Zavrieť

Porady

Chcem pozicat - ako to zabezpecit?

Zdravim,

viem, ze je to riziko, ale chcem pozicat mensiu (1000eur) sumu. Osobe, ktora sice ma byt, ale myslim ze nan je zalozne pravo (hypo). Je zamestnany.

Ako sa najlepsie zabezpecit, keby v tom najhorsom prislo na to, ze by nesplacal? pocitam samozrejme s poriadnym splacanim, ale vieme, ze sa moze stat vselico.

Chcem len podpisat zmluvu o pozicke, dohodu o zrazkach zo mzdy a zmenku, a este aj za rucitela dat manzelku dotycnej osoby (aj ked momentalne bez zamestnania). Staci to, alebo da sa spravit aj nieco viac, ako by ste sa najlepsie zabezpecili Vy?


Dakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    draik Pozri príspevok
    Bolo by dobré, aby podpis dlžníka bol na zmluve o pôžičke úradne osvedčený. Do zmluvy uviesť, že pre zabezpečenie plnenia zo zmluvy dlžník vystavil biankozmenku, v ktorej bude veriteľ oprávnený doplniť niektoré údaje (napríklad výšku sumy) + podmienky a spôsob doplnenia údajov do zmenky. Keďže však nemáte jasno v týchto pojmoch, nechajte si to celé vypracovať právnikom. Inak sa môže stať, že zmenka bude neplatná. Predovšetkým však zvážte, či skutočne chcete požičať.
    Pravnik berie za hodinu 100 EUR skuste porovnat celkove naklady a pracnost celej operacie so sumou, ktoru chcete pozicat.

    Cele mi to pripada ako tema "mam 3 Eura, do coho mi radite investovat".

    Ak by ma niekto pytal taku smiesnu sumu - 1000 EUR, tak by som sa zamyslel, ci ten clovek stoji za to, aby som mu pomohol, alebo nie. Ak je to priatel v skutocnej nudzi, tak mu daruj tu tisicku, ak nie, tak ani neuvazuj, pretoze clovek, ktory si musi pozicat 1000 Eur nema sancu ich nikdy splatit.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    A nie je to o nicom, poziciavat peniaze niekomu, o kom predpokladam, ze nanho potom budem musiet posielat exekutora?

    Po prve - ak ten clovek teraz potrebuje pozicat, z coho bude zit, ak bu bude exekutor strhavat esta aj z (pravdepodobne mizernej) mzdy?

    Po druhe - ak by sme chceli prijat uzernicku filozofiu bez ohladu na moralku - kde mas zaruku, ze ten clovek bude pracovat a ze mu bude co exekuovat?

    Nie je lepsie investovat tie peniaze do banky alebo do vlastneho podnikania, a ak vam zalezi na osude toho chudaka, napriklad ak je to vas dobry priatel - pozicat mu bez papiera, a nechat to na volu boziu ?

    Ja viem, ty si mozno pravnik alebo notar a aj 40 Eurikov sa zide...

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Najlepšie podpísať zmluvu u notára...-je to istejšie ako len tak niekde v krčme...

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Kvôli 1000 e sa neoplatí dlžníkovi vkladať nové záložné právo na nehnuteľnosť. Navyše to bez súhlasu banky ani nesmie. Najistejšie by bolo, aby bol ručiteľom niekto iný ako manžel (ak majú manželia BSM, je možné v prípade nesplácania úveru postihnúť tento majetok bez ohľadu na to, či je druhý manžel v úverovom vzťahu). Ten ručiteľ by potom avaloval zmenku (predpokladám, že biankozmenku, ku ktorej by bola uzatvorená aj dohoda o jej vyplnení v prípade nesplácania).

    Nyyankees je offline (nepripojený) Nyyankees

    Pokusam sa vlastne zistit... ...viac Nyyankees
    Rozumiem tomu dobre - podpisat zmluvu u notara, a takisto biankozmenku? Ospravedlnujem sa za hlupe otazky, ale kto potom podpisuje biankozmenku? Su to pre mna trosku cudzie veci.

    Takze, ak by nesplacal, potom do biankozmenky vyplnit sumu, ktoru dlzi, a vymahat si ju na sude? Na biankozmenku sa potom napise suma, ktoru skutocne dlzi, alebo aj uroky z omeskania atd?

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Neťahaj sám seba do zbytočných problémov,

    dotyčnému odporuč QUATRO,

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Bolo by dobré, aby podpis dlžníka bol na zmluve o pôžičke úradne osvedčený. Do zmluvy uviesť, že pre zabezpečenie plnenia zo zmluvy dlžník vystavil biankozmenku, v ktorej bude veriteľ oprávnený doplniť niektoré údaje (napríklad výšku sumy) + podmienky a spôsob doplnenia údajov do zmenky. Keďže však nemáte jasno v týchto pojmoch, nechajte si to celé vypracovať právnikom. Inak sa môže stať, že zmenka bude neplatná. Predovšetkým však zvážte, či skutočne chcete požičať.

    misstka je offline (nepripojený) misstka

    misstka
    buchač Pozri príspevok
    ...hm .....ejha , čo to za názor ............a nechcem ani vyjdriť tie svoje pocity teraz .......kua , že ako expresívny by som bol .....a festovno ...

    1.000 € ...?????

    ...ako pozerám
    - pre niekoho smiešna suma ...že na kávu ...
    - pre druhého tak akurát...
    - no a pre tretieho príjem za tri mesiace brutto .....

    Celé mi to pripadá ako niečo neskutočné......vráť sa z výšin na rovnú zem ...už aj iní padli na ňu - drsne , priamo hubu si rozbili na paštéku ...



    ...áááááále ....škoda reči ......kto nezažil , nepochopí ....
    no aj mne to príde ako zvláštna suma na požičanie. a to si peniaze vážim, ale na požičanie je to fakt čudná suma.
    fakt načo to môže asi potrebovať? bud si chce kúpiť nejakú blbosť na ktoré sa nemá požičiavať a platí pri nej že človek sa má zakrývať takou perinou na akú má, teda niečo typu dovolenka, drahý mobil, drahý televízor, nový nábytok. Alebo druhá možnosť, nemá žiadne rezervy a niečo sa mu pokazilo a potrebuje to kúpiť. Len tu je potom otázka, že prečo zaťažuje aj kamaráta, prečo radšej nevolí nákup na splátky priamo v obchode, mnoho obchodov má také ponuky, že človek nepreplatí skoro nič. Ak otravuje niekoho známeho, je dosť možné, že bud má neisté príjmy, má už veľa dlhov, málo zarobí alebo kombinácia týchto možností a preto mu žiadna iná inštitúcia nepožičia. Preto by som bola pri takej pôžičke fakt opatrná.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    buchač Pozri príspevok
    ...hm .....ejha , čo to za názor ............a nechcem ani vyjdriť tie svoje pocity teraz .......kua , že ako expresívny by som bol .....a festovno ...

    1.000 € ...?????

    ...ako pozerám
    - pre niekoho smiešna suma ...že na kávu ...
    - pre druhého tak akurát...
    - no a pre tretieho príjem za tri mesiace brutto .....

    Celé mi to pripadá ako niečo neskutočné......vráť sa z výšin na rovnú zem ...už aj iní padli na ňu - drsne , priamo hubu si rozbili na paštéku ...



    ...áááááále ....škoda reči ......kto nezažil , nepochopí ....
    Ty ma zamerne vzdy chapes tak, ze by si mal o com pisat...

    Ja tvrdim, ze 1000 EUR je smiesna suma na to, aby sa s tym chodilo k pravnikom, ktori beru 100 EUR/hod.

    Ja som mal pozicane a aj som pozical uz aj mensie aj vacsie sumy. Ak si na svah zabudnem zobrat penazenku, poziciam si od kamarata stovku, ale na to urcite nebudeme spisovat papier. Ak by som si poziciaval 50.000, tak by sme sa necudoval, keby veritel chcel zmluvu cez pravnika, samozrejme. Na druhej strane, aj sumy v desattisicoch EUR som mal uz pozicane od priatelov nie len ze bez pravnika, ale dokonca aj bez akehokolvek papiera.

    Ak niekto chce pozicat 100.000, je tam aspon nadej, ze trocha rozumie investovanu, ze vie na co to chce a ma to vyratane tak, ze to splati. Ak niekto potrebuje 1.000 pozicat na splatky, tak to potrebuje na to, aby mu nevypli plyn a elektrinu. Urcite nasledne neprestane na pol roka jest, aby ti to splatil.

    Ja tvrdim, ze takemu cloveku je lepsie darovat, ako pozicat. Ak mu pozicias, v zivote to neuvidis naspat a budes si roky spinit svoje vlastne svedomie tym, ze nanho budes posielat exekutorov. Ak mu to velkoryso darujes, budes odmeneny pocitom, ze si pomohol a zomries urcite stastnejsi.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Odkiaľ beriete že u právnika sa platí 100 EUR/hodinu? Objednajte sa u notára, spíše Vám zmluvu s exekučným titulom, keby nesplácal, ideš priamo s notárskou zápisnicou za exekútorom. Keďže je zamestnaný, zrážky zo mzdy a máš veľmi rýchlo späť peniaze. Poplatky? Pri tejto sume podľa cenníka cca 40 EUR.

    SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

    Samuel SamuelSK
    Toto je brutalna otazka..

    za dobrotu na zobrotu, tak v kazdom druhom pripade.

    vies, aj ked pozicias rodine, moze nastast, ze starati pracu.

    otazka, co myslis, uprednostni hypo alebo splatku tisicky?

    to mas ako v recesii pocas vojny, mas 40 rokov super dobreho suseda, ale nema zasoby jedla pre svoje deti, ktore hladuju, co myslis, uprednosti smrt dietata vyhladovanim, alebo tvoj zivot, kedze ty si ten, co ma zasobu potravin na zle casy?

    je to sice krute (ale nie v kazdom pripade, moj odhad je 50%)

    takto som pozical kamosovi na "biznis" davnejsie velmu slusnu sumu (pre mna osobne) cca 3000eur, uz som to odpisal potom kamaratka tiez, nemala na najom atd, ok uz som to prestal pocitat, tak 1000-1500 ? no ok, nech sa s tym zadrhne.. ale treti mi to vratil nacas a v plnej vyske a aj ked mal problemy, ochotne hladal riesenie tam bolo tiez tak do 500eur mozno, nepamatam si.. v neposlednom rade, radsej ani nepocitam skody, napachane kamaratmi na mojich veciach, ktore zle pouzili, napr spadol im notebook na zem (skoda 300eur), alebo prilepili na sklo v aute tu prisavku na gps a odtrhol to skoda 10eur (z viny za $1) ... to sa ani neoplat pocitat hlavne z dovodu, ze nikdy nevies, kedy sa to stane tebe..

    tu suhlasim s misomisom .. "A nie je to o nicom, poziciavat peniaze niekomu, o kom predpokladam, ze nanho potom budem musiet posielat exekutora?"

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Myslím, že by sme mali odpovedať na otázku a tá je, ako to čo najlepšie zabezpečiť ...

    brinza je offline (nepripojený) brinza

    pracujuci brinza
    ja som pozical mal som to riadne zmluvne osetrene a aj tak mam iba opletacky....preto radim N E P O Z I C I A V A J ! ! ! ! usetris si starosti a nervy.....jedine ze ams dukaty na rozdavanie. ale to bratmmm mozes potom pozicat aj mne 100 eury

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Vsetko je to o tom, komu poziciavas. Pokial uz vopred vies, ze potrebujes pravnika tak je to zle. Pokial niekoho poznas tak, ze vies, ze mu mozes pozicat bez papiera, tak je to celkom ine.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Nyyankees Pozri príspevok
    Zdravim,
    viem, ze je to riziko, ale chcem pozicat mensiu (1000eur) sumu. Osobe, ktora sice ma byt, ale myslim ze nan je zalozne pravo (hypo). Je zamestnany.
    Ako sa najlepsie zabezpecit, keby v tom najhorsom prislo na to, ze by nesplacal? pocitam samozrejme s poriadnym splacanim, ale vieme, ze sa moze stat vselico.
    Chcem len podpisat zmluvu o pozicke, dohodu o zrazkach zo mzdy a zmenku, a este aj za rucitela dat manzelku dotycnej osoby (aj ked momentalne bez zamestnania). Staci to, alebo da sa spravit aj nieco viac, ako by ste sa najlepsie zabezpecili Vy?
    Dakujem!
    ...nejak ma zaráža formulácia ..." Chcem požičať "..........skôr by som síce použil ..." Mám požičať ??? ".....ale to je aj tak jedno ...
    Pýtam sa však , komu chceš požičať - kto Ťa požiadal o tú pôžičku ?
    Lebo niekedy nie je jedno , komu pomôžeš v núdzi respektíve prispeješ na zvýšenie životnej úrovne ...
    Tiež som aj toho názoru , že niekedy je dobrý priateľ bližší ako rodina ......a o nejakom známom sa , dúfam , nebavíme ...
    Indeed Pozri príspevok
    Neťahaj sám seba do zbytočných problémov,

    dotyčnému odporuč QUATRO,
    Jednoznačne ...nebuď iniciatívny ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    misomiso Pozri príspevok
    Pravnik berie za hodinu 100 EUR skuste porovnat celkove naklady a pracnost celej operacie so sumou, ktoru chcete pozicat.

    Cele mi to pripada ako tema "mam 3 Eura, do coho mi radite investovat".

    Ak by ma niekto pytal taku smiesnu sumu - 1000 EUR, tak by som sa zamyslel, ci ten clovek stoji za to, aby som mu pomohol, alebo nie. Ak je to priatel v skutocnej nudzi, tak mu daruj tu tisicku, ak nie, tak ani neuvazuj, pretoze clovek, ktory si musi pozicat 1000 Eur nema sancu ich nikdy splatit.
    ...hm .....ejha , čo to za názor ............a nechcem ani vyjdriť tie svoje pocity teraz .......kua , že ako expresívny by som bol .....a festovno ...

    1.000 € ...?????

    ...ako pozerám
    - pre niekoho smiešna suma ...že na kávu ...
    - pre druhého tak akurát...
    - no a pre tretieho príjem za tri mesiace brutto .....

    Celé mi to pripadá ako niečo neskutočné......vráť sa z výšin na rovnú zem ...už aj iní padli na ňu - drsne , priamo hubu si rozbili na paštéku ...



    ...áááááále ....škoda reči ......kto nezažil , nepochopí ....

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    misomiso Pozri príspevok
    Ty ma zamerne vzdy chapes tak, ze by si mal o com pisat...
    NIE - máš ten pocit ???...
    ...prečítaj si ešte raz svoj príspevok a pozri sa na to očami iného ....
    ...
    ...
    Hm ...či písať alebo nie ...????
    Každý máme svoju pravdu , no ako vravím , keby si niekto toto prečítal ...
    Ak by ma niekto pytal taku smiesnu sumu - 1000 EUR, tak by som sa zamyslel, ci ten clovek stoji za to, aby som mu pomohol, alebo nie.
    Ak je to priatel v skutocnej nudzi, tak mu daruj tu tisicku, ak nie, tak ani neuvazuj, pretoze clovek, ktory si musi pozicat 1000 Eur nema sancu ich nikdy splatit.
    ...dospel by k rovnakému názoru .......bez zvýrazňovania textu ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.