Zavrieť

Porady

Daňová kontrola vykonaná prostredníctvom softvéru IDEA

Dnes nám bolo doručené oznámenie o výkone daňovej kontroly za minulý rok prostredníctvom softvéru IDEA s požiadavkou predloženia účtovných záznamov na technickom nosiči dát, s tým, že bližšia špecifikácia účtovných záznamov bude dohodnutá na osobnom stretnutí kontrolórov so štatutárnym orgánom spoločnosti a pracovníkmi z ekonomického oddelenia kontrolovaného daňového subjektu. Na vykonanie kontroly je potrebné zabezpečiť vhodné miesto a podmienky. Moja otázočka teraz znie: Na čo sa máme pripraviť ... hoci mi je jasné, že asi prídu aj s počítačom, resp. notebookom ... ide o klasickú daňovú kontrolu ( všetky účtovné doklady) alebo budú hlavne kontrolovať, čo im softvér vyhodí ako "zaujímavé" ... či?
Naposledy upravil promont maja : 07.11.11 at 12:17
Usporiadat
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

z manuálu idea vyberám:

Software IDEA (původně zkratka pro Interactive Data Extraction and Analysis, interaktivní výběr a
analýza dat) poskytuje auditorům, účetním, systémovým a finančním profesionálům podporu při
čtení, zobrazení, analýze, zpracování, předvádění a výběru dat z téměř jakéhokoliv zdroje – od
počítačů mainframe k osobním počítačům, včetně importu tiskových sestav uložených do
souborů. IDEA rozšiřuje vaše možnosti prováděním unikátních funkcí a vlastnostmi, které
nenaleznete v žádném jiném obecně použitelném softwaru.
Software IDEA kombinuje špičkový výpočetní výkon s uživatelsky přívětivým prostředím
Windows. Tento všestranný nástroj je vhodný pro jakýkoli typ šetření dat a dovoluje uživatelům:
• dokumentovat plán analýzy a postup jednotlivých kroků v tzv. Seznamu úkolů (není
dostupný pro software IDEA Server);
• umožňuje načíst data z celé řady typů zdrojových souborů;
• vytvářet uživatelské pohledy na data a sestavy;
• provádět analýzu dat zahrnující výpočet rozsáhlých statistik, vyhledání mezer, kontrolu
duplicitních položek, sumarizaci a stárnutí položek;
• provádět výpočty;
• provádět výběry na základě několika technik výběru;
• spojujovat či porovnávat různé soubory;
• vytvářet kontingenční tabulky pro vícerozměrné analýzy;
• automaticky vytvářet historii práce dokumentující průběh analýzy;
• nahrát či vytvořit a editovat makra s nástrojem IDEASkript (uživatelský skriptovací nástroj) a
Visual Skript (novinka ve verzi IDEA 8);
• provádět speciální testy neobvyklých nebo nekonzistentních položek za použití
jednoduchých, ale i komplexních kritérií.
Software IDEA má zabudovány @funkce pro různá číselná, časová, znaková a datumová
kritéria, včetně mnoha finančních @funkcí. Tyto @funkce provádějí operace s datumovými,
číselnými, finančními či statistickými kalkulacemi a umožňují také hledání v textových řetězcích.
Také, jako novinka ve verzi IDEA 8, mohou uživatelé vytvářet své vlastní uživatelské funkce.
13 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... dnes by mali skončiť .. ale výsledok až v novom roku ... mení sa im systém, takže protokol nemajú možnosť spraviť ...

... inak sú veľmi dôsledné, a musím priznať, že aj na profesionálnej úrovni ... t. j. našli všetko, čo nájsť mali ... a všetko si nechali do úplných podrobností vysvetliť, zdokladovať aj dodatočne ( až som niekedy žasla = a zaujímali ich rovnako príjmy ako výdavky: napr. porovnávali zmluvy a objednávky s vyfaktúrovanými výnosmi, žiadali vysvetliť rozdiely ( tým myslím doložiť, resp. preukázať prostredníctvom iných účtovných dokladov, ak tieto neboli v presnej výške a boli rozdiely ... v cene na objednávke a vo faktúrach ...) ...

... pozreli dochádzky či súhlasia s vykázanými jazdami v knihe jázd a napr. aj v spotrebe stravných lístkov ...

... neposledne najviac prechádzali konkrétne skutočné náklady a aj výnosy = pozerali do faktúr = všetky dôkladne čítali .... nesmela v nich ( došlých faktúrach) chýbať informácia o akú zákazku ide ... porovnávali rozpočty plánované so skutočne vyfaktúrovanými ... a to aj riadky, resp. položky ... no precízna robota, musí sa nechať ...

... ja som len veľmi zvedavá na výsledok ...
Naposledy upravil promont maja : 09.12.11 at 05:48
8 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... ozývam sa ... ako som sľúbila ... takže kontrola ešte stále pokračuje = výsledky nemáme ... máme len postrehy: najprv naplnili údajmi svoj notebook ... a potom otvorili klasickú daňovú kontrolu = u nás so zameraním na zákazkovú výrobu ... a podľa ich vyjadrenia ide o plánovanú daňovú kontrolu ... od účtovníctva, všetkých druhov daní ...

A niečo mimo témy ... či?:
... našli: nesprávne mám zúčtované inzercie, resp. reklamu v Zlatých stránkach = ich platnosť je uvedená na ich tretej strane ( pre ÚTO Prešov: do septembra ...) ... aj keď platba a faktúra prišla v auguste a Zlaté stránky až v januári budúceho roku ... možno že sa to niekomu zíde ..

.. kontrulujú podrobne úplne všetko: napr. nám chýbal v došlej faktúre, v ktorej bolo požičovné náradia jeho opis = bol tam iba TE 700 atď ... tak chceli vedieť o aké náradie šlo ... = doplnili sme ( použili sme google) a stačilo im to ...
... potom nebol uvedený dátum odkedy dokedy bolo toto náradie požičané ( nestačilo, že bolo vyfaktúrované 14.12.2010 s informáciou, že ide o 30 dní po xy eur ... aj toto sme doplnili ( dokladom o prevzatí a odovzdaní náradia) ... no a toto je zatiaľ všetko ... uvidíme, čo príde ...

... no a neposledne idú po rozpočtovaných nákladoch a rozpočtovaných výnosoch, a samozrejme po skutočných nákladoch a výnosoch zo zákazky = posúdenie miery zisku metódou percentom dokončenia ...

... a tak sa teším naďalej .... maja
Naposledy upravil promont maja : 02.12.11 at 17:37
7 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

takto to potom vidia - napr. platby
idea01.jpg  
5 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

(5) Ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme, je povinná disponovať takými prostriedkami, nosičmi a vybavením, ktoré umožňujú vykonať prevod účtovných záznamov do formy, v ktorej je ich obsah pre fyzickú osobu čitateľný. Pre potreby overovania účtovnej závierky audítorom (§ 19), jej zverejňovania (§ 21) a pre potreby orgánov podľa § 38 je účtovná jednotka povinná na požiadanie umožniť oprávneným osobám zoznámiť sa s obsahom nimi určených účtovných záznamov v písomnej forme a v technickej forme, ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme. Túto povinnosť má účtovná jednotka po dobu, počas ktorej je povinná viesť alebo uchovávať uvedené účtovné záznamy.
5 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
§38 je Práva správcu dane pri miestnom zisťovaní:
1) Zamestnanec správcu dane má právo v dobe primeranej
predmetu zisťovania, najmä v dobe prevádzky,
na neobmedzený prístup na pozemky, do každej prevádzkovej
budovy, miestnosti alebo miesta vrátane dopravných
prostriedkov a prepravných obalov, k účtovným
písomnostiam, záznamom a informáciám, a to aj
na technických nosičoch dát,
a vykonať obhliadku veci
v rozsahu nevyhnutne potrebnom na dosiahnutie účelu
podľa tohto zákona. Toto právo má aj ak ide o byt,
ktorý daňový subjekt používa aj na podnikanie


účtovné dokumenty, či aj zmluvy, rozpočty, netuším... a zaujíma ma tá povinnosť archivácie - v AKEJ forme (písomná, zálohy softu) - alebo zákon nevymedzuje??
Naposledy upravil witch : 23.11.11 at 09:52
4 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

maja,budete musieť predložiť zostavy vo formátoch txt, pdf, ..... oni vám povedia alebo si podľa vášho softu môžu data aj stiahnuť a konvertovať do softu idea
3 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

pomocou import asistenta sa dajú potom stiahnuť rôzne typy súborov do software idea
idea03.jpg  
3 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

betka Pozri príspevok
, ale načrtli ste to vyššie v príspevkoch

Súčasná správa daní a poplatkov....


§ 10
Vylúčenie zo zastupovania


(1) Správca dane je oprávnený nepripustiť v daňovom konaní alebo z daňového konania vylúčiť zástupcu, ak dôjde k stretu so záujmami iných daňových subjektov v daňových veciach; to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca alebo advokát.

(2) Zástupca môže zastupovať súčasne len jeden daňový subjekt u jedného správcu dane, ak nejde o blízke osoby; to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca alebo advokát alebo ak ide o spoločného zástupcu, alebo ak zástupca splnomocnený na doručovanie doručuje jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami (§ 17a).

Pozn: v budúcnosti bude detto , nikdy som nepochopila tieto témy, ke´d sa rozoberali na porade, vždy som si povedala, čo sa robí za chaos na porade, ve´d to platí aj teraz.
betka, nič v zlom, 563/2009, ktorá mala nadobudnúť účinnosť 01.01.2012 obsahovala pôvodne len dva odseky v § 10 a problém sa netýkal doručovania el. prostriedkami:

§ 10
Vylúčenie zástupcu
(1) Správca dane a druhostupňový orgán je oprávnený
vylúčiť zo správy daní zástupcu, ak dôjde k stretu so
záujmami iných daňových subjektov pri uplatňovaní
práv a pri plnení povinností podľa tohto zákona alebo
osobitných predpisov;1) to neplatí, ak je zástupcom daňový
poradca alebo advokát.
(2) Rozhodnutie o vylúčení zástupcu sa doručuje tomuto
zástupcovi a príslušnému daňovému subjektu.
Proti tomuto rozhodnutiu nemožno podať odvolanie.

daňových poradcov a advokátov dali tak na úroveň účtovníkov čo sa týka zastupovania v daňovom konaní (čo si ja osobne myslím, že bolo správne rozhodnutie) na základe všeobecnej plnej moci . to sa im nepáčilo a preto začali kričať a do novely 563/2009 (331/2011) zapracovali do § 10 znovu ods. 3 čím ich uspokojili.
Naposledy upravil srska : 08.11.11 at 10:54
3 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Možno trochu , ale je v zákone ustanovené, že daňový subjekt musí archivovať účtovné doklady v elektronickej forme (technických nosičoch)? Viem, že je povinný je poskytnúť podla Daňového poriadku, §38 ods 4, ale keď ich za požadované obdobie nemá (záloha softu nie je k dispozícii)? Budú stačiť tlačové výstupy?
3 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

A keď poskytnete záznamy len v písomnej forme, majú právo žiadať aj techn ickú, .....

§ 31

Účtovný záznam


(1) Účtovnú dokumentáciu účtovnej jednotky tvorí súhrn všetkých účtovných záznamov vytváraných podľa § 4 ods. 5.

(2) Na účely tohto zákona sa považuje za

a) písomnú formu účtovný záznam vykonaný rukopisom, písacím strojom, tlačiarenskými alebo reprografickými technikami, alebo tlačiarenským výstupným zariadením výpočtovej techniky, ktorého obsah je pre fyzickú osobu čitateľný,
b) technickú formu účtovný záznam vykonaný elektronickým, optickým alebo iným spôsobom neuvedeným v písmene a), ktorý umožňuje jeho prevedenie do písomnej formy; prevedenie do písomnej formy sa nevyžaduje pri podpisovom zázname podľa § 32 ods. 3.

(3) Účtovná jednotka môže vykonať prevod účtovného záznamu z jednej formy do druhej formy. V tomto prípade je povinná zabezpečiť, aby obsah účtovného záznamu v novej forme bol zhodný s obsahom účtovného záznamu v pôvodnej forme. Táto povinnosť sa považuje za splnenú, ak účtovná jednotka predloží účtovný záznam v pôvodnej aj novej forme a ich obsah je zhodný alebo to preukáže iným spôsobom, ktorý nespochybní žiadna z osôb, ktoré s prevedeným záznamom pracujú. Účtovná jednotka je povinná mať k dispozícii účtovné záznamy, ktorými dokladuje formu vedenia účtovníctva.

(4) Všetky formy účtovného záznamu sú rovnocenné; obsah všetkých účtovných záznamov má rovnaké dôsledky, ak sú vykonané vo forme podľa odseku 2.

(5) Ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme, je povinná disponovať takými prostriedkami, nosičmi a vybavením, ktoré umožňujú vykonať prevod účtovných záznamov do formy, v ktorej je ich obsah pre fyzickú osobu čitateľný. Pre potreby overovania účtovnej závierky audítorom (§ 19), jej zverejňovania (§ 21) a pre potreby orgánov podľa § 38 je účtovná jednotka povinná na požiadanie umožniť oprávneným osobám zoznámiť sa s obsahom nimi určených účtovných záznamov v písomnej forme a v technickej forme, ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme. Túto povinnosť má účtovná jednotka po dobu, počas ktorej je povinná viesť alebo uchovávať uvedené účtovné záznamy.

(6) Účtovná jednotka je povinná na žiadosť audítora poskytnúť účtovné záznamy vo forme požadovanej audítorom, ak účtovné záznamy v takejto požadovanej forme vedie.

§ 32
Preukázateľnosť účtovného záznamu


(1) Na účely tohto zákona sa za preukázateľný účtovný záznam považuje iba účtovný záznam,

a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť,
b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných záznamov,
c) prenesený spôsobom podľa § 33, ak spĺňa požiadavky podľa písmena a) alebo písmena b).

(2) Ak účtovná jednotka prenáša účtovný záznam mimo účtovnej jednotky prostredníctvom informačného systému, považuje sa účtovný záznam za preukázateľný, ak sa prenášal spôsobom podľa § 33. Účtovný záznam určený na prenášanie musí obsahovať podpisový záznam, ktorým môže byť účtovnými jednotkami vzájomne uznávaný obdobný preukázateľný účtovný záznam v technickej forme. Účtovný záznam musí byť podpísaný najneskôr v okamihu jeho odovzdania na prenos.

(3) Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

(4) K jednému účtovnému záznamu môže byť pripojených viac podpisových záznamov.

§ 33
Prenos účtovného záznamu


Prenos účtovného záznamu musí účtovná jednotka zabezpečiť pred jeho zneužitím, poškodením, zničením, neoprávnenými zásahmi doň a neoprávneným prístupom k nemu.
3 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Llívia Pozri príspevok
Stačilo im, aby v došlých faktúrach poznačila zodpovedná osoba z vašej firmy, o akú zákazku ide, alebo vyžadujú, aby to tam písal priamo dodávateľ?
... v našom prípade ide o zákazkovú výrobu = takže nestačilo ( uvedenie zákazky vo faktúrach bolo základné minimum = ale nestačilo), t. j. potrebné preukázať ( podložiť papierovo) = rozpočet skutočných nákladov, ktorý má priamu náväznosť na účtovné doklady = kontrolovali položku po položke v rozpočtoch aj porovnávali s faktúrami, bločkami, či to obsahom sedí ... ak si neboli načistom, chceli počuť vysvetlenie ... a bolo na ich zvážení a dodávam, že prešli úplne všetko = každý doklad ... nehovoriac o tom, že každú zmenu bolo potrebné doložiť, resp. vyhodnotiť rozpočtom ( mám na mysli aj zmeny oproti plánovaným nákladom ... nakoľko, ak má "vzorec pre metódu percentom dokončenia" platiť, tak ako o tom hovorí aj Cenigová vo svojich príkladoch: " Rozpočtované náklady a výnosy sú dodržané." ...

... a FS 4/1999 tretí odsek:
Dodávateľ dosahuje z každej zákazky určitý hospodársky výsledok, a to buď zisk alebo stratu alebo je hodpodársky výsledok rovný 0. Dodávateľ zostavuje pred každou zákazkou rozpočet nákladov a výnosov a na základe tohto rozpočtu mu je známy aj rozpočtovaný výsledok zo zákazky. Tento rozpočet v priebehu uskutočňovania zákazky aktualizuje. Okrem toho sleduje aj skutočné náklady
na zákazku a skutočné výnosy zo zákazky.

... a pre úplnosť dodávam, že FS 6/2010 a FS 12/2010 hovorí aj tom, že každý dodatok ( práce menej či viac ... ) má za následok vznik ďalšej novej zákazky ... a s ďalšími novými rozpočtami ... a ďalším analytickým zúčtovaním ( v duchu kalkulačného členenia zákazky ...)


Naposledy upravil promont maja : 15.12.11 at 07:33
3 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

pomocou modulu report reader je možné:

Report Reader může číst, zobrazovat a vybírat data z téměř jakéhokoliv zdroje, jako např:
• textové sestavy ze sálového počítače
• textové sestavy z minipočítačů
• tisky DOS souborů na disk
• soubory Generic/Text only (Windows)
• soubory MS Word prostý text
textové účetní sestavy
• E-mailové sestavy
• zachycené online komunikace
• tisky do souborů (PRN)
• soubory s oddělovači
• Standard Data Format (SDF)
• Adobe Acrobat PDF
2 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

.. práve volala pani Dudová ( č. tel.:+420244118411) zo spoločnosti predávajcej softvér IDEA ... a s úsmevom ... bolo im hneď jasné, aké mám na to dôvody ... takže si idem stiahnuť demoverziu ... a neskôr sa ešte ozvem s potrehmi ...

P.S:
priešiel aj tento e-mail:

Aktivace vašeho účtu na webových stránkách http://www.jconsult.cz/ byla úspěšně dokončena.

Máte-li uhrazen Program údržby softwaru IDEA, použijte prosím pro přihlášení do klientské sekce tento odkaz:
http://www.jconsult.cz/login.aspx

Pro stahování DEMO verzí použijte prosím tento odkaz:
http://www.jconsult.cz/demo-registrace.aspx

Děkujeme.

J+Consult spol. s r.o.
www.jconsult.cz
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

GABAZ Pozri príspevok
Ja som práve poskytovala zoznam v elektronickej podobe vo formate .xls pre potreby miestneho zistovania - chceli zoznamy faktúr v presne pozadovanej strukture, napriklad aj mnozstevne udaje z faktur. Z nasho softveru som to nevedela vybrat - musela nam to robit na objednavku implementacna firma nasho softveru. V pripade klasickej danovej kontroly chceli bezne vystupy z programu - dennik, pohyby na uctoch, atd. - vtedy som poskytovala vo formate PDF a nemali ziadne konkretne poziadavky na strukturu.
Prepláca DU náklady na spracovanie podkladov ?
Vlani som mala jednu kontrolu v JU: Tiež kontrolorky chceli podklady na CD-čku. Nevedela som to urobiť, nakoniec sa uspokojili s novovytlačeným peňažným denníkom, ktorý zrejme porovnávali s tým, čo som mala založené v účtovníctve (žiadne nezrovnalosti nezistili).
2 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

promont maja Pozri príspevok
... takže existuje presne, čo tam má byť .. že? ... kde, či ako sa dá k takýmto informáciám dostať .. píšeš o tom takto preto, pretože to nie je pre nás prístupné ... či? ( .. volala som pred chvíľou do sofvérovej firmy a navigovali ma na šéfa a ten príde asi o hodinu ...) ... hoci mi je jasné, že si potrebujem ešte riadne prelúskať aj tie paragrafy uvedené vyššie ...
napr. pohoda umožňuje sledovať "históriu zmien" ak ju admin zvolí v globálnych nastaveniach.
história.png  
2 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

dá sa ale drahô. používa to už dosť dlho daňová správa, nkú, ......

podpora a predaj: http://www.jconsult.cz/kontakt.aspx
1 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

Mala som davnejsie kontrolu velkeho subjektu, takisto chceli data v elektronickej podobe - ja som mala PDF. Tiez testovali data tymto svojim softwarom a doklady na fyzicku kontrolu si potom vybrali len nejake konkretne. Momentalne mam poziadavku na miestne zistovanie dost velkeho rozsahu a tiez chcu podklady v xls. formate. Strukturu ktoru pozaduju vsak neviem vybrat zo softu, takze nam to musi urobit implementacna firma nasho inf.systemu. Predpokladam, ze po kontrole dat sa zameraju na nejake konkretne uctovne pripady, pripadne otvoria kontrolu.
1 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

majka, keď som chcel trochu prísť na to ako vlastne idea pracuje, pozrel som stránku dodávateľa. stiahnuť sa dá demo verzia (ja mám 8.4). teraz je tam česká verzia 8.5 . musíš sa registrovať a mali by ti ju poskytnúť. ja som musel pred rokom do prahy volať a v podstate zdôvodniť na čo ju potrebujem.
1 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

zašlú aktivačný ale tak, ako som napísal vyššie mne to konto aktivovali až po telefonáte
1 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

neni to zlý nápad.

563/2009 v zmysle novely 331/2011 čl. I: pozri § 9 ods. 3 a § 10 ods. 3 a mysli si svoje
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať