Zavrieť

Porady

Osobná spotreba

Prosím Vás, mám vysokú pokladňu takže som ju znížil o osobnú spotrebu, no je to dosť peňazí a ja neviem či to mám niekde aj priznávať tento príjem. Lebo keď si ja vyplatím preniaze je to môj príjem a nikde ho nedaním? Ďakujem za radu.
Usporiadat
mi75 mi75

mi75 je offline (nepripojený) mi75

Zatial nie, len skutocne naklady na prevadzkovanie zivnosti, - odvody, - odpocitatelna položka a tak je to -200eur. Osobna spotreba je navyse tohotoho.
0 0
Maria129 Maria129

Maria129 je offline (nepripojený) Maria129

Ahojte, chcem sa informovať. Teta má obchodík, vediem jej jednoduché účtovníctvo (teda snažím sa ) Ide na nákupy so známym ktorý jej nakúpi určitý tovar / za svoje peniaze/ je potrebné robiť príjem do ERP pokladne ako - osobný vklad podnikateľa, v sume toho nákupu? Lebo nakúpila tovar, ale peniaze z pokladne nezobrala...treba to evidovať v ERP? alebo to stačí dať do účtovníctva ako osob. vklad podnikateľa? A ešte jedna otázočka, je zlé keď nerobí - inventarizáciu skladu? No sklad nemá, má všetko vyložené. Má záhrad. predajňu malú, a pár vriec má vzadu v ,,sklade,,ak sa to dá nazvať skladom. Môže dostať pokutu? A poslledná otázka Nemá faktúrku vyplatenú ešte z minulého roka - dodávateľskú a došiel jej papier z exekúcie ... nejako sa to účtuje v účtovníctve? Čo s tým? ďakujem za radu
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Maria129 Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa informovať. Teta má obchodík, vediem jej jednoduché účtovníctvo (teda snažím sa ) Ide na nákupy so známym ktorý jej nakúpi určitý tovar / za svoje peniaze/ je potrebné robiť príjem do ERP pokladne ako - osobný vklad podnikateľa, v sume toho nákupu? Lebo nakúpila tovar, ale peniaze z pokladne nezobrala...treba to evidovať v ERP? alebo to stačí dať do účtovníctva ako osob. vklad podnikateľa? A ešte jedna otázočka, je zlé keď nerobí - inventarizáciu skladu? No sklad nemá, má všetko vyložené. Má záhrad. predajňu malú, a pár vriec má vzadu v ,,sklade,,ak sa to dá nazvať skladom. Môže dostať pokutu? A poslledná otázka Nemá faktúrku vyplatenú ešte z minulého roka - dodávateľskú a došiel jej papier z exekúcie ... nejako sa to účtuje v účtovníctve? Čo s tým? ďakujem za radu
1. Pletieš si účtovnú pokladňu z ERP. Ak teta nakúpi tovar za vlastné, tak to v JU v peňažnom denníku zaúčtuješ ako Osobný vklad podnikateľa do pokladne a zároveň výdaj z pokladne na nákup tovaru. Ak však na nákup tovaru vybrala peniaze z účtu, tak musíš zaúčtovať ako dotáciu pokladne a následne výdaj z pokladne na nákup tovaru.

2. Inventarizáciu skladu je dobré keď má, aj keď len pre vlastnú potrebu. Veď predsa musíte mať prehľad o tom, čo máte a čo nie. Či?

3. Faktúrku uhraď a úhradu zaúčtuj, tým pádom nemusíš o tom ex. papieri nič účtovať.
0 0
millo5 millo5

millo5 je offline (nepripojený) millo5

chcem sa spýtať, tovar na osobnú spotrebu zaúčtujem cez ID 31.12. v obstar. cenách a z tejto sumy treba odviesť aj dph na výstupe? alebo platí §8 ods.3 - dodanie tovaru na osobnú spotrebu sa považuje za dodanie tovaru za protihodnotu (uplatním len odpočítanie dane na vstupe?)
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

millo5 Pozri príspevok
chcem sa spýtať, tovar na osobnú spotrebu zaúčtujem cez ID 31.12. v obstar. cenách a z tejto sumy treba odviesť aj dph na výstupe? alebo platí §8 ods.3 - dodanie tovaru na osobnú spotrebu sa považuje za dodanie tovaru za protihodnotu (uplatním len odpočítanie dane na vstupe?)
Ďakujem
Práveže nemôžeš uplatniť odpočet dane pri tovare na osobnú spotrebu. Ak si uplatnil, musíš ju odviesť.
0 0
millo5 millo5

millo5 je offline (nepripojený) millo5

uplatnil som daň na vstupe, o všetkom tovare v priebehu roka som účtoval ako nákup tovaru, postupe v priebehu roku mam výdajku s tovarom,ktorý som použil na osob. spotrebu a teraz cez ID 31.12. som to dal ako storno tovaru a VNZD osob.spotreba.Takže z tejto sumy musím odviesť daň?chápem to dobre?na čo sa potom vzťahuje §8,ods.3? A ešte otázočka - to že ten tovar využívam pri podnikaní - v stavebníctve - napr. skrutky, klince - ide o tovar na osobnú spotrebu? ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

millo5 Pozri príspevok
uplatnil som daň na vstupe, o všetkom tovare v priebehu roka som účtoval ako nákup tovaru, postupe v priebehu roku mam výdajku s tovarom,ktorý som použil na osob. spotrebu a teraz cez ID 31.12. som to dal ako storno tovaru a VNZD osob.spotreba.Takže z tejto sumy musím odviesť daň?chápem to dobre?na čo sa potom vzťahuje §8,ods.3? A ešte otázočka - to že ten tovar využívam pri podnikaní - v stavebníctve - napr. skrutky, klince - ide o tovar na osobnú spotrebu? ďakujem
Ak ho používaš na podnikanie, nie je to osobná spotreba. Tá by bola len vtedy ak by si tie klince napr. spotreboval na svoju osobnú spotrebu, napr. zabil by si ich do steny v obývačke a zavesil na ne obrazy.
0 0
millo5 millo5

millo5 je offline (nepripojený) millo5

Tak ako sa zaučtuje ten tovar používaný v rámci podnikania?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

millo5 Pozri príspevok
Tak ako sa zaučtuje ten tovar používaný v rámci podnikania?
Ako VOZD.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
millo5 Pozri príspevok
uplatnil som daň na vstupe, o všetkom tovare v priebehu roka som účtoval ako nákup tovaru, postupe v priebehu roku mam výdajku s tovarom,ktorý som použil na osob. spotrebu a teraz cez ID 31.12. som to dal ako storno tovaru a VNZD osob.spotreba.Takže z tejto sumy musím odviesť daň?chápem to dobre?na čo sa potom vzťahuje §8,ods.3? A ešte otázočka - to že ten tovar využívam pri podnikaní - v stavebníctve - napr. skrutky, klince - ide o tovar na osobnú spotrebu? ďakujem
Všetko čo spotrebujete pre osobnú potrebu , či už z tovaru alebo materiálu, sa výdajkou vydá zo skladu.

ID v rámci uzávierkových účtovných operácii sa potom účtuje ako storno výdavkov tovar, alebo materiál (čiže si znížite výdavky a o to budete mať vyšší ZD ) k ID si priložíte výdajky .

U platiteľa DPH vzniká daňová povinnosť , ak na tovar resp.materiál si uplatnil odpočet DPH , ale ten sa nemusí zhodovať s dátumom 31.12.2012, ale skorším, podľa toho, kedy tovar či materiál prevzal na osobnú spotrebu .
Ak ste si napríklad tovar vydali zo skladu na osobnú spotrebu 30.6.2012 tak daňová povinnosť Vám vzniká týmto dňom a ste povinný odviesť DPH ,nakoľko ste si uplatnili pri kúpe tovaru odpočet .

Ak skrutky, klince a podobne využívate len na podnikateľskú činnosť , tu nemôžeme hovoriť o osobnej spotrebe .
Naposledy upravil Zita5 : 14.01.13 at 07:47 Dôvod: Ak ste si napríklad tovar vydali zo skladu na osobnú spotrebu 30.6.2012 tak daňová povinnosť Vám vzniká týmto dňom a ste povi
1 0
millo5 millo5

millo5 je offline (nepripojený) millo5

v priebehu roka účtujem nákup tovaru ako vozd, a spotrebu tovaru ako výdajky a tie sa potom nemusia na konci roka nejak zaúčtovať, pokiaľ to nie je osobná spotreba?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

millo5 Pozri príspevok
v priebehu roka účtujem nákup tovaru ako vozd, a spotrebu tovaru ako výdajky a tie sa potom nemusia na konci roka nejak zaúčtovať, pokiaľ to nie je osobná spotreba?
Ak už pri nákupe účtuješ do spotreby-VOZD a tento tovar nepoužiješ na súkromné účely, (už som raz písala), s výdajkami už nerobíš nič, nikam ich nepreúčtovávaš.
0 0
millo5 millo5

millo5 je offline (nepripojený) millo5

Sorry že dokola to isté, ale aby som mal jasno. nakúpený tovar zaúčtujem ako nákup tovaru VOZD - uplatním daň na vstupe. Potom keď ho spotrebujem v rámci podnikania účtujem cez výdaky - úbytok zo skladu a už nič? na konci roka nechám tak? z toho nemusím žiadnu daň na výstupe alebo niečo??? ďakujem za trpezlivosť
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

millo5 Pozri príspevok
Sorry že dokola to isté, ale aby som mal jasno. nakúpený tovar zaúčtujem ako nákup tovaru VOZD - uplatním daň na vstupe. Potom keď ho spotrebujem v rámci podnikania účtujem cez výdaky - úbytok zo skladu a už nič? na konci roka nechám tak? z toho nemusím žiadnu daň na výstupe alebo niečo??? ďakujem za trpezlivosť
Výdavky sú len skladová evidencia, v peňažnom denníku sa neprejavia. Konečné zásoby tovaru uvedieš vo výkaze o majetku a záväzkoch, ktorý je prílohou DP typu B.
0 0
millo5 millo5

millo5 je offline (nepripojený) millo5

tomu rozumiem, len som myslel, že sa to musí nejak prejaviť aj v peňažnom denníku a v dph. konečné zásoby mám upravené, takže to by malo byť všetko? ďakujem pekne, pekný deň
0 0
Maria129 Maria129

Maria129 je offline (nepripojený) Maria129

ďakujem
mondes Pozri príspevok
1. Pletieš si účtovnú pokladňu z ERP. Ak teta nakúpi tovar za vlastné, tak to v JU v peňažnom denníku zaúčtuješ ako Osobný vklad podnikateľa do pokladne a zároveň výdaj z pokladne na nákup tovaru. Ak však na nákup tovaru vybrala peniaze z účtu, tak musíš zaúčtovať ako dotáciu pokladne a následne výdaj z pokladne na nákup tovaru.

2. Inventarizáciu skladu je dobré keď má, aj keď len pre vlastnú potrebu. Veď predsa musíte mať prehľad o tom, čo máte a čo nie. Či?

3. Faktúrku uhraď a úhradu zaúčtuj, tým pádom nemusíš o tom ex. papieri nič účtovať.
0 0
siso siso

siso je offline (nepripojený) siso

Dobrý deň,prosím Vás je správny postup
pri výbere hotovosti z podkladne na sobnú spotrebu SZČO:
- vystavený výdavkový pokl.doklad
- účtovanie ako VNZD
- vyberané sumy sa netýkajú obmedzenia
hotovostných platieb do 5000 ( t.j. osobná spotreba SZČO môže byť aj od 1.1.2013 v hotovosti bez obmedzenia jej výšky?)
Ďakujem pekne.
Naposledy upravil siso : 25.04.13 at 06:03
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Je to tak, ako píšete.
0 0
poisonblu poisonblu

poisonblu je offline (nepripojený) poisonblu

Ahojte,hadam mi tu niekto poradi...mam pozastavenu zivnost a musim upravit ZD o nespotrebovane zasoby....mam ich za cca 990eur...400 eur som dala ako ID osobnu spotrebu minusom na vydavky za zasoby a zvysok ako nespotrebovane zasoby ID vydavky za zasoby, ale vznikol mi minus na vydavkoch, ktore sa prenasaju do DP...sa mi to zda divne...mam tie zasoby dat ako prijem, aby to bolo v DP spravne? Som z toho jelen...dakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať