Zavrieť

Porady

Daňový bonus Ano - Nie ?

Prejdem rovno k veci : Príjem podnikateľa bol v roku 2011 cez 3000E avšak mal výdavky a reálne rozdiel príjmov a výdavkov je cca 800E. Keďže v minulom roku mal stratu a použije ju pri spracovaní DP "B" daň bude rovná 0. Má nárok na daňový bonus na 2 deti ?

Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Kukneme, že čo nám zákon na to hovorí a zariadime sa podľa toho.
    § 33 Daňový bonus
    (1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
    Katy a R samozrejme tých 19,32 je neaktuálnych! (skopírovala som ale z platného zákona)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Katy a R Pozri príspevok
    Kukneme, že čo nám zákon na to hovorí a zariadime sa podľa toho.
    § 33 Daňový bonus
    (1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
    Neviem aký dôvod má zadávatel umoriť stratu do nuly. Keď pozerám na štruktúru tabulky pod odd.IX. čiastkový základ dane ako ho definuje § 33, je pred r.74 aj 76. Čo na to povedia daňoví kontolori - neviem, čiste teoreticky by ten nárok na DB vznikol, prvá podmienka bola splnená.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kiko1 Pozri príspevok
    Tak ako by ste to vy spravili ? Vidíte vyššie, jedná sa o po odpočítaní príjmov a výdavkov cca o 800E ale keďže 2010 vznikla firma tak je tam za r.2010 strata, ktorá je odpočítateľná.
    Radíte ponechať nejakú menšiu sumu, aby tam zostal nejaký + ? Lebo čo sa týka straty tak tej zostane ešte aj na budúci rok.
    Postup výpočtu, ktorý robí ALFA je (možno) správny, ale pre istotu by som radšej nechala kladný základ dane (stratu nie je nutné umoriť v jednom zdaňovacom období). Nakoniec, ak daňovník má nárok na NČZD, nie je ju nutné umorovať vôbec, lebo žiadnu daň platiť nebude.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ja by som tiež nechala aj nabudúce .. možno v budúcom roku sa viac zíde

    kiko1 je offline (nepripojený) kiko1

    kiko1
    Strata bola 2010. Základ dane 2011 je ponížený o stratu 2010. Ale samotný príjem bol v 2011 cca 3000E ako vyššie uvádzam.
    V programe Alfa mi vychádza plná suma, ale nie som si istý či je to v poriadku. Preto sa pýtam, lebo sa mi to nezdá úplne ok.
    Naposledy upravil kiko1 : 28.03.12 at 15:38

    kiko1 je offline (nepripojený) kiko1

    kiko1
    veronikasad Pozri príspevok
    Neviem aký dôvod má zadávatel umoriť stratu do nuly. Keď pozerám na štruktúru tabulky pod odd.IX. čiastkový základ dane ako ho definuje § 33, je pred r.74 aj 76. Čo na to povedia daňoví kontolori - neviem, čiste teoreticky by ten nárok na DB vznikol, prvá podmienka bola splnená.
    Tak ako by ste to vy spravili ? Vidíte vyššie, jedná sa o po odpočítaní príjmov a výdavkov cca o 800E ale keďže 2010 vznikla firma tak je tam za r.2010 strata, ktorá je odpočítateľná.
    Radíte ponechať nejakú menšiu sumu, aby tam zostal nejaký + ? Lebo čo sa týka straty tak tej zostane ešte aj na budúci rok.

    certik je teraz online certik

    certik
    Prosím vás o radu: stará mama - živnostníčka, sa stará o vnúčatá, ktoré má súdom zverené do osobnej starostlivosti. Za rok 2011 dosiahla príjem 4200 € a mala kladný základ dane.
    1. Bude mať nárok na daňový bonus?
    2. Aké doklady v takomto prípade prikladám k DP (rozsudky zo súdu a tiež aj rodné listy?)
    Vopred ďakujem za radu.

    saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

    saskia26
    Prosím o radu: môže sa uplatniť nárok na DB, ak bola väčšina príjmu z NL a zdržoval sa tam daňovník 9 mesiacov, časť príjmu je na SK? Ďakujem

    zuzana.sa je offline (nepripojený) zuzana.sa

    zuzana.sa
    Dobrý večer,

    poprosím o radu:

    SZČO: závislá činnosť - príjem za rok 2011 vo výške 3 380,00 EUR
    podnikanie: príjem vo výške 5 643,11 EUR, vykázaná strata vo výške: 996,45 EUR

    Má nárok na uplatnenie daňového bonusu?

    Za odpoveď vopred ďakujem.

    Timejka je offline (nepripojený) Timejka

    Timejka
    zuzana.sa, aj ja riešim túto otázku a v publikácii DP za rok 2011 od Poradcu som natrafila na nasledovné (str. 117):
    "Zamestnanec, ktorý je súčasne daňovníkom s príjmami v §6 ZDP si môže uplatniť daň. bonus v podanom DP, ak dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti v sume nižšej ako 1902 €, ale v tomto zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy v §6 ZDP aspoň vo výške 1902 € a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z týchto príjmov. Pre splnenie podmienky nie je možné sčítať príjmy zo záv. činnosti s príjmami podľa §6."

    Tak ako to je? môže alebo nemôže??

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    si to zle pochopila..
    má nárok, ak má buď zo závislej činnosti alebo podľa par. 6 príjem aspoň 1902.. alebo aj z toho aj z toho.. ale nesčítavajú sa príjmy z par. 5 a 6..
    Timejka ewita888 , ďakujem ..

    saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

    saskia26
    Ako je to prosím pri príjme z NL, zdržoval sa tam daňovník 9 mesiacov príjem zo zamestnania 54tis., časť príjmu je na SK vo výške 700 €? Môže si uplatniť DB? Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.