Zavrieť

Porady

samostatné kúrenie v 6-bytovke so spoločným kúrením - otázka

Dobrý deň, potrebujem poradiť, či sa môžem osamostatniť v ÚK od ostatných vlastníkov bytov v našom SVB, keďže doteraz fungujeme na spoločnom vykurovaní cez spoločnú kotolňu. Teda hlavne ma zaujíma či to zákon nezakazuje a stačí len nadpolovičný súhlas členov SVB.
Nevieme sa totiž dohodnuť na teplote vykurovania, jedna rodina (dôchodcovia) sa permanentne sťažuje, že im je zima a ostatní máme prekúrené a musíme doplácať na toho jedného, z ktorým sa nedá pohnúť a stále sa sťažuje.
Ďakujem
Usporiadat
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

text * betrix *:

*** dôverníci si našli projektanta sami, ten tam regulátory nedal,
****

Jasný, drzý podvod.


0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

betrix Pozri príspevok
"Treba na správcu pritlačiť, on je zodpovedný, ale len do výšky vašich príspevkoch na FOaÚ. Kde nič nie je, tam ani čert neberie. Alebo ak ti ostatní umožnia si zabezpečiť individuálne vykurovanie bytu, prečo nie. Len si to treba dobre ošetriť v zmluve, aby potom ..."

betrix, to čo som napísal, nemám dôvod na tom niečo meniť. Na Porade je to vždy tak, otázka? A vraj priama odpoveď, ale to sa nedá. Dá sa pôrod po telefóne, poradiť, ale tá žena to musí odrodiť, alebo porodiť?

Tu je ďalší problém, správca nám vy regulovanie a merače nerobil, dôverníci si našli projektanta sami, ten tam regulátory nedal, takže jednotlivé vchody si ich buď dokúpia alebo nie, proste je to tak
.
Problém je v tom, že nie sme takí bohatí, že si môžeme dovoliť lacné veci.

Už som si zvykol, že sa pýtam na porade, aby som mohol neporadiť, poradiť si musí ten kto má problém!

Hydraulické vyregulovanie je vec, ktorú má riešiť známy odborník, nie že sa to dá vyriešiť známemu, tiež odborníkovi.

Ak by som bol správca, tiež by som si nepripúšťal zodpovednosť za to, na čom som sa v skutočnosti z rozhodnutia spoluvlastníkov nemohol podieľať! Dôverníci našli projektanta, teda nesú zodpovednosť, vlastne nie. Zo zákona takú položku z FOaÚ musí schváliť nadpolovičná väčšina vlastníkov bytového domu.

A píšete, že prečo musia umožniť odpojenie???

Predsa bytový dom má vraj spoločný systém vykurovania, vraj je to ako jeden radiátor, dom. Môj názor, áno.

Ešte som paragrafy neštudovala.

Ale po štyroch rokoch je to vari nutnosť, študovať? To by mala byť predsa samozrejmosť poznať svoje práva, každého vlastníka?

Nepíšem, že musia, viem, že môžu.

No, môžu, nemusia! A potom budú vypisovať ako Takmerstarec? Vykurovací systém je majetkom všetkých vlastníkov a slúži všetkým vlastníkom, preto o všetci musia, môžu rozhodovať.

Zbierajú sa k tomu podpisy, súhlasy ap. Ak by sme sa odpojili od systému, predpokladám, že aj od hluku, to by som ešte konzultovala s odborníkmi.

Takže nie len váš byt je strojovňa? Je ich viac? Vlastne ten tiež odborník vám so súhlasom dôverníkov a väčšiny vlastníkov už štyri roka znepríjemňuje život.

Skúste Vy i Vaše deti spať pár rokov v strojovni, v kotolni, ono Vás ten humor a sarkazmus skoro prejde.

betrix, skúsim, chápem, že ako v strojovni, kotolni a nie náhodou vedľa pod, nad kotolňou? Ale ja som to bral s humorom, sarkazmus? Ja len svoj názor, nie riešenie.
Kto je zodpovedný?

Pokiaľ ste si vedomá svojich práv a aj povinnosti, treba sa prispôsobiť väčšine, nie je to povinnosť.

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

182/1993, § 11, odsek 1

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.
0 0
betrix betrix

betrix je offline (nepripojený) betrix

Vďaka, Sito, za vyčerpávajúcu odpoveď, už som rada, že mi susedia dodatočne odhlasovali ten regulátor do vchodu. Trvá už mesiac, čo ho chodia nastavovať, raz to hučí, raz trošku menej, ale stále to nie je ono a myslím, že nikdy nebude, stále čakám na tú výhru z Lota, aby som si mohla kúpiť dom. A samozrejme nechcem to dostať do situácie, aby som to dohnala až k súdu. Asi tak.
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Já osobně Vás lituji, neboť je to jen drzé oblbování okolo regulace.

Sežeňte te si profesionály.
0 0
ikxo ikxo

ikxo je offline (nepripojený) ikxo

Ahoj, žiadny zákon to nezakazuje. Ak budeš potrebovať poradiť, napíš.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať