Zavrieť

Porady

Kontrola pri používaní elektr.reg.pokladne

Som SZČO, mám maloobchodnú predajňu, už dávnejšie som, zrušil BÚ v banke. Nepoužívam ho. Odvody si platím v hotovosti v pokladni soc.poistovne a v pokladni zdravotnej poisťovne.
Čo môžem očakávať od kontroly zameranej na používanie ERP? V podstate by som mal mať celú hotovosť na podnikanie v pokladni na prevádzke? Čítal som zákon 289/2008. Doteraz som ráno vložil do pokladne vklad napr.200 €, večer som urobil uzávierku, tržbu s vkladom vybral, na druhý deň sa to zopakovalo. Výbery z ERP nerobím. Je to správne? Nerobím peňažný denník priebežne, dávam ho robiť vždy iba v marci, keď podávam daňové priznanie a potom sa to zosumarizuje, výjde mi zisk, ktorý celý dám do osobnej spotreby neovplyvňujúcej základ dane. Pomôže každý názor, skúsenosť. Mám známych, ktorí tiež vedu podvojné účtovníctvo, sú plátci DPH, ale BÚ v banke nemajú.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Nemusíš mať všetky peniaze na podnikanie v zásuvke registračnej pokladne. Môžeš mať pokladňu kde eviduješ hotovosť na prevádzku - nákup tovaru, prevádzková réžia a pod. Sem môžeš vkladať peniaze ako vklad podnikateľa a tiež prevod hotovosti z registračnej pokladnice. Výber buď použiješ na podnikanie alebo na osobnú spotrebu.

    Potom môžeš mať zvlášť registračnú pokladnicu, kde eviduješ tržby. Kontrola ti môže skontrolvať napr. to, či máš v zásuvke reg. pokl. takú hovotosť akú ukáže X-ová uzávierka. Keď na konci dňa urobíš uzávierku, tak by ti mala reg. pokladňa vynulovať stav hotovosti. Ráno potom urobíš vklad podľa toho koľko máš v zásuvke.

    fosgeen je offline (nepripojený) fosgeen

    fosgeen
    DÚ nerieši zo zákona výber z pokladne, ale iba vklad, pokiaľ je hotovosť vyššia ako tržba v RP podľa X pásky. Pokiaľ je tržba nižšia a v pokladni je vyššia hotovosť, ktorá nie je ošetrená vkladom do RP , tak ti ju zdania ako daň z príjmu. Preto treba na vklady dávať pozor, aby ste neplatili daň už zo zdanených peňazí. Účet v banke musia mať plátcovia DPH.

    Kontrola pri používaní elektr.reg.pokladne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.