Zavrieť

Porady

Fa z EÚ za službu od neplatcu DPH

Milí poradcovia,

chcem Vás poprosiť o radu, možno sa už táto problematika preberala, len to neviem nájsť (prípadne Vás poprosím o linka na príslušnú poradu). Ide o nasledovný problém:

Firma SR, platca DPH si objednala službu (právne poradenstvo) od firmy z ČR, neplatcu DPH. Ide teda o službu s miestom dodania v tuzemsku podľa § 15 ods. 7 a 8. Ako je to však so zdanením ? Musí SR firma zdaniť túto službu v zmysle § 69 ? Znamená to potom, že zdaniť musí ale nemá nárok na odpočítanie, keďže dodávateľ nie je platcom DPH ? Ktoré § to ešte upresňujú, rád by som mal trošku ucelenejší obraz. Všetkým Vám vopred pekne ďakujem za pomoc a želám príjemný deň !
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  sojka je offline (nepripojený) sojka

  sojka
  Ked mam faktury z EU od neplatcov DPH (tiez za sluzby) nezdanujem ich. Sumu, na ktoru je vystavena faktura, prepocitam na SKK a celu sumu uctujem do nakladov 518/321.

  Oldi je offline (nepripojený) Oldi

  Oldi
  sojka
  Ked mam faktury z EU od neplatcov DPH (tiez za sluzby) nezdanujem ich. Sumu, na ktoru je vystavena faktura, prepocitam na SKK a celu sumu uctujem do nakladov 518/321.
  A čo povinnosť vyplývajúca z § 69 ods. 3 ???

  marianna je offline (nepripojený) marianna

  marianna
  Ja som mala ten istý problém minulý mesiac. Službu od neplatcu z ČR som zdanila podľa § 69, pretože tam sa neuvádza, že dod. musí byť platca tak ako pri nadobudnutí tovaru. Tak pre istotu som to dala do DP. Ale uplatnila som si aj odpočet, veď ja som platca a nárok na odpočet nemá iba neplatca. Dúfam že som to urobila dobre.

  betty je offline (nepripojený) betty

  betty
  Mám tiež podobné prípady. Napr. nám fakturuje český neplatca DPH poradenské služby.

  Podľa § 69 ods. 3 sme ako zdaniteľná osoba povinný platiť daň: Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu. Tento náš neplatca je zahraničná osoba z iného členského štátu.

  Čo sa týka odpočítania dane, zdaniteľná osoba má tiež nárok na odpočítanie tejto DPH podľa § 49 ods. 2 písm. b): Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 6. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4.

  Dúfam, že som to pochopila správne a že som trochu pomohla

  Susan je offline (nepripojený) Susan

  Susan
  Pre Betty:
  K § 49 odst. 2 by som chcela dodat, ze je tam uvedene "platiteľ môže" (no nemusi) odpocitat ..... Podla mna to znamena, ze nemusi, nakolko striktne nie je uvedene, ze si musi odpocitat.... Ja to vidim takto. Ma niekto rovnaky nazor?

  Fa z EÚ za službu od neplatcu DPH

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.