Zavrieť

Porady

Odpisy a BSM

Moji milí poraďáci pekne Vás prosím o vyjadrenie sa k tejto téme:

Podnikateľ kúpil auto M1 v 12/04 od súkromnej osoby ako súkromné, no nakoniec sa pri prepise rozhodol že ho zapíše na ICO do firmy zaplatil cestnú daň no nemal doklad o kúpe.Takže sa rozhodol v marci 2005 znalcom auto ohodnotiť.V marci bolo zaradené do podnikania a odvtedy sa uplatňovala PHM a ostatné náklady na prevádzku mot.vozidla.Vo februári podala manželka o zrušenie BSM z titulu podnikania manžela. Tak prosím o pomoc ako mám toto vozidlo posudzovať. Kúpené v BSM a zaradené po zrušení BSM.Ako sa majú uplatniť odpisy? DPH sa neuplatňovala.Teraz je zaradené v učtovníctve podnikateľa. Čo ak sa rozhodne podnikať aj jeho manželka.Môže tento automobil využívať aj ona v podnikaní.Ako sa budú deliť príjmy a výdavky. Bezpodielový rodinný dom je ako adresa podnikania.Ak podnikajú obaja manželia a využívajú BSM majetok napr. keď ubytovávajú turis.v rod. dome - manželka nie je platcom DPH a jej manžel áno.Prosím Vás o vyjadrenie sa k tomuto prípadu./Zákon 222/2004./
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Benka2
    Moji milí poraďáci pekne Vás prosím o vyjadrenie sa k tejto téme:

    Podnikateľ kúpil auto M1 v 12/04 od súkromnej osoby ako súkromné, no nakoniec sa pri prepise rozhodol že ho zapíše na ICO do firmy zaplatil cestnú daň no nemal doklad o kúpe.Takže sa rozhodol v marci 2005 znalcom auto ohodnotiť.

    Nemal kúpno-predajnú zmluvu? Ak mal tak na základe kúpno-predajnej zmluvy sa auto zaraduje do majetku firmy.

    V marci bolo zaradené do podnikania a odvtedy sa uplatňovala PHM a ostatné náklady na prevádzku mot.vozidla.Vo februári podala manželka o zrušenie BSM z titulu podnikania manžela.
    Tak prosím o pomoc ako mám toto vozidlo posudzovať. Kúpené v BSM a zaradené po zrušení BSM.Ako sa majú uplatniť odpisy? DPH sa neuplatňovala.Teraz je zaradené v učtovníctve podnikateľa.

    Ak ste zrušili BSM /ohľadom auta/ a auto má zaradené manžel v majetku firmy, odpisy si bude uplatňovať manžel.

    Čo ak sa rozhodne podnikať aj jeho manželka.Môže tento automobil využívať aj ona v podnikaní.Ako sa budú deliť príjmy a výdavky.

    Ak sa rozhodne podnikať aj manželka, na základe spísanej zmluvy o používaní os.automobilu ho môže používať aj ona. Ak by sa manžel rozhodol vyradiť os.auto z majetku firmy, tak môžu obidvaja používať toto auto . Auto bude zasa v BSM , určí sa podiel na manžela a manželku v akom pomere budú toto auto využívať. Na základe určeného podielu si budú deliť príjmy a výdavky.

    Bezpodielový rodinný dom je ako adresa podnikania.Ak podnikajú obaja manželia a využívajú BSM majetok napr. keď ubytovávajú turis.v rod. dome - manželka nie je platcom DPH a jej manžel áno.Prosím Vás o vyjadrenie sa k tomuto prípadu./Zákon 222/2004./

    V tomto prípade záleží aj na tom či ubytov.služby budú mať obidvaja manželia v živnost.podnikaní, no nie je podmienka aby ho tam mali. Príjmy a výdvky by si tak isto delili na základe určeného podielu medzi manželmi.
    Možno sa ešte k mojim odpovediam vyjadria aj ostatný, po prípade ma doplnia.

    Benka2 je offline (nepripojený) Benka2

    Benka2
    renča1
    Možno sa ešte k mojim odpovediam vyjadria aj ostatný, po prípade ma doplnia.
    Mne doniesol len znalecký posudok od znalca v ktorom bola uvedená cena vozidla a túto som dala ako OC majetku a uplatnila som na konci roka 1/4 odpisov z ceny. Božemôj či som urobila dobre.Ešte sa to dá opraviť ešte som nevytlačila výkaz o majetku,ani príjmy a výdavky. Ešte by som sa chcela opýtať - zo zmluvy o DOVP sa platí daň a poistenie ale nie dôchodkové, keď je taký prípad, že nezamestnaná je vyradená z úradu práce a je ako dobrovoľne nezamestnaná bude sa táto doba počítať do odpracovaných rokov na dôchodok, keď sa neplatí dôchodkové poistenie ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.