Zavrieť

Porady

Výpoveď z dôvodu zrušenia časti prevádzky

Dobrý deň!

Prosím Vás, riešim ťažkú situáciu v našej spoločnosti, na základe minulotýždňových rozhodovaní sa dospelo k záveru, že musíme prepúšťať ľudí na základe par. 63 odst. 1a (zrušenie časti prevádzky). Máme viac ako 300 zamestnancov. K 30.04.2012 musím dať výpoveď 8 ľuďom, kde uvediem že ich PP končí o 1, 2 alebo 3 mesiace - podľa dĺžky trvania PP. Prvýkrát budem niečo také robiť... Mám v tom chaos, čím viac o tom čítam...

Ak zamestnanec zotrvá u zamestnávateľa do konca výpovednej doby, nepatrí mu odstupné.
Ak sa rozhodne napr. že 30.04.2012 bude jeho posledným pracovným dňom, tak mu patrí odstupné. Správne píšem?

V máji a možno aj v júni sa bude tiež prepúšťať ( musíme prihliadnuť nato, aby sa nejednalo o hromadné prepúšťanie, keďže sme nepodnikli správne kroky voči NIP a zam-com).

Dôvodom prepúšťania je zrušenie dvoch z viacerých projektov. Mala by som uplatniť par. 63 odst.1a alebo 1b?

Na druhej strane, je na z-teľovi ktorých z-cov z dotknutých projektov pustí ako prvých? (Rozhodlo sa o nich podľa toho, že na daných projektoch sú najslabší a nevieme ich presunúť na iný projekt, lebo boli odskúšaní, ale nešlo im to...)

Ja si zajtrajšok predstavujem tak:

Odovzdám z-com výpovede, dnes si prichystám aj žiadosti zo strany z-cov o skončenie PP dohodou s odstupným. To znamená: PP sa skončí k 30.04.2012 a ja v mzde za Apríl im vyplatím 1, 2 alebo 3 mesačné odstupné. Len tým paragrafom si nie som celkom istá... či 1a alebo 1b.... ale skôr sa prikláňam k 1a - projekty sa rušia - ale postupne - znižujú sa objednávky a dnes už vieme, že niekedy v júni projekty úplne zaniknú. Dúfam, že je to teda v poriadku, ak uvediem 1a.

Ak zamestnanci sa rozhodnú ostať v práci počas výpovednej doby a nastane situácia, že im nebudeme vedieť poskytnúť prácu podľa pracovnej zmluvy, z-ci ostanú doma a my sme im povinní poskytnúť pre tento dôvod náhradu mzdy vo výške 60% alebo 100% ich primerného zarobku???

Budem veľmi povďačná za každý Váš názor, potvrdenie alebo vyvrátenie mojich slov!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zuzana B. Pozri príspevok
    Dobrý deň!

    Prosím Vás, riešim ťažkú situáciu v našej spoločnosti, na základe minulotýždňových rozhodovaní sa dospelo k záveru, že musíme prepúšťať ľudí na základe par. 63 odst. 1a (zrušenie časti prevádzky). Máme viac ako 300 zamestnancov. K 30.04.2012 musím dať výpoveď 8 ľuďom, kde uvediem že ich PP končí o 1, 2 alebo 3 mesiace - podľa dĺžky trvania PP. Prvýkrát budem niečo také robiť... Mám v tom chaos, čím viac o tom čítam...

    Ak zamestnanec zotrvá u zamestnávateľa do konca výpovednej doby, nepatrí mu odstupné.
    Ak sa rozhodne napr. že 30.04.2012 bude jeho posledným pracovným dňom, tak mu patrí odstupné. Správne píšem?
    Musia pred začiatkom VD požiadať o skončenie PP dohodou( a tu záleží od samotného dátumu na dohode, či im bude patriť celé odstupné, alebo len časť VD)
    V máji a možno aj v júni sa bude tiež prepúšťať ( musíme prihliadnuť nato, aby sa nejednalo o hromadné prepúšťanie, keďže sme nepodnikli správne kroky voči NIP a zam-com).

    Dôvodom prepúšťania je zrušenie dvoch z viacerých projektov. Mala by som uplatniť par. 63 odst.1a alebo 1b? Prvá možnosť.

    Na druhej strane, je na z-teľovi ktorých z-cov z dotknutých projektov pustí ako prvých? (Rozhodlo sa o nich podľa toho, že na daných projektoch sú najslabší a nevieme ich presunúť na iný projekt, lebo boli odskúšaní, ale nešlo im to...)

    Ja si zajtrajšok predstavujem tak:

    Odovzdám z-com výpovede, dnes si prichystám aj žiadosti zo strany z-cov o skončenie PP dohodou s odstupným. To znamená: PP sa skončí k 30.04.2012 a ja v mzde za Apríl im vyplatím 1, 2 alebo 3 mesačné odstupné. Len tým paragrafom si nie som celkom istá... či 1a alebo 1b.... ale skôr sa prikláňam k 1a - projekty sa rušia - ale postupne - znižujú sa objednávky a dnes už vieme, že niekedy v júni projekty úplne zaniknú. Dúfam, že je to teda v poriadku, ak uvediem 1a.

    Ak zamestnanci sa rozhodnú ostať v práci počas výpovednej doby a nastane situácia, že im nebudeme vedieť poskytnúť prácu podľa pracovnej zmluvy, z-ci ostanú doma a my sme im povinní poskytnúť pre tento dôvod náhradu mzdy vo výške 60% alebo 100% ich primerného zarobku??
    (4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.
    Budem veľmi povďačná za každý Váš názor, potvrdenie alebo vyvrátenie mojich slov!
    V texte.

    Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

    Zuzana B.
    Ak teraz podrobne študujem menný zoznam ľudí, ktorých sa týka výpoveď.... je tam z-nec aj z iného projektu plus jeden skladník.... Výpoveď pre skladníka je obhájiteľná, nakoľko ak sa zrušia 2 projekty, tak nebude potreba toľkých skladníkov. Ale čo sa týka z-ca na tom inom projekte...tak to neviem... snahou bolo ľudí z odchádzajúcich projektov presunúť na fungujúce, a predpokladám, že tam presunuli najlepších a tak sa stalo že na úkor niekoho lepšieho z odchádzajúceho projektu sa dostal na listinu nepotrebných zamestnancov aj človek z iného projektu.... môžem napriek tomu použiť paragraf 63 odst. 1a? Alebo radšej na všetkých použiť par. 63 odst. 1b?

    Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

    Zuzana B.
    Napísala by som písomné rozhodnutie z-teľa - v zmysle ktorého sa z dôvodu poklesu objednávok (v rámci všetkých projektov z ktorých sa má prepúšťať) a tým zefektívnenia práce pre zamestnávateľa zrušujú pracovné pozície (vymenujem).

    Výpoveď z dôvodu zrušenia časti prevádzky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.