Zavrieť

Porady

Daňová kontrola vykonaná prostredníctvom softvéru IDEA

Dnes nám bolo doručené oznámenie o výkone daňovej kontroly za minulý rok prostredníctvom softvéru IDEA s požiadavkou predloženia účtovných záznamov na technickom nosiči dát, s tým, že bližšia špecifikácia účtovných záznamov bude dohodnutá na osobnom stretnutí kontrolórov so štatutárnym orgánom spoločnosti a pracovníkmi z ekonomického oddelenia kontrolovaného daňového subjektu. Na vykonanie kontroly je potrebné zabezpečiť vhodné miesto a podmienky. Moja otázočka teraz znie: Na čo sa máme pripraviť ... hoci mi je jasné, že asi prídu aj s počítačom, resp. notebookom ... ide o klasickú daňovú kontrolu ( všetky účtovné doklady) alebo budú hlavne kontrolovať, čo im softvér vyhodí ako "zaujímavé" ... či?
Naposledy upravil promont maja : 07.11.11 at 12:17
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

GABAZ Pozri príspevok
Ja som práve poskytovala zoznam v elektronickej podobe vo formate .xls pre potreby miestneho zistovania - chceli zoznamy faktúr v presne pozadovanej strukture, napriklad aj mnozstevne udaje z faktur. Z nasho softveru som to nevedela vybrat - musela nam to robit na objednavku implementacna firma nasho softveru. V pripade klasickej danovej kontroly chceli bezne vystupy z programu - dennik, pohyby na uctoch, atd. - vtedy som poskytovala vo formate PDF a nemali ziadne konkretne poziadavky na strukturu.
Prepláca DU náklady na spracovanie podkladov ?
Vlani som mala jednu kontrolu v JU: Tiež kontrolorky chceli podklady na CD-čku. Nevedela som to urobiť, nakoniec sa uspokojili s novovytlačeným peňažným denníkom, ktorý zrejme porovnávali s tým, čo som mala založené v účtovníctve (žiadne nezrovnalosti nezistili).
2 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

promont maja Pozri príspevok
... zaujímalo by ma, či existuje aj nejaká opora v zákone ( ... pre túto daňovú kontrolu... ) § 15 ods. 6 písm. d) 511/1992 a §31 ods.5 431/2002 + po novom §45 ods. 2 písm. d) a h) 563/2009 ako by mal vyzerať takýto napr. *.xls súbor ...?... vedia softvérové firmy, čo do takéhoto súboru majú zakomponovať - vedia (a ktoré nevedeli, už vedia - hlavní hráči)...?... ak áno, zaujímalo by ma čo ... srska píše, že si môžu vyberať ... ale do akej miery = existuje nejaká ...? ... v Mk-softe je totiž možností viac ... jednou je úplne všetko ( aj s presnými časmi .. dátumami zmien, zaúčtovania účtovných prípadov ... ) a druhými možnosťami: možno si vybrať ktoré stĺpce, resp. údaje v takomto súbore budú ... ale časy medzi týmito nie sú ...

... čo sa týka softvéru IDEA, tak ten je pre daňové ( ... a nielen pre daňové) účely taký všestranný a rozsiahly, že som si ho nechala na neskôr ... tu je len potrebné dodať, že by bolo zaujímavé zistiť, ako sú nastavené "filtre" (...) ... tie " daňové"
v
1 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

veronikasad Pozri príspevok
Prepláca DU náklady na spracovanie podkladov ?
Vlani som mala jednu kontrolu v JU: Tiež kontrolorky chceli podklady na CD-čku. Nevedela som to urobiť, nakoniec sa uspokojili s novovytlačeným peňažným denníkom, ktorý zrejme porovnávali s tým, čo som mala založené v účtovníctve (žiadne nezrovnalosti nezistili).
... tak tu je odpoveď ... najprv to celé prebehne cez softvér a zrejme aj porovná napr. DPH od iných daňových subjektov ( ... máme aj info, že takúto kontrolu majú práve teraz aj u jedného nášho odberateľa, hoci ak by šlo o jednu konkrétnu stavbu, tak dalšie spoločnosti ju nemajú = takže asi iba náhoda, ale ktovie ..?) ... potom obsah údajov v súboroch *.xls ( napr.) overia aj "de facto", takže otvoria riadnu daňovú kontrolu ...

... len stále dumám na tým, načo si vypýtali účtovný denník takto vopred ( pôvodný termín bol 23. 11. ...) ...? = to sú asi otázky, na ktoré nedostanem odpoveď ... a tak sa len už teším na oslavy 15. výročia a od pondelka sa takisto teším na týždennú daňovú návštevu troch osôbok ...
0 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

Nerada by som tu pisala podrobnosti, ale ide o velku firmu a rozsah pozadovanych udajov bol velkeho rozsahu - takze to je jediny sposob ako tieto udaje poskytnut. Ale v tomto pripade slo o miestne zistovanie, takze preto boli tie specificke poziadavky. Miestnych zistovani som v poslednom obdobi mala viac, vtedy im nestaci len vidiet a skontrolovat doklady, ale zo vsetkeho vyhotovujeme kopie.
Ohladom preplacania nakladov na spracovanie podkladov sme sa nepytali, ale suma bude v tomto pripade dost vysoka.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

promont maja Pozri príspevok
Ešte je potrebné dodať, že pred tým ako som im poslala e-mailom účtovný denník vo formáte *.xls ... tak som dostala aj takýmto istým spôsobom dostala informáciu, resp. postup o tom, ako si mám takýto súbor vytvoriť ... a informácia znela v duchu prvej možnosti = t. j. všetko ... ( v Mk-softe ... Účtovný denník ... x-Účtovný denník ... Výpisy rekapitulačné ... +...Účtovný denník ... OK ... E - export údajov ... tu máš možnosti: ... xls ... a to je všetko)

... a druhá možnosť: v Mk-softe ... Účtovný denník ... ( tesne pod touto lištou je možnosť ( biely podklad): Zobrazovať ikony ... na výber náš ikonku v tvare X ( zelenú) ... po jej stlačení máš možnosť výberu:
Všetky položky, p.č., Doklad, Dátum, Dátum pokl., Firma, Text, čiastka, Mena, Kurz, Stredisko, Zákazka, Kód obratu, Pripoj. dok.( tu si vyberieš = zaškrtneš, čo chceš ... a úplne dolu máš na výber formát v akom to chceš ...
softové firmy vedia o požiadavkách ds sr pre potreby takýchto exportov.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

GABAZ Pozri príspevok
Nerada by som tu pisala podrobnosti, ale ide o velku firmu a rozsah pozadovanych udajov bol velkeho rozsahu - takze to je jediny sposob ako tieto udaje poskytnut. Ale v tomto pripade slo o miestne zistovanie, takze preto boli tie specificke poziadavky. Miestnych zistovani som v poslednom obdobi mala viac, vtedy im nestaci len vidiet a skontrolovat doklady, ale zo vsetkeho vyhotovujeme kopie. Ohladom preplacania nakladov na spracovanie podkladov sme sa nepytali, ale suma bude v tomto pripade dost vysoka.
... a boli tam aj časy? ... či len relevantné informácie, ktoré vidíme pri tlači, resp. výstupných zostavách ..či?
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... takže existuje presne, čo tam má byť .. že? ... kde, či ako sa dá k takýmto informáciám dostať .. píšeš o tom takto preto, pretože to nie je pre nás prístupné ... či? ( .. volala som pred chvíľou do sofvérovej firmy a navigovali ma na šéfa a ten príde asi o hodinu ...) ... hoci mi je jasné, že si potrebujem ešte riadne prelúskať aj tie paragrafy uvedené vyššie ...

Na margo tohoto ešte musím uviesť, že ( na porovnanie) Money S3 ( ... je to český produkt a jeden z dôvodov, prečo ho mám je aj ten, že spolupracujú na jeho vývoji aj s Microsoftom ... vraj ... ) má možnosť uzamknutia už zúčtovaných operácií, teda účtovných dokladov ( napr. sa takto nezapisuje presne časovo všetko, čo sa deje s tým, ktorým účtovným prípadom ..) a aj možnosť tzv. verifikácie údajov, kde je možnosť výberu filtrov a po ich výbere je možné spustiť test .. ale je tam aj odvolávka, že by to mala robiť osoba znalá veci ...
Naposledy upravil promont maja : 23.11.11 at 07:22
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

promont maja Pozri príspevok
... takže existuje presne, čo tam má byť .. že? ... kde, či ako sa dá k takýmto informáciám dostať .. píšeš o tom takto preto, pretože to nie je pre nás prístupné ... či? ( .. volala som pred chvíľou do sofvérovej firmy a navigovali ma na šéfa a ten príde asi o hodinu ...) ... hoci mi je jasné, že si potrebujem ešte riadne prelúskať aj tie paragrafy uvedené vyššie ...
napr. pohoda umožňuje sledovať "históriu zmien" ak ju admin zvolí v globálnych nastaveniach.
história.png  
2 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

srska Pozri príspevok
napr. pohoda umožňuje sledovať "históriu zmien" ak ju admin zvolí v globálnych nastaveniach.
... presne toto ma zaujíma ... takúto históriu sleduje aj Mk-soft ... a aj dôvody zo strany autora softvéru pre jej sledovanie sú pochopiteľné ... ale nač sú takéto informácie daniarom ... čo aj toto si budeme obhajovať ...?
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Možno trochu , ale je v zákone ustanovené, že daňový subjekt musí archivovať účtovné doklady v elektronickej forme (technických nosičoch)? Viem, že je povinný je poskytnúť podla Daňového poriadku, §38 ods 4, ale keď ich za požadované obdobie nemá (záloha softu nie je k dispozícii)? Budú stačiť tlačové výstupy?
3 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

witch Pozri príspevok
Možno trochu , ale je v zákone ustanovené, že daňový subjekt musí archivovať účtovné doklady v elektronickej forme (technických nosičoch)? Viem, že je povinný je poskytnúť podla Daňového poriadku, §38 ods 4, ale keď ich za požadované obdobie nemá (záloha softu nie je k dispozícii)? Budú stačiť tlačové výstupy?
... takže musíme ...? ... ak áno ( priznám sa nepozrela som si ten paragraf ... čo s takými dokladmi ako sú napr. zmluvy, rozpočty a tak ... aj tie? ... či?
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
§38 je Práva správcu dane pri miestnom zisťovaní:
1) Zamestnanec správcu dane má právo v dobe primeranej
predmetu zisťovania, najmä v dobe prevádzky,
na neobmedzený prístup na pozemky, do každej prevádzkovej
budovy, miestnosti alebo miesta vrátane dopravných
prostriedkov a prepravných obalov, k účtovným
písomnostiam, záznamom a informáciám, a to aj
na technických nosičoch dát,
a vykonať obhliadku veci
v rozsahu nevyhnutne potrebnom na dosiahnutie účelu
podľa tohto zákona. Toto právo má aj ak ide o byt,
ktorý daňový subjekt používa aj na podnikanie


účtovné dokumenty, či aj zmluvy, rozpočty, netuším... a zaujíma ma tá povinnosť archivácie - v AKEJ forme (písomná, zálohy softu) - alebo zákon nevymedzuje??
Naposledy upravil witch : 23.11.11 at 09:52
4 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

A keď poskytnete záznamy len v písomnej forme, majú právo žiadať aj techn ickú, .....

§ 31

Účtovný záznam


(1) Účtovnú dokumentáciu účtovnej jednotky tvorí súhrn všetkých účtovných záznamov vytváraných podľa § 4 ods. 5.

(2) Na účely tohto zákona sa považuje za

a) písomnú formu účtovný záznam vykonaný rukopisom, písacím strojom, tlačiarenskými alebo reprografickými technikami, alebo tlačiarenským výstupným zariadením výpočtovej techniky, ktorého obsah je pre fyzickú osobu čitateľný,
b) technickú formu účtovný záznam vykonaný elektronickým, optickým alebo iným spôsobom neuvedeným v písmene a), ktorý umožňuje jeho prevedenie do písomnej formy; prevedenie do písomnej formy sa nevyžaduje pri podpisovom zázname podľa § 32 ods. 3.

(3) Účtovná jednotka môže vykonať prevod účtovného záznamu z jednej formy do druhej formy. V tomto prípade je povinná zabezpečiť, aby obsah účtovného záznamu v novej forme bol zhodný s obsahom účtovného záznamu v pôvodnej forme. Táto povinnosť sa považuje za splnenú, ak účtovná jednotka predloží účtovný záznam v pôvodnej aj novej forme a ich obsah je zhodný alebo to preukáže iným spôsobom, ktorý nespochybní žiadna z osôb, ktoré s prevedeným záznamom pracujú. Účtovná jednotka je povinná mať k dispozícii účtovné záznamy, ktorými dokladuje formu vedenia účtovníctva.

(4) Všetky formy účtovného záznamu sú rovnocenné; obsah všetkých účtovných záznamov má rovnaké dôsledky, ak sú vykonané vo forme podľa odseku 2.

(5) Ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme, je povinná disponovať takými prostriedkami, nosičmi a vybavením, ktoré umožňujú vykonať prevod účtovných záznamov do formy, v ktorej je ich obsah pre fyzickú osobu čitateľný. Pre potreby overovania účtovnej závierky audítorom (§ 19), jej zverejňovania (§ 21) a pre potreby orgánov podľa § 38 je účtovná jednotka povinná na požiadanie umožniť oprávneným osobám zoznámiť sa s obsahom nimi určených účtovných záznamov v písomnej forme a v technickej forme, ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme. Túto povinnosť má účtovná jednotka po dobu, počas ktorej je povinná viesť alebo uchovávať uvedené účtovné záznamy.

(6) Účtovná jednotka je povinná na žiadosť audítora poskytnúť účtovné záznamy vo forme požadovanej audítorom, ak účtovné záznamy v takejto požadovanej forme vedie.

§ 32
Preukázateľnosť účtovného záznamu


(1) Na účely tohto zákona sa za preukázateľný účtovný záznam považuje iba účtovný záznam,

a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť,
b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných záznamov,
c) prenesený spôsobom podľa § 33, ak spĺňa požiadavky podľa písmena a) alebo písmena b).

(2) Ak účtovná jednotka prenáša účtovný záznam mimo účtovnej jednotky prostredníctvom informačného systému, považuje sa účtovný záznam za preukázateľný, ak sa prenášal spôsobom podľa § 33. Účtovný záznam určený na prenášanie musí obsahovať podpisový záznam, ktorým môže byť účtovnými jednotkami vzájomne uznávaný obdobný preukázateľný účtovný záznam v technickej forme. Účtovný záznam musí byť podpísaný najneskôr v okamihu jeho odovzdania na prenos.

(3) Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

(4) K jednému účtovnému záznamu môže byť pripojených viac podpisových záznamov.

§ 33
Prenos účtovného záznamu


Prenos účtovného záznamu musí účtovná jednotka zabezpečiť pred jeho zneužitím, poškodením, zničením, neoprávnenými zásahmi doň a neoprávneným prístupom k nemu.
3 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

(5) Ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme, je povinná disponovať takými prostriedkami, nosičmi a vybavením, ktoré umožňujú vykonať prevod účtovných záznamov do formy, v ktorej je ich obsah pre fyzickú osobu čitateľný. Pre potreby overovania účtovnej závierky audítorom (§ 19), jej zverejňovania (§ 21) a pre potreby orgánov podľa § 38 je účtovná jednotka povinná na požiadanie umožniť oprávneným osobám zoznámiť sa s obsahom nimi určených účtovných záznamov v písomnej forme a v technickej forme, ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme. Túto povinnosť má účtovná jednotka po dobu, počas ktorej je povinná viesť alebo uchovávať uvedené účtovné záznamy.
5 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... veľká vďaka ... takže je mi to už zhruba jasné ... a mám o jedného chrobáka ( v hlave) menej ...

... o " histórii pohybov" tam nič nie je ... ( ... keďže sme rozhodnutí, ( napr. ja určite) všetku agendu vždy tlačiť ... nikdy sa nedá na 100% zaručiť, že technický nosič bude aj o 10 rokov v takom stave, že bude O.K. ...)

... a ten ich e-mail sa niesol v duchu skôr poradnom, no jednoznačne to nebola žiadosť ... hoci som si nedovolila tento ich odporúčaný postup nedodržať ..

... už začínam rozmýšľať o veciach tak do hĺbky, o ktorých by som ani tak nemusela ... ale je veľmi fajn, že máme takých skvelých poraďakov a skvelé poraďáčky, ktorí nám pomôžu aj s týmto ... a mám v "taláre" opäť niečo ... pre prípad ...
Naposledy upravil promont maja : 25.11.11 at 14:20
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... ozývam sa ... ako som sľúbila ... takže kontrola ešte stále pokračuje = výsledky nemáme ... máme len postrehy: najprv naplnili údajmi svoj notebook ... a potom otvorili klasickú daňovú kontrolu = u nás so zameraním na zákazkovú výrobu ... a podľa ich vyjadrenia ide o plánovanú daňovú kontrolu ... od účtovníctva, všetkých druhov daní ...

A niečo mimo témy ... či?:
... našli: nesprávne mám zúčtované inzercie, resp. reklamu v Zlatých stránkach = ich platnosť je uvedená na ich tretej strane ( pre ÚTO Prešov: do septembra ...) ... aj keď platba a faktúra prišla v auguste a Zlaté stránky až v januári budúceho roku ... možno že sa to niekomu zíde ..

.. kontrulujú podrobne úplne všetko: napr. nám chýbal v došlej faktúre, v ktorej bolo požičovné náradia jeho opis = bol tam iba TE 700 atď ... tak chceli vedieť o aké náradie šlo ... = doplnili sme ( použili sme google) a stačilo im to ...
... potom nebol uvedený dátum odkedy dokedy bolo toto náradie požičané ( nestačilo, že bolo vyfaktúrované 14.12.2010 s informáciou, že ide o 30 dní po xy eur ... aj toto sme doplnili ( dokladom o prevzatí a odovzdaní náradia) ... no a toto je zatiaľ všetko ... uvidíme, čo príde ...

... no a neposledne idú po rozpočtovaných nákladoch a rozpočtovaných výnosoch, a samozrejme po skutočných nákladoch a výnosoch zo zákazky = posúdenie miery zisku metódou percentom dokončenia ...

... a tak sa teším naďalej .... maja
Naposledy upravil promont maja : 02.12.11 at 17:37
7 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... dnes by mali skončiť .. ale výsledok až v novom roku ... mení sa im systém, takže protokol nemajú možnosť spraviť ...

... inak sú veľmi dôsledné, a musím priznať, že aj na profesionálnej úrovni ... t. j. našli všetko, čo nájsť mali ... a všetko si nechali do úplných podrobností vysvetliť, zdokladovať aj dodatočne ( až som niekedy žasla = a zaujímali ich rovnako príjmy ako výdavky: napr. porovnávali zmluvy a objednávky s vyfaktúrovanými výnosmi, žiadali vysvetliť rozdiely ( tým myslím doložiť, resp. preukázať prostredníctvom iných účtovných dokladov, ak tieto neboli v presnej výške a boli rozdiely ... v cene na objednávke a vo faktúrach ...) ...

... pozreli dochádzky či súhlasia s vykázanými jazdami v knihe jázd a napr. aj v spotrebe stravných lístkov ...

... neposledne najviac prechádzali konkrétne skutočné náklady a aj výnosy = pozerali do faktúr = všetky dôkladne čítali .... nesmela v nich ( došlých faktúrach) chýbať informácia o akú zákazku ide ... porovnávali rozpočty plánované so skutočne vyfaktúrovanými ... a to aj riadky, resp. položky ... no precízna robota, musí sa nechať ...

... ja som len veľmi zvedavá na výsledok ...
Naposledy upravil promont maja : 09.12.11 at 05:48
8 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Majka, tak to je des... Veľmi ti držím prsty, toto je čisto horor.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... no kontrola pokračuje ... a možno, že aj v pondelok ... včera načali skladovú evidenciu ( zaujímali ich hlavne dôvody pre tzv. došlé dobropisy, tvorba rezervy na pozáručné a aj záručné opravy) ... a neskôr si pýtali aj zoznam zamestnancov ku 31. 12. 2010 s uvedením právneho vzťahu ku zamestnávateľovi ... vybrali si jedného a toho lúskali ... ale vidím na stole otvorené ďalšie šanóny = stále kontrolujú zákazkovú výrobu, či vykázané skutočné náklady súhlasia ... už ich tu máme druhý týždeň a pomaly by som potrebovala ísť aj do iných spoločností ( hoci na jedno miesto sa mi podarilo už ísť ...) ... už mi z ďalšej volali, že tam majú "havarijný stav" a účtovné doklady im pomaly ale isto padajú na hlavu ... ... ale zatiaľ sa tomu iba smejeme ... dúfam, že pri tom aj ostane ...

... a podelím sa aj s dojmami:
... šéf má z nich pocit, že sa správajú, či dávajú otázky ako právnici ... odo mňa chceli poznať odpovede na otázky, ako viem, resp. ako si to viem skontrolovať, že ktorý náklad patrí tej ktorej zákazke ... či sa nemôže stať, že sa v sklade niečo stratí, resp. použije inde = ako to máme poriešené ... ako robíme rozpočty ... no tu si našťastie robíme fotodokumentáciu zo stavieb ... a tak.

... a naposledy ich zaujímalo aj to: ... šlo o daňovoneovplyvňujúce náklady ( mám na mysli, že sme si to sami takto zaúčtovali), že prečo ...? ... tak tu som pomaly strácala reč ... a to je už čo povedať ...
Naposledy upravil promont maja : 09.12.11 at 09:09
1 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Nám takáto kontrola skončila pred cca dvoma týždňami a trvala od júna. Tiež kontrolovali nákladovosť stavby voči výnosom danej stavby, porovnávali so zmluvami - ak bola fakturácia nižšia, pýtali vysvetlenie - písomne. Dodávateľské faktúry museli byť označené stavbou, na ktorú sa použili. Pýtali smernicu na spotrebu PHM pre Komatsu, cestovné príkazy zamestnancov. Dávali dožiadanie na obchodného partnera. Ale výsledok dopadol v našom prípade výborne :-)
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať