dopravného prostriedku počas obdobia nepresahujúceho 30 dní alebo 90 dní, ak ide o nájom plavidiel.

    , čiže miesto dodania je ČR, faktúra by mala byť s dph a podľa citovaného príspevku /aj keď sa síce jedná o nehnuteľnosť/ sa slov. platca dph musí registrovať v ČR a tam dodaniť.
    Alebo, keď je prenájom s obluhou, tak sa nejde podľa tohto paragrafu?
    Ďakujem

    mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

    mizu24
    KEJKA Pozri príspevok
    nevedela som, že žeriav je dopravný prostriedok.
    podľa zadania ide o nehnuteľnosť.
    ČR však zaviedla v oblasti stavebných prác samozdanenie...........už to tu bolo rozoberané.
    aj link na zákon.
    na faktúre by si mala nájsť odkaz na §
    Ďakujem za usmernenie, pravdu povediac som vôbec netušila, že je to nehnuteľnosť .
    Na faktúre nemám odvolávku na žiadny §.
    Pohľadala som na Porade, našla som § 92 a-e, kde sa píše o prenesení daňovej povinnosti na DPH v stavebníctve. Faktúru mám v CZK bez dane, takže urobím samozdanenie. Tým pádom nemá slov. platca DPH povinnosť sa registrovať v ČR, keďže to samozdaní na Slovensku? Už mám z toho trochu väčší chaos .

    Samozdanenie z ČR faktúry za nájom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.