Zavrieť

Porady

Vyplatenie súrodencov z rodinneho domu

Zdravím vás,potrebujem naozaj serióznu radu,ako mam postupovať keď otec už vdovec má 5detí,po matkinej smrti sa podiel(matkin) ktorý nadobudli počas manželstva,z rodičovského domu rozdelil medzi nás piatich.Ale otec má ešte jeden dom,(jeho rodičovský) ktorý jeho rodičia napísali ešte pred svadbou na neho,to znamená že je výlučním vlastníkom iba on.Až po jeho smrti tam každý získa jednu časť.Ja by som ho chcel napísať na seba,z tým že sa vzdávam tej časti z našeho rodičovského domu, a ostatného majetku.Neviem ako to ošetriť najakou zmluvou,darovacou,alebo inak.Otec z tým súhlasí,no súrodenci nie.Pritom náš rodičovský dom má vačšiu hodnotu ako ten jeho.Ja tam chcem prerábať na tom jeho tzv.starom dome,dá sa povedať že už som začal,no teraz som radšej spomalil kvoli tomu vyrovnaniu.Nepotrebujem v budúcnosti počúvať reči o vyplatení a atd..Možno som urobil chybu,ale niektorý súrodenec nedokáže pochopiť že ked sa zadľžil on tak sa musia všetci.Ako to ošetriť?dá sa to vôbec nejako?možno nejaký závet.Otec zo všetkým súhlasí.Len či to nemôže potom niekto napadnúť.Uf,dakujem za vaše odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Otec býva teraz v rodičovskom dome bez toho, aby bolo na neho aspoň časť napísaná? Alebo sa medzi vás 5 rozdelila len matkina polovica? Ide aj o to, aby nezostal bez bývania otec, treba mu zriadiť aspoň vecné bremeno.

    Vhodná je hociktorá zmluva, ktorou ti otec prevedie majetok. Ak máš už teraz dosť peňazí, môžeš dom kúpiť a otec vyplatí ostatných súrodencov. Tak by si sa vyhol vyplácaniu v budúcnosti.

    Ak ti otec dom daruje, v budúcnosti vyplácať budeš. Nedá sa uzavrieť so súrodencami dohoda, že v budúcnosti nebudú požadovať započítať dar do dedičstva. Podľa § 574 ods. 2 občianskeho zákonníka "Dohoda, ktorou sa niekto vzdáva práv, ktoré môžu vzniknúť až v budúcnosti, je neplatná."

    Keď sa teraz nechcú súrodenci dohodnúť o podieli na rodičovskom dome, zatiaľ si ho ponechaj vo vlastníctve, ak nepotrebuješ peniaze. Raz sa bude riešiť aj ten.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Najistejsiu mas kupno-predajnu zmluvu. /kupit ho od otca napr. za cenu podielu z toho druheho,prip.vyssiu,aby sa surodenci necitili ukrateni/.
    Ako to uz dopadne so vztahmi v rodine,ti nik neporadi...mozno by bolo dobre surodencom vysvetlit,ze dom zostane "v rodine",ze ak je neobyvany,tak straca na hodnote a prip. vycislit sumu,ktoru budes musiet vynalozit na rekonstrukciu.
    Otec si so svojim majetkom moze robit co chce. Predat,darova,alebo aj prehrat v kartach...


    Zavet nie je dobry napad,lebo aj surodenci su neopomenutelni dedicia,takze by si mohol ocakavat v buducnosti komplikacie.

    MarcoM je offline (nepripojený) MarcoM

    MarcoM
    Ako napísal/a arizona, otec si môže so svojim majetkom robiť čo chce. Teda ho môže aj predať, resp. darovať iba jednému potomkovi. Čo sa týka vzťahov toto je komplikované a väčšinou to dopadne tak, že ako sa snažíš, tak sa snažíš vždycky to dopadne zle a vzťahy sa zhoršia. Teda v tomto prípade by som sa s tým netrápil a hľadel len na to čo je pre teba výhodnejšie. U teba existujú dve možnosti.

    S otcom ísť cez kúpno-predajnú zmluvu a jednoducho to od neho odkúpiť. Teda dom bude tvoj.

    V prípade, že pôjdeš darovacou zmluvou, tak pri dedičstve tvojho rodičovského domu, môžu ostatní dediči požadovať, aby sa zohľadnilo, že tebe už otec niečo daroval a teda o túto sumu sa ti zníži nárok na zostatku dedičstva po tvojom otcovi. Prí kúpno-predajnej zmluve by si toto nemohli nárokovať.

    Závet je naozaj nevhodný, väčšinou to v našich končinách je tak, že buď človek umrie bez majetku, resp. so zanedbateľným (všetko dal deťom ...) alebo sa ide podľa zákona.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Ak sa chceš vzdať svojho podielu na dome, ktorý máte v podielovom spoluvlastníctve, išiel by som cez darovaciu zmluvu a následne súhlasil so započítaním na dedičský podiel pri dedičskom konaní po otcovi .... Ak otcovi nebudeš dávať peniaze, tak nepíšte kúpnu zmluvu (navyše, ak si ženatý, tak to kupuješ do BSM). VŽDY zazmluvnite to, čo robíte .... ak bez odplaty, tak darovacia zmluva, ak platíš, tak kúpna .....

    Vyplatenie súrodencov z rodinneho domu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.