Zavrieť

Porady

Prečerpaná dovolenka

Dobrý večer. Mali sme zamestnanca, s ktorým sme skončili PP a to okamžitým skončením, tento zamestnanec vyčerpal viac dovolenky ako by mal, keďže ukončenie PP bolo okamžité. Pri výpočte výplaty, program automaticky odrátal túto prečerpanú dovolenku, čiže aj VZ bol o túto sumu nižší. Bolo to z našej strany správne, alebo sme prečerpanú dovolenku nemali vôbec odratávať?
Usporiadat
ddsliace ddsliace

ddsliace je offline (nepripojený) ddsliace

Ja som mala taký istý problém a tu je moja otázka a odpoveď do SP.

Dobrý deň,
posielame Vám odpoveď na Vašu otázku:
Zmestnanec prečerpal dovolenku. Podľa § 117 ZP zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol. Túto náhradu mu zrazím z čistej mzdy podľa § 131 ods.2 písm. g ZP . Chcem sa opýtať čo s odvodmi, ktoré zamestnávateľ odviedol z náhrady nzdy za prečerpanú dovolenku?
Odpoveď:
Dobrý deň, pani ...............


Zo mzdy zamestnanca zamestnávateľ prednostne vykoná zrážky podľa § 131 ods. 1 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení zákona č. 348/2007 Z. z. (napríklad zrážky poistného na sociálne poistenie, preddavkov poistného na verejné zdravotné poistenie atď.). Po vykonaní týchto zrážok zamestnávateľ podľa § 131 ods. 2 písm. g) zákona č. 311/2001 Z. z. v znení zákona č. 348/2007 Z. z. môže zraziť zo mzdy náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol.

V prípade, ak zamestnanec čerpal dovolenku a zamestnávateľ mu za dni čerpania dovolenky zúčtoval náhradu mzdy za dovolenku v rozhodujúcom období, je takto poskytnutá náhrada mzdy za dovolenku v rozhodujúcom období vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov. Ak napríklad z dôvodu skončenia pracovného pomeru zamestnanec stratil nárok na náhradu mzdy za dovolenku uvedenú v predchádzajúcom odseku, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol, zamestnávateľ môže vykonať v súlade s § 131 ods. 2 písm. g) zákona č. 311/2001 Z. z. v znení zákona č. 348/2007 Z. z. zamestnancovi zrážku zo mzdy. Vymeriavací základ zamestnanca na platenie poistného na sociálne poistenie je príjem zamestnanca za vykonanú prácu (príjem zo zárobkovej činnosti), ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, t. j. zdaniteľný príjem zamestnanca neznížený o zrážku zo mzdy podľa § 131 ods. 2 písm. g) zákona č. 311/2001 Z. z. v znení zákona č. 348/2007 Z. z.

Vymeriavací základ zamestnanca sa neznižuje o sumu tejto zrážky (náhrady mzdy za „nevyčerpanú“ dovolenku), na vrátenie poistného nie je nárok. V tomto prípade ide len o peňažné vyrovnanie medzi zamestnancom a zamestnávateľom.

V prípade potreby Vám ďalšie informácie poskytne pobočka Sociálnej poisťovne (Kontakty - pobočky).

S pozdravom


Vaša Sociálna poisťovňa
4 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

andree77 Pozri príspevok
Overovala som si tento môj problém u tvorcu programu, v ktorom pracujeme, či je to správne a povedali mi to isté čo píšete Vy Pandorasbox. Aj logicky mi to tak vychádza, žeby to tak malo byť. Pretože aj preplácaná dovolenka pri skončení PP vstupuje do HM a VZ, tak by to tak malo byť aj pri prečerpanej dovolenke.
Az tak logicky to teda nevychadza , lebo zakon presne stanovuje, kedy sa znizuje VZ pre odvody poistovni.
A tvorca SW nie je kompetentny organ na vyjadrenie. Aj on moze mat chybu v SW, hoci za nu zodpoveda.

Staci si pozriet vyjadrenie SP v predch. prispevku od ddsliace a vetu:
Vymeriavací základ zamestnanca sa neznižuje o sumu tejto zrážky (náhrady mzdy za „nevyčerpanú“ dovolenku), na vrátenie poistného nie je nárok. V tomto prípade ide len o peňažné vyrovnanie medzi zamestnancom a zamestnávateľom. ""
0 0
Erislava Erislava

Erislava je offline (nepripojený) Erislava

Program Olymp dáva k tejto problematike nasledovné vyjadrenie :
0 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

neviem či sa mám tešiť, alebo plakať. keď som riešila problém storno dovolenky, vypočítala som na základe pokynu SP a kontrola odsúhasila spôsob výpočtu storno dovolenky. teším sa, že kontrola dopadla dobe ale neteším sa, že uviedli ma do omylu. evidentne podľa odpovede SP ddsliace presne toto vyvracia. takto si predstavujem poradu, lebo žiaľ dostávame od kompetentných rôzne stanoviská a na porade vlastne zistíme, že niekto z nás bol uvedený do omylu a je tu ďalší poraďák, ktorý to vie naozaj podľa správnosti ale od doho istého subjektu iba z inej pobočky. ewita, správne si poradila - ja žiaľ nie, ale počkám si ešte na písomnú odpoveď SP už iba zo zvedavosti, čo "krásne" mi odpíšu.

Pôvodca textu príspevku: ivka70 To, ze nesuhlasis s ewitou, robis chybu no jo ivka, pravdu si mala
0 0
andree77 andree77

andree77 je offline (nepripojený) andree77

Ďakujem za Vaše rady, idem sa pokúsiť to opraviť, aj keď ešte netuším ako.
0 0