Zavrieť

Porady

Miesto podnikania a korešpondenčná adresa pri podnikaní

Dobrý deň,

chcel by som si založiť živnosť, ale mám špecifickú situáciu ohľadom miesta podnikania. Trvalý pobyt mám v dome v meste na východe Slovenska, ale pôsobím v Bratislave v podnájme. Podnájom nemám nejaký stabilný (v priebehu 2 rokov som ho menil 3x, raz pre nespokojnosť s ním, 2x sa majiteľ rozhodol prestať prenajímať), hoci momentálne mám od majiteľa prísľub, že nemieni v blízkej dobe prestať s prenájmom, avšak sám, ak budem mať dostatok financií mienim zmeniť podnájom do inej lokality, kde je ale podnájom vyšší. Z týchto dôvodov by som dával nerád miesto podnikania na tieto prechodné riešenia, radšej by som mal miesto podnikania rovnako ako bydlisko podnikania svoj trvalý pobyt.

Vec sa má tak, že moje podnikanie nebude vyžadovať nejaké sídlo (označenú by som mal schránku v dome na východe, keďže to vyplýva zo zákona, ale pre moje podnikanie to praktický význam nemá), občasné stretnutia so zákazníkmi si budem vedieť dohodnúť. Problém je s korešpondenciou (faktúry a iné). V živnostenskom formulári je kolonka Adresa pre doručovanie písomností s poznámkou (uveďte v prípade registrácie daňovníka alebo prihlásenia na zdravotné poistenie, ak sa adresa pre doručovanie líši od miesta podnikania), nie je mi jasné, či je to adresa len pre tieto špeciálne účely, alebo je to všeobecná korešpondenčná adresa.

Na východ chodím maximálne 2x do mesiaca, ale často oveľa menej a bolo by pre mňa veľmi nepraktické si tam dochádzať po poštu.
Ako som už spomínal, miesto podnikania by som chcel mať stabilné, v mieste môjho trvalého pobytu v dome na východe (okrem toho majiteľ súčasného prenajatého bytu mi síce prisľúbil, že ak to nepôjde inak, dovolí mi si dať miesto podnikania u neho a rovnako aj označiť schránku, ale bol by oveľa radšej, keby som to radšej mal označené u seba, pre mňa by to takisto bolo oveľa praktickejšie), ale poštu by som rád preberal v Bratislave, predpokladám, že občasná zmena kolonky Adresa pre doručovanie písomností by mala byť bezproblémová.

Takže toľko k mojej situácii, aby som to zhrnul v otázke. Môžem mať Bydlisko podnikateľa aj Miesto podnikania v dome na východe, ale všetka korešpondencia by mi dochádzala do Bratislavy na základe Adresy pre doručovanie písomností, alebo to nejde, lebo tá adresa je len pre tie špecifické účely uvedené v zátvorke (je v tom prípade ešte nejaká iná možnosť, ako by som mohol postupovať)?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    pandorasbox Pozri príspevok
    ešte doplňam, že nemusí Ťa mesto o zrušení pobytu informovať (veď ani nemusí vedieť kde bývaš, pokiaľ si ich písomne o tom neinformovala), musí však vyvesiť oznam na vývesnú tabuľu 15 dní.

    Žiaľ prax je presne taká, že ex si robia veľmi zle navzájom a ide to vždy na úkor detí, vo veľa prípadoch sú deti nástrojom pomsty a vydierania. Presne tak sa Ti pomstil ex-ukázal svoje vlastné ja v plnej "kráse"

    A ja snáď aspoň malou kvapkou poradím v tom, že to, že máš trvalý pobyt mesto, ešte nič na tom nemení, aby Ti správca dane doručoval všetky dôležité písomnosti na Tebou uvedenú adresu /a to je napríklad adresa, kde si v prenájme, kde skutočne bývaš a kde si môžeš preberať poštu/ Hovorí sa o adrese na doručovanie písomností. Toto by som im písomne oznámila a hotovo. Budú vedieť, že trvalý pobyt je mesto, no poštu Ti budú môcť doručovať na tebou uvedenú adresu. Toto isté môžeš urobiť na živnostenskom úrade. Uveď tam okrem trvalého pobytu, adresu na doručovanie a to je bude adresa vlastne kde sa zdržiavaš a preberáš poštu.
    Želám Ti už iba príjemné slnečné dni a všetko len pozitívne a príjemné. Nevzdávaj sa v boji tak ako doteraz... Si mocná a udržuj si tú svoju energiu....
    Naposledy upravil Economic : 29.07.11 at 04:37

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Živnosť a miesto podnikania budeš mať v mieste trvalého bydliska. Na úradoch si to nekomplikuj ďalšími oznamovačkami, čo keď sa opäť presťahuješ. Len svojim partnerom obchodným, ktorí Ti budú niečo fakturovať, povieš, kam Ti fa majú zasielať. Vystaviť ich budú musieť na Tvoje údaje podľa živnostenského oprávnenia.

    stela12 je offline (nepripojený) stela12

    stela12
    Dobrý deň. Nechcem otvárať novú tému, ale čo sa týka podnikania a pobytu mám tiež problém. Pozastavila som si živnosť a chcem si ju opäť otvoriť po získaní dotácie na inú činnosť. Pri vybavovaní papierov som sa dozvedela, že ma ex vyhlásil z trvalého pobytu a môj trvalý pobyt je len mesto a bolo to tak bez môjho vedomia skoro rok. ( s bývalým sa už súdim ohľadom bytu ) Tým pádom som si nesplnila oznamovaciu povinnosť na DÚ. Miesto podnikania som mala uvedenú adresu trvalého pobytu a ešte je takto uvedená. Živnosť si chcem obnoviť, ale akákoľvek adresa mi chýba. Rodinu v danom okrese nemám okres nechcem meniť. Potrebujem trvalú adresu aj pre syna. Nájomca bytu mi samozrejme na podnájom trvalý pobyt nechce dať. Dať synovi trvalý pobyt do iného okresu a moju živnosť na sídlo prevádzky by bolo komplikované a navyše o sídle prevádzky ani veľmi neuvažujem, nakoľko budem robiť papierovú prácu doma. Za ďalší nájom kancelárie by som mala len zbytočné výdavky. Ako z toho kolotoča? Ďakujem

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    stela12 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Nechcem otvárať novú tému, ale čo sa týka podnikania a pobytu mám tiež problém. Pozastavila som si živnosť a chcem si ju opäť otvoriť po získaní dotácie na inú činnosť. Pri vybavovaní papierov som sa dozvedela, že ma ex vyhlásil z trvalého pobytu a môj trvalý pobyt je len mesto a bolo to tak bez môjho vedomia skoro rok. ( s bývalým sa už súdim ohľadom bytu ) Tým pádom som si nesplnila oznamovaciu povinnosť na DÚ. Miesto podnikania som mala uvedenú adresu trvalého pobytu a ešte je takto uvedená. Živnosť si chcem obnoviť, ale akákoľvek adresa mi chýba. Rodinu v danom okrese nemám okres nechcem meniť. Potrebujem trvalú adresu aj pre syna. Nájomca bytu mi samozrejme na podnájom trvalý pobyt nechce dať. Dať synovi trvalý pobyt do iného okresu a moju živnosť na sídlo prevádzky by bolo komplikované a navyše o sídle prevádzky ani veľmi neuvažujem, nakoľko budem robiť papierovú prácu doma. Za ďalší nájom kancelárie by som mala len zbytočné výdavky. Ako z toho kolotoča? Ďakujem
    Fúha, tak toto by už chcelo odpoveď a dobrú radu právnika. Posúvam...

    stela12 je offline (nepripojený) stela12

    stela12
    Ďakujem aspoň za ochotu

    No, asi mi nevie nikto poradiť. Oslovím primátora mesta a budem dúfať, že mesto dokáže pomôcť aj slušným ľuďom ( a nie len istej diskriminovanej skupine).
    Naposledy upravil stela12 : 28.07.11 at 05:46 Dôvod: Doplnenie

    stela12 je offline (nepripojený) stela12

    stela12
    Stále premýšľam nad mojou situáciou. Syn bude mať o chvíľu 15 rokov. Že máme nejaký problém čo sa týka trvalého pobytu netuší. Že sa súdim s ex nevie, lebo by ma odhováral, lebo by sa o mňa bál vzhľadom nato, aký bol bývalý. Pridelená advokátka mi odpovedala na moju otázku zaslanú mailom, že či je možné predbežné opatrenie aby nás do skončenia procesu prihlásil na trvalý pobyt takým spôsobom, že sa o to nedá požiadať, lebo to nesúvisí s prípadom a že mailová komunikácia nie je bežný postup a otázky si mám pripraviť, až keď sa stretneme pred pojednávaním (a to prvé pojednávanie na žiadosť ex už preložili na neurčito). Nerozumiem ako to nesúvisí s prípadom, keď žiadame rozsudok v takom znení, aby som bola zapísaná do listu vlastníctva.Preverujem tú skutočnosť u ďalšej právničky, odpoveď ešte neviem. Takže pôjdem synovi vybavovať OP na políciu a tam mi povedia, že môj OP už nie je dosť dlhú dobu platný, lebo ma na danej adrese už neevidujú. Mesto zrušenie trvalého pobytu oznámilo len polícii. Hlavne že o tom dostala informáciu polícia, ja som asi podľa nejakého múdreho zákona informovaná byť nemusela. Takže zmenia OP aj mne. Trvalý pobyt mesto. Môj syn ináč to mesto celkom dobre reprezentuje v športe, aj preto nechcem z toho mesta ísť preč. Má tu ,,domov". Synovi poviem, prepáč, ale na papieri budeš bezdomovec, prepáč, že som stretla ješitného sviniara, ale máš mňa a ja teba a spolu to zvládneme. A potom pôjdem na DU na nahlásim zmenu trvalého pobytu, čo bude vlastne len mesto. A pracovníci ani nebudú vedieť ani reagovať a budú sa mňa pýtať čo majú robiť, ako sa mi to stalo na UP keď nevedia aký pobyt mi majú na dokumentoch uvádzať. Podľa OP nechceli, lebo mesto mi trvalý pobyt na moje veľké prekvapenie nepotvrdilo, (teda mesto áno, len bez ulice), alebo adresu podnájmu? Podľa nich by som si mala chodiť po poštu na mestský úrad. No ale sú to ľudia, čo sa mi snažia pomôcť, len nevedia ako a sú milí. Snáď aj dotáciu mi dajú, veď trvalý pobyt mám, síce len mesto bez ulice, ale predsa. Uvádza sa v zákonoch, že trvalý pobyt musí mať aj ulicu? Myslím, že nie. To píšem len tak, aby som to dostala zo seba von. A život ide ďalej a čo nás nezabije nás posilní a problémy sú nato aby sa riešili, nie? Veľa slnečných dní prajem všetkým a nech máme to slnko aj v duši.

    pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

    pandorasbox
    stela - manžel nemôže ani Tebe a ani neplnoletému synovi zrušiť trvalý pobyt v prípade, že:
    Zákon o hlásení pobytu občanov ustanovuje, že ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší okrem iného aj na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo. Návrh na zrušenie však nemožno podať voči:

    vlastníkovi,
    spoluvlastníkovi,
    manželovi alebo
    nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu.
    Táto zmena nadobudla účinnosť od 1. októbra 2004.

    Dôvodová správa k tejto novele uvádza, že vlastníci budovy alebo jej časti môžu súhlasne navrhnúť zrušenie trvalého pobytu občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo, napr. mu zanikol nájomný vzťah. Nájomcovi budovy alebo jej časti nie je možné zrušiť trvalý pobyt, pokiaľ nájom trvá. Výnimkou z tohto ustanovenia je, že návrh na zrušenie trvalého pobytu nie je možné podať voči manželovi a nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu pri nájme na neurčitú dobu, ktorí môžu mať trvalý pobyt v budove alebo jej časti bez súhlasu vlastníka alebo spoluvlastníkov.

    V prípade, že ste v rozvodovom konaní, zrušiť nemôže, pokiaľ ste rozvedení, tak ano. Synovi v žiadnom prípade, aj keď by tam nebýval

    pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

    pandorasbox
    ešte doplňam, že nemusí Ťa mesto o zrušení pobytu informovať (veď ani nemusí vedieť kde bývaš, pokiaľ si ich písomne o tom neinformovala), musí však vyvesiť oznam na vývesnú tabuľu 15 dní.

    Žiaľ prax je presne taká, že ex si robia veľmi zle navzájom a ide to vždy na úkor detí, vo veľa prípadoch sú deti nástrojom pomsty a vydierania. Presne tak sa Ti pomstil ex-ukázal svoje vlastné ja v plnej "kráse"

    stela12 je offline (nepripojený) stela12

    stela12
    Ďakujem Vám obom za príspevky. Tuším budem musieť prečítať ešte veľa riadkov aby som získala čím viac užitočných informácii, lebo už mám skúsenosť, že v prvom rade sa musím spoliehať na seba. / ach tá moja advokátka , budem jej musieť pomôcť ohľadom bytu a BSM, lebo je to trocha zamotané / . Ináč môj syn nie je jeho, toho mám z prvého manželstva a našťastie s druhým ex sme nemohli mať dieťa, alebo sa aspoň nepodarilo. S prvým mám dobrý vzťah, len žije mimo SR a finančne na tom sám nie je dobre aby nám pomohol. Vďaka Vám a aj tejto porade a internetu sa snáď k tým správnym informáciám dostanem. Ešte raz ďakujem.

    Miesto podnikania a korešpondenčná adresa pri podnikaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.