Zavrieť

Porady

Výmena stupačiek

Dobrý deň


Začiatkom septembra tohto roku som si dal prerobiť kúpeľňu a WC. Pred prerábkou mi vznikol problém, nakoľko ma suseda vytopila (uzavrela kohútiky na stupačkách a tie začali pretekať). Volal som opakovane nášmu správcovi a bolo mi povedané, že závadu neodstránia, lebo sa nejedná o havaríjny stav (!) - po opätovnom otvorení ventily prestali presakovať, takže keby ich kontrola našla suché, nič by nemenili a ešte by som musel zaplatiť výjazd (na Slovensku je to tak...). Bol som vtedy ochotný počkať s prestavbou, kým sa problém neodstráni, ale keďže mi bolo povedané toto, tak som sa teda do prestavby pustil s tým, že suseda bude dávať pozor ak zavrie znovu ventily...

Aké bolo moje prekvapenie, keď sa o mesiac na to dozviem, že sa odsúhlasila výmena stupačiek vody v celom dome s tým, že si vzniknutú škodu hradia majitelia bytov sami!!! Nebol som na schôdzi, bol som pracovne v zahraničí... A keby som aj bol, tak ma väčšina zrejme aj tak prehlasuje... Som ale rozhodnutý sa brániť. Neverím totižto, že správca nevedel o pripravovanej rekonštrukcii v dobe keď som sa s ním radil. Verím, že mi úmyselne zamlčal túto informáciu a to aj napriek tomu, že som bol ochotný s prestavbou počkať v prípade potreby.

Zároveň som pri prestavbe dbal na dobrú dostupnosť do stupačkovej šachty - nechal som tam pôvodné dvierka také, aké tam boli od samého začiatku, t.j. neporušil som žiadne normy odsúhlasené v projektovej štúdii domu, ani som akýmkoľvek spôsobom nezhoršil prístup k stupačkám oproti pôvodnému stavu.

Priznám sa, že sa do zákonov moc nevyznám (aj keď som odhodlaný si nájsť čas a tento týždeň naštudovať Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov). V zákone som si ale prečítal, že (Zákon 182/1993, § 11):

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt.

V poriadku, som teda povinný im umožniť prístup. Ale odsek (2) vraví:

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

Je správca vlastníkom nebytového priestoru, do ktorého sa započítava aj šachta so spoločnými zariadeniami, čo sú teda aj stupačky? Ak áno, je potom podľa paragrafu (2) povinný odstrániť poškodenia, ktoré na inom byte (teda mne) spôsobí? Alebo je to inak a ja som vlastne povinný si tie poškodenia odstrániť? Ale nehovorí sa o vlastnom byte, len o iných bytoch...

Ak nie právne, mám snáď aspoň morálne právo aby mi správca, resp. firma na túto činnosť najatá správcom, uviedla v prípade vzniknutých škôd WC do pôvodného stavu! Bol by som vám vďačný za vaše rady ako v tejto veci postupovať... Vopred veľmi pekne ďakujem!

Ivan

P.S.: Byt mám poistený... Nedalo by sa to v najhoršom prípade uhradiť aspoň z poistky?
Naposledy upravil Dav : 17.11.11 at 16:49
Usporiadat
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Ivkosky, skúsim prispieť troškou optimizmu:
U nás už vymieňali stúpačky. Tiež som mala prerobené WC s dobrým prístupom k šachte. Zo zadnej trojdielnej steny s jednoduchou demontážou sa vybrali dva diely, tretí-horný diel zostal, ten majstrom nezavadzal. Všetko som si poprikrývala, dlažbu aj dvojmo, použila som staré rolety (ktoré som práve na takýto účel nepovyhadzovala, používala som ich aj pri postupnej rekonštrukcii bytu), vrúbkovaný papier, na prikrytie vecí v chodbe staré obliečky..., vysadili sme dvere a preložili tam, kde neprekážali, oblepila som si zárubne, obloženie vo WC, rohy na vstavanej skrini v chodbe.... WC mi odmontovali a položili tam, kam som im povedala, potom aj bez problémov namontovali. Poskakovala som okolo majstrov ako vrabec , keď robili u mňa (však neboli len u mňa a stále), s okuliarmi s tesniacou gumou na očiach (za pár "babiek"), lebo prachu tam bolo ako na stavbe. A nepoškodili nič. A možno ani u iných vlastníkov nášho domu, aspoň o tom neviem ani z "chodbových rečí", ani na schôdzi sa nikto nesťažoval a odvtedy sme ich mali už niekoľko.
Nepoškodili nič, okrem zadnej steny vo WC u tých, ktorí to mali zamurované a po výmene stúpačiek si to museli dať do stavu, aký chceli, len na vlastné náklady – toto bolo na schôdzi pred výmenou stúpačiek dohodnuté-ujasnené. Ale aj tým, pokiaľ sa dalo a mali tam kachličky, povyberali majstri len toľko, koľko potrebovali, aby mohli stúpačky vymeniť . Aj keď som počula, že v inom dome (asi iný dodávateľ) sa s tým majstri nehrali a vybúrali celú zadnú stenu.
Tak držím palce .
7 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

ten povedal vraj (znovu som bol pracovne mimo mesto, takže ako vidíš moc sa nenudím a štúdium zákonov bohužiaľ ešte v mojom programe nedostalo zelenú), že bude treba vybúrať celú zadnú stenu aj napriek tomu, že tam máme pôvodné prístupové dvere. Ok, možno to povedal len preto, lebo robiť to cez tie dvere bude "piplačka"... Alebo nie?
To bol názor "obhliadača". Pokiaľ je šikovná firma, nebudú nič búrať, dokážu to aj cez ten tvoj otvor bez poškodenia - btw: teraz sa už viac-menej používajú plastové rozvody - tie sú ohybné. Staré - kovové dokážu vybrať po častiach (vlastná skúsenosť - jediný bordel po nich bol len pošliapaná podlaha).
5 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Mal si od správcu súhlas na prerábanie bytu ? Mylne sa nazdávaš, že správca je vlastník, vlastníci spoločných priestorov a zariadení domu sú všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov. Výmena stúpačiek sa dá urobiť aj tak, aby Ti veľmi neporušili prerábku bytu. Alebo si môžeš aj sám odmontovať WC, prípadne vypíliť kachličky, aby si mal čo najmenšiu škodu. Firma, ktorá bude stúpačky vymieňať nezodpovedná za vzniknutú škodu a danie do pôvodného stavu.
Ale aj toto by sa dalo dohodnúť s firmou. Poistka Ti takúto škodu nebude hradiť.
Preto som sa pýtala, že či si mal na prerábku súhlas. Pretože v súhlase by mali byť aj podmienky, ktoré si mal dodržať, prípadne sú tieto podmienky stanovené s stanovisku stavebného úradu k ohlasovacej povinnosti.
Naposledy upravil verkaz : 16.11.11 at 15:10
4 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ivkosky Pozri príspevok
No, ok, ešte raz - som laik (odborník som v úplne inej oblasti a myslím že nikto nedokáže byť perfektný vo všetkom). Takže mne ako laikovi tá informácia veľmi nepomohla. V prvom rade - tie ventily nepokladám za primárny problém (ak teda odbočkou boli myslené ventily, ale asi ano). V druhom rade, to som pochopil aj ja, že napr. zadná stena WC, ktorú mi chcú vybúrať, je už môj majetok. To všetko mi je absolútne jasné. Nie je mi jasné, čo mám spraviť (ak sa vôbec dá niečo spraviť), aby som minimalizoval a v ideálnom prípade dokonca nuloval dodatočné náklady na opravu 2 mesiace starého WC...
Pravdu máš, ta stena je tvoja, ale nemá tam čo robiť. A je jedno, že si ju tam nevymuroval Ty.

Dá sa to rezať cez špárovku, lepšie to ide, ak je to Ypor. Horšie, ak tehla. A potom vložiť späť. Tiež mi to núkali pri prerábke, že spravia pevnú stenu, nie, som povedal. Odnímatelnú, drevenú som dal. Aby som nemal starosti.
Naposledy upravil sito : 16.11.11 at 16:51
4 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

veronikasad Pozri príspevok
Nechcem zakladať novú tému, tak to dám sem. Poraďte prosím kto hradí výmenu ističa (alebo ako sa to volá) v rozvodnej skrini, čo máme na schodišti ? Vlastník bytu, alebo z fondu údržby domu ?
Vlastník bytu!
4 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

veronikasad Pozri príspevok
Hali, nie je to istič v byte - vyhadzuje mi ten na chodbe pri elektromere. Nevyznám sa v tom ...
No to ma napadlo počas písania, tak som to dopísala...rozmýšľam teraz ale , že raz to robilo jednej vlastníčke a musela si to dať vymeniť sama, lebo mala spotrebiče, ktoré boli nad možnosti tohto ističa...
Hlavný istič pred elektromerom je istiace zariadenie odberateľa, ktoré svojou funkciou obmedzuje výšku maximálneho odoberaného elektrického výkonu (maximálna kapacita pripojenia) v odbernom mieste.
Takže toť Sitko má pravdu
4 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Mal si od správcu súhlas na prerábanie bytu ?
Správcovi len oznámi, správca nie je vlastníkom bytu ani nebytových priestorov. Na prerábku musí mať súhlas stavebného úradu, statika, ostatných majiteľov, ktorých sa prípadná prerábka bude dotýkať.
Správca bytového fondu len spravuje (vykonáva predpísané kontroly a inšpekcie, distribuuje teplo a vodu, vykonáva opravy a údržbu) na základe zmluvy o výkone správy.
Pokiaľ má všetko (papierovo) OK, správca nemá čo do toho vstupovať.
Čo sa týka
Ak áno, je potom podľa paragrafu (2) povinný odstrániť poškodenia, ktoré na inom byte (teda mne) spôsobí?
nie je povinný, on len vykonáva (objednáva) služby na základe zmluvy - nič nerobí z vlastnej hlavy, na všetko musí mať súhlas majiteľov bytov a spoločných priestorov.
3 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ivkosky Pozri príspevok
Halli: Ok, možno mi to momentálne menej páli... Takže by som to teda zhrnul: verkaz povedala, že sa to dá spraviť aj tak, aby mi minimálne (možno vôbec?) poškodili WC. Ok, mám dvoch veľmi šikovných majstrov, tí mi odmontujú toaletu (aj keď je zasilikónovaná, lebo bola nestabilná, takže sa obávam, že škoda aj tak bude...).

Ok, ideme ďalej - bol u nás včera už nejaký obhliadač a ten povedal vraj (znovu som bol pracovne mimo mesto, takže ako vidíš moc sa nenudím a štúdium zákonov bohužiaľ ešte v mojom programe nedostalo zelenú), že bude treba vybúrať celú zadnú stenu aj napriek tomu, že tam máme pôvodné prístupové dvere. Ok, možno to povedal len preto, lebo robiť to cez tie dvere bude "piplačka"... Alebo nie?

Takže Halli, prosím povedz mi čo mám spraviť, aby ozaj "všetko dobre dopadlo". Nie je v mojej povahe robiť prieky, ozaj by som to rád vyriešil bez stresu na oboch stranách...
No vidíš, myslím, že ti to páli celkom v pohode, lebo viac ako polovicu už si vyriešil ..takže ak sa ti nedá tam dostať z druhej strany /mne sa napríklad dá za sporákom v kuchyni/, tak zrejme bude treba urobiť lepší prístup. Tie dvierka máš akých rozmerov? Ja som ešte na žiadnom dome nedávala vymieňať stupačky a priznám sa, že sa toho hrozím. Viem ,ale že sa to dalo vymeniť s čo najmenšími škodami vyrezaním yporu aj s obkladačkami a potom to tam doložiť...no ale nevidím ako to tam máš urobené. Isté je to, že je to riadna piplačka s tou výmenou a tak urob všetko pre to, aby si spolupracoval. Vyhľadaj si v Porade , sú tu už takéto prípady riešené viackrát...Držím palce, žmurk.

http://www.porada.sk/t138969-vymena-...r-majetku.html
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ivkosky Pozri príspevok
verkaz: Ďakujem za odpoveď. Nie, oficiálny súhlas od správcu som nemal aj keď som ho o prerábke vopred informoval. Prerábka ako taká nebola vôbec radikálna - dom mal už pôvodne murované jadro, takže jediné, čo som robil bolo, že som strhol pôvodné obkladačky, dal nové, vymenil som vaňu a umývadlo a znížil strop zhruba o 8-10 cm (pôvodný bol strašne krivý). No a ešte som vymenil dvere a zárubne do kupeľne a WC.
Takže podľa mňa na takúto prestavbu nie je potrebný súhlas správcu, resp. ak áno, tak mi to mohol povedať keď som ho kontaktoval (i keď chápem, že neznalosť neospravedlňuje...).
Zároveň som pri prestavbe dbal na dobrú dostupnosť do stupačkovej šachty - nechal som tam pôvodné dvierka také, aké tam boli od samého začiatku, t.j. neporušil som žiadne normy odsúhlasené v projektovej štúdii domu, ani som akýmkoľvek spôsobom nezhoršil prístup k stupačkám oproti pôvodnému stavu.
Pri výmene stúpačiek sa firma nevyhne tomu, aby spôsobila nejakú škodu zrejme každému majiteľovi bytu, preto je to v zmluve tak, že vlastníci bytov si ju budú hradiť sami. Tí, čo si dali celú zadnú stenu s otvorom ku stúpačkám prerobiť inak, ako ty, budú mať zrejme škodu väčšiu. Ty si na toto pamätal tým, že si to nechal v pôvodnom stave. Ak tie pôvodné dvierka postačia na výmenu, tak ty budeš patriť k tým, čo budú mať škodu minimálnu. Morálne právo na náhradu škody nemáš, to sa niekedy stáva, že sa míňajú cestou aj iné rozhodnutia. Možno vtedy, keď prvýkrát pretekali ventily, stačilo sa opýtať, nie je v pláne výmena stúpačiek? A ozaj, pozrel si si tohtoročný plán opráv? Nebola v pláne prác na rok 2011 výmena stúpačiek? Mala by byť, keď ju správca objednal, aj keď sa často stáva, že opakované havarijné situácie nútia na neplánované opravy.
3 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Všetko je v ľuďoch. U nás napríklad,keď menili kanalizáciu a rozvody plynu, tak majiteľ bytu nado mnou mal čerstvo prerobený byt. Vyriešilo sa to tak, že potrubia ťahali odo mňa (s mojim súhlasom) . Takže mne prebúrali celý strop, samozrejme som mala viacej neporiadku a roboty ale celkom pekne to poopravovali. Takže môj názor je stále ten, že všetko je v nás a možno sa aj ty dohodneš a nakoniec sa nájde dáky spôsob.
3 0
Ivkosky Ivkosky

Ivkosky je offline (nepripojený) Ivkosky

Ďakujem vám všetkým za príspevky! Skúsim získať kontakt na tú firmu čo to má robiť a skúsim sa s nimi dopredu dohodnúť, či by nemohli u mňa urobiť tú výmenu bez búrania...

Halli Pozri príspevok
...Tie dvierka máš akých rozmerov?...
Halli: Zmeral som tie dvierka, otvor je 60x80 cm. Neviem, či to bude stačiť, uvidím čo mi povedia. Snáď áno...
3 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Keď som si dávala v byte elektrickú trúbu, chcela som zvýšiť hlavný (bytový) istič na chodbe pri elektromere (maximálnu rezervovanú kapacitu) z 1x20A na 1x25A. K tejto zmene odberu som potrebovala aj súhlas správcu domu. Aj keď som dovtedy nemala problém s vyhadzovaním hlavného ističa, mala som obavy, že po doplnení spotrebičov o elektrickú trúbu by sa to mohlo občas stať. Dala som si hlavný istič vymeniť a hradila som si to sama, vrátane úhrady za revíznu správu a súviseli s tým aj papierovačky s dodávateľom elektrickej energie.
3 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

...a preto je aj často spomínané nadpolovičná väčšina.
Aké bolo moje prekvapenie, keď sa o mesiac na to dozviem, že sa odsúhlasila výmena stupačiek vody v celom dome s tým, že si vzniknutú škodu hradia majitelia bytov sami!!! Nebol som na schôdzi, bol som pracovne v zahraničí... A keby som aj bol, tak ma väčšina zrejme aj tak prehlasuje... Som ale rozhodnutý sa brániť. Neverím totižto, že správca nevedel o pripravovanej rekonštrukcii v dobe keď som sa s ním radil. Verím, že mi úmyselne zamlčal túto informáciu a to aj napriek tomu, že som bol ochotný s prestavbou počkať v prípade potreby.
A na margo toho: asi nevieš, ako to chodí. Vlastníci sa dohodnú, že v 201x sa bude rekonštruovať rozvod vody (stupačky) - správca dostane úlohu nájsť vykonávateľa prác, lenže ouha - málo €uráčov na fonde - takže čaká a hľadá. No medzitým €uráčov je dosť, správca našiel vykonávateľa prác s výhodnými podmienkami, dohodne termín a oznámi približný čas na vykonanie (preto často vchodoví dôverníci vycapujú rôzne oznamy). Všetci to vedia (teda aspoň skoro všetci), pretože to oznámili mesiac predtým. A práce sa môžu začať.
To že si nebol na schôdzi - tvoj problém, po dobu neprítomnosti si mohol niekoho splnomocniť, aby konal v tvojom mene. Správca nemôže nič zamlčať, pretože zasahuje do vlastníckych práv a potrebuje na to súhlas (na vykonanie prác). Možno v tej dobe ("...keď som sa s nim radil.") ešte presne nevedel, kedy sa bude konať rekonštrukcia (výmena) - možno sa to dozvedel 2-3 dni po tvojom odchode.
Naposledy upravil misoft : 16.11.11 at 15:43
2 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ivkosky Pozri príspevok
misoft: Ešte na margo Tvojej reakcie na môj pôvodný príspevok. Prešiel som si spätne ako to bolo a zistil som, že mimoriadna schôdza bola dokonca zvolaná len 10 dní potom, čo som začal s prestavbou (vtedy už boli samozrejme nové obkladačky a dlažby všade a robili sa len dokončovacie práce). Takže nechce sa mi veriť, že by som mal takú smolu a správca mi skutočnosť nezamlčal, len o nej ešte 11 dní pred zvolaním schôdze (o ktorej oznámenie vyselo v dome typujem už aj 1-2 dni predtým) nemal vedomosť. Takže suma sumárum, volal som správcovi deň pred začiatkom prác. 10 dní po ich začiatku bola mimoriadna schôdza, ktorá musela byť oznámená určite aspoň deň vopred. Takže mi ostáva max. 9 dní, kedy sa mohol dozvedieť, že má prostriedky na už vopred schválenú výmenu stupačiek (-4 ďalšie dni, čo bol víkend, ale dobre)... To že mi nezavolal hneď ako sa to dozvedel mu nezazlievam, aj keď by to bol milý bonus...
Oznámenie o schodzi by malo byť min. 5dní vopred. No je to fakt do porazenia, ale je to smola, že si fakt mimo...lebo by si určite o tom vedel skôr . Nemyslím, že správca to urobil zámerne a že o tom vačšina ľudí nevedela dávnejšie vopred. Neviem si predstaviť realizovať niečo také za pár dní...Ale žiadnu paniku, dopadne to lepšie ako si myslíš, viď Misoft...a naviac za zorientuješ v zákonoch. Vidíš, že všetko zlé je na niečo dobré? ...aj keď ťa niekto hneď na začiatku schladí
Naposledy upravil Halli : 16.11.11 at 16:11
2 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Porozprávaj sa o tom so susedmi, aký majú názor na správcu a veci vo Vašom dome...vždy sa dá aj on vymeniť..
2 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Tento rozmer im bude v kľude stačiť. Je dosť veľký.
2 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
misoft Pozri príspevok
To bol názor "obhliadača". Pokiaľ je šikovná firma, nebudú nič búrať, dokážu to aj cez ten tvoj otvor bez poškodenia - btw: teraz sa už viac-menej používajú plastové rozvody - tie sú ohybné. Staré - kovové dokážu vybrať po častiach (vlastná skúsenosť - jediný bordel po nich bol len pošliapaná podlaha).
Všetci riešite iba výmenu troch kovových rúr s vodou a jednej plynovej, ktoré sa dajú cez dvierkový otvor nad WC misou vymeniť za meď alebo plast, horšie je to s kanalizačnou rúrou, ktorá ak je napr. azbestová, musí sa meniť tiež. pri rekonštrukcii na to upozorňujeme zákazníkov a väčšinou nám výmenu tohto potrubia povolí aj uhradí správca. Potrubie meníme za PP HT-systém s predĺženým hrdlom, ktoré nám umožní vtesnať sa medzi byty, zároveň nám to umožní zapustiť vpusty hlbšie aby sme mohli v pohode napojiť Geberit alebo podlahový sifón nízkej sprchovej vaničky. Keďže pred šachtu zabudujeme podomietkový splachovač, ktorý má výšku cca 120 cm, musíme ventily, vodomery, filtre a niekedy aj plynomer upraviť nad túto výšku. V inštalačnom otvore urobíme montovanú skrinku s policami, ktorú uzatvoríme laminovanými dvierkami, pri remontáži stačí skrutkovač. Niekedy s tým zákazník iba ťažko súhlasí, neviem si však predstaviť vyrezávať von Geberit. Sú však experti s firiem, ktorí po nás menia rozvody, ignorujú na našom odpadovom potrubí existujúce hrdlo s gumičkou, prerežú našu rúru vo výške očí, nahrejú ten polypropylén a vlepia PVC do takto vytvoreného hrdla. Tie materiály sa v podstate lepiť nedajú, pripadá mi to akoby nastupovali do auta cez kufor. Pán zadávajúci tému býva pravdepodobne v tehlovej bytovke, tam môže byť rúra liatinová alebo už plastová, tie sa nemenia. Ak je tam ale azbest ten sa mení hlavne kvôli tomu, že je nasiakavý a odbočky praskajú, hnijú a majú menšie svetlosti vstupov ako plast.
2 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
Daj si dopyt na www.aaadopyt.sk a budeš mať prehľad o aktuálnych jednotkových cenách, realizačné ti firma urobí aj tak až po obhliadke jednotlivých bytov a po upresnení typu použitého materiálu, či sa napríklad použije na hlavnom prívode filtrácia atď.
2 0
Ivkosky Ivkosky

Ivkosky je offline (nepripojený) Ivkosky

verkaz: Ďakujem za odpoveď. Nie, oficiálny súhlas od správcu som nemal aj keď som ho o prerábke vopred informoval. Prerábka ako taká nebola vôbec radikálna - dom mal už pôvodne murované jadro, takže jediné, čo som robil bolo, že som strhol pôvodné obkladačky, dal nové, vymenil som vaňu a umývadlo a znížil strop zhruba o 8-10 cm (pôvodný bol strašne krivý). No a ešte som vymenil dvere a zárubne do kupeľne a WC.

Takže podľa mňa na takúto prestavbu nie je potrebný súhlas správcu, resp. ak áno, tak mi to mohol povedať keď som ho kontaktoval (i keď chápem, že neznalosť neospravedlňuje...).
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ivkosky Pozri príspevok
No, ok, ešte raz - som laik (odborník som v úplne inej oblasti a myslím že nikto nedokáže byť perfektný vo všetkom). Takže mne ako laikovi tá informácia veľmi nepomohla. V prvom rade - tie ventily nepokladám za primárny problém (ak teda odbočkou boli myslené ventily, ale asi ano). V druhom rade, to som pochopil aj ja, že napr. zadná stena WC, ktorú mi chcú vybúrať, je už môj majetok. To všetko mi je absolútne jasné. Nie je mi jasné, čo mám spraviť (ak sa vôbec dá niečo spraviť), aby som minimalizoval a v ideálnom prípade dokonca nuloval dodatočné náklady na opravu 2 mesiace starého WC...
ventily si pochopil správne a s tou stenou WC to je samozrejmé, len neviem ako ti mám poradiť, keď nevidím čo sa dá urobiť, aby si nemusel búrať , ale len trebárs vyrezať plátkovou pilkou povedla yporu, cez špáry a potom celý panel vložiť späť...aj tak to ktosi robil. No ale podstatné je to, že ak nebude iná cesta a stane sa ti nejaká nechcená škoda, nebude ti to nikto nahrádzať. Sú vlastníci, čo nechali otvor 40x40cm a museli búrať.
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Sú vlastníci, čo nechali otvor 40x40cm a museli búrať.
U nás to dokázali vybrať aj cez takýto malý otvor (u suseda) - len im to trvalo o čosi dlhšie (viac práce s delením starých stupačiek). A to týždeň predtým dokončil rekonštrukciu hygieny, vrátane murovania . A nič mu nerozbili - ani škrabanček.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať