Zavrieť

Porady

OBERON od 1.1.2012

človek čo opustil Poradu.
Ahojte všetci, ktorí pracujete v tomto programe. Nakoľko sa mi zdá, že existujúca téma "OBERON" je už veľmi rozsiahla a neprehľadná, dovolila som si otvoriť novú tému, kde si budeme navzájom radiť a odovzdávať skúsenosti, ktoré nám uľahčia našu prácu.
Verím, že si tu nájdeme vždy kvalitnú odpoveď na to, čo potrebujeme vyriešiť.
Naposledy upravil Melnick : 31.01.12 at 21:34
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Do pozornosti mzdárkam : nová verzia ponúka možnosť úpravy mzdových príplatkov (je to úplne super) :
- Do programu boli zapracované tri nové mzdové príplatky s možnosťou úpravy popisu príplatku.
- Do nastavení programu (položka menu Servis - Nastavenia programu) bola pridaná možnosť úpravy popisu príplatkov.
- Bol upravený tlačový výstup Výplatný list, kde boli upravené zoskupenia údajov mzdových príplatkov a náhrad.
- Bol upravený výkaz Sociálna poisťovňa - výkaz poistného, kde bol zohľadnený dátum nástupu zamestnanca do nepravidelného pracovného pomeru.
Naposledy upravil Melnick : 28.01.12 at 10:30 Dôvod: malé kozmetické úpravy
7 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.

Mzdy a personalistika
verzia Január /2012 vydaná 31.1.2012
  • Bolo implementované nové tlačivo Daňový úrad - mesačné hlásenie, ktoré od 1.1.2012 nahrádza tlačivo Prehľad o zrazených preddavkoch (tlačivo). Je dostupné v hlavnej ponuke programu Firma - Exportovať údaje.
  • Tlačový výstup Potvrdenie o zdaniteľnej mzde bol upravený podľa aktuálne platného vzoru.
  • Boli aktualizované mzdové sadzby:
  • Minimálna mzda mesačná: 327.20 (pôvodne 317.00)
    Minimálna mzda hodinová: 1.8600 (pôvodne 1.8220)
    Nezdaniteľná časť základu dane: 3 644.74 (pôvodne 3 559.30)
    Všeobecný vymeriavací základ: 9 228.00 (pôvodne 8 934.00)
  • Bol aktualizovaný pracovný kalendár pre aktuálny rok 2012.
Naposledy upravil Melnick : 31.01.12 at 19:15 Dôvod: Iba kozmetické úpravy textu
4 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Čoskoro nová verzia , doťahujú sa nedostatky. Vydržať!
3 0
Zuzka 335 Zuzka 335

Zuzka 335 je offline (nepripojený) Zuzka 335

Už som volala do Oberonu, popoludní bude nová verzia, kde bude odstránená chyba pri vystavovaní odberateľskej faktúry v jednoduchom účtovníctve.
Z-
3 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
Danielam, áno v mesačných sa dajú upravovať riadky, ale v tom ročnom sa nedajú. ale má to byť tak ako v mesačnom, že budeme môcť do toho vstúpiť a opraviť kde je chyba.
3 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Danielam Pozri príspevok
Ak chceš pondelok ale až večer ti pošlem tabuľku (bola tu niekde na porade som našla) ten kto ju robil ju super vymyslel. Všetko ti vyráta sama na konci mesiaca 80% a 20% a ak by si robila naďalej denne aj tých 20% nedaňových aj tak sa dá použiť (ja účtujem denne nákupy ale tých 20%nedaňových účtujem vždy na konci mesiaca)
Žeby táto ?
3 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
DO POZORNOSTI :

V stredu 15.02.2012 bude vydaná nová verzia " OBERON" a budú zakomponované aj daňové priznania.


Pracujú aj na ďalších vylepšeniach a tlačivách, vydržme chvíľu. Majú toho tiež až,až.
2 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Kedy vystaviť dobropis?

Dobropis je potrebné vystaviť v týchto prípadoch:
  • pri úplnom zrušení dodávky tovaru alebo služby,
  • pri čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby,
  • pri úplnom vrátení dodávky tovaru,
  • pri čiastočnom vrátení dodávky tovaru a
  • pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti (napr. pri poskytnutých rabatoch, bonusoch alebo skontách).
V praxi sa dobropisy často nesprávne vystavujú aj v prípadoch, ak sa účtovná jednotka chce „daňovo zbaviť“ faktúr po splatnosti, ktorých vymoženie nie je možné z rôznych dôvodov, pretože pri odpísaní týchto faktúr by suma odpísanej pohľadávky nebola úplne alebo čiastočne uznaná na daňové účely. Vystavením dobropisu sa totiž znížia pôvodne zaúčtované výnosy, čím sa zároveň zníži základ dane z príjmov. Takýto postup je však v rozpore s viacerými zákonmi a môže byť považovaný za daňový únik. Z uvedeného vyplýva, že dobropis je možné vystaviť len v odôvodnených prípadoch, ktoré stanovuje zákon (viď vyššie).
Dobropis vystavuje vždy tá účtovná jednotka, ktorá vystavila pôvodnú faktúru, nie je prípustné, aby si účtovná jednotka sama vystavila dobropis k prijatej faktúre. Takýto dobropis by v prípade daňovej kontroly nebol považovaný za účtovný doklad, čo by malo v konečnom dôsledku vplyv tak na vyčíslenie základu dane z príjmov, ako aj na samotnú daň z pridanej hodnoty.
Čo sa nepovažuje za dobropis?

Dobropis nie je možné vystaviť v prípade, ak pôvodná faktúra obsahovala:
  • nesprávne uvedené množstvo dodaného tovaru,
  • nesprávne uvedený rozsah dodanej služby,
  • nesprávnu sadzbu DPH alebo
  • DPH vyčíslenú pri dodaní tovarov alebo služieb, ktorých dodanie malo byť od DPH oslobodené.
V takýchto prípadoch nie je možné vystaviť opravný doklad (dobropis) k pôvodnej faktúre, ale je nutné opraviť pôvodnú faktúru, vzhľadom na to, že pôvodná faktúra bola vystavená nesprávne. Uvedená oprava môže mať v konečnom dôsledku dopad aj na povinnosť podania dodatočného daňového priznania k DPH v prípade, ak sa chyba zistí po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania k DPH.
2 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Ste spokojné s mesačným výkazom pre DÚ. Ja NIE , ak mám zamestnanca celý mesiac PN a je to jediný zamestnanec vo firme, jednoducho mi hlási chybu pri vytvorení MV-DÚ , keby len chybu, mne ho vôbec nevytlačí.

Ináč, aj v ročnom hlásení sú chyby, tak si dajte POZOR . Napr. načíta ZP aj takému zamestnancovi, ktorý na ňu nikdy nemal nárok. Bože, zasa idem v pondelok "rýpať" do tvorcov .
2 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
17.2.2012 bola vydaná nová verzia Február SP1 - NESŤAHUJTE - nielenže chyby pretrvávajú, ( teda ,tie čo som písala v predchádzajúcom príspevku ) ale mi to vykrikovalo, že nastala chyba pri sťahovaní a nejaký súbor nenašlo - takže teraz som či som si niečo nepo....ala. ( nepobabrala, ale myslím niečo úplne iné )
2 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
danka63 Pozri príspevok
Ahojte,

mam novu licenciu pre rok 2012, ale tuto som si kupila este v januari 2012. Teraz som sa docitala, ze vysla nova verzia, kde je uz aj nove tlacivo pre DPH 2012. Mozem sa spytat ako si urobim technicky upgrade novej verzie? Dakujem velmi pekne za odpoved.
Danka , ak máš otvorené nejaké účto a si pripojená na internet
- klikni si hore na lište Pomocník
- vyrolujú sa Ti možnosti a Ty klikni na:
- Oberon na internete . Hodí Ťa to rovno na ich stránku. Tam sa môžeš pozrieť aké sú aktualizácie v novej verzii. Nemusíš vždy aktualizovať, ak tam nemáš nič pre seba, čo využívaš v účtovníctve.
Ak sa rozhodneš aktualizovať, potom daj pozor, aby si omylom nenainštalovala celý balík, ale iba upgrade.
Je to rýchle a jednoduché .
2 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Predtým ako v ZP dáš prehľadávať súbor - otvor si ho pravou myškou - nezabudni uložiť zmeny ! a tam môžeš meniť riadky.
Ináč dievčatá, ja sa s tými výkazmi nejdem babrať- budem opravovať až po DP. Veď zamestnankyne ZP ešte ani dnes nevedia čo idú s tými RVZP robiť. Tak pošlite, nech máte splnenú povinnosť a potom budeme opravovať.
2 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Sarlotka Pozri príspevok
Fiha toto vyzera super pomocka ale nejako mi to stale nejde... neviem v akom zozname mam kliknut pravym tlacitkom mysi...
TLAC - otvori ti okno "tlacove vystupy" - pravym tlacitkom na mysi kliknes na vystup, ktory chces upravit (prikaz na uhradu, faktura, ...)
2 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Musíš ísť do tlačových výstupov, tam sa postav na dokument ktorý chceš upraviť, klikni pravou myškou ponúka Ti vlastnosti tlačových výstupov a tam môžeš upravovať. Ak sa ti práve niečo nezadarí - nedaj uložiť a dokument ostane v pôvodnom tvare.
2 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Ešte niečo: SF už nemusíš tvoriť na zvláštnom účte ( prípadne podúčte) v peňažnom ústave. Vytvoríš si pokladňu SF a tam kumuluješ povinný prídel a vydávaš z neho na :
- na stravovanie nad rozsah Zákonníka práce
- na dopravu do zamestnania a späť
- na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily
- na účasť na kultúrnych a športových podujatiach- zdravotnú starostlivosť
- sociálnu výpomoc a pôžičky- doplnkové dôchodkové sporenie, okrem príspevku, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení
- a na ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.
2 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Ivetka, pri takýchto mzdách, tzv. nerovnomerne rozvrhnutom PČ, musíš odkliknúť sledovanie FPČ a upraviť počet skutočne odpracovaných dní. Ja to prísne sledujem kvôli vydaným stravným lístkom, ich počet mi musí súhlasiť s počtom odpracovaných dní.
Ale priznám sa Ti bez mučenia, že spätne by som to určite neopravovala , no na ML by som si poznačila tužkou správne údaje. Veď si predstav, že nerobíš mzdy v programe, ale ručne - tak by si to riešila rovnako - gumou a následnou opravou .
2 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

IvetaH Pozri príspevok
Už je tam január 2013.
Stiahnuté a funguje tak ako ma
2 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

megyzah Pozri príspevok
Prosím o radu, robím v oberone prvý krát súhrný výkaz DPH - ide o dodanie stavebných prác slovenskou firmu do ČR pre českú firmu. Pohľadávku mám zaúčtovanú v účtovnom denníku, v type DPH som zaklikla par.15 odst.1, ale do súhrnného výkazu mi faktúru nenatiahlo. Poraďte mi, čo mám ešte urobiť?
ide o stavebne prace viazuce sa na nehnutelnost umiestnenu v CR nejde nahodou o paragraf 16 ?
2 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Majka vyskúšala som nejde ten výkaz, dala som spracovať mzdy 3 zamestnancom. dvom z jednej ZP (kde som im nahodila obom celý mesiac PN) potom ďalšieho zamestnanca z inej ZP tomu som riadne urobila mzdu. Dala som exportovať mesačné výkazy do ZP. tam kde je riadna mzda mi urobí správny výkaz aj vytlačím. V tej ZP kde sú len dvaja a to celý mesiac obaja PN mi ani len nedá možnosť ho zobraziť. Potom som do TP kde som mala oboch PN skúsila nahodiť tretieho so mzdou už ho načíta ale chybne ukaže riadok 2 počet všetkých zamestnancov. takže majú ďalší problém ....už som jedovatá z toho!!!
2 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Sťahovali ste už novú verziu vydanú dnes? ja som musela kvôli dohodárm. Tlačové výstupy výplatný list sú zle, načíta tam dohodárom dovolenku aj keď ju v personalistike mám 0 dní 0 hodín...kedˇchcem tlačiť pásku vybranému zamestnancovi nedovolí tlač napíše že mzdy nie sú spracované za uvedené obdobie (pritom sú)...Pozrite sa na to niekto či tiež budete mať tento problém...idem kontrolovať výkazy..pekný večer všetkým čo ešte pracujú
2 0
dyjana1 dyjana1

dyjana1 je offline (nepripojený) dyjana1

ked sú v personalistike nahodené priemery , príplatky program v pohode vypočíta aj pri novom zamestnancovi
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať