Zavrieť

Porady

Sliepky - ako zistím ktorá neznáša vajcia

Zdravím všetkých, vedel by mi niekto poradiť ako zistím ktorá sliepka znáša vajcia a ktorá nie, okrem toho že by som ju musel dať samostatne. Obávam sa, že ak ju oddelím od ostatných tak prestane znášať lebo to je pre ňu stresujúce a tým ovplyvním jej prípadnú znášku a zbytočne by som stratil dobrú sliepku - aj keď polievka je tiež veeľmi dobrá.

Ďakujem!
Usporiadat
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

No, moja mama sliepky "opačovala" Hmatom zisťovala, či tie vajíčka majú alebo nie. Ale ako presne to robila, netuším
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Teraz na zimu je to ťažké.Platí že čím zimšie tým menej budú znášať.Cez leto priemerne sliepka znesie jedno vajce ze dva dni.Cez zimu keď aj denné teploty klesajú pod nulu ,nebudú vajcia vôbec znášať .Pri teplotách ako sú teraz môžete rátať že znesie tak jedno za týždeň .Tak si nedokážem celkom dobre predstaviť ako by ste to zisťovali jednoduchým oddelením sliepok od seba.Sliepka ide znášať vajce tak sadne do hniezda hneď ráno,tak by sa to dalo odsledovať ak ich máte zopár.Ale pri 20-30 kusoch nemožné.
4 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

súhlasím s Dášou aj s 220870 , moja svokra sliepky opačovala ,sledovala či krákoria , keď sliepka znesie vajce začne kotkodákať - už bežala pozerať ktorá, sliepky poznala podľa farby, keď sa jej nejaká nezdala dala ju zvlášť do chlievka to jej neuškodilo a až potom sa rozhodla čo s ňou.
0 0
Mr.40 Mr.40

Mr.40 je offline (nepripojený) Mr.40

Ja som dosledoval sliepky na hniezde. Keď zniesla vajce, tak som ju označil krúžkom na nohe...
1 0
sirky sirky

sirky je offline (nepripojený) sirky

Ďakujem za reakcie, pri zimných mesiacoch mi je jasné že tá znáška je obmedzená, ale ako už bolo spomínané pri 20-30ks je to ťažké a ja ich mám akurát 30 + kohúti a zopár mladých nosníc ktoré sa mi v lete vyliahli. Práve preto hľadám dáku fintu na kontrolu sliepok. Minulí rok bol celkom v poriadku /15sliepok a priemer 10vajec/ ale teraz mám 30sliepok a tiež 10 vajec. Mojej rodine zachutili domáce vajíčka a tak som chcel zvýšiť produkciu a už mi aj spomínali či aj im nevychovám zopár kureniec. Kŕmim ich stále rovnako, len vo vyšších dávkach samozrejme, no a šrotujem a miešam si zrná sám lebo neverím kupovaním zmeskám a majú aj voľný výbeh.
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
ak na miesto znášania nainštaluješ kameru, presne zistíš, ktoré znášaju ale i to, či náhodou niektoré nepožierajú vajíčka...

na Porade sú dosť rozsiahle témy o chove sliepok:
http://www.porada.sk/t92082-chov-sliepociek.html
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-137525.html
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Plne súhlasím aj ja idem oplotiť výbeh a od jari chovať sliepky.Vajíčka ani mäso sa s tým sajrajtom z obchodov nedá zrovnávať,ako chuťou tak kvalitou.
1 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Neuviedol si ako sú staré tie sliepky. Pokiaľ majú viac ako 2 roky, viac zožerú, ako vyprodukujú. Naviac teraz je už krátky deň a chladno, takže väčšu časť toho čo zožerú premieňajú na svoje "kúrenie" a pokiaľ im neprisvecuješ, tak po 16. hodine už nežerú (keďže je súmrak) a tak su dlho do rána hladné.
Tiež to závisí od plemena, aké chováš, resp. ak si si naliahol kuriatka od hybridov, tak nikto ani len nemôže tušiť, aké vlastnosti majú takýto potomkovia, keďže sú to krížence účelových nosivých krížencov (hybridov) a m aj to môže byť príčinou zníženej znášky, keďže už cca 5-6 mesačné mládky začínajú niesť.
1 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Postav pred kurín anketára a hotovo....

Vraj podľa farby hrebeňa sa dá určiť,či znáša alebo aspoň bude znášať.Červený znamená znášaniaschopnosť,každé iné podfarbenie znamená problém,no nemusí sa hneď zabíjať.Tak nejako som to počul.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Peter z Bratislavy Pozri príspevok
Neuviedol si ako sú staré tie sliepky. Pokiaľ majú viac ako 2 roky, viac zožerú, ako vyprodukujú. Naviac teraz je už krátky deň a chladno, takže väčšu časť toho čo zožerú premieňajú na svoje "kúrenie" a pokiaľ im neprisvecuješ, tak po 16. hodine už nežerú (keďže je súmrak) a tak su dlho do rána hladné.
Tiež to závisí od plemena, aké chováš, resp. ak si si naliahol kuriatka od hybridov, tak nikto ani len nemôže tušiť, aké vlastnosti majú takýto potomkovia, keďže sú to krížence účelových nosivých krížencov (hybridov) a m aj to môže byť príčinou zníženej znášky, keďže už cca 5-6 mesačné mládky začínajú niesť.
Tie zelené nemajú chybu.Už som ich videl u kamaráta.Ale mám k tomu akúsi averziu.Pritom ide vraj o čistý produkt.
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Vajcia s tyrkysovou a zelenou škrupinou znášajú sliepky juhoamerického plemena Araucana (nemaju chvost, ale majú bradu a niektoré aj fúzy). Údajne majú nižší obsah cholesterolu, ako bežné vajcia.
Je to mx. odolné a otužilé plemeno s hráškovým hrebeňom a temer bez lalokov, takže aj v zime kohútovi nič neomrza.



5 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
To je bezva farba!
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
Dáša_ Pozri príspevok
No, moja mama sliepky "opačovala" Hmatom zisťovala, či tie vajíčka majú alebo nie. Ale ako presne to robila, netuším
...veľmi dobre si to napísala len si myslím, že vieš aj ako to robila, ale sa hanbíš napísať.., takže robila to prstom a to ráno.., vtedy zistila, či v ten de´sliepka znesie vajíčko.., no a keďže niektorým sa to bude zdať nehygienické, tak treba si kúpiť lekárske rukavice a tak hmatom zistiť ktorá sliepka sa má zniesť.. a kam ten prst strčila? no predsa do kuracej riťky
3 0
FAA FAA

FAA je offline (nepripojený) FAA

Som Božie dieťa
legolas Pozri príspevok
...veľmi dobre si to napísala len si myslím, že vieš aj ako to robila, ale sa hanbíš napísať.., takže robila to prstom a to ráno.., vtedy zistila, či v ten de´sliepka znesie vajíčko.., no a keďže niektorým sa to bude zdať nehygienické, tak treba si kúpiť lekárske rukavice a tak hmatom zistiť ktorá sliepka sa má zniesť.. a kam ten prst strčila? no predsa do kuracej riťky
bingo
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

legolas Pozri príspevok
...veľmi dobre si to napísala len si myslím, že vieš aj ako to robila, ale sa hanbíš napísať.., takže robila to prstom a to ráno.., vtedy zistila, či v ten de´sliepka znesie vajíčko.., no a keďže niektorým sa to bude zdať nehygienické, tak treba si kúpiť lekárske rukavice a tak hmatom zistiť ktorá sliepka sa má zniesť.. a kam ten prst strčila? no predsa do kuracej riťky
sklamem ťa, ale ja som mala skôr predstavu, že prehmatáva zvonku zadnú časť a že tam to vajce ucíti zvonku. Nie jedným prstom, ale proste celou rukou. Akúsim sa jej ale spýtať
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Presne tak ako píše dáša.Sliepka keď ide znášať vajce tak to je poznať má to miesto zdurené.Opačovalo sa to preto aby gazdiná nezabila sliepku ktorá je pred znáškou vajíčka.Sliepka keď znesie vajce tak je mäkké.Škrupina tvrdne takmer okamžite na vzduchu.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
legolas Pozri príspevok
...veľmi dobre si to napísala len si myslím, že vieš aj ako to robila, ale sa hanbíš napísať.., takže robila to prstom a to ráno.., vtedy zistila, či v ten de´sliepka znesie vajíčko.., no a keďže niektorým sa to bude zdať nehygienické, tak treba si kúpiť lekárske rukavice a tak hmatom zistiť ktorá sliepka sa má zniesť.. a kam ten prst strčila? no predsa do kuracej riťky
Vidíš akí boli vtedy múdri?
Dnes by to zisťovali na CT-čku.
1 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
220870 Pozri príspevok
Presne tak ako píše dáša.Sliepka keď ide znášať vajce tak to je poznať má to miesto zdurené.Opačovalo sa to preto aby gazdiná nezabila sliepku ktorá je pred znáškou vajíčka.Sliepka keď znesie vajce tak je mäkké.Škrupina tvrdne takmer okamžite na vzduchu.
..tak priateľu , v stavbarčine si dobrý to uznávam ale vajce nie je betón, to vajce je tvrdé už v sliepke a vtedy ho znesie, ak sliepka znáša mäkké vajcia, tak je tam nedostatok vápnika a iných minerálov...,
2 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Presne tak. Vajicko je tvrde uz v sliepke. Presvedcit sa o tom moze kazdy, kto taku, co uz ide niest, bud zabije a pitve alebo ju pozoruje pri neseni, musi vidiet ako chuda tlaci a roztvara sa, aby ho vyprdla velke, tvrde, uz napevno vyformovane. A je pravda to s tym hmatom, aj nasa babka to robievala, strcila jej tam prst a zistila ako sa veci maju.
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Pre všetkých, ktorí by radi videli, ake všeliaké plemená hydiny sa u nás chovajú, odporúčam navštevu Nar. výstavy zvierat v Nitre (výstavisko Agrokomplexu 26.-27.11.2011), kde je okrem králikov, holubov aj cca 995 kusov hydiny, mnohé aj predajné.


1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať