Zavrieť

Porady

zvýšenie materskej-prosím o radu...:)

Dobrý deň a ahojte...
už som tu čítala veľa príspevkov k tejto téme,no teraz ma zaujíma ešte viac...
Som v 4.týždni tehotenstva a zaujíma ma,či ešte mám šancu si vačšími odvodmi zvýšiť materskú...Môj plat je na papieri na úrovni minimálnej mzdy...Dá sa s tým ešte niečo robiť,či je už neskoro?
Za každú odpoveď vopred ďakujem...
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mala si niekedy DNP? alebo od kedy si zamestnaná u terajšieho ZĽ?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
helušaM helušaM

helušaM je offline (nepripojený) helušaM

zamestnaná som od októbra 2011,pretože sa menil majiteľ firmy,inak od októbra 2010...DNP som nemala...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

A to máš novú zmluvu? Na novo ťa prihlasovali na SP? Ak áno tak dá sa zvýšiť materská, bud na dvojnásobok ... a bude ťa to stáť bajočko 8 eur a materská bude zo zamestnania a DNP vo výške cca 440 eur.
Alebo potom na maximum cca 750 eur a bude ťa to stáť oveľa viac. Roznodni sa a napíš výšku hrubej mzdy v roku 2011 pri novom zamestnávateľovi.
1 0
helušaM helušaM

helušaM je offline (nepripojený) helušaM

áno,to mám na novú zmluvu pod novým majiteľom...Aj som nanovo prihlásená do SP...Pri novom Zamestnávateľovi mám na papieri minimum,takže v hrubom 317,-eura...Xanti,aké by boli podmienky pri oboch prípadoch?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

V prvom prípade sa zajtra prihlásiš na SP na balík poistenia z VZ 339,89 eur .. a o dva dni ho skončíš ... vznikne TI ochranná lehota z dobrovolného poistenia, dni ukončeného zamestnania sa ti prirátajú k tomu DNP a tebe vznikne nárok na PN a materskú aj z tejto sumy 339,89 eur .. teda PN 180 eur, a materskú 220 eur.

Druhý prípad je taký, že musíš sa prihlásiť na DNP balík z rozdielu 1153,5 a tvojej hrubej mzdy. Teda cca 788,10 eur bude VZ, odvody z toho musíš platiť minimálne 26 týždňov , výška odvodov je 35,15% teda cca 277,01 eur. A tvoja materská bude vo výške cca 750 eur spolu zo zamestnania aj z toho poistenia.

Prerátaj si na čo máš.
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

helušaM Pozri príspevok
áno,to mám na novú zmluvu pod novým majiteľom...Aj som nanovo prihlásená do SP...Pri novom Zamestnávateľovi mám na papieri minimum,takže v hrubom 317,-eura...Xanti,aké by boli podmienky pri oboch prípadoch?
Keďže do nástupu na MD je ešte viac ako 90 dní, zvýšenie materského sa dá dosiahnuť aj ukončením súčasného pracovného pomeru a uzatvorenie nového. Do 90 dní sa započítava aj príp. PN-ka, nemocenské v tomto prípade by bolo len z min. vymer.základu, materské zo skutočného za obdobie od vzniku nového PP do nástupu na PN.
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Heluša,
nerozumiem tvojej otázke. Skús sa opýtať ináč, na čo myslíš .

V prvom prípade, budeš mať nárok na materskú z ochrannej lehoty.

V druhom prípade, budeš mať nárok na materskú z poistenia ktoré trvá.
1 0
helušaM helušaM

helušaM je offline (nepripojený) helušaM

ok,asi som sa zle vyjadrila...
Písala si v prvom prípade,že sa treba na balík poistenia z VZ prihlásiť na 2 dni...Tento čas postačuje nato,aby som mala počas celej materskej dovolenky cca 400,-eur?Len som si to chcela utvrdiť...V tom druhom prípade sa mi platenie skočí automaticky,či ho musím stopnúť ja? Ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No v druhom prípade tiež môžeš ukončiť platenie po 26 týždnoch, tj. po 6 mesiacoch. Ale treba si uvedomiť , že mesačne treba platiť 277 eur. A materská je vyplácaná 34 týždňov, tj. nejakých 8 mesiacov cca 750 eur.

A v prvom prípade naozaj stačí poistenie na pár dní, na deň z minima výjde poistné cca 4 eura. Takže ak sa poistím pre istotu na 7 dní ( čo by som asi urobila ja ) tak by som zaplatila 28 eur. A ukončila toto poistenie. A nárok na materskú vyplácanú 34 týždnov by bol vo výške cca 440 eur.

Alebo je ešte možnosť čo TI napísala Veronikasad, treba ukončiť robotu ktorú máš, nájsť si inú prácu, kde Ti dajú plat 1153,50 eur ale táto robota s týmto platom musí trvať minimálne 90 dní.
3 0
helušaM helušaM

helušaM je offline (nepripojený) helušaM

Viac by sa mi páčilo mať materskú 750,-eur,ale 277,-eur mesačne je dosť...
Ak by som sa rozhodla pre ten prvý prípad(materskú cca 400,-eur),treba sa poistiť na dlhší čas,či len na tých 7 dní??
A ak ju ukončím,po tých 7 dňoch,treba požiadať o tú sumu z ochrannej lehoty nejakým tlačivom či plynie automaticky?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Heluša,
no materská by mohla byť cca 426 eur pri tom prvom variante.
Treba vypísať registračný list fyzickej osoby prihlášku ako DPO a potom aj odhlášku ako DPO. Môžeš to urobiť aj teraz v pondelok, a v prípade PN budeš mať zaplatenú PN už aj z toho poistenia len budeš k PN z DPO dokladovať tehotenstvo potvrdením od lekára, alebo prefotenou tehotenskou knižkou
Stiahnuť
dokument
a Vyhlásenie dobrovoľne poistenej osoby

Dúfam, že linky fungujú.

A v prípade PN treba žiadať potom 2x marodný lístok, 1x pre zamestnávateľa a 1x ako DPO ktorý sa rovno zanesie do SP.
Detto aj materské treba žiadať 2x.
1 0
helušaM helušaM

helušaM je offline (nepripojený) helušaM

Xanti,ďakujem,linky fungujú...
Ak by som na PN nešla,potrebujem tiež tieto všetky veci zdokladovať?
"A v prípade PN treba žiadať potom 2x marodný lístok, 1x pre zamestnávateľa a 1x ako DPO ktorý sa rovno zanesie do SP.
Detto aj materské treba žiadať 2x."-tieto len v prípade,ak by som išla na PN,či?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Heluša nerozumiem na čo sa pýtaš.
Ak nejdeš na PN tak čo chceš dokladovať? to že si tehotná a že žiadaš o PN z ochrannej lehoty tak musíš pri PN dokladovať že si tehotná.
1 0
helušaM helušaM

helušaM je offline (nepripojený) helušaM

tak môj lekár sa "trošku" pomýlil a dnes na kontrole mi oznámil,ženie som v 5.ale v 7.týždni,čím sa mi prvá aj druhá možnosť zvýšenia mojej materskej odkladá možno na neurčito,pretože nebude splnená podmienka 270 dní...Jedinou možnosťou zostala tá,ktorú písala Veronikasad...Preto som sa chcela ešte spýtať,či to môže byť ten istý zamestnávateľ,ktorý ma znovu zamestná na novú zmluvu a dá mi plat cca 1150,-eur a zostanem tak uňho min.90 dní???Ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Heluša čo za hlúposti trepeš ,
stále máš 3 možnosti riešenia svojej situácie.

Možnosť platiť si do maxima 26 týždnov ti o týžden skončí .

Ale možnosť od Veronikasad je stále aktuálna. A aj možnosť jedna čo som ti napísala, teda prihlásenie sa na DNP na pár dní a zrušenie DNP a materská vo výške dokopy 426 eur je stále aktuálna.

Ale ja to vidím tak, že nakoniec neurobíš nič a nebudeš mať nič.
0 0
helušaM helušaM

helušaM je offline (nepripojený) helušaM

si mi naložila... bola som sa pýtať na SP a keďže termín pôrodu mám 20.10.2012,takže pri tej možnosti jedna nemusím splniť tých 270 dní,ako mi tetula povedala??
Keď to je tak,ako píšeš,stačí ísť zajtra na SP,prihlásiť sa na DNP,za pár dní sa odhlásiť a je to vybavené?? Prepáč,že v týchto veciach som laik...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

helušaM Pozri príspevok
si mi naložila... bola som sa pýtať na SP a keďže termín pôrodu mám 20.10.2012,takže pri tej možnosti jedna nemusím splniť tých 270 dní,ako mi tetula povedala?? Hm.. kedy ti skončil pracovný pomer? v oktobri 2011 a ked zoberieme že dva roky sa budú rátať od 21.10.2010 tak ja neviem ale do oktobra 2011 je to 12 mesiacov nie 9 ... tetušam v SP never .. to je prvé pravidlo .

Keď to je tak,ako píšeš,stačí ísť zajtra na SP,prihlásiť sa na DNP,za pár dní sa odhlásiť a je to vybavené?? Ano presne tak ako som napísala. Prepáč,že v týchto veciach som laik...
Kedy presne ti vznikol PP a kedy presne skončil pracovný pomer? vznikol .... skončil ... x.10.2011 .. doplň dátumy ...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mimochodom Heluša,
tetuše na SP mojej známej povedali v januári , že nebude mať nárok na materskú ani z DNP ani z OL zo zamestnania. Pritom ja som jej povedala, že bude mať nárok z oboch poistení ... Tipni si kto mal pravdu, tetuše bud nevedia alebo vedome zavádzajú a klamú.

Napíš presné dátumy a poradím Ti lepšie.
0 0
helušaM helušaM

helušaM je offline (nepripojený) helušaM

PP začal 1.10.2011
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Heluša kedy začal predošlý PP ? A skončil zrejme 30.9.2011 Tak?

Netreba mi vedieť kedy začal aktuálny PP.

No nič písala si , že predošlí PP začal v oktobri 2010 takže ak máš mať pôrod alebo nástup na materskú 20.10.2012 tak spätne vezmeme dva roky
ako som písala 21.10.2010 do 20.10.2012 budeme hladať 270 dní poistenia ... a jeje ja ich vidím ... sú tu od 21.10.10 do 30.9.2011 + od zajtra týždeň.

Kua tetuše ťa kruto oklamali. Založ si DNP a zruš ho o týždeň. A zaplať poistné .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať