Zavrieť

Porady

Môžem dať výpoveď počas rodičovskej dovolenky?

Dobrý deň, som na rodičovskej dovolenke a chcem ukončiť prac. pomer pre nezhody so zamestnávateľom. Rada by som dala výpoveď a našla si inú prácu alebo by som sa zaevidovala na úrade a po čase si založila živnosť kvôli príspevku pre SZČO. Viete mi poradiť, čo by bolo pre mňa najvýhodnejšie? Ďakujem veľmi pekne.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Silvia Mazúrová Halušková Pozri príspevok
no tak to budem musieť oželieť odstupné, lebo už počas práce nebola reč so zamestnávateľom, hlavné je to, že aspoň budem mať nárok na podporu v nezam. a môže mi dovolenku aj preplatiť? keďže jej bude asi viac za tie roky. dá sa to vôbec nejako vyrátať? v zmluve mám že "zamestnancovi patrí dovolenka za kalendárny rok vo výmere-podľa Zákonníka práce. prac. pomer mi trvá presne od 18.4.2006, nastúpila som na PN 1.4.2007 kôli ťažkostiam počas tehotenstva a malý sa narodil 28.8.2007, za obdobie do toho 1.4.2007 mi preplatil dovolenku. je možné to nejako vyčísliť? veľmi pekne ďakujem, sú to perfektné rady , ktoré človek nemá ako získať
Požiadaj o čerpanie dovolenky, nie preplatenie.
Uveď presné obdobia PN-ky a materskej dovolenky.
Nemáš nárok na dovolenku za každý rok čo si bola na materskej a rod.dovolenke.

Dovolenka počas trvania prac.pomeru sa neprepláca - o akú dovolenku a kolko dní ti zamestnávatel v roku 2007 "preplatil" (dovolenku za rok 2006 alebo 2007) ?
0 0
Silvia Mazúrová Halušková Silvia Mazúrová Halušková
Žienka
PN trvala v období 1.4.2007 do začatia plynutia MD, kt. bola 8 týždňov pred pôrodom-zo zdrav. dôvodov, bolo to tak do prvého týždňa júla 2007, nemôžem nájsť papiere, takže s presnosťou neviem, ale to, že kedže som mala vtedy minim. mzdu mi zamestnávateľ vyplatil po nástup na MD okolo 3.200,- sk za dovolenku dovtedy ale bez nijakého dokladu takže neviem či za rok 2006 alebo 2007 ani koľko dní, MD na prvé dieťa mi začala plynúť začiatkom sept.2007 a na druhé dieťa viem presne a to MD začala plynúť 26.02.2010 (malá sa narodila 13.4.2010), neviem, či takto podané info nejak pomôže
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Silvia Mazúrová Halušková Pozri príspevok
PN trvala v období 1.4.2007 do začatia plynutia MD, kt. bola 8 týždňov pred pôrodom-zo zdrav. dôvodov, bolo to tak do prvého týždňa júla 2007, nemôžem nájsť papiere, takže s presnosťou neviem, ale to, že kedže som mala vtedy minim. mzdu mi zamestnávateľ vyplatil po nástup na MD okolo 3.200,- sk za dovolenku dovtedy ale bez nijakého dokladu takže neviem či za rok 2006 alebo 2007 ani koľko dní, MD na prvé dieťa mi začala plynúť začiatkom sept.2007 a na druhé dieťa viem presne a to MD začala plynúť 26.02.2010 (malá sa narodila 13.4.2010), neviem, či takto podané info nejak pomôže
Ak chceš výpočet nároku na dovolenku, musíš uviesť presné dátumy čerpania materskej dovolenky pri prvom aj druhom dieťaťi.
0 0
Silvia Mazúrová Halušková Silvia Mazúrová Halušková
Žienka
tak ja to budem musieť vyzistiť na sociálnej poisťovni, druhé dieťa - mám všetky dokumenty ale pri prvom ich nemôžem nájsť, veľmi veľká vďaka za všetky užitočné informácie a keď budem mať pokope potrebné listiny, sa ozvem s presne položenou otázkou, ešte raz vďaka
0 0
Silvia Mazúrová Halušková Silvia Mazúrová Halušková
Žienka
dobrý deň prajem, tak zistila som dátumy obidvoch materských pre výpočet dovolenky pri nástupe do práce.
Prvé dieťa: materská-29.6.2007-10.01.2008, RP-11.1.2008-31.8.2010
Druhé dieťa: materská-26.2.2010-9.9.2010, RP- 10.9.2010-13.4.2013
PN som poberala pred prvou materskou od 1.4.2007-28.6.2007-rizik.tehotenstvo
Dúfam, že toto info bude dostatočné. Takže môžem vás pekne poprosiť, koľko mi vychádza dní dovolenky, kt. dočerpám po ukončením RP? veľká vďaka, silvia
0 0
geffertova geffertova

geffertova je offline (nepripojený) geffertova

Dobrý deň, ja sa chcem tiež poradiť, pretože už mám z toho čítania v hlave poriadny chaos. Ide o to, že momentálne som na rodičovskej dovolenke s druhým dieťaťom a zamestnávateľ mi oznámil, že k 31.08.2012 ruší firmu. To pre mňa znamená, že dostanem výpoveď počas rodičovskej dovolenky, ktorá by mala končiť až 28.05.2013. Ja teraz neviem, čo mám robiť. Dieťa nemám kde nechať, takže robotu si zatiaľ nehľadám. Len neviem či budem mať v roku 2013 nárok na poistenie v nezamestnanosti, keďže mám teraz výpoveď. Pomohlo by keby som sa od toho 01.09.2012 pripoistila? Pracovala som nepretržite od roku 2003. Prvé dieťa sa narodilo 22.06.2008. Druhé dieťa 28.05.2010.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

geffertova Pozri príspevok
Dobrý deň, ja sa chcem tiež poradiť, pretože už mám z toho čítania v hlave poriadny chaos. Ide o to, že momentálne som na rodičovskej dovolenke s druhým dieťaťom a zamestnávateľ mi oznámil, že k 31.08.2012 ruší firmu. To pre mňa znamená, že dostanem výpoveď počas rodičovskej dovolenky, ktorá by mala končiť až 28.05.2013. Ja teraz neviem, čo mám robiť. Dieťa nemám kde nechať, takže robotu si zatiaľ nehľadám. Len neviem či budem mať v roku 2013 nárok na poistenie v nezamestnanosti, keďže mám teraz výpoveď. Pomohlo by keby som sa od toho 01.09.2012 pripoistila? Pracovala som nepretržite od roku 2003. Prvé dieťa sa narodilo 22.06.2008. Druhé dieťa 28.05.2010.
Podmienkou vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti je 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch. Poistenie trvá aj počas RD, ak trvá zamestnanie. V čase dovršenia 3 rokov veku dieťaťa by si mala túto podmienku splňať, ak pracovný pomer skončíš 31.8.2012.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

geffertova Pozri príspevok
Dobrý deň, ja sa chcem tiež poradiť, pretože už mám z toho čítania v hlave poriadny chaos. Ide o to, že momentálne som na rodičovskej dovolenke s druhým dieťaťom a zamestnávateľ mi oznámil, že k 31.08.2012 ruší firmu. To pre mňa znamená, že dostanem výpoveď počas rodičovskej dovolenky, ktorá by mala končiť až 28.05.2013. Ja teraz neviem, čo mám robiť. Dieťa nemám kde nechať, takže robotu si zatiaľ nehľadám. Len neviem či budem mať v roku 2013 nárok na poistenie v nezamestnanosti, keďže mám teraz výpoveď. Pomohlo by keby som sa od toho 01.09.2012 pripoistila? Pracovala som nepretržite od roku 2003. Prvé dieťa sa narodilo 22.06.2008. Druhé dieťa 28.05.2010.
ak by platilo terajšie znenie zákona, tak nárok na podporu by si mala, lebo od ukončenia pp do zaevidovania na up to bude do 1roka, čo je podstatné. Podpora by sa rátala, v pr´ípade, že si súvisle prechádzala bez pn, či čerpania riadnej dovolenky z MD1 na RD1 a z RD1 na MD2 a RD2, tak z vym.základov z obdobia dvoch rokov pred RD1.

ak by si sa ale dohodla, že ukončíš RD skôr ako skončí pp a buddeš čerpať riadnu dovolenku (resp. lepšie jej časť) a zvyšok ti preplatia, tak by sa to rátalo z tohto nového vym.základu. T.j záleží od velmi konkrétnycha presných údajov a či sa zákon nezmení, lebo to planujú.

Dá sa urobiť aj tak, že isť na up skôr a manžel by mohol poberať RP.
0 0
geffertova geffertova

geffertova je offline (nepripojený) geffertova

ďakujem veľmi pekne za takú rýchlu reakciu. Takže sa nemusím pripoisťovať. To ma teší, lebo fakt neviem, odkiaľ by som na to z rodičovského príspevku vzala peniaze. Ešte chcem dodať, že si veľmi vážim ľudí ako veronikasad a ostatných, ktorý takto bez nároku na odmenu, nám, ,neznalým zákonov pomáhajú. Ďakujem.
0 0
Buli_90 Buli_90

Buli_90 je offline (nepripojený) Buli_90

Zdravím. Mám tiež jednu otázku, nad ktorou si lámem hlavu:
Podľa § 64 ods. 3 písm. a) ZP sa zákaz výpovede nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a), čiže ak sa zamestnávateľ zrušuje alebo premiestňuje. V prípade, ak nastane takáto situácia, má zamestnankyňa nárok na mzdu počas výpovednej doby, ak je na materskej dovolenke? Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Buli_90 Pozri príspevok
Zdravím. Mám tiež jednu otázku, nad ktorou si lámem hlavu:
Podľa § 64 ods. 3 písm. a) ZP sa zákaz výpovede nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a), čiže ak sa zamestnávateľ zrušuje alebo premiestňuje. V prípade, ak nastane takáto situácia, má zamestnankyňa nárok na mzdu počas výpovednej doby, ak je na materskej dovolenke? Ďakujem.
Nie, na mzdu nemá. Tá je za prácu, odpracovaný čas, a ten ona nemá. Ale nárok na odstupné má, ak pred začiatkom plynutia VD požiada o skočenie PP dohodou.
1 0
zuzu 76 zuzu 76

zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

Dobrý deň, poprosím Vás o radu.. máme zamestnankyňu, ktorá je na RD.. avšak od 01.01.2013 rušíme prevádzku, v ktorej pred nástupom na MD pracovala.
z uvedeného vyplýva,že my ako zamestnávateľ jej môžeme dať výpoveď aj počas RD podľa par. 63, odst. 1 a) a v prípade dohody jej vyplatíme odstupné v zmysle ZP.. Odstupné sa bude počítať z priemeru pred nástupom na MD..

aký je správny postup zo strany zamestnávateľa:
výpoveď § 63 , odst. 1 a) (kedy začína plynúť výpovedná doba u zamestnankyni na RD ?)
v prípade ak sa dohodneme , pripraviť aj dohodu o skončení PP podľa § 76, odst. 2

alebo ju môžeme držať na stave zamestnancov a až po skončení jej RD predložiť výpoveď ?

ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzu 76 Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosím Vás o radu.. máme zamestnankyňu, ktorá je na RD.. avšak od 01.01.2013 rušíme prevádzku, v ktorej pred nástupom na MD pracovala.
z uvedeného vyplýva,že my ako zamestnávateľ jej môžeme dať výpoveď aj počas RD podľa par. 63, odst. 1 a) a v prípade dohody jej vyplatíme odstupné v zmysle ZP.. Odstupné sa bude počítať z priemeru pred nástupom na MD.. Nie, z pravdepodobného zárobku, ktorý by dostala, keby pracovala.

aký je správny postup zo strany zamestnávateľa:
výpoveď § 63 , odst. 1 a) (kedy začína plynúť výpovedná doba u zamestnankyni na RD ?) VD začína plynúť prvým dňom nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede.
v prípade ak sa dohodneme , pripraviť aj dohodu o skončení PP podľa § 76, odst. 2

alebo ju môžeme držať na stave zamestnancov a až po skončení jej RD predložiť výpoveď Áno, môžete.

ďakujem
V texte.
0 0
zuzu 76 zuzu 76

zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

ďakujem za rýchlu odpoveď,
keď sa jej RD skončí v septembri 2013 , platí už súbeh výpovednej doby a odstupného - čo v takom prípade keď jej miesto a celá prevádzka bude zrušená?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzu 76 Pozri príspevok
ďakujem za rýchlu odpoveď,
keď sa jej RD skončí v septembri 2013 , platí už súbeh výpovednej doby a odstupného - čo v takom prípade keď jej miesto a celá prevádzka bude zrušená?
Keď tú prevádzku budete ozaj rušiť, dáte jej výpoveď vtedy. Je to na vašom rozhodnutí, ak jej dáte teraz výpoveď a ona pred začiatkom výpovednej doby požiada o skončenie PP dohodou podľa §60ZP, vznikne jej nárok na odstupné. Nárok na odstupné jej nezanikne ani v roku 2013.
0 0
zuzu 76 zuzu 76

zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

ďakujem zaodpoveď,,,prepáčte, ale mzdy nerobím dlho , odstupné mi je jasné, ale otázkavýpovednej doby nie.. môže výpovedná doba plynúť aj počas RD?ak by sme zamestnankyni dali výpoveď § 63, odst.1 a) v decembri , výp.doba byzačacala plynúť od 01.01.2013 a skončila by 28.02.2013 , vprípade ak by zamestnankyňa nepožiadala pred začiatkom plynutia výpovednej dobyo skončenie PP dohodou , tak by nemala nárok na odstupné?(platný zákonník práce do 31.12.2012 , výpoveď daná v decembri 2012 ?)..., vprípade žiadosti z jej strany a dohody nárok na odstupné má........ak by sme jej dali výpoveď v roku 2013 pred ukončením RD , výpovedná doba byjej plynula v zmysle zákonníka práce a nárok na odstupné by mala...Dobre si tovysvetlujem? ďakujem za odpoveď,,,
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzu 76 Pozri príspevok
ďakujem zaodpoveď,,,prepáčte, ale mzdy nerobím dlho , odstupné mi je jasné, ale otázkavýpovednej doby nie.. môže výpovedná doba plynúť aj počas RD?ak by sme zamestnankyni dali výpoveď § 63, odst.1 a) v decembri , výp.doba byzačacala plynúť od 01.01.2013 a skončila by 28.02.2013 , vprípade ak by zamestnankyňa nepožiadala pred začiatkom plynutia výpovednej dobyo skončenie PP dohodou , tak by nemala nárok na odstupné?(platný zákonník práce do 31.12.2012 , výpoveď daná v decembri 2012 ?)..., vprípade žiadosti z jej strany a dohody nárok na odstupné má........ak by sme jej dali výpoveď v roku 2013 pred ukončením RD , výpovedná doba byjej plynula v zmysle zákonníka práce a nárok na odstupné by mala...Dobre si tovysvetlujem? ďakujem za odpoveď,,,
Pochopila si to správne.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať