Zavrieť

Porady

špecializačné kvalifikačné štúdium

dobry vecer, chcela by som poprosit o radu.
mam ukoncenu VŠ Ing.smeru a DPŠ - este v ramci VŠ. v sept.2006 som nastupila ako ucitelka anglickeho jazyka, nakolko som vtedy splnala podmienky - VŠ, DPŠ a jazykovu skusku. v marci 2009 som ukoncila specializacne kvalifikacne studium anglickeho jazyka a nasledne som nastupila na MD. takze som nestihla odpracovat 5 rokov pg.praxe. nedavno vysla novela zakona 390/2011, avsak v nej sa nic nepise o priznani kreditov za dane studium od 1.1.2012 - len za rozsirujuce studium, rig. a jazyk.skusku, pri splneni podmienky min 3 roky praxe. da sa ŠKŠ považovat za rozsirujuce studium? ked som podala ziadost o uznani kreditov, p.riad. mi ich neuznala, nakolko toto studium vraj sluzi na uznanie odbornej sposobilosti, a tomuto uz nerozumiem. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    Ondrej29 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    učiteľka s ukončeným vysokoškolským vzdelaním II. stupňa učiteľstvo pre I. stupeň ZŠ v roku 2009 ukončila špecializačné kvalifikačné štúdium Fonetika vo vyučovaní nemeckého jazyka a získala spôsobilosť na vyučovanie Nemeckého jazyka. Nakoľko v čase, keď spomínané kvalifikačné štúdium ukončila, nemala ešte 5 rokov praxe, nebolo jej uznané ako náhrada za I. kvalifikačnej skúšky. Môže teraz v zmysle zákona 317/2009 §61a odst. 5 požiadať o vykonanie prvej atestácie (k 31.12.2011 získala 6 rokov praxe) a zároveň podľa §61a odst. 10 získať 60 kreditov? Podľa mňa, špecializačné kvalifikačné štúdium, ktoré absolvovala sa nepovažuje za rozširujúce štúdium a preto sa spomínané ustanovenia zákona na ňu nevzťahujú. Pani učiteľka však prišla s informáciou z KŠÚ kde sa informovala, že má nárok na vykonanie prvej atestácie.
    Ďakujem

    Má nárok v zmysle § 61a odst. 5 na požiadanie o vykonanie prvej atestácie do 31.12.2012, na pridelenie kreditov nemá nárok , dva odstavce z citovaného zákona sa nemôžu použiť, buď jeden alebo druhý, na dotyčnú sa vzťahuje ods. 5.

    Citované z komentáru k zákonu vydaného MŠ SR:
    "Takýmto zamestnancom je pedagogický zamestnanec, ktorý podmienku 5 rokov pedagogickej prace splnil v termíne do 31.12.2011 a rozširujúce štúdium začal a ukončil ešte pre účinnosťou pôvodného zákona (317/2009) Takýto zamestnanec sa môže prihlásiť na vykonanie prvej atestácie o 31.12.2012 bez toho, aby od neho bolo vyžadované splnenie podmienky 60 kreditov. Je potrebné pripomenúť, že na to, aby sa mohol pedagogický zamestnanec uchádzať o vykonanie atestačnej skúšky, musí byť dodržané aj ustanovenie § 60 ods. 5 t. j., že pedagogický zamestnanec musí kompletne spĺňať kvalifikačné predpoklady."

    babkamaja je offline (nepripojený) babkamaja

    babkamaja
    Píšete dosť neprehľadne o Vašej praxi, nedá sa jednoznačne určiť koľko ste mali k 1. 11. 2009 ani k 1. 1. 2012, takže sa nedá posúdiť Vaše zaradenie do platovej triedy. Rozširujúce štúdium je presne charakterizované v §8a Vami citovanej novely. Špecializačné kvalifikačné štúdium nie je rozširujúce štúdium. Riaditeľka postupovala správne. Podľa všetkého spĺňate kvalifikačné predpoklady na vyučovanie anglického jazyka, ale neabsolvovali ste vzdelanie v rámci kontinuálneho vzdelávania, kde by Vám priznala kredity priamo vzdelávacia inštitúcia.

    allani je offline (nepripojený) allani

    allani
    dakujem za odpoved. az teraz som si vsimla, ze som sa pomylila. ucit som zacala uz v sept.2004. mala som ukoncenu VŠ Ing. smeru, DPš a taktiez štatnu jazykovu skusku z aj. v tom case mi platila vynimka na ucenie angl.jazyka. preto som nastupila ny dvojrocne studium škš. medzitym schvalili zrusenie vynimky pre nevystudovanych jazykarov, a kedze splnali urcite podmienky - vš, dpš+ štatnicu z jazyka , boli považovani ako kvalifikovaní. , škš som ukoncila v marci 2009 a nasledne v marci som nastupila na MD. 5 rokov pg praxe by som mala v sept.2009, takze mi chybalo 5 mesiacov. do prace som sa vratila v januari 2011, na to iste miesto. ak som si to dobre vypocitala, tam doteraz 6 rokov cistej pg.praxe. no neviem, kde by som nasla informacie aj o odbornej spôsobilosti. no co uz, smola. dakujem pekny vecer

    babkamaja je offline (nepripojený) babkamaja

    babkamaja
    Ak máte pod pojmom odborná spôsobilosť na mysli plnenie kvalifikačných predpokladov, tak všetky sú vo vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z. Vy kvalifikačné predpoklady spĺňate a môžete byť zaradená do 10 platovej triedy ako samostatný učiteľ. Ale nespĺňate podmienky na uznanie ŠKŠ ako rozširujúceho štúdia (každé je iné) a teda aj kreditov. Ste kvalifikovaná, ale nemáte nič naviac, za čo chcete kredity ? Vy rozširujúce štúdium nepotrebujete, kredity získavajte inými formami kontinuálneho vzdelávania, ktoré sú akreditované podľa zákona 317/2009 Z. z., a to podľa plánu kontinuálneho vzdelávania na Vašej škole. Za takto získané kredity budete mať kreditový príplatok a keď vykonáte prvú atestáciu postúpite do vyššej platovej triedy.

    Ondrej29 je offline (nepripojený) Ondrej29

    Ondrej29
    Dobrý deň,
    učiteľka s ukončeným vysokoškolským vzdelaním II. stupňa učiteľstvo pre I. stupeň ZŠ v roku 2009 ukončila špecializačné kvalifikačné štúdium Fonetika vo vyučovaní nemeckého jazyka a získala spôsobilosť na vyučovanie Nemeckého jazyka. Nakoľko v čase, keď spomínané kvalifikačné štúdium ukončila, nemala ešte 5 rokov praxe, nebolo jej uznané ako náhrada za I. kvalifikačnej skúšky. Môže teraz v zmysle zákona 317/2009 §61a odst. 5 požiadať o vykonanie prvej atestácie (k 31.12.2011 získala 6 rokov praxe) a zároveň podľa §61a odst. 10 získať 60 kreditov? Podľa mňa, špecializačné kvalifikačné štúdium, ktoré absolvovala sa nepovažuje za rozširujúce štúdium a preto sa spomínané ustanovenia zákona na ňu nevzťahujú. Pani učiteľka však prišla s informáciou z KŠÚ kde sa informovala, že má nárok na vykonanie prvej atestácie.
    Ďakujem

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    A ICV (celoživotne vzdelávanie) - rozšírenie o ďalší predmet (k pôvodnom diplomu dávajú len prílohu) sa zaraďuje kde? Do kontinuálneho alebo špecializačného vzdelania?

    Ondrej29 je offline (nepripojený) Ondrej29

    Ondrej29
    Ondrej29 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    učiteľka s ukončeným vysokoškolským vzdelaním II. stupňa učiteľstvo pre I. stupeň ZŠ v roku 2009 ukončila špecializačné kvalifikačné štúdium Fonetika vo vyučovaní nemeckého jazyka a získala spôsobilosť na vyučovanie Nemeckého jazyka. Nakoľko v čase, keď spomínané kvalifikačné štúdium ukončila, nemala ešte 5 rokov praxe, nebolo jej uznané ako náhrada za I. kvalifikačnej skúšky. Môže teraz v zmysle zákona 317/2009 §61a odst. 5 požiadať o vykonanie prvej atestácie (k 31.12.2011 získala 6 rokov praxe) a zároveň podľa §61a odst. 10 získať 60 kreditov? Podľa mňa, špecializačné kvalifikačné štúdium, ktoré absolvovala sa nepovažuje za rozširujúce štúdium a preto sa spomínané ustanovenia zákona na ňu nevzťahujú. Pani učiteľka však prišla s informáciou z KŠÚ kde sa informovala, že má nárok na vykonanie prvej atestácie.
    Ďakujem
    Nevie nikto poradiť?

    Ondrej29 je offline (nepripojený) Ondrej29

    Ondrej29
    Ďakujem za Vašu odpoveď. Ale .... § 61a odst. 5 sa uvádza ped. zamestnanec, ktorý absolvoval rozširujúce štúdium. V komentároch k tomuto odst. sa všade spomína rozširujúce štúdium podľa §9 Vyhlášky č. 42/1996 Z. z., po ukončení ktorého dostali absolventi od fakulty vysvedčenie. Špecializačné kvalifikačné štúdium, ktoré ukončila učiteľka v roku 2009 bolo podľa § 8 vyhlášky 42/1996 Z.z. Po jeho ukončení dostala Osvedčenie o absolvovani od MPC. Je rozširujúce štúdium a špecializačné kvalifikačné štúdium jedno a to isté?
    Naposledy upravil Ondrej29 : 27.03.12 at 09:59

    špecializačné kvalifikačné štúdium

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.