Zavrieť

Porady

zivotne poistenie

Dobry den, chcem sa spytat na to zivotne poistenie ktore si moze danovnik uplatnit v DP. Viem ze celkova suma max12000, doba min 10 rokov, vyplatenie po 55 roku. Dufam ze sedi.
Konkretny danovnik by mal mat tohto roku zaplatenych 1440,- Sk na ziv. poistku (poistka sa tika okrem ziv. poistky aj urazovej, no suma je uvedena len jedna). Poistka to je uz starsia (cca rok 97), no podmienky splna. Do DP mu zaratavam tuto ciastku?
Zatial nema potvrdenie od poistovne(este som ani ine nevidela), ak bude, bude na tom poisteni uvedena priamo ciastka, ktoru mam zahrnut do DP alebo tam bude celkova suma? Ak nedostane potvrdenie, ma si ho ist vypytat, alebo staci zmluva a potvrdenia o zaplateni? (plati mesacne prevodom z uctu, takze vypisy z uctu?)
V jeho pripade sice nehrozi prekrocenie 12000, ale ak by som mala danovnika, ktory plati rocne viac, zahrnam mu len 12000, je to tak?
Dakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nikulik
To znamena, že keby som si uplatnila do ŽP tak by som mohla peniaze vybrat až v 55 roku života????
presne tak, najskôr až vtedy.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

A myslite, že je to výhodne uplatniť si to? Aky je Váš názor, či sa mi to oplatí, nemyslim teraz na peniaze, to by každy povedal ano, ved dostanes peniaze, ale myslim z ineho hladiska.
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

nikulik
A myslite, že je to výhodne uplatniť si to? Aky je Váš názor, či sa mi to oplatí, nemyslim teraz na peniaze, to by každy povedal ano, ved dostanes peniaze, ale myslim z ineho hladiska.
Z toho iného hľadiska si to musí zvážiť každý sám ...
Ak niekto už teraz uvažuje, že poistku, pri ktorej spĺňa podmienky na odpočet, by chcel zrušiť, prípadne ju nezvláda platiť, tak tomu by som poradila, neuplatňovať si ju.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

nikulik
A myslite, že je to výhodne uplatniť si to? Aky je Váš názor, či sa mi to oplatí, nemyslim teraz na peniaze, to by každy povedal ano, ved dostanes peniaze, ale myslim z ineho hladiska.
Pokiaľ nemáš už teraz v úmysle predčasne vypovedať poistku, tak sa to jednoznačne oplatí. Veď ušetríš každý rok na dani 2280 SK. A ak by si ju aj musela neskôr vypovedať, tak to jednoducho vrátiš v priebehu nasledujúcich 3 rokoch bez ďalších sankcií. V každom prípade by si mala aspoň zadarmo úver (vo výške 2280xpočet uplatnených rokov).

Ak ju nevypovieš a necháš dobehnúť do konca, tak si ušetrila peknú čiastku peňazí. Veď keď neprší, tak nech aspoň kvapká.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Chobot
Pokiaľ nemáš už teraz v úmysle predčasne vypovedať poistku, tak sa to jednoznačne oplatí. Veď ušetríš každý rok na dani 2280 SK. A ak by si ju aj musela neskôr vypovedať, tak to jednoducho vrátiš v priebehu nasledujúcich 3 rokoch bez ďalších sankcií. V každom prípade by si mala aspoň zadarmo úver (vo výške 2280xpočet uplatnených rokov).
Ak ju nevypovieš a necháš dobehnúť do konca, tak si ušetrila peknú čiastku peňazí. Veď keď neprší, tak nech aspoň kvapká.
Tých 2280,- na dani ušetrí len vtedy, keď si uplatní maximum, t.j. bude platiť ročne 12000.
Naposledy upravil Tweety : 02.02.06 at 17:14
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

No neviem, ja ešte zvažujem...
A teraz tak uvažujem, čo ja urobim s tou čiastkou, keď mi zamestnanec donesie potvrdenie z poistovne, ze ma napr. 3 520,- Sk zaplatené poistné v r. 2005? On si vlastne môže uplatniť tých 3 250,- Sk?
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

A ako ste prišli k sume 2 280,-???
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

nikulik
A ako ste prišli k sume 2 280,-???
Veľmi jednoducho. Ak si uplatní maximálne možnú odpočítateľnú čiastku 12.000, tak zaplatí na dani o 19% z tej čiastky menej, čo je presne 2280,- SKK.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

nikulik
No neviem, ja ešte zvažujem...
A teraz tak uvažujem, čo ja urobim s tou čiastkou, keď mi zamestnanec donesie potvrdenie z poistovne, ze ma napr. 3 520,- Sk zaplatené poistné v r. 2005? On si vlastne môže uplatniť tých 3 250,- Sk?
Ak Ti prinesie potvrdenie na 3 520,- SK, tak mu odrátaj 3 520,- a neznižuj mu to na 3 250,- SK!!!

Máš tam asi preklep, ale máš pravdu. Ak tá suma je nižšia ako 12 000 SKK, tak si môže uplatniť len toľko, koľko má na potvrdení.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Chobot
Ak Ti prinesie potvrdenie na 3 520,- SK, tak mu odrátaj 3 520,- a neznižuj mu to na 3 250,- SK!!!

Máš tam asi preklep, ale máš pravdu. Ak tá suma je nižšia ako 12 000 SKK, tak si môže uplatniť len toľko, koľko má na potvrdení.
Hups, to bol preklep, takže 3 520,-. No pozriem do programu ako to vypočíta. Zatiaľ ďakujem všetkým : Chobot, Matafe, Tweety, konečne som to pochopila, a zajtra môžem predstúpiť pred zamestnancov.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ešte by som mala na Vás jednu otázočku, jedna pracovníčka má manžela na invalidnom dôchodku, môže si na neho uplatniť niečo? Rozdiel medzi jeho invalidnym dôchodkom a nezdanit. časťou?
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Dobrý den
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Zamestnanec mi dal potvrdenie na odpočet je to životné poistenie.
Je tam suma udaná 16.726,- ale odpočet môže byť max 12.000,- tak teraz vôbec neviem.Neviem vôbec akú čiastu mu mám udať v ročnom zúčtovaní?????? Pomôžte
Ďakujem
Silvia
Naposledy upravil SilviaS : 13.02.06 at 08:56
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

SilviaS
Dobrý den
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Zamestnanec mi dal potvrdenie na odpočet je to životné poistenie.
Je tam suma udaná 16.726,- ale odpočet môže byť max 12.000,- tak teraz vôbec neviem.Neviem vôbec akú čiastu mu mám udať v ročnom zúčotvaní?????? Pomôžte
Ďakujem
Silvia
Ale veď to je jednoznačné - zákon umožňuje odpočítať maximálne 12.000 SKK aj keby si zamestnanec platil hoci aj 100.000. Tých 12.000 uvedieš na zúčtovaní, o presne o túto čiastku znížiš základ dane.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Díky pekne za odpoveď.
Silvia
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

SilviaS
Dobrý den
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Zamestnanec mi dal potvrdenie na odpočet je to životné poistenie.
Je tam suma udaná 16.726,- ale odpočet môže byť max 12.000,- tak teraz vôbec neviem.Neviem vôbec akú čiastu mu mám udať v ročnom zúčotvaní?????? Pomôžte
Ďakujem
Silvia
Základ dane zamestnanca sa môže znížiť o sumu max. 12,000 sk (aj keď on zaplatil 16726).
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať