Zavrieť

Porady

koeficient

dobrý deň,

chcem sa opýtať na prvé použitie koeficientu. Známy mi teraz doniesol papiere k DPH. Zaoberá sa nákupom a predajom áut. Je platcom DPH. Našla som tam však aj jeho vystavené faktúry, akúsi odmenu za sprostredkovanie predaja, ktorá je bez DPH. Podľa mňa by teda DPH malo byť prerátané koeficientom. A teraz otázka.. aký je vlastne postup nahlásenia na DÚ? Viem, že to treba nejako odsuhlasovať.. neviem to nikde nájť Predpokladám, že už je aj neskoro.. lebo papiere sa týkajú 4Q 2011.. prosím poraďte čo robiť..
Usporiadat
Téma je uzavretá.
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

mondes Pozri príspevok
Bože môj drahý, alebo som taká hlu.., alebo naozaj nechápem. Načo mám koeficient používať, keď nebudem nim nič krátiť. Ja som vlastne krátila koeficientom len PHM a telefón, pretože som presne nevedela rozlíšiť, či to bol výdavok za sprostredkovanie PSS, alebo výdavok z prevádzkovania salónu. A tie PHM + telefón to budem predsa využívať aj v r. 2013, ibaže nebudem mať žiadne oslobodené príjmy, (okrem tej zadržanej kaucie zo sprostredkovania PSS z r. 2012 prijatej v januári 2013) a to práve neviem, že len preto, že budem mať jeden príjem oslobodený od DPH, budem musieť koeficientom prepočítavať náklady za PHM + mobil celý rok 2013? Prosím Vás, vysvetlite mi to nejak polopate, lebo neviem, či ja zle zadávam zadanie alebo... Ďakujem veľmi pekne. :-)
Každý doklad, z ktorého ideš odpočítavať daň musíš rozdeliť do jednej z troch skupín napr. faktúru za telefón :
1. telefón používaš len na sprostredkovanie poistenia - koeficient = 0 - vôbec nie je nárok na odpočet
2. telefón používaš len neoslobodené plnenia - koeficient = 1 - máš plný nárok na odpočet
3. telefón používaš aj aj - koeficient sa používa priebežne v roku podľa minulého roka, na konci roka sa dorovná podľa údajov z aktuálneho účtovného obdobia.

Tvoj konkrétny prípad - faktúra za telefón v januári, lebo v januári prišla oneskorená platba za sprostredkovanie z r. 2012. Faktúra bola za používanie telefónu v januári. Otázka znie - napr. nevymáhal túto províziu telefonicky v januári? Ak áno, tak to zdaniteľné plnenie použil aj na neoslobodené príjmy aj na oslobodené. Ak nie, tak je to druhá skupina a máš nárok na odpočet v plnej výške.
Celý problém je - správne identifikovať, na čo boli tie plnenia použité a zaradiť do jednej z tých skupín.
3 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Následne som sa pre doplnenie informácií pýtala:
Dobrý deň,

takže ak dobre chápeme, ak spoločnosť od začiatku roku vyvíjala činnosti, ktoré by v prípade úspechu smerovali k príjmom podliehajúcim zdaneniu a iba jedna činnosť dospela k úspešnému záveru a neskôr v priebehu roku spoločnosť vyvíjala činnosti oslobodené od DPH(nákup-predaj nehnuteľností), tak do momentu nákupu nehnuteľností spoločnosť môže uplatňovať odpočet dane?

Odpoveď:
Dobrý deň,

zaradenie prijatých plnení do skupín podľa možnosti odpočítania dane (ust. § 49 ods. 2 - 4 zákona o DPH) vykoná platiteľ v nadväznosti na charakter účelu použitia týchto prijatých plnení.
Za správnosť zaradenia prijatých plnení do skupín pre účely odpočítania dane, následného vysporiadania rozdielu podľa § 50 ods. 4 cit. zákona a preukázania správnosti postupu zodpovedá platiteľ.

Nasledne sme si telefonicky vyjasnili, že koeficient sa viaže k obdobiu, kedy nastali zmiešané obchody. T.j. vo Vašom prípade ak za 1-3Q dodával iba s DPH a v 4Q sprostredkoval úver, koeficient ráta iba za 4Q...
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronikasad Pozri príspevok
Platitelom DPH je firma ako celok. Do koeficientu vstupujú príjmy za celú firmu.
Veronika ešte v roku 2004 na školení hovorili, že si treba dodané tovary a služby rozdeliť na tri skupiny.
1. Na tie pri ktorých je daň odpočítateľná v plnej výške
2. Na tie pri ktorých nie je bnárok na odpočítanie DPH
3. a na tie pri ktorých je daň čiastočne odpočítateľná(koeficientom). A ten koeficient sa uplatňuje iba pri tejto skupine.


Teda ak firma má príjmy iba z prenájmu a tie fakturuje s DPH, tak má nárok na odpočítanie celej DPH.
Ak firma fakturuje bez DPH tieto príjmy, tak nárok na odpočet nemá
Ak fakturuje čiastočne aj s DPH a aj bez DPH, tak koeficientom rozpočítava iba tie náklady, ktoré sa nedajú rozlíšiť. Teda napríklad faktúru za elektrinu má iba vcelku za celý objekt. Ak by bol pre každého odberateľa samostatný elektromer, tak by bolo aj viac faktúr za elektrinu a pri niektorých by bola DPH plne odpočítateľná, a pri iných by sa odpočítať nedala vôbec.

Myslím, že to je v súlade s §49 zákona o DPH.
2 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Zákon stanovuje jednoznačne:


§ 50
Pomerné odpočítanie dane


(1) Pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4 platiteľ vypočíta ako súčin dane a koeficientu vypočítaného podľa odseku 2 a zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor.

(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z
a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,

b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,

c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,

d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,

e) zrušené od 1.1.2008.

(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

(4) Po skončení kalendárneho roka vypočíta platiteľ spôsobom podľa odseku 2 koeficient z údajov z tohto skončeného kalendárneho roka a vypočíta odpočítateľnú daň za tento kalendárny rok. Rozdiel medzi odpočítanou daňou v jednotlivých zdaňovacích obdobiach a daňou vypočítanou podľa prvej vety vysporiada platiteľ v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka na ťarchu alebo v prospech štátneho rozpočtu. Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý sa v priebehu kalendárneho roka stal platiteľom alebo v priebehu kalendárneho roka prestal byť platiteľom, a to za obdobie kalendárneho roka, v ktorom mal postavenie platiteľa.

(5) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odsekov 2 až 4 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

Použiješ celofiremný celoročný koeficient vypočítaný podľa § 50.
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ibiza Pozri príspevok
môžem sa Vás ešte opýtať... teraz mi napadlo.. čo ak v roku 2012 už nebudem mať oslobodené príjmy? Aj tak budem koeficientovať ? Chcem koeficientovať PHM, Telefóny a nájom. Viem s určitosťou že 1Q tieto oslobodené príjmy už nebudeme mať.
ako viete, že nebudú oslobodené príjmy? Potom vyvstáva otázka, čo vôbec treba koeficientovať 4Q.?
1-3/2011 nie sú oslobodené, rok 2012 nebudú oslobodené, nedá sa považovať to sporostredkovanie za príležitostný príjem oslobodený a tým pádom tieto príjmy nejdú do koeficientu? Dáva do pozornosti
§50 Z_DPH
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,


calawen Pozri príspevok
potom neviem, prečo chcete koeficientovať, keď budete mať iba neoslobodené činnosti... Ak pre istotu, tak v 4Q 2012 si vysporiadate DPH za celý rok 2012...
tým že sa vypočíta koeficient za IV.Q.2011, považuje sa vo väzbe na zadanie za vysporiadaný, a má sa správne použiť pre krátenie odpočtu celý nasledujúci rok. Pokiaľ takto nechcete postupovať, treba si nechať schváliť koeficient správcom dane. takýto prípad som mala, celý rok som koeficientovala a na konci roka som vysporiadala a vyžiadala celú sumu neodpočítanej DPH nazad. Klient nechcel riešiť zmenu koeficientu.

ibiza Pozri príspevok
no tak teda koeficientovať tým pádom nemusím? myslím teda rok 2012.. pokiaľ nebudú oslobodené príjmy..
platí moje stanovisko vyššie - musíte koeficientovať, ak si nevybavíte súhlas správcu.
Záver:
ja by som príjmy v IV.Q. považovala za príležitostné a vôbec by som koeficient neriešila. Samozrejme s podmienkou, že oslobodené príjmy a počet faktúr za sprostredkovanie bol výrazne nižší ako ostatné plnenie.
Možno prepočtom zistíš, ýe ide o koef. 0,996, ktorý sa aj tak zaokrúhli na 1,00.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nevstupuje
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nedochádza, preto nevstupuje, keby som napísala že vstupuje, bolo by to iné.
1 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Elast,
ty si v pozícii firmy, ktorá zaplatila za druhého? Ak áno, potom si mala účtovať iba 315/221 (prípadne úrok, lebo skryte ide o poskytnutie úveru, ktorý by mal byť u podnikateľa s úrokom).
Ak si v pozícii firmy, ktorej niekto tretí zaplatil faktúru, potom si mala účtovať 321 (pôvodný veriteľ)/325 (nový veriteľ).
Naposledy upravil koňo : 21.05.12 at 06:58
1 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Zápisom 562/379 účtuješ akoby sa pôvodnému veriteľovi platil za pôvodného dlžníka aj úrok. Je to tak? Nemalo by to byť tak, pretože taký úrok by si mal účtovať pôvodný dlžník.
Nový dlžník má nárok na úrok od pôvodného dlžníka za to, že za neho zaplatil (teda - poskytol mu úver). Ale to sa účtuje 315/662.
1 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Ešte raz!
Prvý dlžník zobral pôžičku s úrokom. Pretože neplatil, prevzal ten záväzok nový dlžník a všetko zaplatil (istinu aj úrok). Samozrejme chce, aby mu to (v zmysle nejakej dohody) prvý dlžník vrátil.
Prvý dlžník teda účtoval prijatie pôžičky 221/379 (nie je to správny účet, ale O.K.), súčasne úroky 562/379.
Nový dlžník neskôr veriteľovi zaplatil istinu i úrok a chce, aby mu peniaze prvý dlžník vrátil. Účtuje 315/221 vo výške celej dlžoby (teda istinu i úrok).
Prvý dlžník na účte 379 iba zmení meno veriteľa (za predpokladu, že sa záväzok nezmení na dlhodobý - vtedy by preúčtoval na 479).
1 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

emarosl,
stručnejšie poviem, že akékoľvek požičanie peňazí podnikateľa by malo priniesť úrok. Ak nie, tak ti ho daniari môžu dopočítať.
V tomto prípade prevezme dlh nový dlžník, ale za obdobie 26.5.-26.6. stále užíva peniaze prvý dlžník. Nejde o pôžičku? Tentoraz od nového dlžníka prvému dlžníkovi? Veď nový dlžník bude musieť zaplatiť veriteľovi úrok aj za toto obdobie. Prečo by to mal znášať na ťarchu svojich nákladov?
Úplne všeobecne - nejedná sa prevzatím dlhu o poskytnutie preklenovacieho úveru?
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
1-3. Q. už neopravuješ.
urobíš 4.Q. ako tie predchádzajúce.
potom spočítaš všetky riadky, a zo súčtov /t.j. údaje za celý rok/ vypočítaš ročný koefiicient a skutočný nárok na odpočítanie DPH.
Vypočítaš rozdiel medzi uplatnenými a ročným výpočtom, a ten uvedieš do DP DPH.
v r. 2013 budeš používať tento nový koeficient.
1 0
Peterika Peterika

Peterika je offline (nepripojený) Peterika

prikladám metodický pokyn z drsr k

Vymedzenie pojmu „príležitostný“ na účely § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH



Čo sa rozumie pod príležitostným prevodom nehnuteľnosti a príležitostným nájmom nehnuteľnosti a finančnými službami poskytnutými príležitostne pri výpočte koeficientu pri pomernom odpočítaní dane?


Podľa § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH sa pri výpočte koeficientu do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z príležitostných finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39 zákona o DPH a z príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti. Uvedené príležitostné transakcie, ktoré sa neuvádzajú do čitateľa ani do menovateľa koeficientu sú také transakcie, ktoré:
- nemajú charakter základnej, resp. hlavnej činnosti platiteľa dane,
- netvoria značnú časť obratu z celkového obratu platiteľa dane,
- platiteľ dane ich nevykonáva opakovane (uvedené neznamená, že ich nie je možné uskutočniť aj viackrát v posudzovanom období),
a pri ktorých
- platiteľ dane nemá opakujúce sa náklady,
- súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.
Vyššie uvedené podmienky sú posudzované spravidla v období 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Pri posúdení príležitostnej transakcie je potrebné postupovať vždy individuálne a na identifikovanie príležitostnej transakcie nemusia platiť všetky vyššie uvedené podmienky súčasne; vychádza sa však z predpokladu, že ak sú vyššie uvedené podmienky splnené súčasne, tak uvedená transakcia je vykonaná príležitostne.


Vypracovala: Ing. ., odd. nepriamych daní
1 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

Nikto neporadí...?
Prosím o radu ako postupovať : Sme fi, registrovaná na DPH. Uskutočňujeme ZP - nákup a predaj tovaru - bežný režim DPH-vstup aj výstup.
Ale aj kupujeme a predávame byty občanom , kde aj nákup aj predaj je bez DPH a tieto tržby vchádzajú do koeficientu.
Príklad : kúpili sme byt od občana NC = 10.000,- MD133 D325,
tento byt "opravíme" fa za opravu 1.000,- MD133 D321
DPH 200,- ako účtovať DPH MD548 alebo MD133 ??
neviem, či DPH na ktorú nemáme nárok na vstupe vchádza do obst. ceny alebo ide do nákladov
byt ďalej predávame bez DPH
ďakujem
1 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

mondes Pozri príspevok
Takže tak ako píšeš. Faktúry za telefón + PHM, nakoľko ich využíval aj na jedno aj na druhé, som prepočítavala koeficientom.
A čo ak v januári ako píšeš volal ohľadom provízie, čiže využíval mobil aj na oslobodené aj na neoslobodené? To kvôli tomu budem celý rok opäť prepočítavať DPH koeficientom a v poslednom Q. to vysporiadam?
Alebo druhý prípad:
Ak v januári 2013 napr. volal ohľadom provízie (oslobodené od DPH), tak fa za január prepočítam koeficientom a pokiaľ už v r. 2013 nebude mať príjmy oslobodené od DPH, tak ostatné faktúry za mobil v mesiacoch február, marec ,,,, atď. už nebudem prepočítavať koeficientom? A ten január v poslednom Q. vysporiadam?

Ďakujem veľmi pekne.
B je spravne
1 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
SSAndrea Pozri príspevok
Dobrý deň Zita pozrela som tú tabuľku. Ja som pôvodne počítala do výnosov zahrňovaných do obratu DPH len výnosy sa dodanie služieb a tovarov. Podľa tej tabuľky mám ale počítať aj úroky na banke? A čo potom napr. halierové vyrovnania, prijatú náhradu za poistné plnenie po havárii OA a ešte má firma príspevky z úradu práce pretože má zriadenú chránenú dieľnu /preplácajú jej mzdové náklady/. Myslela som, že toto sa tam nepočíta? Prosím o usmernenie.
Započítavaš len dodané tovary a služby, žiadne úroky, žiadne náhrady, len to, čo v PÚ ide na 601-604.
1 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

prosím nikto neviete poradiť?
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Podľa môjho názoru tie faktúry za sprostredkovanie predaja mali byť s DPH! Nikde v zákone o DPH sa nepíše, že sprostredkovanie predaja je oslobodená činnosť...
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Zle som sa vyjadrila sú to faktúry za sprostredkovanie úverov. § 39 finančné služby. Ale rozhodla som sa že v pondelok letím na DÚ a skúsim to vyriešiť tam..
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

tak v tom prípade treba rátať koeficient za 4Q. V danom Q zoberiete vystavené faktúry (výnosy), ktoré podliehali DPH spočítate a spočítate sumu výnosov oslobodených od DPH. Do čitateľa idú iba výnosy podliehajúce DPH, do menovateľa oboje. Výsledok je Váš koeficient, ktorým prenásobíte daň na vstupe, ktorá sa viaže k obidvom druhom činností.

Odsúhlasuje sa iba predbežný koeficient...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať