Zavrieť

Porady

Je to práca na čierno?

Ahojte, prosím vás, ja by som sa chcela opýtať, čo si myslíte, ak ma kamarát zavolal pomôcť mu v práci, kde on pracuje na živnosť, napr. umyť schody, s ktorými mu ja pomôžem, a on mi za to dá nejaké peniaze, je to práca na čierno? pýtala som sa na UPSVAR, ohľadom práce u kamaráta, tak mi povedali, že má ma nahlásiť na sociálku, a za rok môžem u neho zarobiť max 320 eur, ale ja sa pýtam preto, lebo mi to príde tak, že ak by som tak isto pomohla v rodine, že napr. by som pomohla príbuznému, ktorý pracuje ako upratovač niečo pomôcť upratať, alebo ak by som napr. niekomu pomohla vyplniť daň. priznanie a on mi dá za to nejaké peniaze, a pritom je príbuzný, tak to nie je oficiálne, ale chcela by som vedieť váš názor. Ďakujem vám všetkým za všetky odpovede.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Janina12 Pozri príspevok
áno poberám dávku, ale to je 139,9 eur mesačne v hrubom, že? a vďaka za vysvetlenie
Pri podpísaní vyhlásenia na zdanenie príjmov to môže byť 139,90 v čistom.
1 0
Janina12 Janina12

Janina12 je offline (nepripojený) Janina12

len mi povedali, že keď som to už podpísala pri inom zamestnávateľovi na dohodu, tak pri ďalšom to už nemôžem podpísať, a bude sa mi to rátať už v hrubom, neviem či je to pravda?
0 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
a ak zdvihnem plastovu coca cola flasu z chodniku a vyhodim , je to praca na cierno ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Janina,
vyhlásenie naozaj nesmieš mať podpísané u viacerých zamestnávateľov, a vtedy naozaj sa skúma hrubý príjem, a ten dokopy nesmie prekročiť 139,90 eur

Samuel pre teba je každá práca čierna práca ... ty si nasratý na pokutu čo Ti dali policajti tak hladáš chyby v systéme. Systém nie je dokonalý, má chyby ale niečo musí byť aby nebola anarchia
1 0
Janina12 Janina12

Janina12 je offline (nepripojený) Janina12

Xanti ďakujem :-)
0 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

Dňa 01.03.2012 bola v čase 9:45 vykonaná kontrola inšpektorátom práce. V tom čase bol pracovník prihlásený na dohodu od 01.08.2011, ktorá končila 31.01.2012 a od 01.02.2012 pokračoval v riadnom pracovnom pomere. Odhláška z dohody v sociálnej poisťovni však bola vykonaná 01.03.2012 v čase 12:30 a prihláška tiež 01.03.2012 v čase 12:45. Z inšpektorátu práce tvrdia, že ide o prácu na čierno podľa zákona 82/2005 par.2 odstv.2 písm. b a chcú vyrúbiť pokutu 2000,-€ lebo podľa nich v čase kontroly nebol zamestnanec prihlásený v sociálnej poisťovni... domnievam sa, že nejde o čiernu prácu, len o nesplnenie oznamovacej povinnosti zo strany zamestnávateľa...
Prosím o vyjadrenie vašich názorov... ďakujem za každú radu a názor...
0 0
uctokrajan uctokrajan

uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

Ty možeš pomôct len priamemu pribuznemu: rodič, manžel ak si soc. poistená, v každom inom prípade je to práca na čierno.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Deganova Pozri príspevok
Dňa 01.03.2012 bola v čase 9:45 vykonaná kontrola inšpektorátom práce. V tom čase bol pracovník prihlásený na dohodu od 01.08.2011, ktorá končila 31.01.2012 a od 01.02.2012 pokračoval v riadnom pracovnom pomere. Odhláška z dohody v sociálnej poisťovni však bola vykonaná 01.03.2012 v čase 12:30 a prihláška tiež 01.03.2012 v čase 12:45. Z inšpektorátu práce tvrdia, že ide o prácu na čierno podľa zákona 82/2005 par.2 odstv.2 písm. b a chcú vyrúbiť pokutu 2000,-€ lebo podľa nich v čase kontroly nebol zamestnanec prihlásený v sociálnej poisťovni... domnievam sa, že nejde o čiernu prácu, len o nesplnenie oznamovacej povinnosti zo strany zamestnávateľa...
Prosím o vyjadrenie vašich názorov... ďakujem za každú radu a názor...
Bohužial, ide o čiernu prácu, za ktorú postih môže byť spojený s nesplnením oznamovacej povinnosti zamestnávatela v SP.

§ 231
Povinnosti zamestnávateľa
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ je povinný

a) prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca,
b) prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia

1. zamestnanca podľa § 4 ods. 1 na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti a zamestnanca podľa § 4 ods. 2 na dôchodkové poistenie pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah podľa § 20 nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) až c),
2. zamestnanca v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru na účely úrazového poistenia, garančného poistenia a na účely osobitného predpisu100b) pred vznikom tohto právneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť tohto zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení tohto právneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) a b),
1 0
uctokrajan uctokrajan

uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

Ja si tiež myslim, že to je práca na čierno. lebo nebol prihlásený na soc. poisťovni ako zamestnanec a to je podstatne pre inšpektorát práce. Oznamovacia povinnosť sa posudzuje len zo strany soc. poisťovne.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Deganova Pozri príspevok
Dňa 01.03.2012 bola v čase 9:45 vykonaná kontrola inšpektorátom práce. V tom čase bol pracovník prihlásený na dohodu od 01.08.2011, ktorá končila 31.01.2012 a od 01.02.2012 pokračoval v riadnom pracovnom pomere. Odhláška z dohody v sociálnej poisťovni však bola vykonaná 01.03.2012 v čase 12:30 a prihláška tiež 01.03.2012 v čase 12:45. Z inšpektorátu práce tvrdia, že ide o prácu na čierno podľa zákona 82/2005 par.2 odstv.2 písm. b a chcú vyrúbiť pokutu 2000,-€ lebo podľa nich v čase kontroly nebol zamestnanec prihlásený v sociálnej poisťovni... domnievam sa, že nejde o čiernu prácu, len o nesplnenie oznamovacej povinnosti zo strany zamestnávateľa...
Prosím o vyjadrenie vašich názorov... ďakujem za každú radu a názor...
no mne to vychadza, ze maju pravdu:

(2) Nelegálne zamestnávanie je zamestnávanie právnickou osobou alebo fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, 1) ak využíva závislú prácu
.....
b) fyzickej osoby, má s ňou založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu2) a do začiatku výkonu kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania nesplnila povinnosť podľa osobitného predpisu6) alebo,


6) § 231 ods. 1 písm. b) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 82/2005 Z. z.


(1) Zamestnávateľ je povinný
...
b) prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
1. zamestnanca podľa § 4 ods. 1 na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti a zamestnanca podľa § 4 ods. 2 na dôchodkové poistenie pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah podľa § 20 nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) až c),
2. zamestnanca v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru na účely úrazového poistenia, garančného poistenia a na účely osobitného predpisu100b) pred vznikom tohto právneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť tohto zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení tohto právneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) a b),
3 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Deganova Pozri príspevok
Dňa 01.03.2012 bola v čase 9:45 vykonaná kontrola inšpektorátom práce. V tom čase bol pracovník prihlásený na dohodu od 01.08.2011, ktorá končila 31.01.2012 a od 01.02.2012 pokračoval v riadnom pracovnom pomere. Odhláška z dohody v sociálnej poisťovni však bola vykonaná 01.03.2012 v čase 12:30 a prihláška tiež 01.03.2012 v čase 12:45. Z inšpektorátu práce tvrdia, že ide o prácu na čierno podľa zákona 82/2005 par.2 odstv.2 písm. b a chcú vyrúbiť pokutu 2000,-€ lebo podľa nich v čase kontroly nebol zamestnanec prihlásený v sociálnej poisťovni... domnievam sa, že nejde o čiernu prácu, len o nesplnenie oznamovacej povinnosti zo strany zamestnávateľa...
Prosím o vyjadrenie vašich názorov... ďakujem za každú radu a názor...
podľa môjho názoru ide o čiernu prácu....nebol v čase vykonania kontroly prihlásený v poisťovni.....
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Mila123 Pozri príspevok
podľa môjho názoru ide o čiernu prácu....nebol v čase vykonania kontroly prihlásený v poisťovni.....
podla mna by to bola nelegalna praca aj keby ho prihlasili 1.2.2012 po zacati vykonu cinnosti (teda po zaciatku pracovnej doby)

pretoze by nebola splnena povinnost " prihlasit .... pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca"
0 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

...ale on bol prihlásený do 29.02.2012, ale ako dohodár a nie ako zamestnanec ( aj keď pracovný pomer bol od 01.2.2012) a zmena bola z dohody na prac. pomer nahlásená soc. poisťovni až 01.03.2012 t.j. odhláška z dohody a zároveň prihláška...
Naposledy upravil Deganova : 14.03.12 at 13:59
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

1Dara Pozri príspevok
podla mna by to bola nelegalna praca aj keby ho prihlasili 1.2.2012 po zacati vykonu cinnosti (teda po zaciatku pracovnej doby)

pretoze by nebola splnena povinnost " prihlasit .... pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca"
Pri prihlásení 1.2. by to nelegálna práca nebola - len ty máš zrejme preklep v dátume.
Naposledy upravil veronikasad : 14.03.12 at 14:30
0 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

Nie je preklep v dátume.
Skúsim to napísať ešte raz. Pracovníčka u nás pracovala od 1.8.2011 na dohodu. Bola riadne prihlásená do SP. Dňa 31.1.2012 bola ukončená dohoda, následne na to od 1.2.2012 pracovná zmluva. A tu sme urobili chybu. Zabudli sme ju odhlásiť k 31.1.2012 z dohody a tiež prihlásiť k 1.2.2012 z PP. Teda v čase výkonu kontroly 1.3.2012 o 9.45 bola na SP prihlásená. Ale nie z titulu pracovnej zmluvy, ale dohody. Aj tak je to nelegálna práca? Naša chyba bola nesplnenie si oznamovacej povinnosti. A v žiadnom prípade to nebol zámer nelegálne zamestnávať.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

veronikasad Pozri príspevok
Pri prihlásení 1.2. by to nelegálna práca nebola - len ty máš zrejme preklep v dátume.
ja to chapem tak, ze z dohody mal byt odhlaseny najneskor 1.2 a prihlaseny na TPP 31.1. (alebo 1.2. pred zaciatkom prace)

PS: neviem ako vyzera tlacivo soc. poist. vychadzam len z uvedenych ustanoveni zakona
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

prikláňam sa k názoru, že ide o nelegálnu prácu - nebola splnená prihlasovacia povinnosť z-ľa na SP.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

1Dara Pozri príspevok
ja to chapem tak, ze z dohody mal byt odhlaseny najneskor 1.2 a prihlaseny na TPP 31.1. (alebo 1.2. pred zaciatkom prace)

PS: neviem ako vyzera tlacivo soc. poist. vychadzam len z uvedenych ustanoveni zakona
Máš pravdu, zle som si prečítala začiatok prac.pomeru (1.3.-namiesto 1.2.)
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Pôvodca textu príspevku: Deganova
Dňa 01.03.2012 bola v čase 9:45 vykonaná kontrola inšpektorátom práce. V tom čase bol pracovník prihlásený na dohodu od 01.08.2011, ktorá končila 31.01.2012 a od 01.02.2012 pokračoval v riadnom pracovnom pomere. Odhláška z dohody v sociálnej poisťovni však bola vykonaná 01.03.2012 v čase 12:30 a prihláška tiež 01.03.2012 v čase 12:45. Z inšpektorátu práce tvrdia, že ide o prácu na čierno podľa zákona 82/2005 par.2 odstv.2 písm. b a chcú vyrúbiť pokutu 2000,-€ lebo podľa nich v čase kontroly nebol zamestnanec prihlásený v sociálnej poisťovni... domnievam sa, že nejde o čiernu prácu, len o nesplnenie oznamovacej povinnosti zo strany zamestnávateľa...
Prosím o vyjadrenie vašich názorov... ďakujem za každú radu a názor...
Novela zákona od 20. júla 2011 presne vymedzila, kedy ide o nesplnenie oznamovacej povinnosti a kedy o nelegálnu prácu. Tak, ako napísala Dara, zamestnávateľ musí mať zamestnanca prihláseného v SP do začiatku výkonu kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania. Ak by ho prihlásil napr. v polovičke marca, teda ešte pred kontrolou nelegálnej práce, kontrola by zistila zmeškanie lehoty na prihlásenie zamestnanca, ale nepovažovala by to za nelegálnu prácu.
V tomto konkrétnom prípade zamestnanec však bol prihlásený v SP, teda bol prihlásený do začiatku výkonu kontroly nelegálnej práce, len nebola urobená zmena z dohodára na zamestnanca v riadnom pracovnom pomere.
Za nelegálnu prácu sa považuje, ak zamestnávateľ nesplnil povinnosť podľa osobitného predpisu6), kde je uvedená povinnosť prihlásenia v SP. Poznámka pod čiarou má informatívny charakter, nemá teda normatívnu povahu, možno by som na tomto základe podala odvolanie, aby sa pri posudzovaní nelegálnej práce zobralo do úvahy, že zamestnanec bol prihlásený v SP k začatiu kontroly a išlo len o opomenutie oznámenia zmeny.
Ak v inom prípade štát poznámku pod čiarou neúmerne rozšíri nad jej rámec (zamestnanecká prémia a príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami prijatých do pracovného pomeru z evidencie uchádzačov o zamestnanie), tak aj tu by mohol akceptovať, že prihlásenie v SP určite bolo, aj keď nie práve v súlade s pracovnou zmluvou.
4 0
Rusalka 24 Rusalka 24

Rusalka 24 je offline (nepripojený) Rusalka 24

pisete ze rod.prislusnik moze vypomahat podnikatelovi-rodine ale musi mat soc.poistenie. ked nema inu pracu a je momentalne dobrovolne nezamestnany a plati si iba zdravotne poistenie tak je to asi praca nacierno vsak? a ked si zacne platit dobrovolne soc.poistenie uz je to ok?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať