Zavrieť

Porady

Osobná spotreba

Prosím Vás, mám vysokú pokladňu takže som ju znížil o osobnú spotrebu, no je to dosť peňazí a ja neviem či to mám niekde aj priznávať tento príjem. Lebo keď si ja vyplatím preniaze je to môj príjem a nikde ho nedaním? Ďakujem za radu.
Usporiadat
ZdenoG ZdenoG

ZdenoG je offline (nepripojený) ZdenoG

Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať jednu vec ohladom osobnej spotreby. Mám malú predajňu a som platca DPH tržbu z rp nosím raz za týždeň na účet. ak mám napr. súčet tržby za 1 týždeň 1000 e základ 200 DPH tak to zaúčtujem v pen. denníku príjmom na bankový účet ako príjem za tovar ale ak si z peňazí v hotovosti zoberiem na osobnú spotrebu napr. 100 eur a na účet vložím len 900 eur tak mi to účtovne nebude sedieť bude tam rozdiel v DPH
Dá sa rozdiel nejak zaúčtovať aby mi to pasovalo hlavne kôli DPH
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ZdenoG Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať jednu vec ohladom osobnej spotreby. Mám malú predajňu a som platca DPH tržbu z rp nosím raz za týždeň na účet. ak mám napr. súčet tržby za 1 týždeň 1000 e základ 200 DPH tak to zaúčtujem v pen. denníku príjmom na bankový účet ako príjem za tovar ale ak si z peňazí v hotovosti zoberiem na osobnú spotrebu napr. 100 eur a na účet vložím len 900 eur tak mi to účtovne nebude sedieť bude tam rozdiel v DPH
Dá sa rozdiel nejak zaúčtovať aby mi to pasovalo hlavne kôli DPH
Tento postup nie je správny. Tržbu rozdelenú na základ dane a daň účtuješ ako príjem do pokladne na základe dennej alebo mesačnej (intervalovej) uzávierky. Odvod hotovosti na bankový účet účtuješ cez priebežné položky ako príjem a výdavok neovpl.základ dane.

Ak si chceš znížiť stav hotovosti v pokladni, účtuješ ako VNZD v členení osobná potreba.
0 0
ZdenoG ZdenoG

ZdenoG je offline (nepripojený) ZdenoG

ahoj, ďakujem za tvoju odpoveď,

ak som to správne pochopil tak tie peniaze zaučtujem na dva krát raz ako príjem do pokladne rozdelený na základ dane a dan cez príjem do pokladne a ked odnesiem peniaze do banky tak to zaučtujem cez tu priebežnú položku na bankovom účte..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ZdenoG Pozri príspevok
ahoj, ďakujem za tvoju odpoveď,

ak som to správne pochopil tak tie peniaze zaučtujem na dva krát raz ako príjem do pokladne rozdelený na základ dane a dan cez príjem do pokladne a ked odnesiem peniaze do banky tak to zaučtujem cez tu priebežnú položku na bankovom účte..
aby sa ti priebežná položka vyrovnala, musíš účtovať aj výdaj z pokladne - tiež cez priebežnú položku.
0 0
ZdenoG ZdenoG

ZdenoG je offline (nepripojený) ZdenoG

uff ale toho je :-)

takže najskor zaúčtujem výdaj z pokladne cez priebežnú a potom príjem na účet tiež cez priebežnú alebo naopak ?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Vklad na účet účtuješ ako pokladňa výdaj a priebežné položky príjem na základe výdavkového pokladničného dokladu napr. 31.1.2012 to je deň kedy si vložil peniaze na účet. Po obdržaní bankového výpisu - účtuješ /doklad je výpis z účtu/ bankový účet príjem a priebežné položky výdaj.
1 0
kubex kubex

kubex je offline (nepripojený) kubex

dobrý deň, chcem poprosit o radu, pri vybere z uctu na osobnu potrebu....pri zauctovani pouzijem datum realneho vyberu alebo az odpisania z uctu?dakujem
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

kubex Pozri príspevok
dobrý deň, chcem poprosit o radu, pri vybere z uctu na osobnu potrebu....pri zauctovani pouzijem datum realneho vyberu alebo az odpisania z uctu?dakujem
Keď vyberáš z BU a hneď účtuješ ako osobnú spotrebu, tak dáš dátum z VBU. Ak dáš peniaze najprv do pokladne, ako dotáciu, tak dáš dátum výberu peňazí. Tie dátumy sú však rovnaké, teda deň výberu aj dátum na VBU. Rôzne dátumy sú pri platbe kartou...
3 0
kubex kubex

kubex je offline (nepripojený) kubex

ok,dakujem za odpoved.Ale ja pri vybere z uctu nemam rovnaky datum na vypise, tiez je rozny ako pri platbe kartou./ napr. 1 .a 3.aprila 2012 /.Ale ked chcem uctovat rovno osobnu spotrebu,pouzijem ten datum odpisania z uctu,t.j. 3.aprila 2012.
0 0
Qwix Qwix

Qwix je offline (nepripojený) Qwix

Katarina Pozri príspevok
účtujete len storno nákup tovaru v obstarávacej cene........najlepšie cez interný doklad k 31.12.2011, uviesť zoznam tovaru a účel - osobná spotreba, ak ste platiteľom DPH treba DPH odviesť, v pokladni neúčtujete, nakoľko ste sa tovar nezaplatili.
som začiatočník takže sa ospravedlňujem za nechápavosť


mam E-shop nie som platca DPH predávam oblečenie a niečo si chcem dať do osobnej spotreby pre rodinu.

spomínali ste storno predpokladám, že na vstupe ale v takom prípade to nebude zahrnuté v účtovníctve ani v príjmoch ani vo výdavkoch a teda to neovplyvní základ dane. Takto mi to príde ako nákup fyzickej osoby (síce živnostníka) za veľkoobchodné ceny. Ja som tiež uvažoval že si to vyfakturujem na seba za nákupnú cenu aj toto je možné?

PS: ani v takomto prípade nie sú žiadne limity čo sa týka množstva a druhu tovaru na osobnú spotrebu?
Naposledy upravil Qwix : 16.05.12 at 15:15
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
Qwix Pozri príspevok
som začiatočník takže sa ospravedlňujem za nechápavosť


mam E-shop nie som platca DPH predávam oblečenie a niečo si chcem dať do osobnej spotreby pre rodinu.

spomínali ste storno predpokladám, že na vstupe ale v takom prípade to nebude zahrnuté v účtovníctve ani v príjmoch ani vo výdavkoch a teda to neovplyvní základ dane. Takto mi to príde ako nákup fyzickej osoby (síce živnostníka) za veľkoobchodné ceny. Ja som tiež uvažoval že si to vyfakturujem na seba za nákupnú cenu aj toto je možné? /Nie to sa nedá .

PS: ani v takomto prípade nie sú žiadne limity čo sa týka množstva a druhu tovaru na osobnú spotrebu?
Faktúru za nákup pre osobnu spotrebu zaúčtujete . Napríklad nakúpite dve tričká za 100€ 1 ks za 50€ . Jedno predáte zákazníkovi a jedno si nechate pre seba , v účtovnictve to bude nasledovné : 50€ bude výdavok OZD a 50€ bude VNZD. Všeko si treba značiť aj na príjemky a výdajky, aby sedel sklad .
Naposledy upravil Katka22 : 17.05.12 at 09:27
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Dobry den,
prosim o radu z osobnej spot. vrát. DPH do ktorého riadku dat do danového priznania DPH? Do riadku 28 ako dobropisy?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Siporka Pozri príspevok
Dobry den,
prosim o radu z osobnej spot. vrát. DPH do ktorého riadku dat do danového priznania DPH? Do riadku 28 ako dobropisy?
Konkrétizuj o aký prípad ide.
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Tweety Pozri príspevok
Konkrétizuj o aký prípad ide.
Ide o obchod s predajom potravín. Tovar nakúpený s DPH, určitá časť použité na osobnú spotrebu a chcem vrátiť DPH. Používam program MRP, vrátenie som dala cez ID, pohyb -22/nákup tovaru/ ale neviem, aký typ DPH, aby brala do správneho riadku do daňového priznania DPH.
0 0
mi75 mi75

mi75 je offline (nepripojený) mi75

Chcem si len overiť ako to je, keď mám za celý rok osobnú spotrebu z účtu napr.3000Eur a základ dane po odpočítaní všetkých nákladov a odpočít.položiek napr.-200 Eur, tú osobnú spotrebu nezdaňujem?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Nie, osobnú potrebu účtuješ ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
0 0
mi75 mi75

mi75 je offline (nepripojený) mi75

Čiže z tých 3000eur zaplatím daň vždy?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mi75 Pozri príspevok
Čiže z tých 3000eur zaplatím daň vždy?
Nezaplatíš, je to výdavok, ktorý neovplyvní základ dane. Máš to už v príspevku nad tým tvojím.
0 0
mi75 mi75

mi75 je offline (nepripojený) mi75

Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mi75 Pozri príspevok
Chcem si len overiť ako to je, keď mám za celý rok osobnú spotrebu z účtu napr.3000Eur a základ dane po odpočítaní všetkých nákladov a odpočít.položiek napr.-200 Eur, tú osobnú spotrebu nezdaňujem?
Výdaj na osobnú spotrebu si zahrnul do "všetkých nákladov" ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať