Zavrieť

Porady

Aké máme právo voči susedovi?

Dobrý deń, poradí nám niekto? Sused začal na základe stav. povolenia s výkopmi na hranici nášho pozemku, kôli oddrenážovania jeho stavby. Problém je, že kope do hľbky cca 2m a takmer kolmo, čím nám hrozí zosuv nášho pozemku, ako aj možný pád do jamy, keďže nemá stavenisko voči tomu zabezpečené. Povedal, že keď to dokope, tak to aj tak nechá. Podotýkame, že vôbec nebolo nutné, aby to tak kopal, úmyselne nám chce ubrať z nášho aj tak dosť malého dvora. Máme právo žiadať pozastavenie prác, kým dostatočne nespevní náš pozemok? Na ňom je aj zabetónová doska-cca 4 m2, ktorá zasahuje z časti do suseda. Údajne bývalým majiteľom dal súhlas, aby si ju urobili. Teraz keď kope, tak mu vraj presahujúca časť zavadzia, ale ktorá by nám po odstránení ani nechýbala. Má právo žiadať od nás, aby sme si tú časť zrušilii sami? Môžeme tvrdiť, že je proste jeho, a presahuje ona od neho k nám?
V prípade, že aj po spevnení pozemku bude na našej spoločnej hranici hlboký výkop, máme právo žiadať od suseda, aby si ho kôli bezpečnosti riadne oplotil ?
Zrejme má v pláne odpijiť nás z jeho prípojky na verejnú kanalizáciu- obe sú na obecnom pozemku. Môže tak učiniť? Chce využiť možnosť, keď má povolené sa na ňu napojiť aj s druhou stavbu.
S tvrdohlavým susedom sa jednoducho dohodnúť nedá, vyčerpali sme všetky možnosti dohody. Zaujímavé na tom je to, že celý spor sa začal s jeho agrasívnym vlčiakom, ktorý nám voľne behá po záhrade. Stavebný i obecný úrad sme písomne na všetky tieto problémy s ním upozornili, teraz len čakáme, ako sa k veci vyjadria. Môžeme zavolať na neho aj políciu? Predpokladáme, že si svoje práva budeme musieť uplatniť už len súdnou cestou. Ďakujeme za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    V stavebnom konaní bývajú susedia účastníci konania, a tí pri začatí stavebného konania mali možnosť oboznámiť sa s projektovou dokumentáciou. Bolo to tak i vo vašom prípade? V stavebnom povolení je zvyčajne vymedzené ako má stavebník postupovať. Začala by som tam. Stále môžete požiadať o vykonanie štátneho stavebného dohľadu, kde stavebný úrad musí skontrolovať, či sa postupuje v zmysle projektu. Tam máš možnosť sa k danej veci vyjadriť. Hovoríš, že si oslovil stavebný úrad. Ako? Myslím si, že požiadaním o štátny stavebný dohľad by sa mnohé ozrejmilo a ak nedodržiava niektoré povinnosti, ktoré má vymedzené v stavebnom povolení, tak len takto sa dá donútiť vykonať nápravu.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Pre vytvorenie si obrazu, ako funguje štátny stavebný dohľad, pridávam nasledovné:

    Výkonom štátneho stavebného dohľadu sa sleduje dôsledné uplatňovanie a ochrana verejných záujmov, ako aj práv a právom chránených záujmov právnických osôb a fyzických osôb, ktoré vyplývajú z uskutočňovania stavby alebo jej zmeny, z vlastností stavby pri jej užívaní, z odstránenia stavby a z terénnych úprav, prác a zariadení podľa stavebného zákona.
    Pri výkone štátneho stavebného dohľadu sú orgány štátneho stavebného dohľadu oprávnené zisťovať, či sa stavba, stavebné úpravy alebo udržiavacie práce vykonávajú podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia, či sú splnené podmienky na uskutočňovanie stavby, či sa na stavbe nachádza projekt stavby overený v stavebnom konaní a či sa vedie stavebný denník. Ďalej sú oprávnené zisťovať, či sa pri uskutočňovaní stavby, stavebných úprav alebo pri udržiavacích prácach dodržiavajú podmienky stavebného povolenia, všeobecne záväzné právne predpisy a technické normy vzťahujúce sa na stavebné práce a stavebné výrobky. Pri výkone štátneho stavebného dohľadu sa zisťuje aj to, či sa stavba užíva spôsobom povoleným v kolaudačnom rozhodnutí, či sa stavba udržiava v dobrom stavebnom stave, či sa dodržiavajú podmienky povolenia alebo nariadenia odstránenia stavieb alebo nariadených stavebných úprav a udržiavacích prác, či sa odstraňovaním stavby neohrozujú susedné pozemky a stavby na nich a či sa terénne úpravy alebo ťažobné práce vykonávajú podľa povolenia.
    Výkonom štátneho stavebného dohľadu môžu byť poverení zamestnanci Slovenskej stavebnej inšpekcie a stavebného úradu. Orgánmi štátneho stavebného dohľadu môžu byť aj poverení zamestnanci iných orgánov štátnej správy, ak sú podľa osobitných predpisov oprávnení dohliadať na uskutočňovanie, užívanie a odstraňovanie stavieb v medziach týchto predpisov. Výkonom štátneho stavebného dohľadu možno poveriť aj zamestnancov krajského stavebného úradu.
    Stavebník, oprávnená osoba či právnická osoba uskutočňujúca alebo odstraňujúca stavbu, ako aj vlastník stavby sú povinní umožniť orgánom štátneho stavebného dohľadu a nimi prizvaným znalcom vstupovať na stavenisko a do stavby, nazerať do jej dokumentácie a utvárať predpoklady pre výkon dohľadu. Tiež sú povinní bezodkladne ohlásiť stavebnému úradu závady na stavbe, ktoré ohrozujú jej bezpečnosť, životy či zdravie osôb alebo môžu spôsobiť značné národohospodárske škody.
    Účelom výkonu štátneho stavebného dohľadu je zisťovanie nedostatkov a zabezpečenie odstránenia zistených nedostatkov. Ak sa v rámci štátneho stavebného dohľadu zistí také porušenie stavebného zákona, ktoré napĺňa skutkovú podstatu priestupku alebo správneho deliktu, stavebný úrad môže začať konanie vo veci priestupku alebo správneho deliktu podľa príslušných ustanovení stavebného zákona s následným uložením sankcie.
    Je zodpovednosťou stavebného úradu, aby zákonom stanoveným postupom zistil presne a úplne skutočný stav veci a obstaral si potrebné podklady pre rozhodnutie. Spisová dokumentácia je základným podkladom pre rozhodnutie správneho orgánu. Jej strata a následné zabezpečovanie relevantných dokladov nemôže ospravedlňovať dlhodobú nečinnosť orgánu verejnej správy.
    Stavebný úrad zodpovedá za dohľad nad dodržiavaním stavebného zákona a ex offo (z úradnej povinnosti) je povinný riešiť zistené porušenia zákona, o ktorých má vedomosť, vrátane riešenia nelegálne (bez stavebného ohlásenia a povolenia) postavených stavieb. Zákon stanovuje, ako má postupovať v prípade, keď sa dozvie, že bola postavená stavba bez ohlásenia alebo bez stavebného povolenia.

    No a potom už asi len tento postup:

    V mnohých prípadoch až na základe písomného podnetu podanému verejnému ochrancovi práv bol vykonaný štátny stavebný dohľad a stavebné úrady začali na základe výsledkov štátneho stavebného dohľadu konať v súlade so stavebným zákonom.
    Verejný ochranca práv preto neustále upozorňuje na nedostatky v činnosti miest a obcí ako stavebných úradov a odporúča prijatie opatrení, ktoré môžu zlepšiť činnosť orgánov verejnej správy v prospech občanov.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Ohlásenie stavebných úprav a udržiavacích prác znamená, že sa nejedná o stavebné povolenie. Ak má sused stanovené, že po ukončení prác všetky použité pozemky musí upraviť do pôvodného stavu, tak môže hovoriť čo chce, ak to neurobí, môžete podať oznámenie na stavebný úrad. Mimochodom, ak ste to poslali doporučene už v akejkoľvek podobe, štátny stavebný dohľad vykonáva stavebný úrad, takže nemusíte nič teraz písať. Uvidíte, čo bude teraz, mali by sa týmto oznámením zaoberať. Ak nič, tak by som napísala znovu, ale už konkrétne žiadosť o štátny stavebný dohľad a to by už museli riešiť. Počkajte, uvidíte. Ak by sa stále nič nedialo, tak po ukončení prác, ak nedá pozemok do pôvodného stavu, ako má nariadené v ohlásení stavebných úprav, tak vtedy treba upozorniť stavebný úrad.

    jopus je offline (nepripojený) jopus

    jopus
    GabiZ Pozri príspevok
    V stavebnom konaní bývajú susedia účastníci konania, a tí pri začatí stavebného konania mali možnosť oboznámiť sa s projektovou dokumentáciou. Bolo to tak i vo vašom prípade? V stavebnom povolení je zvyčajne vymedzené ako má stavebník postupovať. Začala by som tam. Stále môžete požiadať o vykonanie štátneho stavebného dohľadu, kde stavebný úrad musí skontrolovať, či sa postupuje v zmysle projektu. Tam máš možnosť sa k danej veci vyjadriť. Hovoríš, že si oslovil stavebný úrad. Ako? Myslím si, že požiadaním o štátny stavebný dohľad by sa mnohé ozrejmilo a ak nedodržiava niektoré povinnosti, ktoré má vymedzené v stavebnom povolení, tak len takto sa dá donútiť vykonať nápravu.
    Od obce nám bola doručené oznámenie vo veci: ohláseniu stavebných úprav a udržiavacích prác. Tie sa majú vykona´t v rozsahu:
    - výkop a odvodnenie obvodových múrov, vybudovanie kanalizačnej prípojky, a vykonanie terénnyh úprav na svojom pozemku.
    Neviem, či sa jedná o stavebné povolenie, alebo len o oznámenie drobných prác.
    Medzi podmienkami okrem iného je aj: po ukončení prác všetky použité pozemky upraviť do pôvodného stavu.
    Stavebnému úradu som to poslal včera doporučene, kedy situáciu videl osobne aj starosta. Ukončil to slovami, že sa stretneme na stavebnom úrade.
    Čo doporučujete, počkať na stretnutie so stav. úradom, alebo konať a dať to štátnemu dozoru? Kde sa naň môžem kontaktovať? Som z BB. Ďakujem.

    jopus je offline (nepripojený) jopus

    jopus
    GabiZ Pozri príspevok
    Ohlásenie stavebných úprav a udržiavacích prác znamená, že sa nejedná o stavebné povolenie. Ak má sused stanovené, že po ukončení prác všetky použité pozemky musí upraviť do pôvodného stavu, tak môže hovoriť čo chce, ak to neurobí, môžete podať oznámenie na stavebný úrad. Mimochodom, ak ste to poslali doporučene už v akejkoľvek podobe, štátny stavebný dohľad vykonáva stavebný úrad, takže nemusíte nič teraz písať. Uvidíte, čo bude teraz, mali by sa týmto oznámením zaoberať. Ak nič, tak by som napísala znovu, ale už konkrétne žiadosť o štátny stavebný dohľad a to by už museli riešiť. Počkajte, uvidíte. Ak by sa stále nič nedialo, tak po ukončení prác, ak nedá pozemok do pôvodného stavu, ako má nariadené v ohlásení stavebných úprav, tak vtedy treba upozorniť stavebný úrad.
    Ďakujem za odpoveď, lenže náš pozemok je už jeho kopaním teraz silne narušený, a obávame sa, že až výkop aj akože zasype nejakou nesúdržnou hlinou, nebude podložie stabilné ako predtým a budeme mať silné obavy naň autom vojsť. Bude to taká skrytá pasca.
    Kým som dostal Vašu odpoveď, volal som so starostom, ktorý mi odporučil kontaktovať štátny stav. dozor, tak som aj urobil na stránke MVRR SR- informacie@build.gov.sk, tak dúfam, že sa tomu bude niekto aj zodpovedne venovať.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Niet začo,niekedy je dobré vedieť, čo všetko to obsahuje, aby sa človek vedel brániť v takýchto konaniach, lebo nie každý ovláda stavebný zákon a nepozná svoje práva. Držím palce, aby to dobre dopadlo.

    jopus je offline (nepripojený) jopus

    jopus
    GabiZ Pozri príspevok
    Niet začo,niekedy je dobré vedieť, čo všetko to obsahuje, aby sa človek vedel brániť v takýchto konaniach, lebo nie každý ovláda stavebný zákon a nepozná svoje práva. Držím palce, aby to dobre dopadlo.
    Nerozumiem ešte jednej veci:
    V Oznámení je napísané: Ohlásené stavebné úpravy sa majú vykonať v rozsahu: "- Výkop a odvodnenie obvodových múrov, vybudovanie kanalizačnej prípojky, a vykonanie terénnych úprav na svojom pozemku."
    V podmienkach zase stojí: "Po ukončení prác všetky použité pozemky upraviť do pôvodného stavu."
    Veď ako môže dať pozemky do pôvodného stavu, keď má dovolené urobiť terénne úpravy??? Prosím, vysvetlie mi to, v prípade, že je to chyba, ktoré z nich je prioritné, alebo je oznámenie svojim spôsobom neplatné?

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Myslí sa tým to, že pozemky ak sa v nich robil zásah napríklad výkop musia byť dané do pôvodného stavu tým, že nesmú zostať otvorené - rozkopané. Teda opäť zasypať. Ale ak má povolené terénne úpravy, tak nemusí tam zostať povrch taký aký bol pôvodný - napríklad len hlina, ale niečo iné. Napríklad ak sa vykope jama, v ktorej je umiestnený vodomer, zakryje sa poklopom, nie hlinou, ako bolo pôvodne. Ale to by som tiež asi riešila na stavebnom úrade a spýtala sa, ako je to myslené a ktorej časti pozemku sa to týka.
    Naposledy upravil GabiZ : 03.08.11 at 11:00

    jopus je offline (nepripojený) jopus

    jopus
    GabiZ Pozri príspevok
    Myslí sa tým to, že pozemky ak sa v nich robil zásah napríklad výkop musia byť dané do pôvodného stavu tým, že nesmú zostať otvorené - rozkopané. Teda opäť zasypať. Ale ak má povolené terénne úpravy, tak nemusí tam zostať povrch taký aký bol pôvodný - napríklad len hlina, ale niečo iné. Napríklad ak sa vykope jama, v ktorej je umiestnený vodomer, zakryje sa poklopom, nie hlinou, ako bolo pôvodne. Ale to by som tiež asi riešila na stavebnom úrade a spýtala sa, ako je to myslené a ktorej časti pozemku sa to týka.
    Takže nemôže stavebník znížiť, alebo zvýšiť svoj pozemok, keď ho má dať do pôvodného stavu? Povrch mi je už jasný.

    jopus je offline (nepripojený) jopus

    jopus
    GabiZ Pozri príspevok
    Myslí sa tým to, že pozemky ak sa v nich robil zásah napríklad výkop musia byť dané do pôvodného stavu tým, že nesmú zostať otvorené - rozkopané. Teda opäť zasypať. Ale ak má povolené terénne úpravy, tak nemusí tam zostať povrch taký aký bol pôvodný - napríklad len hlina, ale niečo iné. Napríklad ak sa vykope jama, v ktorej je umiestnený vodomer, zakryje sa poklopom, nie hlinou, ako bolo pôvodne. Ale to by som tiež asi riešila na stavebnom úrade a spýtala sa, ako je to myslené a ktorej časti pozemku sa to týka.
    Takže nemože svoj pozemok znížiť, alebo zvýšiť, keď ho má dať do pôvodného stavu? Povrch mi je už jasný.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Všetko závisí od návrhu, ktorý podal na stavebný úrad a aké terénne úpravy mu boli povolené. Preto je potrebné ak budete na stavebnom úrade priamo si zistiť, čo všetko povolené má, v akom rozsahu a pod. Pri ohlásení stavebných úprav sa prikladá nákres pred a po úpravách. Ten si treba vyžiadať a tam zistiť, čo všetko môže a čo nemôže. V oznámení o ohlásení stavebných úprav sa zvyčajne píše všeobecne. Stavebný úrad vydá len stanovisko a povolenie. Ale čo vlastne povolil, to je zrejmé pri nahliadnutí do dokumentácie. Pri stavebnom povolení je to iné, pretože tam sa už konkrétne píše, čo všetko je v prácach zahrnuté, ako sa majú vykonať a pod., dokonca svoje stanoviská a nariadenia tam majú aj iné organizácie ako napr. vodári, elektrikári a pod. V oznámení stavebných úprav toto nenájdeš.
    Naposledy upravil GabiZ : 03.08.11 at 11:30

    jopus je offline (nepripojený) jopus

    jopus
    Nákres priložiť je povinné? Ak ho teda podal s Návrhom, stačí obyčajná skica, alebo musí byť aj s mierami?

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Nákres je povinný. Hovorí sa tomu aj zjednodušený projekt. Záleží od toho, čo žiada, ale ak sa tu jednalo o výkop a aj pripojenie na kanalizačnú prípojku, tak by tam mali byť aj rozmery a taktiež zameranie.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Toto sa vyžaduje:
    Vyplnené tlačivo žiadosti
    Doklad o vlastníctve, alebo čestné vyhlásenie
    Zjednodušená projektová dokumentácia
    Súhlas všetkých spoluvlastníkov, pokiaľ stavebník nie je výlučným vlastníkom
    Písomná dohoda vlastníka stavby, ak stavebné úpravy bude uskutočňovať nájomca
    Stanovisko orgánu štátnej správy pamiatkovej starostlivosti, ak sa práce majú uskutočniť na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou alebo je umiestnená v pamiatkovej rezervácii.


    K tomu všetkému upresním. Keď sa dostane úradu takáto žiadosť, on si ešte žiada stanoviská iných orgánov štátnej správy a organizácii, podľa druhu stavebnej úpravy. Preto som hovorila napríklad o vodároch, ktorý ak sa ich to týka, tak musia dať svoje stanovisko, ku ktorému zvyčajne je priložený aj návrh, ako by to malo byť prevedené. Preto hovorím, že treba ísť a pozrieť kompletnú dokumentáciu.
    Naposledy upravil GabiZ : 03.08.11 at 11:44

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.