Zavrieť

Porady

Obstaranie osobného auta aj na súkr. účely z pohľadu DPH a náväznosť na daň z príjmu.

Zdravím.
Firma kúpila osobný automobil v sume 25000 eur bez DPH, ktoré bude mať na zmluvu štatutárny orgán aj na súkromné účely.

Je tento nasledovný postup správny z pohľadu DPH a dane z príjmu?
- automobil sa zaradí do užívania v sume 25000 eur a začne sa daňovo aj účtovne odpisovať 4 roky.
- DPH sa uplatní v plnej výške, teda 5000 eur na vstupe
- s osobou, ktorej bude pridelený sa spíše zmluva o používaní auta na súkromné účely.
- navýši sa mu základ jeho dane mesačne o 1% zo sumy 30 000 eur, teda o 300 eur.
- osobné jazdy si bude evidovať a účtovať do pokladne, kde bude platiť palivo vrátane DPH, ktoré následne odvedieme

- môžu ísť všetky náklady spojené s údržbou, opravami vozidla do daňových nákladov v plnej výške?
- môže sa v plnej výške odpočítavať DPH zo všetkých prác a služieb spojených s užívaním auta?

- takto to doteraz robíme a malo by to byť po všetkých kontrolách /audit, daňová kontrola/ správne.

Ide mi o to, že dnes ma zavolali na odborné vyjadrenie niekoľkých príkladov uvedených v Poradcovi, kde sa neustále hovorilo o akomsi krátení nároku na odpočet DPH a potom aj o krátení všetkých DPH-čiek z opráv a služieb súvisiacich s daným vozidlom.
Podľa mňa všetky tie príklady o krátení boli myslené v prípade, že zamestnanec nebude platiť to 1% z NH hodnoty vozidla, ale že sa to bude rozpočítavať na uplatnenú DPH a neúplatnenú DPH a takisto aj náklady.
Alebo sa mýlim a niečo sa zmenilo? Na školenia chodím poctivo každý rok niekoľkokrát už 12 rokov a logika mi hovorí že to 1%, laicky povedané za to, že má pridelené vozidlo na súkromné účely bude platiť mesačne o 60 eur viac dane a všetky náklady aj DPH-čky sú uznané v plnej výške.

Ďakujem za odpovede a názory.
Pekný deň.
Miro.
Usporiadat
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

a použitie telefónov, to by bolo prachov v štátnom rozpočte
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Nandrolon Pozri príspevok
Ide mi o to, že nikde v zákone to nie je presne definované, stále akési odhady %.
On dopredu nemôže vedieť, koľko bude na ňom jazdiť a koľko mesiacov ho bude mať súkromne pridelené.
Ak mu dám 10 % súkromne a bude ho využívať 40%, OKRADOL SOM ŠTÁT.
Ak mu dám 40 % súkromne a bude ho využívať 10 % OKRADOL SOM FIRMU.
Kúpi do neho výbavu za 5000 eur, DPH bude 1000 eur. Ja budem krátiť 1000 eur na 600 eur uznaných, 400 neuznaných. Za 2 mesiace mu bude auto odobraté ako súkromné a bude ho využívať už iba firma, toto sú zákony, ktoré môžu tvoriť nejakí dementi s električkovými školami, najlepšie mimo ekonomického smeru
No to nie sú akési odhady. Každé auto by malo mať tachometer a z evidencie súkromných jázd za dané obdobie si vieš vypočítať, koľko % si najazdil súkromne z celkovo najazdených kilometrov.
A po skončení obdobia máš na DPH 25 dní. Po skončení roku máš na to 3 mesiace a môžeš si to aj predĺžiť.
A nerobím z teba taliana, to som iba upresnil kto čo zdaňuje. Nepodozrievam ťa z toho, že by si to nevedel.
Naposledy upravil marjankaj : 04.04.12 at 12:58
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
§49
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť okrem investičného majetku uvedeného v § 54 ods. 2 písm. b) a c), že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie.

Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2).

Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté;

ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b).
Teda ak nebudeš krátiť nič, použitie auta na súkromné účely zdaníš podľa §9/2
Ak nebudeš viesť evidenciu jázd, tak PHL uplatníš do 80%, rovnako aj DPH.


Alebo takto.
Keďže neviem pri kúpe auta v akom pomere ho budem používať na súkromné účely, tak sa rozhodnem, že odpočítam celú DPH. Potom však použitie na súkromné účely zdaním podľa §9/2 zákona o DPH

Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa evidovaných km budem krátiť odpisy §24/4 zákona o dani z príjmu
Naposledy upravil marjankaj : 04.04.12 at 13:06
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

celé je to z pohľadu dph rozobraté v priloženom materiáli dr sr z 12/2011

v podstate je to prevzatý článok (a zrejme aj stanovisko mf sr) z časopisu dane a účtovníctvo - autor: ing. z. jablonková http://www.daneauctovnictvo.sk/sk/ca...ph.m-1668.html
Naposledy upravil srska : 04.04.12 at 13:48
2 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

ešte jedna poznámka, že pri tom mesačnom odvádzaní dane MôŽEM použiť ako daňový základ AJ mesačnú sumu daňových odpisov, čo je podľa mňa tá hlavná položka. Prečo tam je to slovičko môžem?? Keďže sa jedná o hlavnú položku v tom mesačnom základe pre výpočet na odvod dane? /teda pokiaľ si na začiatku pri obstaraní uplatním celú DPH/ ? Ak to chce niekto vidieť, zajtra ten materiál naskenujem, aspoň pre zasmiatie. Nech mi teda niekto odpovie ak tam nedám ten základ pre mesačný daňový odpis, čo tam mám teda dať, evidenčné číslo auta, číslo jeho domu, alebo topánok ? Prečo ľudia uverejnia pre odbornú verejnosť niečo takto chabé, to ten čo to publikuje to po sebe nečíta či ako?
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ďakujem, to vyjadrenie daňového riaditeľstva zajtra posuniem kompetentným. Ako vidím, budem musieť túto ABSURDNOSŤ účtovať. Každopádne to upravíme tak, aby to bolo výhodné viac pre firmu, ako pre štát, keď neviem "plodiť" jednoznačke aplikovateľné zákony, jeho chyba.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Nandrolon Pozri príspevok
ešte jedna poznámka, že pri tom mesačnom odvádzaní dane MôŽEM použiť ako daňový základ AJ mesačnú sumu daňových odpisov, čo je podľa mňa tá hlavná položka. Prečo tam je to slovičko môžem?? Keďže sa jedná o hlavnú položku v tom mesačnom základe pre výpočet na odvod dane? /teda pokiaľ si na začiatku pri obstaraní uplatním celú DPH/ ? Ak to chce niekto vidieť, zajtra ten materiál naskenujem, aspoň pre zasmiatie. Nech mi teda niekto odpovie ak tam nedám ten základ pre mesačný daňový odpis, čo tam mám teda dať, evidenčné číslo auta, číslo jeho domu, alebo topánok ? Prečo ľudia uverejnia pre odbornú verejnosť niečo takto chabé, to ten čo to publikuje to po sebe nečíta či ako?
No prečo asi. Zrejme pre peniaze. Každý si rád zarobí. A vyznať sa v týchto zákonoch šitých horúcou ihlou a meniacich sa ako aprílové počasie je naozaj dosť komplikované.

Čo sa týka tých odpisov, daňové odpisy sú iba ročné. Mesačné sú účtovné odpisy.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ustanovenie § 49 ods. 5 prvá veta zákona o DPH je dobrovoľným pravidlom, to znamená, že platiteľ dane ho môže, ale nemusí uplatniť. Môže sa rozhodnúť pre odpočítanie dane z motorového vozidla v plnej výške na základe ustanovenia § 49 ods. 2 zákona o DPH. Potom však musí uplatňovať postup podľa § 9 ods. 2 zákona o DPH a zdaňovať súkromné užívanie motorového vozidla za každé zdaňovacie obdobie, v ktorom bolo motorové vozidlo použité na osobnú spotrebu.
No vidíš aj DRSR to domotalo.
Ako si niekto môže odpočítať daň z motorových vozidiel pri DPH
1 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

marjankaj Pozri príspevok
No prečo asi. Zrejme pre peniaze. Každý si rád zarobí. A vyznať sa v týchto zákonoch šitých horúcou ihlou a meniacich sa ako aprílové počasie je naozaj dosť komplikované.

Čo sa týka tých odpisov, daňové odpisy sú iba ročné. Mesačné sú účtovné odpisy.
šijú a menia sa podľa toho, kto je pri koryte
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Mariankaj - POZOR, daňové odpisy sú od 1.1.2012 MESAČNÉ !!
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

marjankaj Pozri príspevok
No vidíš aj DRSR to domotalo.
Ako si niekto môže odpočítať daň z motorových vozidiel pri DPH
to z motorového vozidla mali dať medzi pomlčky
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Nandrolon Pozri príspevok
Mariankaj - POZOR, daňové odpisy sú od 1.1.2012 MESAČNÉ !!
No to si zrejme inak vysvetľuješ.
Áno rátajú sa na mesiace, ale účtujú sa na konci roku, teda ako ročné. Aspoň v JU. V PU sa účtujú mesačne účtovné odpisy a v daňovom priznaní sa zase upravujú o ročný rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi.
Teda aj je majetok kúpený v decembri, tak v tom roku sa uplatní iba pomerná časť ročného odpisu.

Viď §27/2 a 28/2.
1 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

chlapci, podte este rozobrat toto:

Podľa § 49 ods. 5 tretej vety zákona o DPH, ak platiteľ dane použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa zákona o dani z príjmov odpisovaným majetkom, na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Takýmito prijatými tovarmi a službami sú v súvislosti s prevádzkou motorového vozidla napr. pohonné látky, zimné pneumatiky, snehové reťaze, opravy a údržba motorového vozidla. Podľa uvedeného ustanovenia zákona o DPH je možné uplatniť odpočítanie dane len v pomernej výške. Žiadny iný postup zákon o DPH nepripúšťa.

Q.platca - auto sa vyuziva len na podnikanie (cca 1000 km mesacne), avsak zamestnanec/konatel/spolocnik ho chce pouzit napr. na dovolenku v 7/2012 (cca 1000km).
auto obstarane 10/2012 vratane zimnych pneumatik, prezutie v 4/2012, udrzba - umytie mesacne cca 15,-€, rocna dial. nalepka, a na 8/2012 mesiac vychadza garancna prehliadka (cca 150,-€)

ako by ste toto rozratali?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
No ja by som tých 1000 km rozpísal ako pracovné cesty. Čo som sa s koňom zrazil?
2 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... zhruba pred mesiacom som túto otázku oživil v téme: http://www.porada.sk/t184936-uzivani...ely-a-dph.html
ale iba dve-tri poraďačky (ďakujem im) sa unúvali so svojim názorom....

Téma to ovšem nie je nová, pokyn DRSR k uplatňovaniu DPH však rozčeril trocha hladinu; tí, čo účtujeme firmy riadené spoločníkmi-konateľmi o úskaliach používania osobných automobilov (mobilov, notebookov, ....) na súkromné účely vieme svoje. Kým u zamestnanca je bežné, že ak má v robote pridelené služobné firemné auto, mobil či notebook, je docela bežné, že doma má svoj súkromný mobil, auto, atď., kým u majiteľov firiem je to skôr výnimka (aspoň u malých jedno-dvoj osobových firmách).

A prináša to v praxi rad problémov. Aj preto, že ako to tu bolo spomenuté, legislatívne to nie je úplne ošetrené. Kým v jednoduchom účtovníctve je docela bežné, že všetky náklady (výdavky) sa pomerne k ubehnutým km na služobné/súkromné účely krátili, v podvojnom to veľa firiem riešilo zdanením 1 % z OC a zhasla fajka... Ak si odmyslím obchodných cestujúcich, tak väčšina služobných vozidiel v malých "stacionárnych" firmách sa využíva v pomere maximálne 50%:50%, takže je na mieste otázky krátenia všetkých výdavkov na auto % využívania na súkromné účely - to je môj názor....

Som za, aby sme danú otázku rozobrali dôkladne a načrtli aj aké také východiská aj napriek tomu, že táto téma je vo firmách dosť tabuizovaná ...
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Mariankaj, v podstate máš pravdu, do účtovníctva účtujem mesačné odpisy a raz za rok nechám prepočet ročných odpisov, urobí sa rozdiel a ten je potom buď pripočítateľnou položkou z daňového základu alebo odpočítateľnou položkou. Lenže keď sa prv zaradil majetok v decembri, tak ročný daňový odpis sa počítal za celý rok a účtovný odpis iba za mesiac, to bola aj časť dôsledku vznikania časti rozdielu medzi účtovnými a daňovými. Druhá časť rozdielu je zapričínená tým, že účtovný plán je nastavený viac na reálne opotrebenie majetku a daňové odpisy jednoznačne určuje zákon. Takže napríklad budova je za 20 rokov daňovo odpísaná, ale u nás nie je ešte ani v polovici odpisovania.... to len na okraj. Od 1.1.2012 sa už krátia aj ročné odpisy podľa dátumu zaradenia, teda ak niečo zaradím v decembri, tak ročný daňový odpis je vlastne totožný s mesačným daňovým odpisom, teda 1/12 ročného daňového odpisu... Ja tomu chápem, pretože to mnoho rokov mám jediný vo veľkej firme na starosti, len som chcel upozorniť na to...
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ešte posledná otázka.
Ak teda v danom mesiaci povedzme sa bude do auta kupovať niečo za 100 eur + DPH podiel mesačného daňového odpisu bude 157 eur /30% z 521 eur/.

- kde dám podiel neuplatneného DPH-čka zo 100 eurovej faktúry - do daňových nákladov, alebo nedaňových?

- ak odvediem z tých 157 eur DPH teda 31,40 eur na výstup. nechať tých 157 eur v nákladoch daňových /v odpisoch auta/, alebo ich mám vyňať a prehodiť do nedaňových?

Ďakujem.
0 0
Lubo44 Lubo44

Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

Ako vravíte, treba si veci uľahčovať, nie ich komplikovať. My sme to vo firme vyriešili tak, že sme postupovali podľa §49, ods. 5 a uplatnili sme len pomernú časť DPH. Pomer sme určili na základe evidencie starého auta. Riaditeľ mal pridelené auto aj na súkromné účely, vedie knihu jázd a na základe údajov z nej som vypočítal percento použitia na súkromné účely a v tako pomere som potom uplatňoval, resp. neuplatňoval DPH. Teraz pri odpočte DPH za servis, náhradných dielov, ostatnej spotreby týkajúcej sa auta uplatňujem DPH v tom istom pomere ako pri nákupe auta. PHM je riešené mesačne, podľa evidencie jázd a priemernej mesačnej ceny PHM.

Pri uplatňovaní §9, ods. 2 je to podstatne komplikovanejšie. Pretože musíte vyčísliť náklady na službu (poskytnutie auta na súkromné účely) a to je v skutočnosti dosť nejednoznačné. Myslím, že daniari si tam nechali dosť veľký priestor na manévrovanie. Tým chcem povedať, že majú veľa možností čo zahrnúť do tej ceny služby.

Takže, z vlastnej skúsenosti (uplatňoval som už oba postupy) odporúčam to pomerné uplatňovanie DPH na vstupe pri nákupe.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Lubo44 Pozri príspevok
...My sme to vo firme vyriešili tak, že sme postupovali podľa §49, ods. 5 a uplatnili sme len pomernú časť DPH....
zaujímalo by ma (pýta sa to koniec koncom aj Nandrolon), či o pomernú časť upravujete aj daňové odpisy hmotného majetku - teda vyňatie z daňovo uznateľných na konci roka (upresňujem týmto otázku Nandrolona, lebo na účtovné odpisy to nemá vplyv, takže netreba v priebehu roka žiadne preúčtovanie); v tomto prípade uplatňujem dva rozdiely medzi daňovými a účtovnými odpismi - trvalé (z titulu pomerného krátenia) a dočasné (vyrovná sa v budúcnosti rozdiel) ....
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

pre nandrolona:aktualita z 02.04.2012

zdroj: dane a účtovníctvo v praxi - autor odpovede: ing. a. poláková

Spoločnosť (s. r. o. – platiteľ DPH) poskytuje svojim zamestnancom motorové vozidlo na služobné a súkromné účely, pričom sa predpokladá použitie na súkromné účely vo výške 20 % z celkových kilometrov. Automobily sú vo vlastníctve spoločnosti, zakúpené boli v rokoch 2010 a 2011. Pri obstaraní vozidiel bola odpočítaná len časť dane z pridanej hodnoty vo výške 80 %, zostatok vo výške 20 % bol zaúčtovaný do nákladov ako neodpočítateľná časť DPH v zmysle § 19 ods. 3 písm. k) bodu 2 zákona č. 595/2003 Z .z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“). Vstupnou cenou pre odpisovanie vozidiel je teda obstarávacia cena bez dane z pridanej hodnoty. Postupuje spoločnosť správne, keď pri zdaňovaní príjmov zamestnancov, ktorí používajú vozidlá na služobné a súkromné účely, zahrňuje do základu dane 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 ZDP bez dane z pridanej hodnoty?

Podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) je príjmom zamestnanca aj suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 ZDP za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Vstupná cena podľa § 25 ZDP je cena, ktorá sa používa u zamestnávateľa na účely výpočtu daňových odpisov hmotného majetku a závisí od spôsobu obstaranie tohto majetku. Ak sa motorové vozidlo obstaralo kúpou, vstupnou cenou je obstarávacia cena [§ 25 ods. 6 písm. a) zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p.]. Podľa poslednej vety § 5 ods. 3 ZDP ak v obstarávacej cena vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši. Z uvedeného vyplýva, že pri výpočte príjmu zamestnanca sa 1 % vypočíta z obstarávacej ceny vozidla zvýšenej o daň z pridanej hodnoty bez ohľadu na to, či došlo pri obstaraní automobilu k odpočítaniu DPH.
0 0
Načítať ďalšie