Zavrieť

Porady

Obstaranie osobného auta aj na súkr. účely z pohľadu DPH a náväznosť na daň z príjmu.

Zdravím.
Firma kúpila osobný automobil v sume 25000 eur bez DPH, ktoré bude mať na zmluvu štatutárny orgán aj na súkromné účely.

Je tento nasledovný postup správny z pohľadu DPH a dane z príjmu?
- automobil sa zaradí do užívania v sume 25000 eur a začne sa daňovo aj účtovne odpisovať 4 roky.
- DPH sa uplatní v plnej výške, teda 5000 eur na vstupe
- s osobou, ktorej bude pridelený sa spíše zmluva o používaní auta na súkromné účely.
- navýši sa mu základ jeho dane mesačne o 1% zo sumy 30 000 eur, teda o 300 eur.
- osobné jazdy si bude evidovať a účtovať do pokladne, kde bude platiť palivo vrátane DPH, ktoré následne odvedieme

- môžu ísť všetky náklady spojené s údržbou, opravami vozidla do daňových nákladov v plnej výške?
- môže sa v plnej výške odpočítavať DPH zo všetkých prác a služieb spojených s užívaním auta?

- takto to doteraz robíme a malo by to byť po všetkých kontrolách /audit, daňová kontrola/ správne.

Ide mi o to, že dnes ma zavolali na odborné vyjadrenie niekoľkých príkladov uvedených v Poradcovi, kde sa neustále hovorilo o akomsi krátení nároku na odpočet DPH a potom aj o krátení všetkých DPH-čiek z opráv a služieb súvisiacich s daným vozidlom.
Podľa mňa všetky tie príklady o krátení boli myslené v prípade, že zamestnanec nebude platiť to 1% z NH hodnoty vozidla, ale že sa to bude rozpočítavať na uplatnenú DPH a neúplatnenú DPH a takisto aj náklady.
Alebo sa mýlim a niečo sa zmenilo? Na školenia chodím poctivo každý rok niekoľkokrát už 12 rokov a logika mi hovorí že to 1%, laicky povedané za to, že má pridelené vozidlo na súkromné účely bude platiť mesačne o 60 eur viac dane a všetky náklady aj DPH-čky sú uznané v plnej výške.

Ďakujem za odpovede a názory.
Pekný deň.
Miro.
Usporiadat
Lubo44 Lubo44

Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

No tak toto je ďalší problém. Daňové odpisy sme zatiaľ neriešili. O dva týždne prídu k nám auditori na posúdenia daňového priznania k dani z príjmu za rok 2011. Už som sa ich na to pýtal. Vraveli, že s odpismi nemáme robiť v tomto smere nič. Že sa dohodneme keď prídu k nám. Tak uvidím čím ma prekvapia. Potom to môžem sem zavesiť.
2 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Lubo44 Pozri príspevok
No tak toto je ďalší problém. Daňové odpisy sme zatiaľ neriešili. O dva týždne prídu k nám auditori na posúdenia daňového priznania k dani z príjmu za rok 2011. Už som sa ich na to pýtal. Vraveli, že s odpismi nemáme robiť v tomto smere nič. Že sa dohodneme keď prídu k nám. Tak uvidím čím ma prekvapia. Potom to môžem sem zavesiť.
... tak aj ja som zvedavý na ich argumenty...
zatiaľ sa riadim Zákonom o dani z príjmov: "§24 ods.(4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov."

... lebo podľa mňa nie je žiadny rozdiel medzi SZČO a napr. jediným spoločníkom-konateľom-zamestnancom právnickej osoby využívajúcej auto (často prevážne) na súkromné účely
4 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

marjankaj Pozri príspevok
No to si zrejme inak vysvetľuješ.
Áno rátajú sa na mesiace, ale účtujú sa na konci roku, teda ako ročné. Aspoň v JU. V PU sa účtujú mesačne účtovné odpisy a v daňovom priznaní sa zase upravujú o ročný rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi.
Teda aj je majetok kúpený v decembri, tak v tom roku sa uplatní iba pomerná časť ročného odpisu.

Viď §27/2 a 28/2.
§ 27 Zákona č. 595/2003 Z. z.
Rovnomerné odpisovanie hmotného majetku ( s účinnosťou od 1. 1. 2012)
(2) V prvom roku odpisovania hmotného majetku sa uplatní len pomerná časť z ročného odpisu vypočítaného podľa odseku 1 v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia. Ak počas doby odpisovania hmotného majetku podľa § 26 ods. 1

a) nebolo vykonané technické zhodnotenie hmotného majetku, neuplatnená pomerná časť tohto ročného odpisu sa uplatní v roku nasledujúcom po roku uplynutia doby odpisovania hmotnéhomajetku podľa § 26 ods. 1,
b) bolo vykonané technické zhodnotenie hmotného majetku, neuplatnená pomerná časť tohto ročného odpisu sa uplatní podľa § 26 ods. 5.

§ 28 Zákona č. 595/2003 Z. z.
Zrýchlené odpisovanie hmotného majetku ( s účinnosťou od 1. 1. 2012)
(2) Pri zrýchlenom odpisovaní hmotného majetku sa určia odpisy z hmotného majetku takto:

a) v prvom roku odpisovania hmotného majetku len pomerná časť z ročného odpisu určeného ako podiel vstupnej ceny a priradeného koeficientu pre zrýchlené odpisovanie hmotnéhomajetku platného v prvom roku odpisovania v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia,
b) v ďalších rokoch odpisovania hmotného majetku ako podiel dvojnásobku jeho zostatkovej ceny a rozdielu medzi priradeným koeficientom pre zrýchlené odpisovanie platným v ďalších rokoch odpisovania a počtom rokov, počas ktorých sa už odpisoval; len na účely výpočtu ročných odpisov

1. v druhom roku odpisovania sa zostatková cena hmotného majetku určí ako rozdiel medzi vstupnou cenou a podielom jeho vstupnej ceny a priradeného koeficientu pre zrýchlené odpisovanie platného v prvom roku odpisovania neskráteným o pomernú časť ročného odpisu neuplatnenú v daňových výdavkoch v prvom roku odpisovania,

2. v ďalších rokoch odpisovania sa zostatková cena určená podľa prvého bodu zníži o daňové odpisy z tohto majetku zahrnuté do daňových výdavkov, počnúc druhým rokom odpisovania.




... pre úplnosť prikladám aj literu zákona ... a páni a dáma, ďakujem ...
Naposledy upravil promont maja : 10.04.12 at 10:16
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Stefan2005 Pozri príspevok
zaujímalo by ma (pýta sa to koniec koncom aj Nandrolon), či o pomernú časť upravujete aj daňové odpisy hmotného majetku - teda vyňatie z daňovo uznateľných na konci roka (upresňujem týmto otázku Nandrolona, lebo na účtovné odpisy to nemá vplyv, takže netreba v priebehu roka žiadne preúčtovanie); v tomto prípade uplatňujem dva rozdiely medzi daňovými a účtovnými odpismi - trvalé (z titulu pomerného krátenia) a dočasné (vyrovná sa v budúcnosti rozdiel) ....
... presne o tomto dumám aj ja ...

... ak sa na pozerám zo strany účtovného hospodárskeho výsledku po zdanení = podielu na zisku pre spoločníkov = nemal by byť "krátený" o náklady, ktoré by súviseli so súkromným používaním majetku spoločnosti ich zamestnancami, spoločníkmi a pod. ... takže takéto "súkromné" náklady ( cena bez DPH), ak môžem, zosobním a alikvótnu časť DPH štátnemu rozpočtu vrátim ... ale čo s účtovnými odpismi ..?.. účtovné odpisy vyjadrujú mieru opotrebenia majetku akotakého ... a aj keď sa majetok používa "súkromne", toto opotrebenie existuje v jeho "účtovnej" hodnote ... ak to celé zhrniem, tak mi nič iné neostáva, len "zosobniť" = pohľadávka voči zamestnancovi, spoločníkovi a pod./prevádzkové výnosy ... takýmto spôsobom ovplyvním aj účtovný a aj daňový hospodársky výsledok ... či?

... len si neviem dosť dobre predstaviť mieru "súkromnosti" pri oprávach či údržbe automobilu, snehových reťaziach, zimných pneumatikách ...

.. povedzme, že spoločník použije služobný automobil v marci 2012 v súvislosti s pobytom v Alpách = dovolenka = lyžovačka ... a keďže je na ceste sneh, použije snehové reťaze ( strana 4 Výdavky súvisiace s prevádzkou motorového vozidla: Informácia pre platiteľov DPH: Užívanie motorového vozidla aj na súkromný účel a správne uplatňovanie zákona o DPH zverejnenej na www.drsr.sk v decembri/2001 ... bližšie príspevok č. 25 v tejto téme od srsky ... )... ak tieto reťaze kúpil minulé zdaňovacie obdobie, napr. 12/2011, a uplatnil si aj odpočet DPH ... akým spôsobom zistím "mieru opotrebenia" neodpisovaného majetku ( § 49, ods. 5 tretia veta Zákona č. 222/2004 Z. z o DPH), resp. základ dane pre daň z pridanej hodnoty, z ktorej je potrebné vrátiť DPH štátu ...? ... je zákonom ( napr. vyhláškou o cestnej premávke a pod. ..) definované obdobie odkedy, dokedy sa snehové reťaze majú používať ... či? ... takto sa v tejto úvahe vraciam k tomu, že aj zimné pneumatiky, snehové reťaze a pod. bude potrebné do budúcna zaradiť do používania ako drobný DHM = odpisovanie v rozsahu odpisového plánu = takže už nebudú nadobudnutým hmotným majetkom iným ako hmotný majetok, ktorý je podľa zákona o dani z príjmov odpisovaným majetkom .. ?

... ešte by ma zaujímal Váš názor: ... pôjde alebo nepôjde aj o nepeňažné plnenie pre zamestnanca ... v súvislosti s príkladom vyššie ( ... dovolenka v Alpách) ..? ... pretože prospech, či " k dobru" také použitie autíčka mal ... a to aj so snehovými reťazmi a pod. ...
Naposledy upravil promont maja : 10.04.12 at 12:01
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
promont maja Pozri príspevok
... ešte by ma zaujímal Váš názor: ... pôjde alebo nepôjde aj o nepeňažné plnenie pre zamestnanca ... v súvislosti s príkladom vyššie ( ... dovolenka v Alpách) ..? ... pretože prospech, či " k dobru" také použitie autíčka mal ... a to aj so snehovými reťazmi a pod. ...
Existuje rozsudok súdu (a DRSR ako žalovaný sa neodvolalo), v ktorom sa hovorí, že "ak je poskytovanie nepeňažných benefitov súčasťou mzdových dôhod medzi zamestnávateľom a zamestnancom a zdanené daňou z príjmov v súlade so ZDP, príslušné náklady by mali byť považované za daňovo uznané pri určovaní základu dane z príjmov daňovníka".

Mňa skôr zaujíma vzťah v prípadoch, kedy absentujú mzdové dohody (napr. v spomínaných jednoosobových firmách, kedy je jediný spoločník je i konateľom a jediným "zamestnancom") - kým bol ako SZČO, tak sa pomerná časť súkromného použitia vykazovala ako osobná spotreba, žeby to sa negovalo prechodom na s.r.o. sa mi nepozdáva...

Žiaľ, nejasností je tu dosť, o tom svedčia i posledné materiály DRSR - ale či sú úplne v súlade so zákonmi
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Stefan2005 Pozri príspevok
Existuje rozsudok súdu (a DRSR ako žalovaný sa neodvolalo), v ktorom sa hovorí, že "ak je poskytovanie nepeňažných benefitov súčasťou mzdových dôhod medzi zamestnávateľom a zamestnancom a zdanené daňou z príjmov v súlade so ZDP, príslušné náklady by mali byť považované za daňovo uznané pri určovaní základu dane z príjmov daňovníka".

Mňa skôr zaujíma vzťah v prípadoch, kedy absentujú mzdové dohody (napr. v spomínaných jednoosobových firmách, kedy je jediný spoločník je i konateľom a jediným "zamestnancom") - kým bol ako SZČO, tak sa pomerná časť súkromného použitia vykazovala ako osobná spotreba, žeby to sa negovalo prechodom na s.r.o. sa mi nepozdáva...
.. dobre rozumiem, že hovoríš o spoločnostiach, kde absentujú podpísané pracovné zmluvy ... ?

... stále však majú dva právne vzťahy: spoločník a konateľ ( teda: 1. listina o založení spoločnosti a 2. zmluva o výkone funkcie, kde z pohľadu § 5 ods. 1 písm. a) až h) a ods. 2 a 3 zákona o dani z príjmov, má postavenie zamestnanca = je posudzovaný ako príjem zo závislej činnosti, a to iba v rozsahu činnosti, ktorú pri konaní v mene spoločnosti pre túto spoločnosť vykonáva ... ale možno sa mýlim ... či?
Naposledy upravil promont maja : 11.04.12 at 08:22
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

mimochodom kde sa má správne naúčtovať tá neuplatnená časť z obstarania motorového vozidla aj na súkromné účely, do daňových nákladov, do nedaňových nákladov, alebo sa navýši obstarávacia cena vozidla bez dph ?
0 0
Lubo44 Lubo44

Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

Takže názor audítorov (z renomovanej audítorskej spočločnosti) je taký, že daňové odpisy, ani ostaté náklady súvisiace s prevádzkovu motorového vozidla sa nemusia krátiť, aj keď je vozdilo používané na súkrmné účely. Berú do úvahy to, že štát dostáva daň z 1% OC toho vozidla každý mesiac, preto netreba ďalšie dodatočné krátenie nákladov. Takže tak.
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Presne tento istý názor tu prezentujem aj ja od začiatku. Pri novom aute som ale krátil 20% DPH, ktorú sme si neuplatnili /taký vyšiel pomer využitia na súkromné účely/ a túto neuplatnenú 20% DPH som pripočítal k nadobúdacej cene automobilu.
Odpisy už krátiť nijako nebudem, súkromné pohonné hmoty si dotyčný sám platí a my z toho odvádzame DPH-čku na výstupe, jedine ešte ak by bola nejaká oprava, tak zase by som 20% DPH neuplatnil a dal do nákladov na účet, na ktorý pôjde samotná oprava/služba...
Tento postup si hocikedy obhájim aj z pohľadu dane z príjmu aj z pohľadu zákona o DPH. Verím že sme urobili maximum čo prikazuje zákon a ostatné firmy ani nepriznajú súkromné použitie automobilu /najjednoduhšia a najvýhodnejšia varianta, všetko uznané a dotyčný nemusí platiť ani 1% z OC/...
Myslím že audítori sa vyjadrili správne.
0 0
hapeti hapeti

hapeti je offline (nepripojený) hapeti

Lubo44 Pozri príspevok
Takže názor audítorov (z renomovanej audítorskej spočločnosti) je taký, že daňové odpisy, ani ostaté náklady súvisiace s prevádzkovu motorového vozidla sa nemusia krátiť, aj keď je vozdilo používané na súkrmné účely. Berú do úvahy to, že štát dostáva daň z 1% OC toho vozidla každý mesiac, preto netreba ďalšie dodatočné krátenie nákladov. Takže tak.
Týmto súhlasím aj ja, len netreba zabúdať, že použitie vozidla aj na súkromné účely sa považuje za dodanie služby v zmysle ZoDPH, takže mesačne odvádzať aj DPH z 1% OC.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Lubo44 Pozri príspevok
Takže názor audítorov (z renomovanej audítorskej spočločnosti) je taký, že daňové odpisy, ani ostaté náklady súvisiace s prevádzkovu motorového vozidla sa nemusia krátiť, aj keď je vozdilo používané na súkrmné účely. Berú do úvahy to, že štát dostáva daň z 1% OC toho vozidla každý mesiac, preto netreba ďalšie dodatočné krátenie nákladov. Takže tak.
tak teraz položím takú kacírsku otázku (iba k dani z príjmov):
som jednoosobová s.r.o., spoločník, konateľ, zamestnanec všetko v jednej osobe.
kúpim si do firmy osobné auto, budem zdaňovať 1% z OC použitie auta na súkromné účely (pre tých, ktorý sa chcú oprieť do 100%, tak pripustím aj 1%:99%);
auto budem používať na 100% na súkromné účely (je totiž jedno, aké je percento používania, krátiť náklady netreba).
za daného stavu (podľa renomovaných audítorov) si uplatním v daňových nákladoch v plnej výške odpisy auta, opravy, poistenie,....
za daného stavu by som bol blbec mať auto ako občan; a ako sa má voči mne cítiť kolega, ktorý funguje detto ako ja, len je SZČO ?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Nandrolon Pozri príspevok
vedie. ale kniha jázd sa predsa vedie na základe skutočnosti a nie na základe vízií dopredu.
Každý mesiac ho využíva ináč....

- ja nemám rád slovíčka ako môže, mal by atď... Z toho poradcu čo som čítal aj dnes sa stále opakuje MôŽE krátiť DPH, do základu pre výpočet DPH na účely odvodu MôŽE ísť hodnota základu pre daňový odpis...
- čo sú toto za BLBOSTI? nech to vyjde v normálnom záväznom zákone s presným usmernením. Ja odmietam účtovať na základe nejakých dohadov.
Možno by si mal nariadiť poslancom, aby schvaľovali iba normálne zákony. A aj k takým treba nejaké usmernenie?
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

Stefan2005 Pozri príspevok
tak teraz položím takú kacírsku otázku (iba k dani z príjmov):
som jednoosobová s.r.o., spoločník, konateľ, zamestnanec všetko v jednej osobe.
kúpim si do firmy osobné auto, budem zdaňovať 1% z OC použitie auta na súkromné účely (pre tých, ktorý sa chcú oprieť do 100%, tak pripustím aj 1%:99%);
auto budem používať na 100% na súkromné účely (je totiž jedno, aké je percento používania, krátiť náklady netreba).
za daného stavu (podľa renomovaných audítorov) si uplatním v daňových nákladoch v plnej výške odpisy auta, opravy, poistenie,....
za daného stavu by som bol blbec mať auto ako občan; a ako sa má voči mne cítiť kolega, ktorý funguje detto ako ja, len je SZČO ?
Audítori možno postupujú podľa zaužívanej praxe a nejakého nariadenia DRSR, ale podľa mňa je to proti paragrafom v zákonoch.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
SilMar Group Pozri príspevok
Audítori možno postupujú podľa zaužívanej praxe a nejakého nariadenia DRSR, ale podľa mňa je to proti paragrafom v zákonoch.
... problém vidím v tom, že 1 % z OC bolo (podľa môjho názoru) koncipované na zdaňovanie benefitov zamestnancov, ktorí ináč vôbec nemajú žiadny dosah na majetkovú účasť a riadenie vo firmách; pritom tieto firemné vozidlá sú využívané v rozhodujúcej miere pre potreby firmy.
Daný stav sa prebral aj do spomínaných tzv. jednoosobových firiem a aplikuje sa iba zdanením vo výške 1% (po "zobudení" sa a usmernení DRSR už aj DPH), kde využívajú auto (keby len jedno) majitelia firmy; osobne to pokladám za diskriminačné vo F.O. živnostníkom...
0 0
kajabb kajabb

kajabb je offline (nepripojený) kajabb

Stefan2005 Pozri príspevok
Existuje rozsudok súdu (a DRSR ako žalovaný sa neodvolalo), v ktorom sa hovorí, že "ak je poskytovanie nepeňažných benefitov súčasťou mzdových dôhod medzi zamestnávateľom a zamestnancom a zdanené daňou z príjmov v súlade so ZDP, príslušné náklady by mali byť považované za daňovo uznané pri určovaní základu dane z príjmov daňovníka".

Mňa skôr zaujíma vzťah v prípadoch, kedy absentujú mzdové dohody (napr. v spomínaných jednoosobových firmách, kedy je jediný spoločník je i konateľom a jediným "zamestnancom") - kým bol ako SZČO, tak sa pomerná časť súkromného použitia vykazovala ako osobná spotreba, žeby to sa negovalo prechodom na s.r.o. sa mi nepozdáva...

Žiaľ, nejasností je tu dosť, o tom svedčia i posledné materiály DRSR - ale či sú úplne v súlade so zákonmi
Nemohol by si uviesť link alebo zoskenovať a zavesiť ten rozsudok súdu?
0 0