Zavrieť

Porady

Zákonný rezervný fond

V obchod.zákonníku som sa dočítala, že tvorba zo zisku je minimálne 10% ale my máme v spoločenskej zmluve tvorba zo zisku 5%. Je to správne? Ďakujem.
Usporiadat
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

mudroš Pozri príspevok
Chcel by som len niečo vysvetliť.
To, že má firma vytvorený RF ešte neznamená, že musí mať niekde oddelené peniaze vo výške RF (na bankovom účte alebo v pokladni).
RF je súčasťou vlastného imania, t.j. jedným z vlasných zdrojov majetku. Majetok môže firma mať vo forme peňazí, zásob, pohľadávok, dlhodobého majetku.
RF sa však môže použiť iba na umorenie straty, t.j. napríklad si ho nemôžu spoločníci vyplatiť.
Bolo jedno krátke obdobie, keď Obchodný zákonník pri SRO ukladal, že prostriedky RF musia byť uložené na "viazanom účte" banke. Už to bolo dávno zrušené.

Chcela som sa len na upresnenie ešte spýtať, takže podľa viacerích poraďákov, je zbytočné mať napr.v pokladni odložené peniaze, ktoré sú na účte 421??? ja som si ich odčlenila zvlášť a nepoužívam ich, ale asi je to zbytočné, však? Je to asi taká zbytočná otázka po prečítaní pred.príspevkov, ale pre istotu, mohol by mi niekto na to odpovedať? Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Áno, je to zbytočné, kľudne ich použi na bežnú prevádzku fi.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Ďakujem za rýchlu odpoveď, pekný deň všetkým
0 0
Letavska Letavska

Letavska je offline (nepripojený) Letavska

Chcela by som sa opytat, ci sa vycislena suma RF zaokruhluje alebo ponecha v danej vypocitanej sume. Aj kvoli tomu, ze danu sumu chceme previest na samostatny ucet v banke.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Letavska Pozri príspevok
Chcela by som sa opytat, ci sa vycislena suma RF zaokruhluje alebo ponecha v danej vypocitanej sume. Aj kvoli tomu, ze danu sumu chceme previest na samostatny ucet v banke.
Dalo mi to 30 sekúnd práce cez vyhľadávanie. http://www.porada.sk/t61142-tvorba-r...-v-strate.html
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Letavska Pozri príspevok
Chcela by som sa opytat, ci sa vycislena suma RF zaokruhluje alebo ponecha v danej vypocitanej sume. Aj kvoli tomu, ze danu sumu chceme previest na samostatny ucet v banke.
Nie je to upravené žiadnym predpisom; zváž sama čo-ako bude lepšie; dôležité je, že po vytvorení 10% zo ZI už netreba dopĺňať.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať