Zavrieť

Porady

Neuplatnená DPH v nákladoch?

Koeficient DPH za rok 2005 sme mali 0,6. To znamená, že na vstupe DPH sme si mohli uplatniť len tých 60% z DPH. Teraz sa pýtam, čo s tými 40% DPH, na ktoré nám nevznikol nárok na odpočet. Logicky mám zaúčtované celé DPH v položkách neovplyvňujúcich základ dane. Hovorím o jednoduchom účtovníctve. Máme nárok tých zvyšných 40% DPH odpočítať z daňového základu nejakou jednou položkou (to zn. uplatniť si ich dodatočne do nákladov) a keď, tak ako sa to robí? Naozaj vzniká tu na to nárok? O koeficientoch sa tu už popísalo hodne, ale jasnú odpoveď na túto moju otázku som tam žiaľ nenašla.
Usporiadat
mulik mulik

mulik je offline (nepripojený) mulik

Neuplatnená pomerná časť DPH z hľadiska zák.o DzP teda nemusí ísť do obst.ceny DHM. Ale čo potom § 52 ods.7 Postupov účtovania_
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

mulik Pozri príspevok
Neuplatnená pomerná časť DPH z hľadiska zák.o DzP teda nemusí ísť do obst.ceny DHM. Ale čo potom § 52 ods.7 Postupov účtovania_
Nadviazal si na tému, kde je posledný príspevok z 31.07.2007.... takže neviem, k čomu patrí podčiarknuté .
0 0
mulik mulik

mulik je offline (nepripojený) mulik

Bol to môj prvý príspevok, takže sorry, išlo o nadviazanie na príspevok o tom, že v súvislosti s pomernou neodpočítanou DPH podľa koeficientu majetok môžeme od r. 2006 zaradiť v cene bez DPH, čo sme aj robili (neuplatnenú časť DPH z obstaraného majetku sme rozpúšťali do nákladov) - pochopili sme tak vtedajšiu zmenu v zák. o DzP. Teraz však s hrôzou zisťujem, že z účtovného hľadiska by mala neodpočítaná časť DPH byť súčasťou obstarávacej ceny majetku (§25 ods.5 z.o DzP, §52 ods.7 Postupov účtovania). Len neviem, či to správne chápem.
0 0
mulik mulik

mulik je offline (nepripojený) mulik

ALBO Pozri príspevok
zákon o DzP sa zmenil práve vo veci stanovenia vstupnej ceny u HM , pri ktorom sa DPH uplatňuje koeficientom. Od 1.1. 2006 , práve táto alikvotna časť DPH sa stáva nákladom, kým minulý rok bola súčasťou vstupnej ceny majetku

§19 k) daň z pridanej hodnoty
1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom okrem dane z pridanej hodnoty, ktorá sa vzťahuje na hmotný majetok a nehmotný majetok a je súčasťou vstupnej ceny podľa § 25 ods. 5,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)

§25(5) Súčasťou vstupnej ceny je aj

a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo
c) časť dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže túto časť dane odpočítať, pretože uplatňuje nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty koeficientom podľa osobitného predpisu.6)(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)
******to čo je červené má byť prečiarknuté, zle sa to prenieslo******
Tento rok teda nemáte problém pri zaradení najetku, lebo ho zaradíte v cene bez DPH.
Prosím,ozve sa mi niekto? Od roku 2006 o neuplatnenú časť DPH (sme koeficienťáci) nezvyšujeme vstupnú cenu majetku, ale rozpúšťame ju do nákladov. V Poradcovi 5-6/2008 však Ing. Zdenka Kováčová píše,že možnosť rozhodnutia (či do nákladov alebo zvýšiť OC majetku) platí len z daňového hľadiska. Z hľadiska účtovníctva má byť jednoznačne súčasťou vstupnej ceny majetku (§ 52 ods.7 Postupov). V Poradcovi 5-6/2006 však tá istá autorka píše v komentári k Zák.o Dzp,že od 1.1.2006 táto časť DPH sa účtuje na 548 a je súčasťou daňových výdavkov. Prosím, ak má niekto s tým skúsenosti, poraďte
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

sme platcom DPH a máme v prenájme budovu od platcu DPH. priestory ďalej prenajimame platcom aj neplatcom. uplatnujeme koeficient. neuplatnenú DPH z koeficientu dávam na účet 548.
zaujímama, či táto DPH je daňový náklad, alebo to mám pripočítať v DP
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

alex1 Pozri príspevok
sme platcom DPH a máme v prenájme budovu od platcu DPH. priestory ďalej prenajimame platcom aj neplatcom. uplatnujeme koeficient. neuplatnenú DPH z koeficientu dávam na účet 548.
zaujímama, či táto DPH je daňový náklad, alebo to mám pripočítať v DP
asi použijem §19 ods.3 písm.k) ako bolo spomenuté vyššie. len by som potrebovala odsúhlasenie. a teda nemusím ju pripočitovať v DP?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

alex1 Pozri príspevok
asi použijem §19 ods.3 písm.k) ako bolo spomenuté vyššie. len by som potrebovala odsúhlasenie. a teda nemusím ju pripočitovať v DP?
Áno, postupuješ podľa §19/3/k a nič nepripočítavaš. Je to daňovo uznané.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať