Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
hanakaj hanakaj

hanakaj je offline (nepripojený) hanakaj

0 0
hanakaj hanakaj

hanakaj je offline (nepripojený) hanakaj

Xanti Pozri príspevok
Hanakaj zhrniem to teda píšem o tom tu http://www.porada.sk/t181561-p6-dobr...ml#post1909412 ale i tebe skúsim vysvetliť. odpoved máš v texte.
dakujem a este aby som to mala celkom jasne: cize prihlasim sa aj ak budem tehotna v tom februari na nove poistenie ale potom ako sa to bude platit - ked pises cca 100 eur ? Lebo ved ked budem na rizikovom a nasledne na materskej tak by som to platit nemala nie? Tak to plati teraz pri DNPO ze ked si PN tak ten mesiac predsa neplatis. Alebo sa to nejako rozdeli a budem platit balik znizeny o nemocenske poistenie??? Toto asi celkom nedoriesili...
A posledna taka mala vecicka pozerala som tlacovku Mihala na TA3 a tam stale hovori ze poberat za takych podmienok ako sme prave riesili vyssie budu moct mamicky ktore su UZ tehotne. Co to znamena to UZ?
Ja viem, ze som asi otravna, ale prosim este aj na toto o odpoved, DAKUJEM
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

hanakaj Pozri príspevok
dakujem a este aby som to mala celkom jasne: cize prihlasim sa aj ak budem tehotna v tom februari na nove poistenie ale potom ako sa to bude platit - ked pises cca 100 eur ? Lebo ved ked budem na rizikovom a nasledne na materskej tak by som to platit nemala nie? No nie. Tak to plati teraz pri DNPO ze ked si PN tak ten mesiac predsa neplatis. Alebo sa to nejako rozdeli a budem platit balik znizeny o nemocenske poistenie??? Toto asi celkom nedoriesili...
A posledna taka mala vecicka pozerala som tlacovku Mihala na TA3 a tam stale hovori ze poberat za takych podmienok ako sme prave riesili vyssie budu moct mamicky ktore su UZ tehotne. Co to znamena to UZ? Že pre nich platí ochranná lehota z ukončeného poistenia 8 mesiacov. Ak by si otehotnela, a do 8 mesiacov porodíš a zruší sa ti DNP k 31.1.2012 tak dostaneš materskú maximálnu. Ale ak by sa stalo, že ťa lekár vypíše na PN 8.3.2012 tak už nárok na platenú PN mať nebudeš nakoľko tam je ochranná doba 7 dní od zániku poistenia.
Ja viem, ze som asi otravna, ale prosim este aj na toto o odpoved, DAKUJEM
v texte
2 0
hanakaj hanakaj

hanakaj je offline (nepripojený) hanakaj

dakujem pekne za pomoc ale aj tak dufam, ze to nakoniec prezident nepodpise, pomohlo by to strasne vela mladym ludom
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hanakaj,
uvidíme ako sa prezident zachová.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

hanakaj Pozri príspevok
..
A este jedna drobnost pocula som nieco, ze od noveho roka budu mat narok na poberanie davok iba ti, ktori si VCAS platili odvody. Priznavam sa ze som to nikdy nestihla zaplatit do toho osmeho ale vzdy som to platila az 15. ked prisiel rodicovsky...Je to podstatne? Alebo to neovplyvni pripadne vyplacanie, ako pisem vyssie...DAKUJEM VELMI PEKNE AK MI NIEKTO ODPOVIE
.. k tomuto ... aj teraz platí, že ak sa poistné nezaplatí včas, tak nárok na dávku nevznikne! pozor na to! SP toleruje dlh na poistnom do 5 eur za posledných 10 rokov. Po novom to malo byť 5 rokov, neviem, či to tam už je
Pri NP "včas" znamená, že je možnosť zaplatiť poistné až do konca mesiaca, kedy vznikne nárok na dávku (takže ak zaplatíš 15-teho, tak sa nič strašné nedeje). Vždy si treba skontrolovať pred PNkou a pred materskou, či tm náhodou nie je nedoplatok!
Ale pri PvN je to inak - treba zaplatiť v termíne splatnosti, lebo inak to pri výpočte dávky nezohľadnia - a zaplatiť sa musí, ale úplne zbytočne vyhodené peniažky to potom sú.
1 0
alfaekon alfaekon

alfaekon je offline (nepripojený) alfaekon

Mám nástup na MD 20.12.2011. Mám aj ja nárok na novú materskú teda 65% od nového roka, alebo len tie, ktoré nastúpia na MD po 1.1.2012??
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

áno, ale v tvojom prípade by to malo byť tak, že za rok 2011 (t.j. 20 12 2011-31 12 2011 ) vo výške 60 % VZ
a od 01 01 2012 - do 34. týždňa (celkovej MD) vo výške 65 %.....
0 0
janka369 janka369

janka369 je offline (nepripojený) janka369

Ahojte,vie mi tu prosím vás niekto poradiť čo by som mala robiť a či budem mať nárok na max.materskú?Takže moja situácia: Od 1.7.2008 som poistená ako SZČO z minima,od 1.9.2011 si platím DnP tiež z minima a od pondelka 5.12.2011 si chcem zvýšiť DnP tak,aby som dostávala max. materskú. Ak to rátam podľa týždňov,tak 26 týždňov nového DnP vychádza na 4.6.2012 a 270 dní mi uplynie 27.5.2012. Tehotná ešte nie som.Má to vôbec význam zvyšovať a kedy by som musela otehotnieť aby som mala nárok na max.materskú? Ďakujem veľmi pekne za radu
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

podľa zákona (poslanci ho schválili, prezident ešte nepodpísal...) ti 31 01 2012 má zaniknúť DNP.....
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
hanakaj Pozri príspevok
dakujem pekne za pomoc ale aj tak dufam, ze to nakoniec prezident nepodpise, pomohlo by to strasne vela mladym ludom
No ešte pred pár dňami sme dúfali, že to ani cez poslancov neprejde, ...a prešlo. Tuná len dúfať nestačí, ľuďom v našom parlamente je šumafuk nejaký ´občan´ ktorý si dopláca dobrovoľné poistenie pre prípad straty zárobku. Pre nich je to, žiaľ, pár drobných, a my len tí, čo si ponadávajú ale nakoniec sa prispôsobia (ako to doteraz dobrým zvykom bolo)
0 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

manus Pozri príspevok
No ešte pred pár dňami sme dúfali, že to ani cez poslancov neprejde, ...a prešlo. Tuná len dúfať nestačí, ľuďom v našom parlamente je šumafuk nejaký ´občan´ ktorý si dopláca dobrovoľné poistenie pre prípad straty zárobku. Pre nich je to, žiaľ, pár drobných, a my len tí, čo si ponadávajú ale nakoniec sa prispôsobia (ako to doteraz dobrým zvykom bolo)
Treba pripomenúť, že poslanci za KDH s tým nejaký ten problém mali, nechce sa mi však vyhľadávať hlasovanie. Určite majú problém minimálne v pôsobení Mihála do doby, kým si sadol na ministerskú stoličku, a majú s jeho nehodnovernou kalkulačkou problém aj naďalej. Napríklad ľavicového, sociálneho, nádejného Branislava Ondruša by som si k DNP vypočula veľmi rada. Ak vôbec vie, že také niečo existuje.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Možno mali poslanci za KDH niekedy s tým problém, ale keď došlo k hlasovaniu boli všetci za.
Zmeny v DNP sa do zákona dostali cez výbor NR pre sociálne veci.
Ondruš sa do rozpravy zapojil. Keď hovoril, bolo v sále spolu až dvanásť poslancov.
Nuž pánov poslancov to "veľmi zaujímalo".

Tu sa dá Ondrušova reč prečítať, aj vypočuť.

Ondruš, Branislav (SMER – SD) 01.12.2011
Naposledy upravil Katija : 04.12.11 at 14:48
3 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Takže, ak moja manželka platí od apríla a začiatkom budúceho roka by otehotnela a aj porodila, nedostane maximálne materské? Mám to takto chápať? A aj keby teraz prestala, a vo februári by pokračovala, možno by teraz ešte nemala 270 dní, tak by mala maximálnu materskú?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

K tomu plateniu v splatnosti:

ak to podpíše prezident (nečítala som síce čo presne schválili), tak

pre tých, čo im zanikne dnp 31.1.2012 a budú si uplatnovať nárok v ochrannej lehote (teda neprihlásia sa nanovo vo februári s prihllásením od 1.2.2012) je veeeeeelmi podstatné zaplatiť všetko dobrov. poistenie, vrátane poistného za január 2012, V SPLATNOSTI, teda DO 8.2.2012!!!!!!!!!!!! lebo inak im nárok na nem.dávky v ochrannej lehote nevznikne!!!!!!!!
Toleruje sa len dlh menší ako 5eur. vid § 31 ods.3 Zákon o soc.poistení, aspon teraz to tak platí.
Naposledy upravil brčko : 04.12.11 at 15:45
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Letko Pozri príspevok
Takže, ak moja manželka platí od apríla a začiatkom budúceho roka by otehotnela a aj porodila, nedostane maximálne materské? Mám to takto chápať? A aj keby teraz prestala, a vo februári by pokračovala, možno by teraz ešte nemala 270 dní, tak by mala maximálnu materskú?
Letko, koľko platí tvoja manželka? Z akého VZ.
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Platí z najvyššieho. Pracuje a dobrovoľne si pripláca do najvyššieho základu (dokonca ešte trochu viac ako má, potom by jej ten rozdiel mali vrátiť). V decembri by už to malo byť 270 dní.
Ďakujem
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Pikoška Pozri príspevok
Treba pripomenúť, že poslanci za KDH s tým nejaký ten problém mali, nechce sa mi však vyhľadávať hlasovanie. Určite majú problém minimálne v pôsobení Mihála do doby, kým si sadol na ministerskú stoličku, a majú s jeho nehodnovernou kalkulačkou problém aj naďalej. Napríklad ľavicového, sociálneho, nádejného Branislava Ondruša by som si k DNP vypočula veľmi rada. Ak vôbec vie, že také niečo existuje.
Napísala a poslala som mail skoro všetkým poslancom v NR v ktorom som vysvetlila aký bude mať dopad zrušenie dobr. nem. poistenia na ľudí. Neviem, či to prečítali poslanci,alebo len ich asistenti, ale odpovedali mi až 4 z takého veľkého počtu. Z týchto 4 poslancov jedine Ondruša / alebo jeho asistenta/ to zaujímalo a chcel mať o tom prehľad. Myslím, že urobil čo mohol, ale KDH,SDKU,SaS aj Matovičovcov to nezaujímalo.
1 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Xanti Pozri príspevok
Letko, koľko platí tvoja manželka? Z akého VZ.
Takže takto: Platí si od 13. apríla 2011 (toto je už presné). Pracuje z rozdiel do najvyššieho základu si pripláca dobrovoľne na SP.
Prvá platba v apríli bola cca 21€ a ďalšie mesiace už cca 35€. Medzitým sa jej trochu zvýšila mzda, takže má tam teraz malý preplatok.
Naposledy upravil Letko : 04.12.11 at 16:31 Dôvod: Doplnenie údajov.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Letko Pozri príspevok
Takže takto: Platí si od 13. apríla 2011 (toto je už presné). Pracuje z rozdiel do najvyššieho základu si pripláca dobrovoľne na SP.
Prvá platba v apríli bola cca 21€ a ďalšie mesiace už cca 35€. Medzitým sa jej trochu zvýšila mzda, takže má tam teraz malý preplatok.
A tehotná nie je? No ja na vašom mieste platím do toho februára teda do 31.1.2012 poistné. V prípade PN môže ísť na PNku ešte do 7.2.2012 ak by otehotnela tak potom sa rozhodnete čo dalej. Momentálne by som platila, a v prípade tehotenstva začiatkom roka, by som sa prihlásila na ten balík poistenia od toho 1.2. aby bol VZ braný rok 2011. Viac alebo konkretnejšie sa poradiť nedá, ak by neotehotnela do februára, tak by som to zrejme nechala zrušené.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať