Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť - poberateľ starobného dôchodku

Ako tak študujem Zákon o dani z príjmov, tak presne som to tam nepochopila. Totižto mám dohodára, dôchodcu, ktorý poberá starobný dôchodok, a dala som mu podpísať aj vyhlásenie. Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť ak poberá starob. dôchodok???
Usporiadat
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Takže aby sme si to zhrnuli, dohodárovi takisto robím ročné zúčtovanie ako pracovníkovi na TPP. Ak požiadajú o ročné zúčtovanie tak ho urobím aj pracovníkom na TPP aj dohodárom. Z toho vyplýva, že aj keď niekto nepodpísal Vyhlásenie tak mu to ročné zúčtovanie urobím ak podpíše žiadosť o vykonanie roč.zúčtov. Mám pravdu?
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
nikulik
Ako tak študujem Zákon o dani z príjmov, tak presne som to tam nepochopila. Totižto mám dohodára, dôchodcu, ktorý poberá starobný dôchodok, a dala som mu podpísať aj vyhlásenie. Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť ak poberá starob. dôchodok???


môžeš mu uplatniť vo výške 87936,- v ročnom zúčt. dane, iba v prípade, ak je poberateľom star. dôch. napr. od 1.2.2005, teda nie od 1.1.2005. Keď je poberateľom SD od 1.1.2005 tak len rozdiel medzi nezdan. čiastkou a sumou SD. napr. dôchodok 90000,- tak 90000-87936= 2064,- nezdan. čiastka---- túto čiastku mu len uplatníš v ročnom zúčt. dane

Pekný deň
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

No už mi je to jasnejšie ale uvidime pri ročnom zučtovani. My sme toho dohodára od 01. 01. 2006 zamestnali na TPP, to znamená, že nemá ani tak nárok na nezdanit. časť?
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Spomínalo sa tu podpísanie/nepodpísanie "Vyhlásenia" dohodármi. V jednej firme, kedže si neuplatňovali nezdaniteľnú časť, som im to nedala podpísať, a neviem, či z toho nebude nejaký problém...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Mirkaska
Spomínalo sa tu podpísanie/nepodpísanie "Vyhlásenia" dohodármi. V jednej firme, kedže si neuplatňovali nezdaniteľnú časť, som im to nedala podpísať, a neviem, či z toho nebude nejaký problém...
Mirka, ono je to naopak: keďže nepodnísali vyhlásenie, nemohla si im priznať nezdaniteľnú časť, teda to máš v poriadku. Zamestnanec môže teraz po skončení roka podať žiadosť o výpočet dane... u toho zamestnávateľa, u ktorého podpísal vyhlásenie. Ak nepodpísal u žiadneho, môže sa rozhodnúť pre jedného z nich, spravidla to býva ten posledný. Takto sa môže rozhodnúť aj dohodár-dôchodca, ale tam pozor na výšku jeho dôchodu (to už tu bolo vysvetlené), priznať sa mu môže len rozdiel ak jeho dôchodok bol nižší ako je odpočít. suma. Takže žiadny problém. Treba to len papierovo upratať.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

liba2
Mirka, ono je to naopak: keďže nepodnísali vyhlásenie, nemohla si im priznať nezdaniteľnú časť, teda to máš v poriadku. Zamestnanec môže teraz po skončení roka podať žiadosť o výpočet dane... u toho zamestnávateľa, u ktorého podpísal vyhlásenie. Ak nepodpísal u žiadneho, môže sa rozhodnúť pre jedného z nich, spravidla to býva ten posledný. Takto sa môže rozhodnúť aj dohodár-dôchodca, ale tam pozor na výšku jeho dôchodu (to už tu bolo vysvetlené), priznať sa mu môže len rozdiel ak jeho dôchodok bol nižší ako je odpočít. suma. Takže žiadny problém. Treba to len papierovo upratať.
Ja som myslela, že každý musí podpísať vyhlásenie, kde začiarkne uplatňujem-neuplatňujem...
Ďakujem krásne, už som myslela, že ich idem niekde zháňať - tých bývalých dohodárov
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Mirkaska
Ja som myslela, že každý musí podpísať vyhlásenie, kde začiarkne uplatňujem-neuplatňujem...
Ďakujem krásne, už som myslela, že ich idem niekde zháňať - tých bývalých dohodárov

Ahoj Mirkaska, ale aby si mala dušu na mieste, tak sa ich opýtaj či si nechcú uplatniť tú nezdan. časť. možno , keď sú u Vás ako dohodári, majú inde podpísané vyhlásenie. Boh ví.
a hneď Ti bude lepšie a nebudeš mať ani výčitky svedomia, že si sa ich ani neopýtala.
Ja by som sa ich určite opýtala, veď za to nič nedám a budem mať dušu na mieste.:p
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Barbara
Ahoj Mirkaska, ale aby si mala dušu na mieste, tak sa ich opýtaj či si nechcú uplatniť tú nezdan. časť. možno , keď sú u Vás ako dohodári, majú inde podpísané vyhlásenie. Boh ví.
a hneď Ti bude lepšie a nebudeš mať ani výčitky svedomia, že si sa ich ani neopýtala.
Ja by som sa ich určite opýtala, veď za to nič nedám a budem mať dušu na mieste.:p
Ale oni už nepracujú u tej firmy, ktorej robím mzdy. A nikto nevie kde momentálne sú. Niektorí boli dôchodcovia, im je to jedno, ale tí ostatní neviem. Keď odchádzali dala som im potvrdenie o mzde a zrazených preddavkoch, no teraz sú už nové tlačivá. Ale myslím, že by mali platiť a nemusím im posielať nové.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Mirkaska
Ale oni už nepracujú u tej firmy, ktorej robím mzdy. A nikto nevie kde momentálne sú. Niektorí boli dôchodcovia, im je to jedno, ale tí ostatní neviem. Keď odchádzali dala som im potvrdenie o mzde a zrazených preddavkoch, no teraz sú už nové tlačivá. Ale myslím, že by mali platiť a nemusím im posielať nové.
Mirka nerob si starosti. Dala si im potvrdenie - úlohu si splnila. Po skončení roka je to na nich čo urobia, vôbec po nich nepátraj . Tie tlačivá ktoré si počas roka použila sú platné, veď si im nemohla dať nové keď vtedy neboli. Teraz nerob nič. Keď ti niektorý z nich predloží žiadosť na vykonanie...., tak urobíš čo treba. To je všetko.
0 0
niznansky_v niznansky_v

niznansky_v je offline (nepripojený) niznansky_v

Ak ma priznany dochodok k 1.1.2005 tak nema narok, ak je to uz k 2.1.2005 tak moze uplatnit nezdan.cast v plnej vyske, tak mi to povedali na DU
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Pre úplnosť citujem:
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane

ods (2)
Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, 22) (ďalej len dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a).


Tak do dôchodkul radšej od 2.1. ako od 1.1.


Naposledy upravil Evanka : 21.01.06 at 14:56
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Evanka
Pre úplnosť citujem:
Základ dane daňovníka .............
Evanka, prosím ťa, dopíš do svojho príspevku číslo § a ods. ktorý cituješ - pre úplnosť . Ďak.
0 0
SOME SOME

SOME je offline (nepripojený) SOME

Chcela by som sa spýtať resp. potvrdiť, ak dôchodkyňa pracovala 4 mesiace 1-4/05 -má potvrdenie od zamestnávateľa o príjme 71000,-.
Od 1.5.2005 jej bol priznaný dôchodok - uplatní si celú nezdaniteľnú časť na rok. K daňovému priznaniu priloží to potvrdenie o príjme od zamestnávateľa a ešte niečo? Ako sa zdokladuje ten dôchodok?
Ďakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
SOME
Chcela by som sa spýtať resp. potvrdiť, ak dôchodkyňa pracovala 4 mesiace 1-4/05 -má potvrdenie od zamestnávateľa o príjme 71000,-.
Od 1.5.2005 jej bol priznaný dôchodok - uplatní si celú nezdaniteľnú časť na rok. K daňovému priznaniu priloží to potvrdenie o príjme od zamestnávateľa a ešte niečo? Ako sa zdokladuje ten dôchodok?
Ďakujem.
Uplatní si celú nezdaniteľnú čiastku, dôchodok zdokladuje priznaným rozhodnutím o dôchodku (resp. 2 rozhodnutiami, pretože v roku 2005 do 30.6.2005 dostávala jednu sumu, od 1.7.2005 sa dôchodky diferencovane valorizovali).
0 0
SOME SOME

SOME je offline (nepripojený) SOME

Ďakujem za rýchlu odpoveď, naozaj má tu dve čiastky. Píše sa to aj niekam do daňového priznania?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
SOME
Ďakujem za rýchlu odpoveď, naozaj má tu dve čiastky. Píše sa to aj niekam do daňového priznania?

Ale teraz si uvedomujem, že ak mala dôchodok od 1.5.2005, potom si uplatňuje celú nezdaniteľnú čiastku, dôchodok nikde nepíše.
0 0
SOME SOME

SOME je offline (nepripojený) SOME

Ďakujem. Takže prizná to čo zarobila a zaplatené preddavky jej vrátia.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
SOME
Ďakujem. Takže prizná to čo zarobila a zaplatené preddavky jej vrátia.
Samozrejme, je to tak.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Barbara
môžeš mu uplatniť vo výške 87936,- v ročnom zúčt. dane, iba v prípade, ak je poberateľom star. dôch. napr. od 1.2.2005, teda nie od 1.1.2005. Keď je poberateľom SD od 1.1.2005 tak len rozdiel medzi nezdan. čiastkou a sumou SD. napr. dôchodok 90000,- tak 90000-87936= 2064,- nezdan. čiastka---- túto čiastku mu len uplatníš v ročnom zúčt. dane

Pekný deň
Barbarka, nemalo to byť: 87936-90000= - 2064, takže neuplatníš nič?
0 0
Osmijanko Osmijanko

Osmijanko je offline (nepripojený) Osmijanko

Myslím si, že logika zákona je v tom, že každý daňovník je oslobodený od dane z príjmu v roku 2005 do výšky 87 936,-. Teda ak starob. dôchodca dostal SD v úhrnnej výške viac ako je 87 936,-, nemá nárok na nezdaniteľnú časť a celý jeho príjem zo zárobku je danený 19%. Preto má pravdu Melnick.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať