Zavrieť

Porady

Zmluva o dielo - vypovedna doba

Dobry den chcel by som vas poprosit o radu.

Som zivnostnik a mam s jednou spolocnostou uzatvorenu zmluvu o dielo podla § 536 a nasl. Obchodného zákonníka č. 513/1991 Zb. v platnom znení a podľa zákona č. 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) v znení neskorších predpisov.

V zmluve neni dojdednana a ani sa nespomina vypovedna lehota.

Chcel by som sa opytat ci zakon nejakym sposobom urcuje vypovednu lehotu. Nakolko zvazujem vypovedanie zmluvy je toto pre man velmi podstatny fakt.

Vopred vam velmi pekne dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lenkas je offline (nepripojený) lenkas

    lenkas
    podla mna, kedze tvoja zmluva ani obchz neupravuje moznost vypovede tvojej zmluvy, a ako tvrdis, jedna sa o zmluvu na neurcitu dobu, bolo by mozne podla mna pouzit subsidiarne obciansky zakonnik-konkretne § 582 (1), ktory vseobene upravuje moznost vypovede zmuvy na dobu neurčitú.
    znie: Ak je dojednaná zmluva na dobu neurčitú, ktorej predmetom je záväzok na nepretržitú alebo opakovanú činnosť, alebo záväzok zdržať sa určitej činnosti alebo strpieť určitú činnosť a ak zo zákona alebo zo zmluvy nevyplýva spôsob jej výpovede, možno zmluvu vypovedať v lehote troch mesiacov ku koncu kalendárneho štvrťroka.
    hm?
    odstupenie je dost komplikovany institut, na to musis mat vacsinou specialny dovod...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    výpovedná doba je termín podľa zákonníka práce.
    Zmluvy podľa Obch.zákonníka sa riadia týmto Z., mal by si mať ustanovenie v zmluve ako vypovedať alebo odstúpiť od zmluvy, z akých dôvodov, za akých podmienok. Takže nehľadaj výpovednú zmluvu, ale pravidlá pre odstúpenie od zmluvy.
    Ak to v zmluve nie je uvedené, nalistuj si §536 a nasl.

    fakeboy je offline (nepripojený) fakeboy

    fakeboy
    Dobry den,

    dakujem za odpoved.

    Pred tym nez som postol tuto otazku tak som si presiel § 536 - § 565 Obch. zakonnika.

    Kedze moja zmluva o dielo je na dobu neurcitu (jedna sa o spravu a udrzbu pocitacoveho systemu), neviem najst nic co by mi nejak objasnilo to co sa stane ked dam odstupim od tejto zmluvy . Stale sa stretavam len s "dokoncenim diela" (praca udrzby je v podstate nekonecna teda neni tam ukoncenie diela) atd. Teda absolutne neviem ako to vlastne je.

    Velmi by som vam bol zaviazany ak by ste mi vedlei nejako pomoct pri zodpovedani tejto otazky.

    Velmi pekne dakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ťažko poradiť, ak je ZoD spísaná v rozpore s príslušnými ustanoveniami.
    nie som právnik.
    Ale ZoD spísaná v rozpore s Obch.z. sa dá považovať za neplatnú a teda sa dá z tohto titulu ukončiť.
    Hádam sa ozve fundovanejší poraďák.

    fakeboy je offline (nepripojený) fakeboy

    fakeboy
    Velmi pekne dakujem za odpoved.

    Ako hovoris to odstupenie od zmluvy ma dovod taky, ze som pomaly tlaceny do veci, ktore vyrazne obmedzuju moje slobodne podnikatelske aktivity. Pritom nie je to nahoda ale cele je to takto cielene. Na mna je vyvijany tlak aby som v danej zmluve zotrval co najdlhsie aj ked ta zmluva nie je pre mna momentalne vyhodna.

    Este raz velmi pekne dakujem za odpoved.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    z toho mi vyplýva, čo najskôr podať výpoved s odvolaním sa na spomínaný § 582/1
    a vyčkať=vydržať tie tri mesiace.........
    držím palce.

    lenkas je offline (nepripojený) lenkas

    lenkas
    presne tak, rychlo podat vypoved, dovody nemusis uvadzat - je potrebne si uvedomit, ze zmluva skonci ku koncu stvrtroka - je treba teda vypoved podat do konca decembra, aby mohli ubehnut 3 mesiace a skoncila by ti 31.3.2012. Ak podas az v januari - dalsi stvrtrok je az 30.6.2012 :-)

    Zmluva o dielo - vypovedna doba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.