Zavrieť

Porady

v akej vyske mam narok na preplatenie dovolenky

Dobry den, pracujem ako casnika a pocas roka nemam moznost na precerpanie dovolenky a tak ju zamestnavatel preplaca ku koncu kalendarneho roku zaujimalo by ma v akej vyske mam narok na preplatenie dovolenky je mozne ze priblizne desiatim zamestnancom dovolenka vysla vo vyske 12 eur na den? dakujem za skoru odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    voticka Pozri príspevok
    Dobry den, pracujem ako casnika a pocas roka nemam moznost na precerpanie dovolenky a tak ju zamestnavatel preplaca ku koncu kalendarneho roku zaujimalo by ma v akej vyske mam narok na preplatenie dovolenky je mozne ze priblizne desiatim zamestnancom dovolenka vysla vo vyske 12 eur na den? dakujem za skoru odpoved
    za ktorý rok a aký je tvoj ročný nárok na dovolenku ?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    voticka Pozri príspevok
    za rok 2011 a moj narok je myslim 20 dni za rok
    Takáto dovolenka sa musí vyčerpať do konca roka 2012, preplatenie nie je možné, to je možné len pri skončení PP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    voticka Pozri príspevok
    za rok 2011 a moj narok je myslim 20 dni za rok
    dovolenka z roku 2011 sa neprepláca, môžeš si ju vyčerpať do konca roku 2012.

    Ak by išlo o dovolenku z roku 2010, nemáš nárok na preplatenie žiadnej dovolenky, celá ti prepadne, ak si si ju nevyčerpala do konca decembra 2011 (prepláca sa len nevyčerpaná časť dovolenky nad 4 kal.týždne). Treba upozorniť zamestnávatela na povinnosť určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky v zmysle Zákonníka práce.
    pozri § 116 ZP

    http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...011-a.html#110

    voticka je offline (nepripojený) voticka

    voticka
    v ramci dohody zamestnavatela zo vsetkymi zamestnancami pristupili na rocne preplacanie dovolenky s cim suhlasili obe strany no keby som sa rozhodla ju cerpat na aku sumu by som mala narok?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    voticka Pozri príspevok
    v ramci dohody zamestnavatela zo vsetkymi zamestnancami pristupili na rocne preplacanie dovolenky s cim suhlasili obe strany no keby som sa rozhodla ju cerpat na aku sumu by som mala narok?
    To, že obe strany súhlasili, ešte neznamená, že je to aj v súlade so ZP. Zamestnáv. týmto preplácaním porušujeho jeho ustanovenia. A k otázke, ak máš nárok na 20 dní, tak ju môžeš vyčerpať v celej výške, samozrejme po dohode so zamestnávateľom. A výška náhrady- 20x priemerka.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    voticka Pozri príspevok
    v ramci dohody zamestnavatela zo vsetkymi zamestnancami pristupili na rocne preplacanie dovolenky s cim suhlasili obe strany no keby som sa rozhodla ju cerpat na aku sumu by som mala narok?
    preplatiť ti ju môže len vo forme odmeny, tak že ti vykáže za čas kedy si pracovala čerpanie dovolenky a za to čo si bola v práci vyplatí odmenu ... Ale to je v rozpore so ZP ...
    Náhrada mzdy za dovolenku sa prepláca vo výške priemerného zárobku za predch.kal.štvrťrok.

    Talabova je offline (nepripojený) Talabova

    Talabova
    veronika, aj keď to nie je v súlade so zákonníkom práce, zamestnávateľ môže predsa udeliť odmenu podľa vlastného uváženia. De facto, v momentálnom čase, keď sa o tom bavíme, už nemôže nikto prísť na to, že nekonal v súlade so ZP.
    Mňa by ešte zaujímalo, že keď to aj ja takto chcem urobiť, že im dám akože čerpanie dovolenky a do odmeny im dám to, čo odpracovali, musím to urobiť v mzde za december? Lebo myslím, že v podstate keď už "protizákonne" preplácam dovolenku, ktorú nevyčerpali, tak už je jedno, v ktorom mesiaci im ju preplatím, nie?

    Vopred veľmi pekne ďakujem za radu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Talabova Pozri príspevok
    veronika, aj keď to nie je v súlade so zákonníkom práce, zamestnávateľ môže predsa udeliť odmenu podľa vlastného uváženia. De facto, v momentálnom čase, keď sa o tom bavíme, už nemôže nikto prísť na to, že nekonal v súlade so ZP.
    Mňa by ešte zaujímalo, že keď to aj ja takto chcem urobiť, že im dám akože čerpanie dovolenky a do odmeny im dám to, čo odpracovali, musím to urobiť v mzde za december? Lebo myslím, že v podstate keď už "protizákonne" preplácam dovolenku, ktorú nevyčerpali, tak už je jedno, v ktorom mesiaci im ju preplatím, nie?

    Vopred veľmi pekne ďakujem za radu.
    Nie je to správny postup, podľa zákona o účtovníctve musíme na nevyčerpané dovolenky tvoriť rezervy, takže ak by si ich preplatila, mala by si na dovolenku dvojnásobné náklady- náklady na odmeny aj rezervy.

    Talabova je offline (nepripojený) Talabova

    Talabova
    Ale ja sa bavím ešte o dovolenkách z roku 2010. napr. zamestnanec mal na začiatku roku 2011 starú dovolenku z roku 2010 19 dní. V roku 2011 čerpal celkovo len 16 dní, tzn. že ešte má 3 dni dovolenky z roku 2010

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Talabova Pozri príspevok
    Ale ja sa bavím ešte o dovolenkách z roku 2010. napr. zamestnanec mal na začiatku roku 2011 starú dovolenku z roku 2010 19 dní. V roku 2011 čerpal celkovo len 16 dní, tzn. že ešte má 3 dni dovolenky z roku 2010
    Veď aj na túto dovolenku sa musela tvoriť rezerva, či nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.