Zavrieť

Porady

Problémový člen rodiny (Otec)

Dobrý deň
Som tu na porade nový takže neviem či som si vybral správnu tému na moju otázku ak nie prosím ospravedlňte ma.

Moja otázka:
Mam doma jeden veľký problém. Ja aj moji súrodenci sú už plnoletý no a bývame spolu s Otcom v jednom byte. Problém je v tom, že otec je neprispôsobivý svojim správaním.
O čo vlastne ide:
1.) Neudržiava poriadok, zhromažďuje odpad v byte, obložil si ním celý priestor pri posteli ba dokonca má ho aj na posteli tak na polovici posteli. Defakto spí na odpadkoch. Pod odpadkami myslím rôzne prázdne krabičky, konzervy, papiere, kelimky od jogurtov a mnoho mnoho iného. Poviete si popracte - nepomôže, bude sa s vami hádať + do mesiaca toto popratané miesto znovu zaplní novým odpadom. Takýmto spôsobom už "zničil" 4 byty. V tom terajšom ho dokonca vypratali zo spoločnej kočikárne a zmenili kľúče. Takto vlastne to je aj na balkóne no proste kde je niečo voľné už tam niečo dáva. Bežne ho vidím ako ryje v kontajnery či už rovno pred bytovkou kde býva alebo kdekoľvek v meste. Verte my tento problém mame už roky.
2.) Stretáva sa s podozrivými indivíduami (bezdomovci, cigáni, alkoholici) ba dokonca si niektorych priviedol aj domov. Väčšinou tak robý v našej neprítomnosti keď sme v práci. Takže on má v tom prípade voľný byt a môže si nekontrolovane robiť čo sa mu zachce. Bojím sa hlavne aj moji súrodenci že nás tie indivídua môžu okradnúť (doma máme dosť cenných vecí či už je to elektronika, zlato, hotovosť ale aj veci bežné ako každá domácnosť), ale už som sa stretol aj s prípadom že aj on sám rozdával veci ktoré mu nepatria (naše vlastné veci).
3.) Ma dosť vysoký dôchodok niečo do 500 €, no prispeje na domácnosť zhruba 350 € ako kedy no zvyšok do maximálne 3 dní minie. Mame informácie od suseda že vraj dáva tie peniaze nejakým cigánom. Lenže on sám keď sa ho na to opýtame sa zatajuje a nechce nič povedať. Tak neviem čo stým.
4.) Zobral viacero pôžičiek z ktorých peniaze sme mi nevideli a ani nám o nich nepovedal len sme tým že sme si pozreli poštu zistili že ich nespláca a začína sa v niektorých prípadoch na neho exekúcia. Tých pôžičiek o ktorých vieme sú asi 4 možno viac. A čo je na tom zarážajúce z toho vyplýva že ich bral pre tých cigánov.
5.) Stalo sa nám že 3 x po sebe nedoniesol peniaze z dôchodku v tom treťom prípade len časť peňazí no a tvrdil že ho niekto prepadol a podobne, no ale keď sa to stalo neprišiel deň domov. No a uznajte 3x po sebe vás prepadnú?!? To je divné. Z určitého naliehania z našej strany alebo aj kvôli svojej obhajobe pred nami aby jeho verzia o prepadnutí bola vierohodná zašiel aj na políciu. No tam ako sme sa aj dozvedeli od vyšetrovateľa prišiel za ním domov ale on nebol doma. Vyšetrovateľ sa pýtal brata či je Otec normálny, či nepije alebo čo. Ak sme sa ho spýtali ako to bolo s tým prepadom dával na konkrétne otázky všeobecné odpovede a veľa krát aj tieto spoje tvrdenia sám menil a popieral.
6.) Už sa stalo že mne osobne bez môjho vedomia ukradol 100 € ktoré som mal doma odložené v zásuvke - ako úplnú absurditu na svoj čin uviedol že som nebol doma tak sa ma nemohol opýtať či mu požičiam tak si ich bez môjho vedomia vzal (ukradol). No a domov prišiel nato večer pod parou.

Isto si poviete odsťahujte sa od neho, lenže na takéto niečo je treba peniaze a ako by sme to mohli riešiť jedine hypotékou. Áno uvažoval som a stále nad tým uvažujem. Ale napadlo ma aj možnosť že by som kúpil garsónku jemu ale na Liste vlastníctva by som bol majiteľ Ja (súrodenci) a to len z toho dôvodu aby som mu zabránil tento byt predať alebo previesť na nejakú inú osobu jeho "známych" cigánov poprípade iných špekulantov ktorý by ho o tento by dozaista okradli za fľašku čuča. Jedna z možností čo pripadá do úvahy je umiestniť o do nejakého ústavu alebo niečo len neviem aký je postup a na koho sa obrátiť. Tak ak môžete poprosil by som vás o radu čo kde a na aké úrady sa obrátiť o pomoc aby moja snaha o vyriešenie tohto problému nebola neúspešná bezzubá. A čo je ešte jedna vec obávam sa o to aby tieto snahy umiestniť ho do ústavu alebo inde sa neobrátili proti nám z toho dôvodu aby sa nám ešte pred tým nejako nepomstil napr. podpálil byt Bol by toho schopný tak ak by sa dalo riešiť to nejak "anonymne" no nie že by som neuviedol svoje meno ale aby sa on nedozvedal o niečom čo sa vzhľadom riešenia tohto problému chystá.

Tak vďaka za prípadné rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ten byt, v ktorom bývate, vlastní otec? Ak áno, aby náhodou nezačal pýtať nájomné, teda predtým, že sa s bytom začnú zaoberať exekútori . Ak jeho záľuba s odpadkami nepresahuje kritickú hranicu hygieny, tak s tým nič neurobíte. Svoje peniaze môže dať komu len chce, ak zo zvyšku prežije. Ak nie, môžte skúsiť návrh na obmedzenie spôsobilosti na právne úkony a ustanovenie opatrovníka, na úplné zbavenie svojprávnosti a zatvorenie do ústavu to zrejme nebude.

    jarkofx je offline (nepripojený) jarkofx

    jarkofx
    Nie ten byt nevlastní otec uvažujeme v dohľadnej dobe o jeho odkúpenie a zapísanie ako majiteľov na LV len Ja a súrodenci. Viete my povedať je potrebné k odkúpeniu bytu bez toho aby bol uvedený na LV aj on jeho súhlas, lebo aspoň podľa mňa máme také isté predkupné právo ako on a tým pádom ako sa dohodnú kupujúci tak podľa toho sa vypíšu vlastníci bytu na LV alebo sa mýlim
    S tým ústavom sa s vami zhodnem on je dosť prefíkaný nato aby sa tam nedostal.
    Ale čo stým že je pri ňom ohrozený môj majetok a nehovoriac o zdravý nato neexistuje právna ochrana pre nás. To potom načo zamykám dvere keď mám potencionálneho zlodeja doma?
    A čo sa týka tých pôžičiek ktoré zobral môže dôjsť nejak k zlúčeniu týchto pôžičiek a tým pádom k trestnému stíhaniu otca? Mám na mysli, proste viem že jednotlivé jednotlivé škody ktorých sa dopustil sú v podstate malé ale to ma len tak napadlo. Nemôžu dotknuté spoločnosti na súde argumentovať že z jeho strany došlo k neviem či sa správne vyjadrím k "ekonomickej trestnej činnosti" nakoľko tieto pôžičky zobral a následne úmyselne neplatil aj keď na to teoreticky má. Chcem tým len povedať že on aspoň podľa mňa nemyslí na takýto dôsledok a myslí si že ho môžu maximálne stíhať exekútorom - zrážkami z dôchodku a nie v trestnoprávnej rovine. On proste úmyselne neplatí tie splátky lebo by sa mu ťažko vysvetľovalo prečo z 500 € dôchodku sa mu zvýši 100 € týmto exekučným konaním si vlastne vynúti tieto pôžičky, ktoré normálnemu človeku nemôžu dať zmysel.
    Možno že je to hlúposť čo som napísal ale stretol som sa s takým prípadom kedy klientovi Quatra hrozilo vezenie.
    Vďaka za odpoveď

    Problémový člen rodiny (Otec)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.