Zavrieť

Porady

Dôchodca - včelár a daň z príjmu

Prosím Vás o radu. Môj svokor je dôchodca a za rok 2005 mal príjem z predaja medu cca 42000,- Sk. Ako to mám odaniť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Veronika R je offline (nepripojený) Veronika R

    Veronika R
    Podľa môjho názoru je to síce priležitostný príjem, ale prekročil max. hranicu. Musí si podať daňové priznanie, kde si môže uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka. čiže od sumy 87 936 odpočítaš výšku dôchodku za rok 2005. Rozdiel sa potom uplatní ako nezdaniteľná časť. A klasickým spôsobom sa potom vypočíta daň 19%
    človiečik Vladimír Ozimý
    no ale treba dodat ze zdanuje len rozdiel ktorym presiahol hranicu za minuly rok to bolo 22900 Sk...takisto by som mu uznal nejake tie vstupy ak mal ako vydavky paragraf 8 ods 2.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    mysimis
    Prosím Vás o radu. Môj svokor je dôchodca a za rok 2005 mal príjem z predaja medu cca 42000,- Sk. Ako to mám odaniť?
    Keďže nedosiahol príjmy vo výške 43.968 Sk, nemusí podať DP ( viď § 32, ods.1 zákona o dani z príjmov ).
    človiečik Vladimír Ozimý
    takze vlastne sa tu biju dve veci...nemusi podat danove priznanie na druhej strane mu vznika zdanitelny prijem...hm ked to zdani a nepoda danove priznanie tak to nemaju z cim porovnat ale ked to nezaplati...?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Vladimír Ozimý
    takze vlastne sa tu biju dve veci...nemusi podat danove priznanie na druhej strane mu vznika zdanitelny prijem...hm ked to zdani a nepoda danove priznanie tak to nemaju z cim porovnat ale ked to nezaplati...?
    Nič sa nebije. Ak má príjem nižší ako 50 % nezdaniteľnej časti základu dane, nemá povinnosť podať daňové priznanie. Nakoľko nepodá DP , nič nezdaní.

    Idiotka je offline (nepripojený) Idiotka

    Idiotka
    Myslíte, že je to tak i v prípade honorárov?

    Teda:starobný dôchodca, ktorý dostal honoráre v celkovej (tzv. brutto výške, t.j. pred odpočtom a odvodom 2% umeleckému fondu) cca 41 000,-Sk.
    Nemusí podať daňové priznanie?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Idiotka
    Myslíte, že je to tak i v prípade honorárov?

    Teda:starobný dôchodca, ktorý dostal honoráre v celkovej (tzv. brutto výške, t.j. pred odpočtom a odvodom 2% umeleckému fondu) cca 41 000,-Sk.
    Nemusí podať daňové priznanie?
    Nemusí podať DP

    Dôchodca - včelár a daň z príjmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.