Zavrieť

Porady

Veniec pod starý krov

Dobrý deň,

kúpili sme starý kamenný dom, na ktorom nie je veniec. Krov je v celkom zachovalom stave, počula som o čiastočnom zdvíhani (vždy jednu stranu domu) a podopierani starého krovu a postupnom robení venca. Robil to už niekto? Alebo ak chceme robiť veniec musíme zhodiť dole starý krov, dal by sa potom spätne použiť?
Usporiadat
Rišinka Rišinka

Rišinka je offline (nepripojený) Rišinka

miro67 Pozri príspevok
Na zaklade tej jednej fotky je dost tazke povedat nejaky zaver, ale ...
a) Zaklady budu asi kamenne a dost plytke. Preto by bolo vhodne podchytit zaklady a zakladovu skaru prehlbit do nezmrznej hlbky. Ak to neurobis, ten domcek ti sice nespadne na hlavu, ale bude sa na teba neustale "skerit" nepeknymi trhlinami.
b) Vytvorenie stuzujuceho venca v urovni stropu, resp. pomurnice je rozumne. Ale ucinnejsie je to v kombinacii s bodom a). Krov bude asi nejaka drevena stolica (budu tam drevene vazne tramy ulozene na obvodove steny vo vzdialenostiach cca 4m). Ten krov treba vidiet, aby sa nahodou za tazke peniaze nezachranovala nejaka zhnilotina navyse rozhryzena cervotocom.
c) Az ked sa vyriesia otazky spojene z bodom a) a b) potom mozes "zaplacnut" trhliny (ktore pri takomto technickom stave stavby sa aj tak urcite casom ohlasia).
d) Najlepsie urobis, ak si k tomu zavolas statika. Ked to uvidi, urcite bude najprv zalamovat rukami, krutit hlavou a hladat unikovy vychod, ale urcite Ti poradi aj nieco ine, ako stavbu zburat.
Tak to asi budeme musieť urobiť, aj keď sme už jednu prasklinu vyspravili - len tak na skúšku... (dúfam, že nanovo nepraskne kým spravíme ten "veniec" základu).
Aká je nezmrzná hĺbka? 80cm? Alebo viac?
0 0
jonnie jonnie

jonnie je offline (nepripojený) jonnie

začinajuci učtovnik :), registrovany davno, ale uctujem len teraz (a zabudnute heslo na poradu :) ...viac
obdivujem vas,ze ste sa na to dali... my teda rekonstruujeme pomerne novy dom, ale povedala som,ze lepsie zburat ako toto vsetko robit... myslela som,ze kazdy prehana,ked to tak povie...ale je to fakt.
Odvaha...fakt.
0 0
Rišinka Rišinka

Rišinka je offline (nepripojený) Rišinka

jonnie Pozri príspevok
obdivujem vas,ze ste sa na to dali... my teda rekonstruujeme pomerne novy dom, ale povedala som,ze lepsie zburat ako toto vsetko robit... myslela som,ze kazdy prehana,ked to tak povie...ale je to fakt.
Odvaha...fakt.
Moji rodičia rekonštruovali v 70. rokoch dom, v ktorom bývame, tiež bol pomerne nový na tú dobu, ale tiež po rekonštrukcii povedali tú vetu: radšej sme mali zbúrať a postaviť nový...
Ale tento dom chceme len na chalupu, páči sa nám, predsa len tie staré domy majú niečo do seba...
Je tam roboty ako na kostole, ale nikam sa neponáhľame a ja mám rada "pracovné" dovolenky (samozrejme aj tie "plážové" )
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať