Zavrieť

Porady

Dobrovoľné NP

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to teraz s dobrovoľným pripoistením. Platila som si 10 mesiacov DNP a potom som ho prerušila. Chcem si začať platiť odznova s inou sumou. Ak by som išla na materskú, preplatia mi niečo? Oplatí sa mi to vôbec dávať? Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Kolejová Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa informovať ako to bude ak si chcem z dobrovoľného poistenia vybrať peniaze len cez obyčajnú PN ? Tých 270 dní mám už splnených, a teraz by som vlastne prišla o všetky príspevky ak si ich nestihnem vybrať cez PN. Som zamestnanec, ak začnem PN ešte v tomto roku prípadne hneď v januári 2011 do kedy môžem poberať PN aj z dobrovoľného poistenia ? Len do februára ? Alebo ju budem môcť dostávať 52 týždňov postarom ?

    Vopred ďakujem za rady L.
    dobrovoľné nemocenské poistenie nie je sporenie !! .. nemôžeš si nič "vybrať" ... nárok na dávku máš v prípade choroby (o dĺžke rozhoduje lekár), ošetrovania člena rodiny (takisto rozhoduje lekár o dľžke) a tehotenstva (narodenie dieťaťa) ..

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Kolejová Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa informovať ako to bude ak si chcem z dobrovoľného poistenia vybrať peniaze len cez obyčajnú PN ? Tých 270 dní mám už splnených, a teraz by som vlastne prišla o všetky príspevky ak si ich nestihnem vybrať cez PN. Som zamestnanec, ak začnem PN ešte v tomto roku prípadne hneď v januári 2011 do kedy môžem poberať PN aj z dobrovoľného poistenia ? Len do februára ? Alebo ju budem môcť dostávať 52 týždňov postarom ?

    Vopred ďakujem za rady L.
    Prepáč za otázku: Ty máš v SP sporiaci účet? Myslela som si, že dávky v nemoci sa poskytujú za to, že človek je chorý a nemôže pracovať, nevedela som, že sa dá cez DNP aj sporiť.

    Teraz k odpovedi. Ak máš zdravotné problémy, ktoré by si vyžadovali prípadne PN, a poprípade by si chcela ešte uplatniť aj dávky v nemoci z DNP, je potrebné, aby tvoja PN začala najneskôr do 7 dní po ukončení DNP. Najneskôr do 7. 2. 2011. Všetko však záleží na tom, kedy ukončíš DNP. Dávky môžeš dostávať aj 52 týždňov.

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Kolejová Pozri príspevok
    Nerozumiem tomu ukončeniu. Prečo ukončiť veď predsa ak budem PN tak nemusím prispievať pretože čerpem. Myslíš tým zákonné ukončenie k 31.1.2012 ?

    L.
    Áno, myslím tým ukončenie zo zákona.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Mení sa zákon, prihlásiť sa môžeš s vyššou sumou. Ale treba si uvedomiť, že od 1.2.2012 budeš z tej vyššej sumy platiť nie 4,4% ale 35,15% .

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    max VZ rok 2012 - 1153,50 eur - mesačná platba cca 405,45 eur mesačne... možná materská 65% z VZ cca 750 eur mesačne

    min. VZ rok 2012 - 339,89 eur - mesačná platba cca 119,47 eur mesačne ... možná materská 220,93 eur mesačne

    Pre teba s tým, že ak by si otehotnela čo najskôr prihlásiš sa na DNP, tak po pár dňoch by si ho mohla zrušiť a mala by si materskú z ochrannej lehoty aj PN z ochrannej lehoty pre tehotné aj ked len z minima.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Nie nepochopila si dobre, ak budeš platiť 26 týždňov 405 eur tak budeš mať materskú z maxima. Ak budeš platiť 1 deň až 181 dní z maxima tak materskú budeš mať minimálnu.

    Pr. zaplatíš 6x405 eur = 2430 eur
    dostaneš materskú 8,5x750 = 6375 eur
    rozdiel 2945 eur

    zaplatíš 5 dní z minima pri splnení podmienok ... teda zaplatíš 20 eur
    dostaneš materskú 8,5 x 220 = 1870 eur
    rozdiel 1850 eur.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    A ktoré mesiace si si platila? Tento rok, minulý rok alebo pred troma rokmi?
    Treba písať konkrétne dátumy, ináč sa poradiť nedá.
    To ja aj s tým poistením v nezamestnanosti a starobné pripoistenie? Čo to pre mňa znamená keď som nezamestnaná? Koľko potom dostanem ak by som išla na materskú. Vedela by som si to aj sama vypočítať?
    Takže, či som to dobre pochopila- začnem si platiť DNP s akoukoľvek sumou- aj tak dostanem minimum (z ochrannej lehoty)?

    Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

    Kolejová
    Dobrý deň, chcem sa informovať ako to bude ak si chcem z dobrovoľného poistenia vybrať peniaze len cez obyčajnú PN ? Tých 270 dní mám už splnených, a teraz by som vlastne prišla o všetky príspevky ak si ich nestihnem vybrať cez PN. Som zamestnanec, ak začnem PN ešte v tomto roku prípadne hneď v januári 2011 do kedy môžem poberať PN aj z dobrovoľného poistenia ? Len do februára ? Alebo ju budem môcť dostávať 52 týždňov postarom ?

    Vopred ďakujem za rady L.

    Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

    Kolejová
    Nerozumiem tomu ukončeniu. Prečo ukončiť veď predsa ak budem PN tak nemusím prispievať pretože čerpem. Myslíš tým zákonné ukončenie k 31.1.2012 ?

    L.

    Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

    Kolejová
    No neviem dúfam že to tak bude fungovať, keďže sa poistenie ukončí automaticky k 31.1.2012 či mi budú patriť dávky z NP ak už nebude aktívne. Myslíte že áno ?

    Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

    Kolejová
    Myslela som na prípad vznik PN 10.1.2012 a dlhodobá PN. Či po celú túto dobu budem odstávať nemocenské dávky aj z dobrovoľného poistenia. Dúfam, že nárok nezanikne k 31.1.2012.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    áno , máš nárok na dávky nem. poistenia .....
    v tomto prípade nárok nezaniká......

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.