Zavrieť

Porady

SZCO a vyska materskej

Dobry den, snazila som sa najst odpoved na moju otazkuj v Socialnej poistovni, ale neuspela som pre neochotu prislusneho zamestnanca. Som SZCO a od 1.7.2010 si platim poistne do Socialnej poistovne na zaklade mojho danoveho priznania. Akym sposobom zistim, v akej vyske bude moja materska? Da sa vypocitat podla vysky mesacnej platby do poistovne? Na matersku by som mala nastupit cca 15.12.2011. Je to moj jediny prijem. Pomohlo by navysit moju matersku, ak by som sa zamestnala? Mozem sa zamestnat. Pripadne mozem mat zamestnanie aj popri zivnosti. Vopred dakujem za odpovede.
Usporiadat
SZCO konzultant SZCO konzultant

SZCO konzultant je offline (nepripojený) SZCO konzultant

Katy a R Pozri príspevok
..v prípade, že ideš na materskú v tomto roku ... tak to môžeš urobiť .. prihlásiť sa ako DPO - z minima, lebo už nemá význam dávať si vyšší VZ .. mala by si to stihnúť . V takom prípade by si mala materskú z minima ako szčo a z minima ako DPO. Čiže spolu materská asi 390-400 eur mesačne .
prepacte, nerozumiem z minima, teda mesacne platim 146,32, kolko by som mala platit, aby som nieco ovplyvnila? dakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

SZCO konzultant Pozri príspevok
Katy, Xanti dakujem za rady. v principe si myslim, ze je nerealne, ak by som sa zamestnala uz ako tehotna niekde inde, ako vo vlastnej firme. teda ak hovorime o 4 mesiacoch zamestnania, musela by som aj ako zamestnanec aj zamestnavatel zaplatit do socialky a zdravotnej 104+280+44+111 E, teda 539 E x 4 = 2156, aby som ziskala matersku na 6 mesiacov 670 E, teda 4020 E. skusme teda verziu s DPO, kedze termin poroduj e 10.2.2012, ovplyvnuje nejakym sposobom to, ci nastupim na matersku koncom roka 2011 alebo 1.1.2012? Da sa vypocitat v akej vyske by som si musela platit DPO a ako dlho, ak by som nejakym sposobom chcela zvysit matersku? este ma cakaju platby za 8-12 mesiac, teda 5 mesiacov. dakujem.
... 14,47 evri mesačne zvládneš ... ale neotáľaj!
A prečítaj si ten § o vymeriavacích základoch ... zajtra máš čas na študovanie .. a v pondelok choď už maximálne poučená do SP !!! aj s vyplneným RLFO
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

SZCO konzultant Pozri príspevok
Katy, Xanti dakujem za rady. v principe si myslim, ze je nerealne, ak by som sa zamestnala uz ako tehotna niekde inde, ako vo vlastnej firme. teda ak hovorime o 4 mesiacoch zamestnania, musela by som aj ako zamestnanec aj zamestnavatel zaplatit do socialky a zdravotnej 104+280+44+111 E, teda 539 E x 4 = 2156, aby som ziskala matersku na 6 mesiacov 670 E, teda 4020 E. skusme teda verziu s DPO, kedze termin poroduj e 10.2.2012, ovplyvnuje nejakym sposobom to, ci nastupim na matersku koncom roka 2011 alebo 1.1.2012? Da sa vypocitat v akej vyske by som si musela platit DPO a ako dlho, ak by som nejakym sposobom chcela zvysit matersku? este ma cakaju platby za 8-12 mesiac, teda 5 mesiacov. dakujem.
No stačí sa ti prihlásiť v pondelok ako dobrovolne poistenej osobe na nemocenské poistenie v SP na registračnom liste.
VZ si daj 329,06 eur a mesačne budeš platiť 14,47 eur.

A ak pôjdeš na materskú do 31.12.2011 tak využiješ aj DNP teda materská do kopy cca 430 eur, ak pôjdeš na materskú po 1.1.2012 tak sa Ti bude zrejme rátať len zo živnosti. Takže bude vo výške 232 eur.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Xanti Pozri príspevok
...
A ak pôjdeš na materskú do 31.12.2011 tak využiješ aj DNP teda materská do kopy cca 430 eur, ak pôjdeš na materskú po 1.1.2012 tak sa Ti bude zrejme rátať len zo živnosti. Takže bude vo výške 232 eur.
.. ak by šla menej ako 6 týždňov pred PTP (teda v roku 2012), tak tam je ešte riziko kratšej doby materskej .. o koľko - to ale záleží aj od skutočného pôrodu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Katy a R Pozri príspevok
.. ak by šla menej ako 6 týždňov pred PTP (teda v roku 2012), tak tam je ešte riziko kratšej doby materskej .. o koľko - to ale záleží aj od skutočného pôrodu.
Katy áno,
to je pravda ale ak má termín pôrodu 10.2.2012 tak 6 týždne pred tým je dátum 30.12.2011
0 0
SZCO konzultant SZCO konzultant

SZCO konzultant je offline (nepripojený) SZCO konzultant

no 430 E je teda omnoho optimistickejsia vyhliadka ako 232 E :-) teda len mi to prosim ako laikovi potvrdite, ci som to spravne pochopila, budem nadalej platit mesacne 146,53 E ako mam (to necham tak ako to je) a nahlasim sa v pondelok k tomu aj ako dobrovolny platca s VZ 329,06 E a mesacne budem platit 14,47 E ( k mojej platbe, co uz mam - bud spolu alebo ako dve separatne platby). ano, nastup na matersku urcite zvladnem pred 31.12.2011. dakujem velmi pekne za riesenie!!!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Xanti Pozri príspevok
Katy áno,
to je pravda ale ak má termín pôrodu 10.2.2012 tak 6 týždne pred tým je dátum 30.12.2011
.. v decembri už budeme vedieť, či zmeny prejdú ... tak sa zriadi podľa toho. (a možno aj vyššie percento???)
Naposledy upravil Katy a R : 06.08.11 at 19:27
0 0
SZCO konzultant SZCO konzultant

SZCO konzultant je offline (nepripojený) SZCO konzultant

takze najlepsie by bolo, ak by som sla na matersku pred 31.12.2012?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ano pochopila si to dobre,
146 musíš platiť to si povinný platca,
nahlásiť sa na SP, ako dobrovolný platca,
14,47 budeš platiť separátne lebo dostaneš iný variabilný symbol.
0 0
SZCO konzultant SZCO konzultant

SZCO konzultant je offline (nepripojený) SZCO konzultant

Xanti Pozri príspevok
Ano pochopila si to dobre,
146 musíš platiť to si povinný platca,
nahlásiť sa na SP, ako dobrovolný platca,
14,47 budeš platiť separátne lebo dostaneš iný variabilný symbol.
super, dakujem velmi pekne!
0 0
SZCO konzultant SZCO konzultant

SZCO konzultant je offline (nepripojený) SZCO konzultant

Xanti Pozri príspevok
Ano pochopila si to dobre,
146 musíš platiť to si povinný platca,
nahlásiť sa na SP, ako dobrovolný platca,
14,47 budeš platiť separátne lebo dostaneš iný variabilný symbol.
len pre istotu, nema teda zmysel, aby som platila vyssiu sumu dobrovolneho poistneho, sumu by materskej to nijakym sposobom neovplynilo...
dakujem!
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

SZCO konzultant Pozri príspevok
len pre istotu, nema teda zmysel, aby som platila vyssiu sumu dobrovolneho poistneho, sumu by materskej to nijakym sposobom neovplynilo...
dakujem!
Nemá zmysel platiť viac, lebo by si m usela platiť 26 týždnov čo je 6 mesiacov a to do 30.12.2011 nestíhaš. Zbytočne by si vyhadzovala peniaze. MINIMUM stačí.
0 0
SZCO konzultant SZCO konzultant

SZCO konzultant je offline (nepripojený) SZCO konzultant

dakujem!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

S tým dnp z minima v zásade súhlasím (aj ked ma napadá aj varianta s krátk. prac.pomerom, kedy by sa oplatilo z vyššieho vym.základu, no to by spôsob výpočtu materského z krátkodobého prac.pomeru musel ostať rovnaký aj v r.2012, čo teda skôr nepredpokladám, aj ked som návrhy neštudovala)

A aký si mala vym.základ v zamestnaní v obd. 1-5/2010? A ak vysoký, nemáš možnosť sa zamestnať ani tesne pred nástupom na md?
Naposledy upravil brčko : 07.08.11 at 19:33
0 0
d.o.m.i d.o.m.i

d.o.m.i je offline (nepripojený) d.o.m.i

dobry den,

mam v tom asi trochu chaos, kedze som o tom zacala len teraz uvazovat... nie som este tehotna, ale chcela by som vediet, co mozem este predtym urobit preto, aby bola moja materska co najvyssia, s tym, ze som szco. odvadzam odvody len do zdravotnej poistovne... ale chcela by som vediet, ci mozem ako szco teraz vopred zacat platit dobrovolne do soacialnej poistovne a ci mi to pomoze.. a v akej sume by to bolo, resp. aka materska by mi z toho vysla... (ako dlho vopred to musim urobit) (v pripade, ze sa nebudem zamestnavat) dakujem
0 0
SZCO konzultant SZCO konzultant

SZCO konzultant je offline (nepripojený) SZCO konzultant

dobry den, rada by som nadviazala na predchadzajucu debatu. takze podla rady ako szco platim regulene do socialky a dobrovolne aj minimum. debatu sme ukoncili s tym, ze koncom roka sa podla pripadnych zmien uvidi, ci je vyhodnejsie nastupit na matersku uz v roku 2011 alebo je lepsie ponechat to na rok 2012. vysledok v auguste bol, ze je lepsie nastupit v roku 2011. viete mi povedat, ci to stale plati?
dakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

môj názor, zmena zákona je k 31 01 2012, resp. od 01 02 2012....
nastúpiť na MD by si mohla v januári 2012, celú ju budeš mať platenú vo výške 65 % VZ, a VZ bude z roku 2011, ak by si išla v roku 2011 VZ by bol z roku 2010 a ten bol určite nižší oproti roku 2011.....ale over si moje tvrdenie, či sa nemýlim......
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať