Zavrieť

Porady

Účtujete lekárov ? Pozor na zmenu v Zákone o dani z príjmov .

V Z.z. bol uverejnený pod číslo 362/2011 Zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach. V čl. VI je "zašitá" novela Zákona o dani z príjmov.
Tu je informácia DR SR k tejto novele :
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...novela_362.pdf
Usporiadat
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

týka sa to aj napr. zaplatených kongresov farma firmami najmä v zahraničí....
(dovolenky?ˇˇ)
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Mne sa moji lekári "nechvália" takýmito benefitmi, cez účtovníctvo to neprechádza, takže ja ako účtovník o ničom neviem - a keď neviem, alebo nemám doklad, tak neúčtujem.
Pri DP sa bude treba pýtať a už presne viem, aká bude ich odpoveď...
5 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Mne sa moji lekári "nechvália" takýmito benefitmi, cez účtovníctvo to neprechádza, takže ja ako účtovník o ničom neviem - a keď neviem, alebo nemám doklad, tak neúčtujem.
Pri DP sa bude treba pýtať a už presne viem, aká bude ich odpoveď...
od 01122011 budú mať farma firmy povinnosť zasielať podklady na DU o poskytnutých prostriedkoch ........a určite budú zasielať aj klientom, aby neboli zbytočné problémy.....
ja účtujem tiež aj FO i PO lekárov a tiež zatĺkajú......
1 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Predstava ministra je asi takáto http://hnonline.sk/slovensko/c1-5344...orupcii-na-krk
3 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

neverím, že to bude fungovať, radšej by mali poriešiť hotovostné platby od pacientov ..
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Zdenka 0705 Pozri príspevok
neverím, že to bude fungovať, radšej by mali poriešiť hotovostné platby od pacientov ..
tie neporiešia.....kt. pacient ich pôjde na DU bonznúť......?????
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

tiez by ma zaujimalo ako sa bude riesit taketo zdanovanie:

lekar - zamestnanec v zdravotnickom zariadeni, resp. pedagogicky pracovnik s ciastocnym uvazkom v inom zariadeni
lekar ide na kongres, resp. vzdelavaciu aktivitu (doma alebo v zahranici) - farma firma preplaca cestu
lekar na tomto podujati prednasa - bez naroku na odmenu
lekar sa na tomto podujati zaroven sam zucastnuje na vzdelavani
stravne a ubytovanie si plati v ucastnickom poplatku (pripadne tento poplatok neplati z rozhodnutia organizatora)

ako zamestnanec ma narok na nahradu cestovnych vydavkov - t.j. cestovne, stravne, aj ubytovanie - ak mu toto poskytne farma firma, tak to bude musiet zahrnut do prijmov?????
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Johanka Pozri príspevok
Ďalšia perlička našich zákonodarcov. Jedným zákonom novelizovať mnohé ďalšie. Nemôžem si pomôcť, ale zdá sa mi to ako príklad na porekadlo "zlodej kričí chyťte zlodeja".

Zákon totiž novelizuje aj zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti:

§ 80
Povinnosti zdravotníckeho pracovníka


(1) Zdravotnícky pracovník je povinný

a) poskytovať bez meškania prvú pomoc každej osobe, ak by bez takejto pomoci bol ohrozený jej život alebo bolo ohrozené jej zdravie, a ak je to nevyhnutné, zabezpečiť podľa potreby ďalšiu odbornú zdravotnú starostlivosť,
b) sústavne sa vzdelávať,
c) oznámiť údaje na zápis do registra, oznamovať zmenu údajov a predkladať doklady o zmene údajov (§ 63 ods. 2),
d) riadne a včas platiť poplatok za priebežnú aktualizáciu registra (§ 63 ods. 5),
e) vykonávať svoje zdravotnícke povolanie odborne, v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a s etickým kódexom [§ 52 ods. 2 písm. a)].

§ 80 sa odsek 1 dopĺňa písmenami f) a g), ktoré znejú: od 1.12.2011
"f) do 30 dní po skončení štvrťroka ministerstvu zdravotníctva oznámiť
1. výšku peňažných a nepeňažných príjmov prijatých od výrobcu liekov, výrobcu zdravotníckych pomôcok, výrobcu dietetických potravín58d) alebo prijatých prostredníctvom tretej osoby,
2. meno a priezvisko alebo obchodné meno osoby podľa prvého bodu,
3. meno a priezvisko zdravotníckeho pracovníka,
4. adresu zdravotníckeho zariadenia, v ktorom zdravotnícky pracovník poskytuje zdravotnú starostlivosť,
5. účel poskytnutia príjmov podľa prvého bodu,
g) dodržiavať ďalšie povinnosti ustanovené osobitným predpisom.58e)".

Poznámky pod čiarou k odkazom 58d a 58e znejú:
"58d) Zákon č. 577/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov.
58e) Zákon č. 362/2011 Z. z.".

§ 80 sa dopĺňa odsekom 7, ktorý znie:
"(7) Ministerstvo zdravotníctva bezodkladne uverejní údaje podľa odseku 1 písm. f) na svojom webovom sídle.".


A tiež novelizuje zákon o reklame - § 8 reklama liekov. Viď citácia:

§ 8 odsek 15 znie: od 1.12.2011
"(15) Keď sa lieky propagujú osobám oprávneným predpisovať lieky a osobám oprávneným vydávať lieky, zakazuje sa týmto osobám dodávať, ponúkať a sľubovať dary, peňažné a vecné výhody alebo prospech, (ak nie sú nepatrnej hodnoty a nie sú relevantné pre výkon lekárskej alebo lekárnickej praxe) časť textu v zátvorke bola od 1.12.2011 zo zákona odstránená.

To majú lekári aj sestričky od januára 2012 každý štvrťrok oznamovať MZ SR každé pero a poznámkový blok, ktoré dostanú od reklamných agentov? Zdravotnícki pracovníci sú lekári, zdravotné sestry, pôrodné asistentky, fyzioterapeuti, ........ Inak ale súhlasím so zákazom propagovať lieky počas ordinačných hodín.
Naposledy upravil AnnaK : 08.11.11 at 13:17 Dôvod: časť textu v zátvorke bola pôvodne prečiarknutá ale tu sa to tak nezobrazilo.
2 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Johanka Pozri príspevok
V Z.z. bol uverejnený pod číslo 362/2011 Zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach. V čl. VI je "zašitá" novela Zákona o dani z príjmov.
Tu je informácia DR SR k tejto novele :
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...novela_362.pdf
V informácii mi chýba presnejšia definícia poskytnutých príjmov, ako aj to, aké druhy výdavkov sa nevzťahujú k týmto príjmom.

Jednoduchý príklad: Lekár, zamestnanec s.r.o., ide na kongres a neplatí žiadny účastnícky poplatok. Ide ale svojim autom a vyúčtuje si cestovné náhrady, t.j. aj stravné.
Otázky:
1. Účtovníci vedia, že za jedno školenie platíme podľa lokality a rozsahu školenia cca od 40 eur do 150 eur. Je mi jasné, že tieto kongresy sponzorujú výrobcovia liekov. Je príjmom lekára nepeňažný príjem to, že neplatil účastnícky poplatok, a ak áno, tak v akej výške?

2. Čo s cestovnými náhradami? Lekár je povinný sa vzdelávať, získava tým kredity. A podľa zákona o cestovných náhradách je zamestnávateľ povinný zamestnancovi vyplatiť cestovné náhrady. Tieto cestovné náhrady na pracovnú cestu nebudú považované za daňové výdavky s.r.o.?

3. Komu sa zdaní nepeňažný príjem. Právnickej osobe - s.r.o. alebo zamestnancovi - lekárovi? Ak sa zdania zamestnancovi, nebude mu možné za rok 2011 vykonať ročné zúčtovanie dane, lebo bude mať v decembri 2011 príjmy podľa § 8 ods. 3 písm. c) zákona o dani z príjmov, a bude musieť za rok 2011 podať daňové priznanie!
4 0
shaggy shaggy

shaggy je offline (nepripojený) shaggy

Lekár vykonáva pre farmaceutickú firmnu klinicú štúdiu- klinické skúšanie farmaceutického výrobku (lieku), spracovanie súborov údajov klinického skúšania. Považuje sa klinická štúdia/klinické skúšanie § 28 362/2011 Z.z. o liekoch, za biomedicínsky výskum §26 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti a teda za zdravotnú starostlivosť a je oslobodený od dane podľa § 29 222/2004 Z.z. o DPH?
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Poprosím o radu ...
Lekár je zamestnancom svojej sro-čky. Pred 01.12.2011 mu farmafirma XY uhradila ubytovanie a registračný poplatok na vedeckom podujatí, o čom má lekár sponzorskú zmluvu.

Ako lekár zdaní túto prijatú sumu, keďže plnenie nastalo ešte pred 01.12.2011 ?
Podľa usmernení drsr mi vychádza, že tento príjem bude zdanený podľa §5 a nie §8. Má si teda lekár od farmafirmy žiadať potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo záv.činnosti ???
Ďakujem za vyjadrenia, názory, skúsenosti ...
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Jana_clenka Pozri príspevok
Poprosím o radu ...
Lekár je zamestnancom svojej sro-čky. Pred 01.12.2011 mu farmafirma XY uhradila ubytovanie a registračný poplatok na vedeckom podujatí, o čom má lekár sponzorskú zmluvu.

Ako lekár zdaní túto prijatú sumu, keďže plnenie nastalo ešte pred 01.12.2011 ?
Podľa usmernení drsr mi vychádza, že tento príjem bude zdanený podľa §5 a nie §8. Má si teda lekár od farmafirmy žiadať potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo záv.činnosti ???
Ďakujem za vyjadrenia, názory, skúsenosti ...
Ešte raz poprosím o Váš názor, iste je viac takýchto prípadov. Ďakujem.
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Jana_clenka Pozri príspevok
Poprosím o radu ...
Lekár je zamestnancom svojej sro-čky. Pred 01.12.2011 mu farmafirma XY uhradila ubytovanie a registračný poplatok na vedeckom podujatí, o čom má lekár sponzorskú zmluvu.

Ako lekár zdaní túto prijatú sumu, keďže plnenie nastalo ešte pred 01.12.2011 ?
Podľa usmernení drsr mi vychádza, že tento príjem bude zdanený podľa §5 a nie §8. Má si teda lekár od farmafirmy žiadať potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo záv.činnosti ???
Ďakujem za vyjadrenia, názory, skúsenosti ...
Po prvé: Ustanovenia zákonov o oznamovaní na MZ SR a zdaňovaní peňažných a nepeňažných plnení poskytnutých poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti alebo jeho zamestnancovi platia až od 1. 12. 2011. Na plnenia poskytnuté pred týmto dátumom sa uvedené ustanovenia nevzťahujú.

Po druhé: Ide iba o poskytovanie peňažných a nepeňažných plnení od "taxatívne vymedzeného okruhu osôb". Farmafirma je držiteľom povolenia na výrobu liekov, takže patrí do okruhu taxatívne vymedzeného okruhu osôb. Ak by teda uhradila ubytovanie lekárovi po 1. 12. 2011, musel by to oznámiť MZ a zdaniť za rok 2011.

Po tretie: Podľa usmernenia daňového riaditeľstva, odplata pre školiteľov, výdavky na prenájom priestorov, propagačné stánky, pracovné pomôcky, teda tie výdavky, ktoré priamo súvisia s organizáciou a zabezpečením podujatia, nie sú u prijímateľa zdaňované. Registračný poplatok považujem za takého výdavky. Nepeňažné plnenie vo forme uhradeného ubytovania sa už ale považujú za nepeňažné plnenia podľa § 8 ods. 1 písm. l) a sú u prijímateľa zdaňované bez uplatnenia výdavkov. Keďže ide o plnenie poskytnuté držiteľom povolenia na výrobu liekov, nejde o dar od inej právnickej osoby a nemôže byť zdaňované podľa § 5.

Všetko, čo som uviedla, ale závisí od znenia sponzorskej zmluvy. Bez posúdenia jej znenia je ťažké sa rozhodnúť. Ak pôjde o príjem podľa § 5, farmafirma je povinná vystaviť potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a zaslať ho lekárovi. Potom by lekár nemusel nič oznamovať ani zdaňovať.
Toto sú moje názory, tiež budem rada, ak sa vyjadria aj iní ...... Nie je mi úplne jasné, kedy plnenia zdaňuje s.r.o. a kedy jej zamestnanec. Ak by totiž takéto plnenia ako účasť na odborných podujatiach zdaňoval lekár zamestnanec s.r.o. (k čomu sa skôr prikláňam), nie je možné urobiť mu ročné zúčtovanie dane a musí si podať daňové priznanie. Potvrdenie od organizátora podujatia bude potom povinnou prílohou DP.
2 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Prikladám zákon o platoch sestier uverejnený v Zbierke zákonov. Nejde síce o zákon o dani z príjmov, ale myslím si, že súvisí tak s účtovaním ako aj so zdaňovaním lekárov. Osobne si myslím, že takouto formou prikazovať SZČO (lekárom) a súkromným spoločnostiam, aký minimálny plat musia dať sestre, je protiústavné. Pre takýchto podnikateľov predsa platí zákonník práce a práve práce zdravotníckych pracovníkov sú špeciálne uvedené v jednotlivých kvalifikačných stupňoch.
2 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Ďakujem za rekaciu, moje vyjadernia sú nižšie zelenou farbou, budem rada, ak diskusia bude pokračovať.

AnnaK Pozri príspevok
Po prvé: Ustanovenia zákonov o oznamovaní na MZ SR a zdaňovaní peňažných a nepeňažných plnení poskytnutých poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti alebo jeho zamestnancovi platia až od 1. 12. 2011. Na plnenia poskytnuté pred týmto dátumom sa uvedené ustanovenia nevzťahujú. S týmto súhlasím, mám však aj prípad pred 1.12.2011 a práve ten by som rada prekonzultovať.

Po druhé: Ide iba o poskytovanie peňažných a nepeňažných plnení od "taxatívne vymedzeného okruhu osôb". Farmafirma je držiteľom povolenia na výrobu liekov, takže patrí do okruhu taxatívne vymedzeného okruhu osôb. Ak by teda uhradila ubytovanie lekárovi po 1. 12. 2011, musel by to oznámiť MZ a zdaniť za rok 2011. Tiež súhlasím.

Po tretie: Podľa usmernenia daňového riaditeľstva, odplata pre školiteľov, výdavky na prenájom priestorov, propagačné stánky, pracovné pomôcky, teda tie výdavky, ktoré priamo súvisia s organizáciou a zabezpečením podujatia, nie sú u prijímateľa zdaňované. Registračný poplatok považujem za takého výdavky. Nepeňažné plnenie vo forme uhradeného ubytovania sa už ale považujú za nepeňažné plnenia podľa § 8 ods. 1 písm. l) a sú u prijímateľa zdaňované bez uplatnenia výdavkov. Keďže ide o plnenie poskytnuté držiteľom povolenia na výrobu liekov, nejde o dar od inej právnickej osoby a nemôže byť zdaňované podľa § 5. Tu si ale dovolím tvrdiť iné, pretože ustanovenie §8 ods.1 písm. l) tiež platí až pre plnenia poskytnuté po 1.12.2012 a dovtedy sa sa tieto plnenia majú zdaňovať rovnako ako pred touto novelou. A preto ma to viedlo na §5 (pri lekároch-zamestnancoch) alebo §6 (pri súkr.lekároch-SZČO). Len by som rada, keby mi to aj niekto z praxe potvrdil. §8 ods.1 písm. l) určite nebude použiteľný pre tento prípad.

Registračný poplatok ... neviem moc mi to nesedí k poplatkom súvisiacim s organizáciou podujatia, ešte možno keby tento lekár na podujatí prednášal, to áno, ale ak bol iba pasívny účastník, skôr sa prikláňam k tomu, že nie.

Všetko, čo som uviedla, ale závisí od znenia sponzorskej zmluvy. Bez posúdenia jej znenia je ťažké sa rozhodnúť. Ak pôjde o príjem podľa § 5, farmafirma je povinná vystaviť potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a zaslať ho lekárovi. Potom by lekár nemusel nič oznamovať ani zdaňovať.

Ak to prispeje k ďalším vyjadreniam, pripájam "výcuc" z predmetu zmluvy:
Sponzor sa zaväzuje uhradiť za zdravotníckeho pracovníka nasledujúce nevyhnutné náklady súvisiace s účasťou na vedeckom podujatí s názvom XXXX, ktoré sa uskutoční v dňoch ..05/2011..v mieste konania XXXX:
a)ubytovanie v hodnote XY €
b)registračný poplatok v hodnote XY €


Toto sú moje názory, tiež budem rada, ak sa vyjadria aj iní ...... Nie je mi úplne jasné, kedy plnenia zdaňuje s.r.o. a kedy jej zamestnanec. Ak by totiž takéto plnenia ako účasť na odborných podujatiach zdaňoval lekár zamestnanec s.r.o. (k čomu sa skôr prikláňam), nie je možné urobiť mu ročné zúčtovanie dane a musí si podať daňové priznanie. Potvrdenie od organizátora podujatia bude potom povinnou prílohou DP.
Tu samozrejme tiež súhlasím. Či plnenia zdaňuje sám lekár alebo sro beriem podľa toho, na ktoho je vystavený doklad. Pokiaľ mám doklad na lekára (jeho meno, rodné číslo, trvalé bydlisko), určite to zdaní on. Iba ak by bol doklad znejúci na sro, potom by som to zdaňovala v rámci sro. (pozn. taký prípad žiaden nemám).
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Tu si ale dovolím tvrdiť iné, pretože ustanovenie §8 ods.1 písm. l) tiež platí až pre plnenia poskytnuté po 1.12.2012 a dovtedy sa sa tieto plnenia majú zdaňovať rovnako ako pred touto novelou. A preto ma to viedlo na §5 (pri lekároch-zamestnancoch) alebo §6 (pri súkr.lekároch-SZČO).
Súhlasím Janka s tým, že pred novelou (pred 1.12.2011) išlo tiež o nepeňažný príjem. Prešla som ale § 5 a neviem, ku ktorému bodu takýto príjem zaradiť. Ide vlastne o dar poskytnutý zamestnancovi. Mám však problém s tým, že toto nepeňažné plnenie (príjem) v § 5 vždy poskytne zamestnávateľ zamestnancovi. Ale toto nie je ten prípad, lebo farmaceutická firma nie je lekárov zamestnávateľ. Alebo ide medzi nimi o pracovnoprávny vzťah? Nemyslím tým pracovný pomer, ale napr. dohoda? Ak áno, potom určite pôjde o príjem podľa § 5.

Registračný poplatok ... neviem moc mi to nesedí k poplatkom súvisiacim s organizáciou podujatia, ešte možno keby tento lekár na podujatí prednášal, to áno, ale ak bol iba pasívny účastník, skôr sa prikláňam k tomu, že nie.
Prečítaj si metodické usmernenie koniec tretej a začiatok štvrtej strany. Citujem: Za výdavky, ktoré si "okruh taxatívne vymedzených osôb" môže uplatniť ako daňové výdavky vynaložené na odborné podujatie sa môžu považovať napr. pracovné pomôcky určené na odborné podujatia, odplata pre školiteľov vystupujúcich na odbornom podujatí, výdavky na prenájom priestorov, propagačné stránky, teda len tie, ktoré priamo súvisia s organizáciou alebo zabezpečením odborného podujatia. Tieto uhrádzané výdavky na strane "taxatívne vymedzeného okruhu osôb" nie sú u prijímateľov, zamestnanca poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo zdravotníckeho pracovníka, považované za nepeňažné plnenie zdaňované v súlade s § 8 ods. 1 písm. l) zákona o DzP.
Všetky vymenované výdavky sú samozrejme výdavkami organizátora odborného podujatia. Nie sú výdavkami lekára, ktorý sa na podujatí zúčastnil. Ale práve zaplatením registračného poplatku sa účastník akéhokoľvek odborného podujatia (seminára, školenia) podieľa na úhrade takýchto nákladov organizátora podujatia.
1 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Ešte niečo k zákonu o platoch sestier. Podľa akého zákona má vlastne postupovať zamestnávateľ? Podľa zákonníka práce boli novelou zákona pracovné činnosti v zdravotníctve zaradené do 3. až 6. kvalifikačného stupňa. V ZP platia tieto minimálne mzdy:

Sadzby minimálnych mzdových nárokov platné od 1. 1. 2012 do 31. 12. 2012 pri 40 hodinovom týždennom pracovnom čase
Stupeň náročnosti Koeficient minim.mzdy Minimálny mzdový nárok
za hodinu za mesiac
1. 1,00 1,8800 327,20
2. 1,20 2,2560 392,60
3. 1,40 2,6320 458,10
4. 1,60 3,0080 523,50
5. 1,80 3,3840 589,00
6. 2,00 3,7600 654,40
Podľa nového zákona sa platom 640,0 eur stupnica iba začína a má naň nárok sestra bez praxe. Tu vidím veľký rozdiel medzi ZP a novým zákonom. Ako má teda postupovať zamestnávateľ, aby neporušil zákon?
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

AnnaK Pozri príspevok
Tu si ale dovolím tvrdiť iné, pretože ustanovenie §8 ods.1 písm. l) tiež platí až pre plnenia poskytnuté po 1.12.2012 a dovtedy sa sa tieto plnenia majú zdaňovať rovnako ako pred touto novelou. A preto ma to viedlo na §5 (pri lekároch-zamestnancoch) alebo §6 (pri súkr.lekároch-SZČO).
Súhlasím Janka s tým, že pred novelou (pred 1.12.2011) išlo tiež o nepeňažný príjem. Prešla som ale § 5 a neviem, ku ktorému bodu takýto príjem zaradiť. Ide vlastne o dar poskytnutý zamestnancovi. Mám však problém s tým, že toto nepeňažné plnenie (príjem) v § 5 vždy poskytne zamestnávateľ zamestnancovi. Ale toto nie je ten prípad, lebo farmaceutická firma nie je lekárov zamestnávateľ. Alebo ide medzi nimi o pracovnoprávny vzťah? Nemyslím tým pracovný pomer, ale napr. dohoda? Ak áno, potom určite pôjde o príjem podľa § 5.

Registračný poplatok ... neviem moc mi to nesedí k poplatkom súvisiacim s organizáciou podujatia, ešte možno keby tento lekár na podujatí prednášal, to áno, ale ak bol iba pasívny účastník, skôr sa prikláňam k tomu, že nie.
Prečítaj si metodické usmernenie koniec tretej a začiatok štvrtej strany. Citujem: Za výdavky, ktoré si "okruh taxatívne vymedzených osôb" môže uplatniť ako daňové výdavky vynaložené na odborné podujatie sa môžu považovať napr. pracovné pomôcky určené na odborné podujatia, odplata pre školiteľov vystupujúcich na odbornom podujatí, výdavky na prenájom priestorov, propagačné stránky, teda len tie, ktoré priamo súvisia s organizáciou alebo zabezpečením odborného podujatia. Tieto uhrádzané výdavky na strane "taxatívne vymedzeného okruhu osôb" nie sú u prijímateľov, zamestnanca poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo zdravotníckeho pracovníka, považované za nepeňažné plnenie zdaňované v súlade s § 8 ods. 1 písm. l) zákona o DzP.
Všetky vymenované výdavky sú samozrejme výdavkami organizátora odborného podujatia. Nie sú výdavkami lekára, ktorý sa na podujatí zúčastnil. Ale práve zaplatením registračného poplatku sa účastník akéhokoľvek odborného podujatia (seminára, školenia) podieľa na úhrade takýchto nákladov organizátora podujatia.

K registračnému poplatku
- Tvoja posledná (podčiarknutá) veta ma tušim presvedčila, usmernenie mám samozrejme prečítané, ale takto som to doteraz nevnímala. Ale logiku to má ... ďakujem.

K zaradeniu príjmu pred 1.12.2011:
K §5 som sa priklonila na základe informácie vydanej DRSR (link je v zadaní tejto témy), kde je uvedené:
"V dôsledku vykonanej zmeny teda došlo od 1.12.2011 k zmene v zaradení predmetných príjmov, ktoré do konca novembra 2011 sa zaraďovali buď medzi príjmy podľa §5 alebo §6 ods.1 písm.c ZDP."
Len mi vŕta v hlave presne to, čo si aj Ty napísala, a síce, že poskytovateľ peňažného plnenia nie je zároveň zamestnávateľ a ani nemajú žiadnu zmluvu (okrem tej sponzorskej). Preto mi nesedí, že by farmafirma poslala lekárovi potvrdenie o príjme zo závislej činnosti. Ale ani §8 ods.1 písm l) nie. Tak kam ?
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

K problému sa zatiaľ nikto nevyjadril. Škoda, viac hláv viac názorov. Paragraf 5 sme vylúčili, lebo farmafirma nie je lekárov zamestnávateľ.
Dnes sa mi dostala do rúk sponzorská zmluva tiež z obdobia pred 1.12.2011, ktorá je ešte skomplikovaná tým, že obdarovaný je fyzická osoba - lekár ale zmluvu podpísala s.r.o. - lekárov zamestnávateľ. Tiež ide o zaplatenie ubytovania, dopravy, stravného a cestovného poistenia počas odborného podujatia.

V zmluve mi však chýba jedna zásadná vec. Na základe čoho to farmafirma lekárovi zaplatila. Asi preto, že od lekára niečo vyžaduje. Nie pre jeho pekné modré oči. V podmienkach som našla bod, že obdarovaný lekár je povinný a zaväzuje sa ihneď poskytnúť farmafirme akékoľvek informácie o nežiadúcich účinkoch liekov farmafirmy o ktorých sa v súvislosti so Zmluvou dozvie. Keby mal lekár ambulanciu ako fyzická osoba, je to jasný paragraf 6.

V paragrafe 8 mi na takýto prípad nič moc do 1.12.2011 nepasuje. Žeby § 8 ods. 1 a) príjmy z príležitostných činností?
Takýto problém s jedinou pracovnou cestou za rok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať