Zavrieť

Porady

Darovanie domu a vyplatenie súrodencov.

Dobrý deň,
prosím poradiť. Mama mi darovala rodinný dom, s tým, že tam má doživotné právo bývania.
Chcela by som dom opravovať. Ešte predtým chcem vyplatiť dvoch súrodencov. Keď mi bol dom darovaný, bol urobený znalecký posudok. Na koľko častí mám rozdeliť hodnotu domu, aby som mohla vyplatiť súrodencov?
Na 4 čiastky /ja, mama a 2.súrodenci/ alebo na 3 časti /mama a 2.súrodenci/.
Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ryba Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    prosím poradiť. Mama mi darovala rodinný dom, s tým, že tam má doživotné právo bývania.
    Chcela by som dom opravovať. Ešte predtým chcem vyplatiť dvoch súrodencov. Keď mi bol dom darovaný, bol urobený znalecký posudok. Na koľko častí mám rozdeliť hodnotu domu, aby som mohla vyplatiť súrodencov?
    Na 4 čiastky /ja, mama a 2.súrodenci/ alebo na 3 časti /mama a 2.súrodenci/.
    Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
    Darovanie by nemalo byť podmienené vyplatením súrodnecov, lebo to potom nie je darovanie ale odkúpenie.

    ERRI je offline (nepripojený) ERRI

    žena ERRI
    Aj mne mama darovala dom a má v ňom doživotné bývanie, ale v darovacej zmluve nie je nikde napísané, koľko mám vyplatiť súrodencom a ani kedy, myslím si, že je len na tebe, čo urobíš a neviem ako máte darovaciu zmluvu spísanú. takže s vyplácaním sa neponáhľaj.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    A čo v takom prípade, ak jeden zo súrodencov opravil celý dom a tak mu ho rodičia prepíšu? Z akej čiastky vyplatí súrodencov? Znalecký posudok bude až po oprave domu a ten, čo opravoval dom, má zdokladované koľko do opráv investoval.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    ERRI Pozri príspevok
    Aj mne mama darovala dom a má v ňom doživotné bývanie, ale v darovacej zmluve nie je nikde napísané, koľko mám vyplatiť súrodencom a ani kedy, myslím si, že je len na tebe, čo urobíš a neviem ako máte darovaciu zmluvu spísanú. takže s vyplácaním sa neponáhľaj.
    Pri dobrých rodinných vzťahoch by nemal byť problém z ohodnotenej sumy v čase darovania to podeliť 4 a vyplatiť súrodencov . To záleží na tichej dohode a najmä od vzťahov .

    ERRI je offline (nepripojený) ERRI

    žena ERRI
    ja som tak začala, najskôr som dom poopravovala a zavolali sme odhacu a ten vôbec nachcel prihliadať na to, čo sme opravili, urobili plynovú prípojku, obecnú vodu a pod. a dom mal zrazu väčšiu hodnotu. Potom sme to nechali tak, ale neskôr sa rekonštruovali podkrovie a mama rozhodla tak, že mi darovala najskôr pol domu a po rekonštrukcii ďalšiu polovočku, lebo dosť vážne ochorela . V zmluve nie je koľko mám dať peňazí svojmu bratovi.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    ERRI Pozri príspevok
    ja som tak začala, najskôr som dom poopravovala a zavolali sme odhacu a ten vôbec nachcel prihliadať na to, čo sme opravili, urobili plynovú prípojku, obecnú vodu a pod. a dom mal zrazu väčšiu hodnotu. Potom sme to nechali tak, ale neskôr sa rekonštruovali podkrovie a mama rozhodla tak, že mi darovala najskôr pol domu a po rekonštrukcii ďalšiu polovočku, lebo dosť vážne ochorela . V zmluve nie je koľko mám dať peňazí svojmu bratovi.
    Hej .....no ja ako laik by som povedala , že brat by mal dostať čiastku z pôvodného domu ešte keď tam nič nebolo opravované ani rekonštrukované , je samozrejmé že nemôžete brata vyplatiť z vašich vynaložených finančných prostriedkov , ktoré ste použili na opravu resp.rekonštrukciu ...tak by to malo byť ....ale či to tak bude neviem .

    Darovanie domu a vyplatenie súrodencov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.