Zavrieť

Porady

Denná uzávierka

Neviem nájsť v našej porade, ako sa postupuje v účtovaní, keď som dostala účtovníctvo jednej firmy s knihou pokladne a tržieb. Majú tam nalepené pásky s dennou uzávierkou polepenú jednu pásku na každý deň. To sa ako účtuje? To mám do účt.denníka na každý deň napísť výdavkový pokladničný doklad a či ako? Poraďte mi, prosím vás, nestretla som sa ešte s registračkou.
Usporiadat
jopo.home jopo.home

jopo.home je offline (nepripojený) jopo.home

prosim nik neodpovedal na to storno sa mi zda, moze mi to tiez niekdo napisat prosim?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
priatelia vraciam sa k tejto téme. neviete či je niekde usmernenie ohľadne tržieb ak je nočná prevádzka. T.j. ak ja začínam zmenu o 10 hod do obeda a končím o 4 ráno na druhý deň, kedy to ide do tržieb? Problém mi robí najmä prelom mesiacov alebo roka...a keď je nonstop prevádzka. Máte niekto skúsenosti?
0 0
lecci lecci

lecci je offline (nepripojený) lecci

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
priatelia vraciam sa k tejto téme. neviete či je niekde usmernenie ohľadne tržieb ak je nočná prevádzka. T.j. ak ja začínam zmenu o 10 hod do obeda a končím o 4 ráno na druhý deň, kedy to ide do tržieb? Problém mi robí najmä prelom mesiacov alebo roka...a keď je nonstop prevádzka. Máte niekto skúsenosti?

Dobrý večer,
pripájam sa k tejto téme (aj keď s "miernym" oneskorením), ale tiež by som chcela poznať názor niekoho, kto s tým má skúsenosti. Ide o to, že účtujem menší hotel. Doteraz bolo všetko v poriadku, denné uzávierky RP robili vždy do 24:00, lenže nastúpila nová prevádzkarka a začala špekulovať, že denná uzávierka sa robí až po skončení, resp. predávaní zmeny, takže až po polnoci. Obrátila som sa s týmto problémom aj na DÚ a tam sa odvolali na Zákon 55/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov, konkrétne na Vyhlášku 353/1996 Z.z.:
6. V § 3 ods. 4 znie:
„(4) Dennú uzávierku vyhotovuje subjekt len za tie
dni, v ktorých mal príjem; v prípade nočných a nepretržitých
prevádzok subjekt vyhotovuje dennú uzávierku
po skončení alebo po striedaní zmien

Lenže Zákon 289/2008 Z.z. hovorí:
§ 4
Požiadavky na elektronickú
registračnú pokladnicu
(2) Elektronická registračná pokladnica musí okrem
technických požiadaviek podľa odseku 1 písm. d) spĺňať
aj tieto požiadavky:
a) zabezpečovať
1. vyhotovenie dennej uzávierky, ak bola v elektronickej
registračnej pokladnici v daný deň evidovaná
tržba a do 24.00 hodiny daného dňa nebola vyhotovená
denná uzávierka, pričom pokladničný
doklad, ktorého vyhotovenie sa začalo pred 24.00
hodinou, bude započítaný do dennej uzávierky
daného dňa a vyhotovenie ďalšieho pokladničného
dokladu bude možné začať až po vyhotovení
dennej uzávierky,

§ 12
Denná uzávierka, intervalová uzávierka
a prehľadová uzávierka
(1) Podnikateľ z údajov v prevádzkovej pamäti vyhotovuje
dennú uzávierku; dennú uzávierku podnikateľ
vyhotovuje len za dni, v ktorých mal tržbu.

Takže mám v tom menší zmätok. Dokonca viem aj o prípade, keď bola kontrola z DÚ a vytkli práve to, že sa denná uzávierka robila až po polnoci...

prosím poraďte
0 0
lecci lecci

lecci je offline (nepripojený) lecci

tak nakoniec som sa k ako-takému riešeniu tohto problému dopracovala.
Keďže základným cieľom účtovníctva je podávať verný a pravdivý obraz o finančnej, výnosovej situácii a majetku podniku, tak podľa môjho názoru je to jeden z dôvodov, prečo robiť dennú uzávierku RP do 24:00. Lebo ak spravím dennú uzávierku až po 24:00, v tržbách mám aj tržby napr. z 22.11.08 a zároveň aj tržby z 23.11.08. čiže nevedela by som "podať verný a pravdivý obraz..." v tomto prípade ani za 22.11.08, ani za 23.11.08
Ďalším dôvodom by mohol byť dátum dodania. Keďže zákon o DPH nehovorí nič o dátume dodania tovaru, ktorý sa eviduje v RP, tak dátum dodania = dátum daňovej povinnosti. Čiže ak spravím dennú uzávierku po 24:00, tak dátum dodania bol napr. 22.11.08, ale dátum daňovej povinnosti podľa dennej uzávierky je až 23.11.08.
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

Ahojte, čo znamená ak mám na dennej páske uvedené: predaj celkom 11,09
hotovosť 11,05
kredit 0,04
hotovosť v zásuvke 11,05
Čo znamená ten kredit? Akú mám dať tržbu - tých 11,05?
A ešte jedna otázka:
v správe PLU mám uvedené
kola čap. 0,01 ......128,17
......15,37
Čo znamenajú tie čísla?
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Kredit je platba cez terminál. Tržba je 11,09, ale to musíš rozdeliť na hotovostný príjem a príjem cez terminál.

Zadaj si do vyhľadávača "platba cez terminál" a máš čo študovať.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Prosím, poraďte mi ako vyriešiť nasledovnú situáciu.
V decembri predač, ktorý nevedel dobre ovládať ERP omylom nahodil predaj o 8 kusov viac. Keď to chcel opraviť, tak nahodil predaj o ďalších 9 kusov viac. Potom to nechal radšej tak.
Majiteľ na to prišiel až teraz. K 31.1.2010 ruší prevádzku, kde sa ERP používa. Môže dnes 1.2.2010 urobiť storno v ERP na tých 17 kusov skutočne nepredaného tovaru? Žiadny iný pohyb nebude.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Posúvam...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, mam problem. Nahadzujem klientovi trzby z ERP, ale akosi to zblbol v decembri. v jeden den nahodil trzbu omylom o 29000 EUR viac (ide o kadernika), co sa snazil asi na druhy den vystornovat, zial akosi zle lebo na druhy den ma zase trzbu cez 29000 a k tomu ten storno doklad na -29000. Cize jeden storno doklad mi chyba. Ako to spravit. Spisat interny doklad na storno? myslite ze by mu to preslo, je nemyslitelne aby mal takuto trzbu.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

nikto ste nic podobne neriesil?
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ako to bude pri registračnej pokladni, ak dávam ráno vklad z pokladne, ktorú mám riadnu vedenú v účtovníctve do reg.pokladne napr.200 €/na vydávanie/, tržbu mám 50 €, ja budem do PU účtovať denne len tú tržbu, a ten vklad čo, si musím nahodiť do registračnej pokladne, a treba to i zaúčtovať?Ak mám napr.niektoré služby, ktoré nespadajú pod povinnosť vedenia cez reg.pokladňu, tie budem robiť riadne cez PPD-príjmové pokladničné doklady?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzana Pozri príspevok
Ako to bude pri registračnej pokladni, ak dávam ráno vklad z pokladne, ktorú mám riadnu vedenú v účtovníctve do reg.pokladne napr.200 €/na vydávanie/, tržbu mám 50 €, ja budem do PU účtovať denne len tú tržbu, a ten vklad čo, si musím nahodiť do registračnej pokladne, a treba to i zaúčtovať?Ak mám napr.niektoré služby, ktoré nespadajú pod povinnosť vedenia cez reg.pokladňu, tie budem robiť riadne cez PPD-príjmové pokladničné doklady?
JU alebo PU ?
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

PU
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zuzana Pozri príspevok
Ako to bude pri registračnej pokladni, ak dávam ráno vklad z pokladne, ktorú mám riadnu vedenú v účtovníctve do reg.pokladne napr.200 €/na vydávanie/, tržbu mám 50 €, ja budem do PU účtovať denne len tú tržbu, a ten vklad čo, si musím nahodiť do registračnej pokladne, a treba to i zaúčtovať?Ak mám napr.niektoré služby, ktoré nespadajú pod povinnosť vedenia cez reg.pokladňu, tie budem robiť riadne cez PPD-príjmové pokladničné doklady?
doteraz si ako účtovala? Už som spomínala, že v zásade sa nič nemení.....
211AE-hlavná=firemná pokladnica
211AE-ERP
v každej budeš mať aktuálny zostatok, teda
v ERP napr. to zmenné, alebo kumulatív denných tržieb+zmenné
výdavky pôjdu cez firemnú pokladnicu
odvod tržieb z ERP súvzťažne s účtom 261,................
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Prosím poradiť, čítam tu dookola všetky témy o fiskálnych registračných pokladniciach, a som už totálne dopletená. Ráno bol urobený vklad do pokladne na vydávanie. Tržba nebola v ten deň žiadna. Musím urobiť dennú uzávierku, alebo nie? Ďakujem.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Žabinka Pozri príspevok
Prosím poradiť, čítam tu dookola všetky témy o fiskálnych registračných pokladniciach, a som už totálne dopletená. Ráno bol urobený vklad do pokladne na vydávanie. Tržba nebola v ten deň žiadna. Musím urobiť dennú uzávierku, alebo nie? Ďakujem.
Nikto to nevie?
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Podnikateľ z údajov v prevádzkovej pamäti vyhotovuje dennú uzávierku. Dennú uzávierku podnikateľ vyhotovuje len za dni, v ktorých mal tržbu. Podnikateľ je povinný vyhotoviť dennú uzávierku kedykoľvek raz za deň. Dennou uzávierkou sa rozumie tlačový výstup obsahujúci údaje o denných súhrnných finančných operáciách týkajúcich sa predaja tovaru alebo poskytovania služby. Podnikateľ nie je povinný robiť žiadne výkazy obratov, ani mesačné uzávierky. Ďalšími typmi uzávierok sú:
•intervalová uzávierka – tlačový výstup obsahujúci podrobné alebo súhrnné údaje z fiskálnej pamäte za zvolený časový interval (robí sa na požiadanie v prípade kontroly daňovým alebo colným úradom);
•prehľadová uzávierka – tlačový výstup obsahujúci údaje o denných súhrnných finančných operáciách týkajúcich sa predaja tovaru alebo poskytovania služby od začiatku predaja tovaru alebo poskytovania služby v danom dni (slúži pre interné potreby podnikateľa
2 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

dan Pozri príspevok
Podnikateľ z údajov v prevádzkovej pamäti vyhotovuje dennú uzávierku. Dennú uzávierku podnikateľ vyhotovuje len za dni, v ktorých mal tržbu. Podnikateľ je povinný vyhotoviť dennú uzávierku kedykoľvek raz za deň. Dennou uzávierkou sa rozumie tlačový výstup obsahujúci údaje o denných súhrnných finančných operáciách týkajúcich sa predaja tovaru alebo poskytovania služby. Podnikateľ nie je povinný robiť žiadne výkazy obratov, ani mesačné uzávierky. Ďalšími typmi uzávierok sú:
•intervalová uzávierka – tlačový výstup obsahujúci podrobné alebo súhrnné údaje z fiskálnej pamäte za zvolený časový interval (robí sa na požiadanie v prípade kontroly daňovým alebo colným úradom);
•prehľadová uzávierka – tlačový výstup obsahujúci údaje o denných súhrnných finančných operáciách týkajúcich sa predaja tovaru alebo poskytovania služby od začiatku predaja tovaru alebo poskytovania služby v danom dni (slúži pre interné potreby podnikateľa
Dani, toto som našla aj ja. Len som hľadala ďalej, a našla som aj toto:
[SIZE=\"2\"]Denná uzávierka[/SIZE]
[SIZE=\"2\"]Denne je možné urobiť iba jednu dennú definitívnu „Z“ uzávierku! Ak ste počas dňa urobili vklad do pokladne alebo aspoň jeden predaj, je povinné urobiť dennú uzávierku. Ak ste neurobili vklad ani predaj, uzávierka nie je potrebná

[SIZE=\"2\"]Evidencia vkladov a výberov[/SIZE]
[SIZE=\"2\"]Zákon vyžaduje povinné vedenie okamžitého stavu peňažnej zásuvky. Vklad sa považuje rovnako ako predaj za obrat a je nutné vykonať dennú uzávierku aj keď okrem vkladu a výberu nebol realizovaný žiadny predaj[/SIZE]
[/SIZE]
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mne logicky vyplýva, že počiatočný vklad sa neráta, potom by skutočne musela byť denná uzávierka urobená denne.
nereagujem, lebo praktické skúsenosti mi chýbajú. ERP už sú, ale čakáme na rok 2012, zatiaľ riešime teoreticky a smernicovo možné prípady.
Len ešte dodám, že teoreticjy viem, že ak spustíte dennú uzávierku neskôr, tak ona sa v prípade potreby rozdelí na dve časti - obrat od poslednej uzávierky do polnoci predchádzajúceho dňa a od polnoci aktuálneho dňa.
prečo ti robí taký problém táto otázka?
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

A veď mne to nerobí žiadny problém , len keď niečo robím, chcem to robiť poriadne a bez zbytočných neskorších starostí. V pondelok som urobila vklad, a dnes ma napadlo, že či nebolo treba urobiť dennú uzávierku. A dočítala som sa aj tak, aj tak. A som z toho jeleň.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať